Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Care a fost cea mai frumoasa perioada a istoriei noastre?

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#37
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

View Postrosix, on 25 iunie 2017 - 13:25, said:

Ca sa intelegeti diferenta:  un pasaj rutier banal, precum cel de la Piata Sudului, s-ar fi realizat in "epoca de aur" in maxim 6 luni.
am cautat si despre pasajul obor .. n-am gasit.

https://ro.wikipedia.../Pasajul_Unirii

Edited by r_murphy, 25 June 2017 - 13:43.


#38
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Mdea insa tot asa pasajul Unirea sau Lujerului au trebuit sa fie practic reconstruite din cauza grabei.
La Unirea unde intoarce 32-ul se prabusise si acoperisul caminului de apa care in teorie ar fi trebuit sa tina 100 de ani.
Intr-o dictatura lucrarile merg mai repede pentru ca nu se incurca lumea in avize, exproprieri, studii de impact, totul tre sa mearga struna ca sa ii fie facut pe plac conducatorului iubit. Si cand asta e intr-o perioada mai rezonabila atunci lucruri mari se intampla. Asa cum s'a intamplat in Franta pe timpul lui Napolean III sau in Romania lui Carol al doilea. Cand liderul o ia pe aratura atunci se lasa cu Ceaushime.

Edited by Kokoshmare, 25 June 2017 - 14:34.


#39
Freiherr

Freiherr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.05.2017
As zice perioada lui Carol I. Una dintre cele mai prospere perioade, de dezvoltare continua a tarisoarei noastre. Sa nu uitam ca el a fost creatorul Romaniei moderne.

#40
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Nu pot sa cred ce scrieti. V-a placut dictatura ca facea lucrurile repede, dar nu va ganditi ca le facea f.f.f. scump. Nici acum nu e bine, ca sunt aceeasi indivizi la putere, cu blana de oaie si fac lucrurile f.f.f. scump si incet.
Dar parca nu ati umblat in alte tari, sa vedeti lucruri facute rapid si bine. Asta nu s-a intamplat la noi niciodata din pacate, de aia nu este nicio perioada de succes in istoria Ro.

#41
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View PostUser107, on 25 iunie 2017 - 15:28, said:

Nu pot sa cred ce scrieti. V-a placut dictatura ca facea lucrurile repede, dar nu va ganditi ca le facea f.f.f. scump.
Nu le facea scump, ca era multa munca patriotica, voluntara, atunci orasenii se duceau la sate sa ajute pe tarani la cules, la prasit, la dezgropat cartofii. Iti vine sa crezi ca pana si inginerii, doctorii sau academicienii faceau munca patriotica si maturau strazile, strangeau gunoaiele sau curatau de zapada iarna.

#42
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Chiar nu stii deloc economie? Munca voluntara nu costa??? Am trait in epoca aia si nu inteleg cu ce ma ajuta culesul de porumb sau de sfecla.

E incredibil cat de spalati pe creier suntem ca natie.

#43
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

View Posttiupedix, on 25 iunie 2017 - 11:14, said:

fara tate mari , o fata cu un fascinant  bagaj de cunostiinte este doar o tipa cu paportnitele pline
Erau fete deștepte și cu țâțe mari și cu forme de ți se umplea gura de bale la propriu. Și dacă te purtai indecent îți cârpea una de recitai în gând. ,, somnoroase păsărele".

#44
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View PostUser107, on 25 iunie 2017 - 15:42, said:

Am trait in epoca aia si nu inteleg cu ce ma ajuta culesul de porumb sau de sfecla.
Slujeai patria, invatai ce inseamna sa faci parte dintr-un colectiv, eu zic ca era o experienta buna, acum tinerii sunt toti cu nasul pe sus, plin de figuri si smecherie, Doamne ce i-as trimite la taiat stuf in Delta sa invete si ei ce inseamna munca!

#45
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Ia să te văd pe matale dând cu sapa la 33 o Celsius. Iar fiţe poţi să ai şi dacă dai cu sapa.
Da, sunt de acrod cu faptul că mulţi dintre cei care proiecteazăsau dau directive (nu toţi) sunt în general paraleli cu realitatea din teren. I-aş pune pe cei de la R.A.T.B. şi C.F.R. să se plimbe mai mult cu transportul în comun să vădă ce prostii fac.

În anii '80 deviza era să iasă cât mai ieftin şi cât mai repede, dar deşi părea că ieşi mai ieftin, într-un final, din cauza slabei calităţi, ieşeai mai scump.

#46
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View PostTywin, on 25 iunie 2017 - 00:41, said:

Daaa, eram plini de educatie, 80% dintre romani erau analfabeti...
Ca pe glob atunci erau numai savanti! Ca sa fii ofiter in Marina Regala Britanica ca si conditii erau:
-sa vii dintr-o familie buna;
-sa ai o dictie buna.

#47
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

View Postdjl, on 25 iunie 2017 - 16:08, said:

Ia să te văd pe matale dând cu sapa la 33 o Celsius. Iar fiţe poţi să ai şi dacă dai cu sapa.
stai linistit, nu se dadea cu sapa, ecistau tractoare si utilaje agricole. functionau ca naiva, de la o campanie la alta, dar asta insemna alte locuri de munca in sma-uri ..;)
sa-ti traduc ce inseamna sma?

#48
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View Postdjl, on 25 iunie 2017 - 16:08, said:

Ia să te văd pe matale dând cu sapa la 33 o Celsius. Iar fiţe poţi să ai şi dacă dai cu sapa.
Pai si cine sa dea atunci cu sapa, daca ar face toti asemenea nazuri am muri de foame.

#49
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
munca e pentru tractoare, negrii si calculatoare ..;)

#50
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Nu imi este frica de munca , pentru ca stiu sa ma feresc de ea .
Mi-a spus tata sa ma feresc de uneltele care au coada .

#51
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
munca l-a facut pe om, dar nici lenea nu a omorit pe nimeni.
munca, izvor de sanatate, de aceea s-o lasam bolnavilor.

#52
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
bine zis murphy, munca e ceva atat de obscur , o viata e unica pana putem dovedi ca nu e,deci omul trebuie sa traiasca din plin si sa aiba parte de orice experiente frumoase. Nu sa isi iroseasca UNICA viata muncind pentru altii....

NEXT LEVEL = omul v-a sta cu carasu' in sus, robotii vor muncii programati, omul traieste linistit,se cultiva, face sport, calatoreste cat de mult posibil, duce o viata de huzur, dispar ciuda,rautatea,prostia,religia,spagile,smecherii apar posibilitati noi....omul se dezvolta intelectual....ajunge la apogeu, calatoreste in spatiu,descopera ca nu e singur in univers, si de acolo incepe un alt capitol al omenirii.  Trebuie sa realizam ca in societatea romana, erau bai publice, omul se cultiva, dezvolta si inventa, munca era pentru sclavi, norocul sclavilor, noi avem acum roboti si posibilitati infinite....totusi...uite-ne aici, cu granite, refugiati, cacaturi, coruptie, prostie, poluare, mancare nesanatoasa. Rasa umana are nevoie de o revolutie intelectuala si spirituala.

#53
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

View PostMaterium, on 25 iunie 2017 - 16:15, said:

Ca pe glob atunci erau numai savanti! Ca sa fii ofiter in Marina Regala Britanica ca si conditii erau:
-sa vii dintr-o familie buna;
-sa ai o dictie buna.

Alfabetizarea in 1912 (date pt populatia general a provinciilor istorice nu doar pt etnicii romani):
Vechiul Regat 39,3% alfabetizati
Transilvania si Banat 43,5%
Basarabia 15,6%
Bucovina 46,1%
sursa: Bogdan Murgescu, Romania si Europa

Compara cu datele din 1870: Germania 80%, SUA 80%, Franta 80%, Suedia 80%, Marea Britanie 75%
sursa: https://ourworldindata.org/literacy/

Cand in cel mai bun caz doar 4 din 10 oameni (din care nu toti sunt romani, mai sunt si unguri si/sau evrei) stiu sa citeasca, "aveam educatie" pe dracu...

#54
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
da mai, o tara de cacat, pacat ca nu putem sa o radem la propriu de pe fatza pamantului, ca si cum am decupa o harta, nici cu numele sa nu mai existe ..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate