Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Renovare apartament 3 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006

View PostQuantum, on 25 iunie 2017 - 23:22, said:

Omul vrea ceva deosebit, nu cum face vulgul: pereti goi cu lavabila alba + parchet laminat de douj' da lei metru + studenteasca mobila ikea.

Nici chiar asa,esti prea dur.


View PostQuantum, on 25 iunie 2017 - 23:22, said:

Acest om cred ca isi va cumpara si tablouri!  Eu ii doresc spor si realizare placuta.

Iar unul dintre tablouri  va fi cel care va contine acel proiect de 1600 de euro.In rama double size.

View Postalin62, on 25 iunie 2017 - 16:41, said:

... eu cu 1000 de euro am schimbat instalatia electrica tot la un ap cu 3 camere...

Ti s-au montat cumva conductori din aur?

ps.
Instalatia electrica nu cuprinde echipamentele.

#20
liviua

liviua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 16.05.2007

View Postpetre69, on 25 iunie 2017 - 18:00, said:

1600 euro ca sa iti spuna ce ???
teapa de teapa

Nu mi-a spus nimic.
Mi-au facut de exemplu schitele pentru mobila la comanda.
Asa cum spunea cineva aici nu intentionez sa mobilez de la IKEA.
Daca pentru unii merg puse si doua sarme in caz de ceva, la mine nu merge.

Attached Files

  • Attached File  B4.jpg   2.41MB   138 downloads

Edited by liviua, 26 June 2017 - 11:12.


#21
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postliviua, on 26 iunie 2017 - 11:03, said:

Mi-au facut de exemplu schitele pentru mobila la comanda.
dai schitele inapoi si sa-ti returneze banii pe dansele
aia care vor veni sa iti faca mobila isi vor lua/face singuri masuratorile chiar daca ai tu 1000 de schite facute de 1000 de arhitecti
sau daca chiar vrei sa fii sigur ca nu ti-ai luat teapa faci asa
trimiti schitele la o fabrica/atelier de mobila si le spui sa iti faca mobila respectand schitele date
platesti
aia iti vor face ce le dai
si apoi sa vina sa iti monteze mobila care se va potrivi la fix (adica nu ) , si atunci te vei duce la arhitect sa vezi cum sta treaba
in fine , ti-ai luat teapa , asculta ce-ti spun
trebuia intai sa intrebi aici ce ai de facut nu sa vii direct cu .........renunt
e bine cum ai facut, succes

#22
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,917
  • Înscris: 03.12.2005

View Postliviua, on 25 iunie 2017 - 10:44, said:

Am un apartament de 3 camere in Bucuresti si doresc sa incep o renovare completa (sper ca undeva la mijocul lui august 2017).

O firma de arhitectura mi-a facut proiectul si acum am nevoie de o companie serioasa pentru a-l duce la indeplinire:
1. Reparat / schimbat tavanul (placi rigips);
2. Inchis balcon;
3. Modificat instalatia electrica conform proiect;
4. Schimbat gresie faianta bai si bucatarie;
5. Schimbat instalatiile sanitare si mici rearanjari;
6. Reparat pererii si zugravit cu lavabila;
7. Schimbat parchet (la asta inca ma mai gandesc);
8. Alte reparatii;
9. Executat mobila pe comanda (pentru pasul acesta va fi nevoie de colaborare cu o fabrica de mobila).
Firma va trebui sa fie capabila nu numai sa execute lucrarile dar si sa coordoneze proiectul.

In mare cam astea ar fi operatiile insa as dori o echipa cu recomandari.
Voi cam ce spuneti? Puteti recomanda pe cineva?

Multumiri


Daca ai nevoie sa inchizi un balcon, mai bine redirectionai din banii de proiect/modernizari spre un apartament mai mare. Sunt o groaza de bani de bagat justificat in termopane, dar inchiderea unui balcon nu face parte dintre directiile astea. Si ar fi trebuit sa fie incompatibila debaraua in termopan cu pretentiile pe care le expui in rest. In fine.

In continuare, daca exigentele sunt acolo unde le prezinti, ai nevoie de un diriginte de santier impreuna cu care sa subcontractezi pe specialitati catre firme dedicate fiecare disciplina. Ai avea nevoie macar de electrice, sanitare, tamplarie si usi, constructii amenajari si apoi mobilier. Ideal ar fi sa ai parte si de vizite ale arhitectului cu care ai colaborat. Mai ales in caz de neconcordante intre tema luata in calcul si rezultatele in situ. O sa ai parte de asta mai ales dupa faza de instalatii.

Problema pe care o vad eu e alta.. Randarea aia pe care ai atasat-o arata un proiect absolut banal. Probabil banii i-ai dat cu rost daca includ si autorizatia pentru inchiderea balconului, dar interiorul nu inseamna nimic deosebit.

#23
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Eu zic ca merita sa incepi cu un proiect facut calumea daca vrei ceva mai special in casa, acum daca 1600 de euro sunt multi sau putini e treaba fiecaruia.

#24
liviua

liviua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 16.05.2007

View Postpetre69, on 26 iunie 2017 - 13:25, said:

dai schitele inapoi si sa-ti returneze banii pe dansele
aia care vor veni sa iti faca mobila isi vor lua/face singuri masuratorile chiar daca ai tu 1000 de schite facute de 1000 de arhitecti
sau daca chiar vrei sa fii sigur ca nu ti-ai luat teapa faci asa
trimiti schitele la o fabrica/atelier de mobila si le spui sa iti faca mobila respectand schitele date
platesti
aia iti vor face ce le dai
si apoi sa vina sa iti monteze mobila care se va potrivi la fix (adica nu ) , si atunci te vei duce la arhitect sa vezi cum sta treaba
in fine , ti-ai luat teapa , asculta ce-ti spun
trebuia intai sa intrebi aici ce ai de facut nu sa vii direct cu .........renunt
e bine cum ai facut, succes


Cred ca n-ai inteles...am platit conceptul nu masuratorile.
Sigur,  schitele cu pricina au niste cote. Cei de la fabrica vor veni sa masoare si ei bineinteles.

Ce sa-i faci...Nu m-a dus capul sa cumpar carpeta cu Rapirea din Serai ca e mai ieftina. :)

Pana una alta am avut aici doar cateva reply-uri utile.

View Postsebulbus, on 26 iunie 2017 - 13:41, said:



Daca ai nevoie sa inchizi un balcon, mai bine redirectionai din banii de proiect/modernizari spre un apartament mai mare. Sunt o groaza de bani de bagat justificat in termopane, dar inchiderea unui balcon nu face parte dintre directiile astea. Si ar fi trebuit sa fie incompatibila debaraua in termopan cu pretentiile pe care le expui in rest. In fine.

In continuare, daca exigentele sunt acolo unde le prezinti, ai nevoie de un diriginte de santier impreuna cu care sa subcontractezi pe specialitati catre firme dedicate fiecare disciplina. Ai avea nevoie macar de electrice, sanitare, tamplarie si usi, constructii amenajari si apoi mobilier. Ideal ar fi sa ai parte si de vizite ale arhitectului cu care ai colaborat. Mai ales in caz de neconcordante intre tema luata in calcul si rezultatele in situ. O sa ai parte de asta mai ales dupa faza de instalatii.

Problema pe care o vad eu e alta.. Randarea aia pe care ai atasat-o arata un proiect absolut banal. Probabil banii i-ai dat cu rost daca includ si autorizatia pentru inchiderea balconului, dar interiorul nu inseamna nimic deosebit.

Sincer sa fiu nu voiam sa inchid balconul insa in Bucuresti e mult prea mult praf si din cauza asta practic nu prea il pot folosi.
Un proiect de arhitectura nu inseamna ca faci fantana arteziana in mijlocul casei.
...Si bineinteles ca faci acele minunate tavane false cu multe beculete ca la manelisti.

#25
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

View PostQuantum, on 25 iunie 2017 - 23:22, said:

Nici vorba!
Omul vrea ceva deosebit, nu cum face vulgul: pereti goi cu lavabila alba + parchet laminat de douj' da lei metru + studenteasca mobila ikea.
Eee da ca iti trebuie mare arhitect ca sa cumperi un parchet mai bun si o mobila mai buna Posted Image)
Da sunt de acord sa iei un sfat pentru cum sa ti aranjezi casa mai cu gust, dar nu la preturi exagerate.

View Postadisz, on 26 iunie 2017 - 09:01, said:

Ti s-au montat cumva conductori din aur?

ps.
Instalatia electrica nu cuprinde echipamentele.
Poftim? Ia zi tu cam crezi ca se ia mana de lucru pentru facut de la 0 instalatia electrica la un ap cu 3 camere de 76mp? Cu tot cu pus prize si intrerupatoare peste tot pe unde doresti.
Vezi ca nu am zis 1000 euro manopera...

Edited by alin62, 26 June 2017 - 16:55.


#26
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postliviua, on 26 iunie 2017 - 13:51, said:


Sincer sa fiu nu voiam sa inchid balconul insa in Bucuresti e mult prea mult praf si din cauza asta practic nu prea il pot folosi.
Un proiect de arhitectura nu inseamna ca faci fantana arteziana in mijlocul casei.
........
Si in Bucuresti , balcoanele se inchid cu autorizatie .

#27
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

View Post86-APP, on 26 iunie 2017 - 16:50, said:

Si in Bucuresti , balcoanele se inchid cu autorizatie .
Ee da, astia fac blocuri lipite unu de altul si la scara o benzinarie, si tu crezi ca te baga cineva in seama ca ti ai inchis balconul...

Edited by alin62, 26 June 2017 - 16:57.


#28
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Da , cred . iti spun din surse sigure : s-a vaitat lumea-n strada de hoti si corupti ???? Asta este replica ! Toate institutiile care pina acum treceau cu vederea una-alta , amendeaza la greu .
Amendeaza administratiile fiscale cu sute de milioane , amendeaza primariile , politia locala , isc-ul ...toti . Se trimit amenzi , somatii , se pun popriri...
Pai ori sintem legali ori nu mai sintem .
O simpla reclamatie si ...vezi cit este amenda , cit este de rentabil .

#29
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postalin62, on 26 iunie 2017 - 16:56, said:

Ee da, astia fac blocuri lipite unu de altul si la scara o benzinarie, si tu crezi ca te baga cineva in seama ca ti ai inchis balconul...
Da, dar aia dau sacosa cu spaguta la functionari, si deaceea se fac ca nu observa nici cand le pune cineva in fata multiple plangeri...

#30
liviua

liviua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 16.05.2007
Din pacate s-a uitat deja scopul topicului.
Deci...Puteti sa recomandati firme/echipe care sa aiba recomandari?

#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,917
  • Înscris: 03.12.2005

View Postliviua, on 26 iunie 2017 - 13:51, said:

Sincer sa fiu nu voiam sa inchid balconul insa in Bucuresti e mult prea mult praf si din cauza asta practic nu prea il pot folosi.
Un proiect de arhitectura nu inseamna ca faci fantana arteziana in mijlocul casei.
...Si bineinteles ca faci acele minunate tavane false cu multe beculete ca la manelisti.

Las-o jos ca macane. Daca vrei fite, vorbim fite, daca o scaldam in apropouri ieftine, ramai si te lauzi singur ca ce ai tu e cel mai bun si mai frumos pe lume. Pozitiile astea sunt asa de antagoniste ca nici nu merita discutia. Nu poti fi iubitor si de arhitectura (apropo, zi-mi 1-2 arhitecti pe care-i apreciezi) si de balcon inchis.
Cred ca am facut tot ce se putea face unor apartamente de bloc pre-2000 si as avea cu ce contribui in discutia asta, dar nu vad nici un motiv sa ma implic acum. Your call.

#32
liviua

liviua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 16.05.2007

View Postsebulbus, on 27 iunie 2017 - 11:55, said:

Las-o jos ca macane. Daca vrei fite, vorbim fite, daca o scaldam in apropouri ieftine, ramai si te lauzi singur ca ce ai tu e cel mai bun si mai frumos pe lume. Pozitiile astea sunt asa de antagoniste ca nici nu merita discutia. Nu poti fi iubitor si de arhitectura (apropo, zi-mi 1-2 arhitecti pe care-i apreciezi) si de balcon inchis.
Cred ca am facut tot ce se putea face unor apartamente de bloc pre-2000 si as avea cu ce contribui in discutia asta, dar nu vad nici un motiv sa ma implic acum. Your call.

Scrie mai sus care este tema topicului.
Deci daca n-ai nimic interesat de spus mergi linistit si nu mai bate campii...

Edited by liviua, 27 June 2017 - 12:59.


#33
naturista2010

naturista2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.10.2010
Am urmarit intamplator discutia si pe sarite, ca nu am inteles cum ati ajuns la Erbasu pentru un apartament de trei camere, indiferent de cat de "deosebit" ati vrea sa-l faceti. Exista, in Bucuresti cel putin, firme de design interior a unor arhitecti (tineri cei mai multi) care iti iau proiectul de la capat si ti-l duc pana la curatenia finala, cu tot cu supraveghere si garantii. Iti fac si randari inainte, in faza de proiect si estimare. Eu am lucrat pentru un apartament de patru camere cu o echipa tare profesionista de la Inova Design. Bucataria mea e si pe profilul lor de FB :),https://www.facebook.com/inovadesignromania, ca tare faina a mai iesit. Au venit si au luat casa de la glet (au urmat estimari, propuneri hotarari, ....) si mi-au predat-o mobilata si curata. Nu a trebuit sa stea nimeni sa ii supravegheze pe "mesteri", ca era echipa lor si scria in contract ca ei raspund de termene... NU a fost cel mai ieftin, dar nici cel mai scump... Una peste alta, daca faceam singuri, nu cred ca ieseam mai ieftin, iar de timpul nostru pe care nu stiu de unde l-am fi scos ca sa cautam toate mobilele, materialele, mesterii si sa-i supraveghem....cel sa mia vorbim...

Attached Files



#34
liviua

liviua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 16.05.2007

View Postnaturista2010, on 28 iunie 2017 - 20:04, said:

Am urmarit intamplator discutia si pe sarite, ca nu am inteles cum ati ajuns la Erbasu pentru un apartament de trei camere, indiferent de cat de "deosebit" ati vrea sa-l faceti. Exista, in Bucuresti cel putin, firme de design interior a unor arhitecti (tineri cei mai multi) care iti iau proiectul de la capat si ti-l duc pana la curatenia finala, cu tot cu supraveghere si garantii. Iti fac si randari inainte, in faza de proiect si estimare. Eu am lucrat pentru un apartament de patru camere cu o echipa tare profesionista de la Inova Design. Bucataria mea e si pe profilul lor de FB Posted Image,https://www.facebook.com/inovadesignromania, ca tare faina a mai iesit. Au venit si au luat casa de la glet (au urmat estimari, propuneri hotarari, ....) si mi-au predat-o mobilata si curata. Nu a trebuit sa stea nimeni sa ii supravegheze pe "mesteri", ca era echipa lor si scria in contract ca ei raspund de termene... NU a fost cel mai ieftin, dar nici cel mai scump... Una peste alta, daca faceam singuri, nu cred ca ieseam mai ieftin, iar de timpul nostru pe care nu stiu de unde l-am fi scos ca sa cautam toate mobilele, materialele, mesterii si sa-i supraveghem....cel sa mia vorbim...

Buna,

Iti multumesc pentru sugestie. Ceea ce caut e de fapt o echipa/firma care sa puna in aplicare un proiect de design.
Si as dori sa faca treaba de calitate nu la norma. Cineva a propus pe aici Erbasu insa nu se vor baga ei pentru un proiect micut.
O sa verific sa vad daca cei care ti-au facut tie lucrarea ar putea sa se ocupe si de apartamentul meu.

#35
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postnaturista2010, on 28 iunie 2017 - 20:04, said:

Au venit si au luat casa de la glet (au urmat estimari, propuneri hotarari, ....) si mi-au predat-o mobilata si curata.
Cat a fost costul total?

#36
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postnaturista2010, on 28 iunie 2017 - 20:04, said:

........ Eu am lucrat pentru un apartament de patru camere cu o echipa tare profesionista de la Inova Design. Bucataria mea e si pe profilul lor de FB ......
Daca este asa , jalnic .
Jalnic pt tine ca te-au fraierit , jalnic pt ei ca arata unoara ce se mai si pricep , ca sint praf .
Din start , ce mi-a sarit in ochi , sistemul de iluminat total gresit , inutil . Acela este iluminat ambiental si nu are ce cauta acolo . La blat se foloseste lumina puternica , de lucru .
Daca vrei , iti arat eu , care am lucrat cu " mandea design " iluminat profesional la blatul de lucru .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate