Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Renovare apartament 3 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
liviua

liviua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 16.05.2007
Am un apartament de 3 camere in Bucuresti si doresc sa incep o renovare completa (sper ca undeva la mijocul lui august 2017).

O firma de arhitectura mi-a facut proiectul si acum am nevoie de o companie serioasa pentru a-l duce la indeplinire:
1. Reparat / schimbat tavanul (placi rigips);
2. Inchis balcon;
3. Modificat instalatia electrica conform proiect;
4. Schimbat gresie faianta bai si bucatarie;
5. Schimbat instalatiile sanitare si mici rearanjari;
6. Reparat pererii si zugravit cu lavabila;
7. Schimbat parchet (la asta inca ma mai gandesc);
8. Alte reparatii;
9. Executat mobila pe comanda (pentru pasul acesta va fi nevoie de colaborare cu o fabrica de mobila).
Firma va trebui sa fie capabila nu numai sa execute lucrarile dar si sa coordoneze proiectul.

In mare cam astea ar fi operatiile insa as dori o echipa cu recomandari.
Voi cam ce spuneti? Puteti recomanda pe cineva?

Multumiri

#2
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012
De curiozitate cam cat te a costat proiectul la acea firma?

Despre firme nu stiu prea bine sa ti recomand, dar sa ai grija pentru ca diferenta intre o firma si mesteru gigel poate sa fie doar la bani si ca in cazul firmei tot un gigel poate sa ti faca lucrarea dar ca plus in cazul firmei sa ai cu cine sa te certi in caz ca nu ti place.

Adica multe firme angajeaza "gigei" de ocazie, sa nu crezi ca daca e firma poti sa ai incredere 100%.

Edited by alin62, 25 June 2017 - 11:07.


#3
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Caiet de sarcini si licitatie publica, doar asa ai posibilitatea sa alegi o firma competenta .
recomand erbasu;

Quote

PREZENTARE GENERALA GRUP
Societatea Comerciala CONSTRUCTII ERBASU, a fost infiintata pe baza Decretului - Lege 54, in iulie 1990, ca intreprindere mica, cu capital integral romanesc, avand 20 de angajati. Din anul 1991 compania, pastrand caracterul de afacere de familie, s-a transformat in Societate pe Actiuni, ca actionari fiind cooptati o serie dintre angajatii aflati inca de la inceput in firma si care au contribuit din plin la dezvoltarea ei.
Evolutia constant pozitiva din cei 25 de ani parcursi de la infiintare si pana in prezent a facut ca societatea sa fie capabila sa abordeze o gama variata de lucrari in domeniul constructiilor si nu numai, indiferent de marimea si complexitatea acestora, stabilind, astfel, raporturi contractuale atat in domeniul de stat, cat si in cel privat. Din dorinta de a se optimiza si de a-si creste gradul de profesionalizare, in anul 2001 Constructii Erbasu SA s-a transformat in GRUPUL DE COMPANII ERBASU, fiecare entitate rezultata avand domenii de expertiza distincte si bine definite:
• CONSTRUCTII CIVILE - toate tipurile de proiecte de constructii civile cu diferite grade de dificultate in interiorul tarii si in afara ei cu o experienta de peste 25 de ani
• ERBASU GENERAL CONSTRUCT SA - logistica si productie industriala;
• SELFCONSULTING SRL - diverse servicii in proiectare si consultanta.
Totodata, consecventi politicii de dezvoltare si modernizare permanenta, actionarii au hotarat continuarea diversificarii portofoliului astfel incat alaturi de domeniul hotelier (Grupul detinand Hotelul Erbas***),  s-a creat divizia agroalimentara, cel mai nou sector in care o parte a profitului realizat a fost investita in ultimii ani
• ERBALACT SRL (Fabrica de lactate)  este rodul unei investitii de trei milioane de euro. Noua  unitate productiva din cadrul Grupului de firme Erbasu are o capacitate de procesare  de 20.000 litri lapte pe zi, face parte din strategia de integrare pe verticala a activitatilor din domeniul agroalimentar si prelucreaza materia prima obtinuta in ferma proprie. Fabrica produce lactate naturale, sanatoase, cu gust traditional romanesc – lapte proaspat, iaurt natural, sana, smantana, unt, cascaval, branza Telemea, branza Fagaras, precum si produse fabricate in mod traditional – branza de burduf tip Nucet, Lapte Covasit si Urda cu marar;
• BEST TEAM CONSULTING SRL - Ferma de crestere bovine -  este principalul furnizor de materie prima al Fabricii Erbalact avand, in prezent, 250 de vaci Holstein, efectiv ce va creste prin investitii, in urmatorii trei ani, la 1.500 capete.
In prezent, GRUPUL ERBASU are aproximativ 1.000 de salariati (ingineri, proiectanti, maistri, tehnicieni, muncitori calificati si necalificati, personal indirect productiv). Consecinta directa celor prezentate mai sus, activitatea Grupului Erbasu a avut o evolutie constant pozitiva. De exemplu, pentru principala companie din grup evolutia poate fi reliefata prin doi indicatori economici esentiali, dupa cum urmeaza:


#4
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Pe oricine ai alege tot trebuie sa stai pe capul lor si sa te implici cat mai mult posibil, daca Dorel nu te vede ca zbieri din orice maruntis si ca esti acolo de 3-4 ori pe zi se relaxeaza si incepe sa-si acopere bulelile cu alte buleli.

#5
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Și când te gândești că-n occident dai cheile și vii când e totul gata.

#6
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012

View Posttiupedix, on 25 iunie 2017 - 11:09, said:

Caiet de sarcini si licitatie publica, doar asa ai posibilitatea sa alegi o firma competenta .
recomand erbasu;
Erbasu?? Crezi ca se baga aia la renovarea unui apartament?? Sau daca se baga o fac la un pret cat jum din apartament.

View PostLaberta, on 25 iunie 2017 - 12:17, said:

Și când te gândești că-n occident dai cheile și vii când e totul gata.
Foarte rar sa gasesti mesteri seriosi la noi, sa ai incredere ca le dai cheile si ei isi fac treaba...
Trebuie sa stai de capu lor, ori o lalaie ori fac la misto si fug repede ca mai au si alte lucrari.

#7
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Pentru inchidere balcon, daca este vorba despre tamplarie PVC cu gream termopan, mesaj personal lui @Digix, aici pe forum.
Am lucrat cu el si a fost exemplar.
Spor!

Edited by radudd, 25 June 2017 - 12:27.


#8
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Posttiupedix, on 25 iunie 2017 - 11:09, said:

Caiet de sarcini si licitatie publica, doar asa ai posibilitatea sa alegi o firma competenta .
recomand erbasu;

View Postalin62, on 25 iunie 2017 - 12:22, said:

Erbasu?? Crezi ca se baga aia la renovarea unui apartament?? Sau daca se baga o fac la un pret cat jum din apartament.
Astia se baga doar la megaproiecte, preferabil finantate din bugete publice si supraevaluate... nicidecum la in amarat de apartament.
In plus, ce licitatie publica viseaza la renovare de apartament... :D
Te baga in faliment Erbasu astia, e firma aia celebra pentru coruptie, astia nu se dau jos din pat daca nu castiga (profit) macar cat costa apartamentul ala de 3 camere la un contract. Si de obicei doar statul si multinationalele isi permit astfel de contracte.

#9
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postsamebo, on 25 iunie 2017 - 12:27, said:

......
Te baga in faliment Erbasu astia, e firma aia celebra pentru coruptie, astia nu se dau jos din pat daca nu castiga (profit) macar cat costa apartamentul ala de 3 camere la un contract. Si de obicei doar statul si multinationalele isi permit astfel de contracte.
Asa ai aflat tu ? Uite ca eu lucrez cu ei , subcontractind anumite lucrari, nu"spui" ce !? Nu ne-am imbogatit si nici ei . Asta stiu deoarece am acces la informatii .
In cazul de fata , consider ca este prea mult si prea scump modul de abordare al unei banale renovari de apartament .
Un plan de amenajare poate face orice arhitect mai destupat , ca multi , chiar tineri , au scoala stalinista in singe , iar de coordonarea lucrarii se poate ocupa si o persoana de incredere , care are " ceva in cap" .
Si eu am apelat la un arhitect pt o bucatarie , si nu a fost un capat de tara , sa nu zic ca prin bunavointa lui nu m-a costat nimic . De restul , m-am descurat singur .

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Am făcut cu cei de aici renovarea propriului apartament. Au făcut ce le-am cerut, în timpul promis și cu foarte puține scăpări. Am lucrat cu contract, deviz și le-am atașat la contract și un caiet de sarcini. Execuția a fost de calitate. Ce nu pot să spun e dacă au rămas la fel de serioși sau nu - au trecut 4 ani.

L.E. - au fost cam cei mai scumpi dintre cei cu care am discutat.

Edited by radunic, 25 June 2017 - 14:25.


#11
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Digix e maestru . E un fapt , nu o reclama . Posted Image

#12
liviua

liviua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 16.05.2007

View Postalin62, on 25 iunie 2017 - 11:02, said:

De curiozitate cam cat te a costat proiectul la acea firma?

Despre firme nu stiu prea bine sa ti recomand, dar sa ai grija pentru ca diferenta intre o firma si mesteru gigel poate sa fie doar la bani si ca in cazul firmei tot un gigel poate sa ti faca lucrarea dar ca plus in cazul firmei sa ai cu cine sa te certi in caz ca nu ti place.

Adica multe firme angajeaza "gigei" de ocazie, sa nu crezi ca daca e firma poti sa ai incredere 100%.

Proiectul de arhitectura cu randari 3D m-a costat aproximativ 1600 EUR.

View Postradudd, on 25 iunie 2017 - 12:27, said:

Pentru inchidere balcon, daca este vorba despre tamplarie PVC cu gream termopan, mesaj personal lui @Digix, aici pe forum.
Am lucrat cu el si a fost exemplar.
Spor!

Multumesc, as putea incerca sa-l contactez.

View Postradunic, on 25 iunie 2017 - 14:24, said:

Am făcut cu cei de aici renovarea propriului apartament. Au făcut ce le-am cerut, în timpul promis și cu foarte puține scăpări. Am lucrat cu contract, deviz și le-am atașat la contract și un caiet de sarcini. Execuția a fost de calitate. Ce nu pot să spun e dacă au rămas la fel de serioși sau nu - au trecut 4 ani.

L.E. - au fost cam cei mai scumpi dintre cei cu care am discutat.

Multumesc...o sa-i contactez si o sa vad.
In principiu calitatea e cea care ma intereseaza cel mai mult.

View Postsamebo, on 25 iunie 2017 - 12:27, said:

Astia se baga doar la megaproiecte, preferabil finantate din bugete publice si supraevaluate... nicidecum la in amarat de apartament.
In plus, ce licitatie publica viseaza la renovare de apartament... Posted Image
Te baga in faliment Erbasu astia, e firma aia celebra pentru coruptie, astia nu se dau jos din pat daca nu castiga (profit) macar cat costa apartamentul ala de 3 camere la un contract. Si de obicei doar statul si multinationalele isi permit astfel de contracte.

Si eu cred ca Erbasu e putin cam mult. Adica nu se vor baga sa renoveze un apartament.

#13
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Eu sunt curios ce contine proiectul ala de 1600 de euro, poti sa ne pui o mostra doua?

#14
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012

View Postradudd, on 25 iunie 2017 - 12:27, said:

Pentru inchidere balcon, daca este vorba despre tamplarie PVC cu gream termopan, mesaj personal lui @Digix, aici pe forum.
Am lucrat cu el si a fost exemplar.
Spor!
Din ce oras este? Poate o sa am nevoie pe viitor.

Cred ca ar fi o idee buna sa avem un topic numai cu mesteri, instalatori sanitari, electricieni, zidari, tamplarie PVC...
Asta daca am avea printre noi asemenea mesteri sa le zic asa, adica daca cineva ar avea nevoie de un "mester" in orasul X sa posteze in acel topic. Posted Image

View Postliviua, on 25 iunie 2017 - 16:21, said:

Proiectul de arhitectura cu randari 3D m-a costat aproximativ 1600 EUR.

Mda, destul de mult, eu cu 1000 de euro am schimbat instalatia electrica tot la un ap cu 3 camere...

Edited by alin62, 25 June 2017 - 16:46.


#15
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007

View Postalin62, on 25 iunie 2017 - 16:41, said:

Din ce oras este? Poate o sa am nevoie pe viitor.
Bucuresti.

#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
1600 euro ca sa iti spuna ce ???
teapa de teapa

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007

View Postradudd, on 25 iunie 2017 - 12:27, said:

Pentru inchidere balcon, daca este vorba despre tamplarie PVC cu gream termopan, mesaj personal lui @Digix, aici pe forum.
Am lucrat cu el si a fost exemplar.
Spor!
Mulțumesc mult Radu pentru aprecieri. Și clientul a fost la înălțime!

#18
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postpetre69, on 25 iunie 2017 - 18:00, said:

1600 euro ca sa iti spuna ce ???
teapa de teapa
Nici vorba!
Omul vrea ceva deosebit, nu cum face vulgul: pereti goi cu lavabila alba + parchet laminat de douj' da lei metru + studenteasca mobila ikea.

Acest om cred ca isi va cumpara si tablouri!  Eu ii doresc spor si realizare placuta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate