Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Localizare telefon furat

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#37
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu, ambele sunt cartele de Romania: (vodafone IT — Vodafone RO)
Daca omul e deja in italia si are SIM de Italia, nu avea de ce sa mai scrie acolo Vodafone RO.

Dar banuiesc ca initiatorul stie mai bine, ca doar are ambele numere de telefon.

Daca nu-l anunta, ii organiza poate politia un flagrant delict, ceva, macar il gasea cu telefonul asupra sa, asa nu stiu de ce l-ar putea acuza.

Edited by gumball3000, 24 June 2017 - 23:33.


#38
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postgumball3000, on 24 iunie 2017 - 23:21, said:

...... ii organiza poate politia un flagrant, ....
Ai idee ce inseamna " flagrant " ?

#39
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postgumball3000, on 24 iunie 2017 - 23:21, said:

Nu, ambele sunt cartele de Romania: (vodafone IT — Vodafone RO)
Daca omul e deja in italia si are SIM de Italia, nu avea de ce sa mai scrie acolo Vodafone RO.

Eu citisem doar SMS-ul din screenshot si IMSI ce apare acolo, care primul e de RO (Vodafone) iar al doilea de IT (nu stiu exact reteaua).
Acum ca citesc mai bine mesajul initial pare ca infractorul e deja in Italia fizic, si cartelele sunt in Roaming Posted Image
Desi prima cartela care e in mod cert Vodafone Romania si care sta in roaming pe Vodafone IT (logic, ca doar nu o plati Vodafone alta retea pentru roaming cand au infrastructura proprie in acea tara), a doua cartela da date cumva conflictuale, are IMSI de retea de Italia dar apare ca fiind de Digi Mobil ce sta in roaming pe TIM. Daca nu cumva Digi Mobil are puncte de vanzare si prin Italia unde vinde sub brand propriu pe infrastructura altei retele (TIM), datele astea sunt cumva interpretate eronat de aplicatie cel mai probabil.

Edited by samebo, 24 June 2017 - 23:33.


#40
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
TIM e reteaua de a carei infrastructura se foloseste Digi pt cartelele Digi Italia.

#41
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, Digi e prezent si in italia si spania, probabil ceva MVNO

#42
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Deci asa se explica treaba. Era singura explicatie, dar nefiind cunoscator al Digi, nu eram sigur ca vand si in Italia sub brand propriu, dar am presupus din acele date.
Ramane cum am stabilit, intractorul e fugit deja in Italia in mod cert.

View Postprisonbreak, on 24 iunie 2017 - 23:32, said:

TIM e reteaua de a carei infrastructura se foloseste Digi pt cartelele Digi Italia.


#43
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006

View Postgumball3000, on 24 iunie 2017 - 21:40, said:




Marocan?
Ceva din zona Moldovei ;)

#44
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Deci, cum ti-a furat telefonul?

#45
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Telefoanele furate de obicei nu se mai recuperează.
Furtul din buzunare este cel mai greu de probat în instanță, așa că poliția nu prea prioritizează cazurile astea.

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsamebo, on 24 iunie 2017 - 23:35, said:

Deci asa se explica treaba. Era singura explicatie, dar nefiind cunoscator al Digi, nu eram sigur ca vand si in Italia sub brand propriu, dar am presupus din acele date.
Ramane cum am stabilit, intractorul e fugit deja in Italia in mod cert.

Poate fi sim de Digi Mobil din Romania, in roaming pe TIM, la fel cum si celalalt sim Vodafone RO e in roaming pe Vodafone IT.

Daca e sim de Digi din tara, sunt mari sanse sa fie abonament, si deci usor identificabil dupa serie. Cu Vodafone, daca e prepaid, mai greu.

Deși, la cum arată seria SIM2, cred că e Digi Mobil Italia (MVNO).

Oricum, plangerea la politie e obligatorie, daca nu reusesti sa iei legatura cu el si sa va intelegeti.

Edited by MembruAnonim, 25 June 2017 - 00:32.


#47
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Daca nu mai ai ce face poti face ceva de genul acesta.

#48
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
a doua e cartela de Digi Italia, din sms se vede ca are nr de Italia, incepe cu 353, si in Italia nu se dau cartele fara unul sau chiar doua documente.

#49
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006

View Post86-APP, on 24 iunie 2017 - 22:55, said:

Zero ! N-am asigurat , ca nu voi face un capat de tara daca il pierd sau " dispare . Nu voi implica politia sau fbi-ul .
Daca vrei ceva " sigur " , asigurare se cheama , nu aplicatie . Ce te incalzeste ca l-ai localizat ? Poate fi un cumparator de buna credinta , nici nu este in tara , si mai mult , il poate pastra intr-o punga , spart cu ciocanul , pt politie . Rezolvi asa ceva ?
PS . ..si inca n-am dat un leu pe un telefon de la inventarea ei in ro . le primesc . Cind voi da eu bani , sigur va fi asigurat , deoarece pretul unuia ok nu este real fata de durata de viata , fiabilitate si atractie la hoti .

Vaai, sa ne scuzati domnu', dar pe alt topic parca erai facator de legi, interventii, lobby ca sa se aplicea legea. Ce dracu acum o dam in basini ca n-am dat un leu pe telefoane, le primim. Lasa ca nu trebuie sa ti se ceara voie TIE atotputernicule cine ce sa instaleze pe telefon, te bagi in seama doar ca sa ne arati ca esti "da valoare" ? Pe tine personal te-ai asigurat? ca ca tine nu mai gasim in veci....

#50
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
androholic, imi pare rau de patania ta. Probabil daca erai vreun demnitar sau "baron de partid" si banii nu contau pentru tine, nu postai aici, aveai sprijinul politiei in secunda doi. Adevarul e ca un telefon pierdut sau furat nu inseamna numai pierderea banilor investiti in el. Unele persoane au date de contact importante pe care e greu sa le recupereze.
Sper sa ai succes in demersurile tale.

#51
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Va multumesc mult pentru mesajele de sustinere si incurajare.

#52
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Vă rog să mă lămuriți încă un detaliu important. Sunt sunat de pe un nr românesc de Vodafone dar apar înaintea codului de țară România încă doi de 0. Deci 0040728xxxxxx. Înseamnă că acel nr e în roaming și sunt sunat din afara României?

De altfel de pe acel nr de telefon am primit și alertele sms antitheft.

#53
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Verifica daca numarul nu e portat in telekom.

#54
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Am verificat deja înainte și îmi apare informația că numărul nu este portat și aparține rețelei Vodafone.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate