Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Zergii - pot insectele sa devina o forma de viata inteligenta?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDJPocaitul, on 25 iunie 2017 - 14:39, said:

Dumneata crezi in ce vrei. Daca ptr.tine nici macar DUMNEZEU nu exista. Crede in zeii care nu exista. Pacat ca sunt atatia atei in lumea asta.
Iarasi e invers... pacatul este ca atat de multi oameni se lasa prostiti de povesti si asta doar pentru a fi in confort psihic sau de dragul multimii, o irosire de imaginatie. Un numar mai mare de oameni care pot gandi liber de prejudecati si fara teama de imaginar ar fi ajutat societatea mai mult.

Edited by andreic, 26 June 2017 - 01:38.


#38
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postfireplane, on 26 iunie 2017 - 00:26, said:

Ma mir ca inca n-au venit a3ds sau grrr sa ne zica ca  Zergii deja exista, ca sunt niste tuciurii cu turbane care ne invadeaza si ne distrug cultura si civilizatia europeana  prin RUSH ,  si ca sunt coordonati de Overmind (Soros) si de   Queen of Blades (Merkel)  Posted Image
Cand ma uit la data cand este facut contul tau, ma uimeste cat de bine il cunosti tu pe @a3ds si cum mergi tu cu discutia unde nu are treaba subiectul
Si da zergii sunt mai civilizati decat musulmanii pentru ca sunt creati de rasa alba :)Posted Image

#39
fireplane

fireplane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.06.2017
La cum merg lucrurile, s-ar putea ca in ritmul asta, noi sa-i cream pe ZERGI (ca un  instrument  ieftin de razboi , usor de creat si inlocuit datorita capacitatii de reproducere rapida)   si sa ne autodistrugem prin a fi  papati  de ei atunci cand scapa de sub control....ori daca ajung sa fie controlati telepatic sau prin senzori de cineva malefic  .  

Mi se pare mai probabil scenariul asta apocaliptic decat cel cu razboiul nuclear sau epidemia globala.

Edited by fireplane, 27 June 2017 - 00:19.


#40
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
la ce rost sa creezi zergi cand ai deja bomba atomica?

#41
fireplane

fireplane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.06.2017
FFS, de ce mi-a fost sters topicul cu PROTOSS?





View Posthigh_energy, on 27 iunie 2017 - 07:34, said:

la ce rost sa creezi zergi cand ai deja bomba atomica?
Bomba atomica produce prea multe pagube materiale, deci daca te apuci sa bombardezi atomic o tara, ca sa valorifici resursele, in primul rand trebuie sa astepti vreo cateva mii  de ani ca sa se curete locul de radiatii, apoi trebuie sa te apuci sa reconstruiesti.......deci prea multa munca si prea multa risipa de bani.

De aia nici nu a fost si nu va fi vreodata un razboi nuclear: e prea pagubos, prea riscant, prea costisitor.  


Iesi mai ieftin si mai profitabil cu razboiul biologic: o  pandemie,  un virus nasol transmisibil prin aer sau prin alimente/apa   (nu inainte sa-ti vaccinezi populatia si armata ta evident)......omori doar armata inamica si populatia insurgenta, dar lasi fabricile, uzinele si locuintele intacte si poti coloniza mai usor teritoriul cucerit.

Parerea mea e ca asa vor decurge razboaiele viitorului atunci cand vor scapa lucrurile de sub control.

Edited by fireplane, 27 June 2017 - 18:33.


#42
fireplane

fireplane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.06.2017
O civilizatie de  tip I  folosește resursele energetice ale planetei pe care a apărut, o civilizatie de tipul II   folosește de 10 miliarde de ori mai multă energie decât tipul I - prin captarea ei de la steaua mamă, iar o civilizatie de tipul III   ar folosi energia unei întregi galaxii.
Pana unde ar merge progresul tehnologic daca ne-am dezvolta in continuu?
De ce ar fi capabila o civilizatie de tip IV? Sau o civilizatie de tip V?
Daca luam drept exemplu civilizatia PROTOSS din jocul StarCraft,  acestia pot fi capabili nu doar de calatorii intergalactice rapide, dar si capabili de a manipula materia si energia din univers.
Ii vedem in joc cum folosesc abilitati psionice de telekinezie, telepatie, teleportare,  levitatie,  fara a folosi instrumente tehnologice, dispunand de un creier avansat si abilitati obtinute dupa o evolutie indelungata. De asemenea, dispun de tehnologia de a transforma materia in energie si energia in materi

Attached Files



#43
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

View Postfireplane, on 27 iunie 2017 - 18:32, said:

FFS, de ce mi-a fost sters topicul cu PROTOSS?






Bomba atomica produce prea multe pagube materiale, deci daca te apuci sa bombardezi atomic o tara, ca sa valorifici resursele, in primul rand trebuie sa astepti vreo cateva mii  de ani ca sa se curete locul de radiatii, apoi trebuie sa te apuci sa reconstruiesti.......deci prea multa munca si prea multa risipa de bani.

De aia nici nu a fost si nu va fi vreodata un razboi nuclear: e prea pagubos, prea riscant, prea costisitor.  


Iesi mai ieftin si mai profitabil cu razboiul biologic: o  pandemie,  un virus nasol transmisibil prin aer sau prin alimente/apa   (nu inainte sa-ti vaccinezi populatia si armata ta evident)......omori doar armata inamica si populatia insurgenta, dar lasi fabricile, uzinele si locuintele intacte si poti coloniza mai usor teritoriul cucerit.

Parerea mea e ca asa vor decurge razboaiele viitorului atunci cand vor scapa lucrurile de sub control.
bomba atomica poate fi livrata repede si fara sa atragi atentia. asta cu pandemiile....haha....pai faci un nanomaterial care are o forma anume facuta calculata incat sa omoare orice virus/bacterie si sa permita trecerea celulelor albe/rosii..... practic un fel de filtru de curatare. sau uite nanoroboti pe post de anticorpi. usor de facut prin litografie/epitaxie.

View Postfireplane, on 27 iunie 2017 - 19:26, said:

O civilizatie de  tip I  folosește resursele energetice ale planetei pe care a apărut, o civilizatie de tipul II   folosește de 10 miliarde de ori mai multă energie decât tipul I - prin captarea ei de la steaua mamă, iar o civilizatie de tipul III   ar folosi energia unei întregi galaxii.
Pana unde ar merge progresul tehnologic daca ne-am dezvolta in continuu?
De ce ar fi capabila o civilizatie de tip IV? Sau o civilizatie de tip V?
Daca luam drept exemplu civilizatia PROTOSS din jocul StarCraft,  acestia pot fi capabili nu doar de calatorii intergalactice rapide, dar si capabili de a manipula materia si energia din univers.
Ii vedem in joc cum folosesc abilitati psionice de telekinezie, telepatie, teleportare,  levitatie,  fara a folosi instrumente tehnologice, dispunand de un creier avansat si abilitati obtinute dupa o evolutie indelungata. De asemenea, dispun de tehnologia de a transforma materia in energie si energia in materi
1 la ce dracu sa folosesti levitatia corporala cand poti folosi un jetpack?
2 iti inchipui cata energie si cat de mare ar trebui sa fie un corp care face treaba asta? pai aai sta toata ziua nemiscat si doar ai levita.
3 energie producem si noi si raportat la eficacitatea cu care se realizeaza noi suntem MAI EFICIENTI ca soarele. singura diferenta e ca asta e enorm de mare. deci oarecum suntem o civilizatie avansata.
4 materia si energia le putem transforma una in alta si nu de astazi ci de ceva timp chiar. vezi topicul cu transmutatia pe care l-am deschis.
5 manipularea energiei si materiei? orice compus chimic intr-un reactor chimic se poate numi manipulare a materiei Posted Image
laserul e o forma de manipulare a energiei. unda radio la fel. singura care mai ramane de descoperit si manipulat e gravitatia. moment in care vom avea si motoare gravitationale cu carburant pe bosoni sau ceva. si voila uite si levitatia aia de o tot cauti tu. lasand la o parte ca oarecum si zborul e tot o levitatie. pe care zborul il stapanim si inca bine de tot.
6 quit dreaming ...things are already to the high level

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postfireplane, on 27 iunie 2017 - 18:32, said:

FFS, de ce mi-a fost sters topicul cu PROTOSS?
Probabil era redundant, acelasi lucru...

#45
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Puii mei.. deja avem infested terrani pe-aici. E clar ca pe undeva in afara razei vizuale trebuie sa fie vreo regina de zerg. Aia parca ii infesta sa se autoexplodeze in cladiri.

Zergii sunt deja printre noi, doar ca inca nu-i vedem.

#46
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
N-am văzut în natură o dovada care să susțină teoria lansata aici că dacă o specie rezista suficient timp, după multe generații o să ajungă inteligenta. Inteligența (deși pare cea mai bună alegere) e doar una dintre armele naturii. Țânțarii, de exemplu "au ales" să bea sânge și să zboare noaptea. Gândacii de Colorado au ales să fie rezistenți la toxinele cartofilor. Evident, dacă ar începe cartofii sa-i solicite intelectual (mi-a lene sa-mi imaginez cum) s-ar adapta gandacii prin a deveni mai inteligeni.





In al doilea rând nu înțeleg aceasta fascinație pentru gândacii de bucătărie care rezista bombelor atomice - nu sunt chiar atât de rezistenți precum îi descrieți voi. Acum câteva luni am găsit câțiva in baie, am luat un spray cu câțiva Ron și am dat în tot apartamentul. Am dormit în același apartament. Pe dimineața toți gândacii erau morți. Vă dați seama cum era dacă foloseam o bomba atomică..

#47
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007
Interesant topic,

cateva corectii:
- termitele au rege si regina, nu sunt deloc inrudite cu furnicile. Mai spectaculos la ele ar fi sistemul de aer conditionat pe care il folosesc pentru a asigura o temperatura constanta in colonie.Inginerii ar putea lua lectii.
- artropodele au fost mult mai mari in carbonifer, nu doar insectele ci toate artropodele, cand concentratia de oxigen era undeva la 32.5%, astazi e abia 21.
- artropodele terestre nu pot creste mult mai mari din cauza exoscheletului si a nevoi de al inlocui complet, un corp mai greu care nu are structuri de rezistenta ar fi turtit de propia sa greutate.

-sistemul nervos la insecte este ganglionar, in parte centralizat, in parte difuz in restul corpului. este foarte eficient: incercati sa prindeti cu mana o musca in zbor Posted Image  robotii cei mai eficienti se inspira la greu din modul cum zboara sau merg insectele.

Pamantul este planeta insectelor:  dupa unele estimari artropodele ar totaliza 80% din totalul speciilor cunoscute. nu sunt de acord cu estimarea din link: https://www.si.edu/E...info/bugnos.htm
cred ca aseaza la un loc toate artropodele. Oricum estimarea de 10 quintilioane indivizi am mai intalnit-o si-n alta parte.

Vertebratele, majoritatea pesti, ar totaliza 3% din numarul de specii cunoscute.

Succesul lor ar fi rezultatul unei combinatii intre eficienta biomatematica a designului, capacitatea lor de a zbura mult inaintea oricarui alt grup, plasticitate genetica foarte mare, metamorfoza, numar foarte mare de urmasi, rezistenta extraordinara la factorii de mediu.

Un link interesant:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/abk-advcCIw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

eu am vazut acel dans in realitate, e uimitor cum pot albinele sa memoreze miscarile si sa gaseasca, fara greseala, locul descris.

Edited by bullterrorist, 19 July 2017 - 07:37.


#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Senzori chimici plus matrice reflexiv-neuronala asa pe scurt :)

View Postflorin_buda, on 18 iulie 2017 - 20:50, said:

Inteligența (deși pare cea mai bună alegere) e doar una dintre armele naturii.
Bine punctat, inteligenta nu este un scop si nu de dezvolta in lipsa unei necesitati de supravietuire... este un instrument care poate compensa si ajuta mult.

#49
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postandreic, on 19 iulie 2017 - 07:54, said:

Senzori chimici plus matrice reflexiv-neuronala asa pe scurt Posted Image


Bine punctat, inteligenta nu este un scop si nu de dezvolta in lipsa unei necesitati de supravietuire....

am incercat sa transmit aceasta idee maimutelor
n-au inteles care-i treaba cu maimutele !

apoi oamenilor ...
au inteles care-i treaba cu oamenii
n-au inteles care-i treaba cu maimutele !

apoi computerelor....
au inteles care-i treaba cu oamenii
n-au inteles care-i treaba cu maimutele

concluzie
pana si un computer isi da seama ca oamenii n-au de-a face cu maimutele !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate