Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Acte auto Germania. Luat masina peste 2 luni.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
viorel_andrei

viorel_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.05.2009
Buna ziua,

Chestiunea este urmatoarea:
Vreau sa iau o masina din Germania. Am gasit-o. Vanzatorul este un dealer mai mare. II platesc masina dar a spus ca nu o poate tine in parcarea lui. Trebuie luata de acolo.

Eu ajung in Germania peste 2 luni.

La 100km am un prieten care ma poate ajuta in rezolvarea chestiunii. Nu se pricepe la astfel de lucruri asa ca eu trebuie sa ii spun ce sa faca.
El va trebui sa duca masina la el acasa dupa ce o ia de la dealer.

Ma puteti ajuta cu un sfat:
Cum trebuie sa fac actele astfel incat sa cheltuiesc cat mai putin?

Vorbind cu prieteni am avut zeci de solutii: (1) cumpara prietenul masina si o revinde catre mine, (2) numere si asigurare pe 3 luni, (3)  o ia prietenul cu nr de 5 zile si apoi se fac alte numere cand ajung acolo, ...  samd

Va multumesc penrtru ajutor,
Viorel Andrei

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cea mai ieftina cale este sa cumeri masina dupa ce ajungi acolo.
In plus o poti lua mai ieftin, daca nu se vinde pana atunci, ori gasesti alta mai buna, dupa ce o testezi personal.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
De curiozitate, ce masina e de e asa speciala?

#4
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 09.05.2006

View Postviorel_andrei, on 24 iunie 2017 - 20:58, said:

Buna ziua,

Chestiunea este urmatoarea:
Vreau sa iau o masina din Germania. Am gasit-o. Vanzatorul este un dealer mai mare. II platesc masina dar a spus ca nu o poate tine in parcarea lui. Trebuie luata de acolo.

Eu ajung in Germania peste 2 luni.

La 100km am un prieten care ma poate ajuta in rezolvarea chestiunii. Nu se pricepe la astfel de lucruri asa ca eu trebuie sa ii spun ce sa faca.
El va trebui sa duca masina la el acasa dupa ce o ia de la dealer.

Ma puteti ajuta cu un sfat:
Cum trebuie sa fac actele astfel incat sa cheltuiesc cat mai putin?

Vorbind cu prieteni am avut zeci de solutii: (1) cumpara prietenul masina si o revinde catre mine, (2) numere si asigurare pe 3 luni, (3)  o ia prietenul cu nr de 5 zile si apoi se fac alte numere cand ajung acolo, ...  samd

Va multumesc penrtru ajutor,
Viorel Andrei

Cumpara prietenul tau masina pe numele tau direct (ii dai copii dupa ID-ul tau sau procura ). El ia numere galbene valabile 5 zile si asigurare - sa poata duce masina pe roti la locul de parcare pe care il are (e f important sa aiba). Cand mergi tu, scoti numere de zoll (rosii) si asigurare si pleci cu ea in Romania (sau alta tara). Vei avea de plata doua seturi de numere, doua asigurari, impozit auto in Germania (infim), niste beri pt prietenul tau.

Atentie- acest scenariu e valabil doar daca masina are verificarea tehnica valabila (TUV). Daca nu are, e mai nasol, probabil ca masina nu corespunde si va trebui ridicata de acolo pe platforma(implicit nu o vei putea aduce pe roti in Romania deci scenariu cu numere si asigurare pica)

Alta varianta ar fi sa ia prietenul tau masina pe el si sa ti-o revanda tie. Aceeasi pasi doar ca el va plati impozit pe numele lui si asigurare si numere galbene pe numele lui.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
daca-i un dealer mai mare, atunci ar trebui sa se poata ocupa si de transport. daca nu, incearca sa gasesti tu un transportator roman care sa ti-o aduca. asta pare cea mai ieftina si simpla varianta (o cumperi pe numele tau si o aduci in tara cu o platforma)

#6
viorel_andrei

viorel_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.05.2009

View Postclausio, on 25 iunie 2017 - 13:17, said:


Cumpara prietenul tau masina pe numele tau direct (ii dai copii dupa ID-ul tau sau procura ). El ia numere galbene valabile 5 zile si asigurare - sa poata duce masina pe roti la locul de parcare pe care il are (e f important sa aiba). Cand mergi tu, scoti numere de zoll (rosii) si asigurare si pleci cu ea in Romania (sau alta tara). Vei avea de plata doua seturi de numere, doua asigurari, impozit auto in Germania (infim), niste beri pt prietenul tau.

Atentie- acest scenariu e valabil doar daca masina are verificarea tehnica valabila (TUV). Daca nu are, e mai nasol, probabil ca masina nu corespunde si va trebui ridicata de acolo pe platforma(implicit nu o vei putea aduce pe roti in Romania deci scenariu cu numere si asigurare pica)

Alta varianta ar fi sa ia prietenul tau masina pe el si sa ti-o revanda tie. Aceeasi pasi doar ca el va plati impozit pe numele lui si asigurare si numere galbene pe numele lui.

Cred ca voi urma varianta 2.
De mare ajutor.
Multumesc.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Platesti masina acum si trimiti platforma sa ti-o aduca.Cat platesti pentru platforma cam atat te va costa si daca o aduci personal.Aproximativ.Contractul de VC il faci direct pe numele tau si-l primesti odata cu masina.
In asa fel ai masina acasa in cateva zile.Eventual poti sa-ti rogi prietenul ca sa fie de fata la predarea masinii catre "platformagiu",da' nu-i nevoie.

#8
viorel_andrei

viorel_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.05.2009

View Postadisz, on 26 iunie 2017 - 08:28, said:

Platesti masina acum si trimiti platforma sa ti-o aduca.Cat platesti pentru platforma cam atat te va costa si daca o aduci personal.Aproximativ.Contractul de VC il faci direct pe numele tau si-l primesti odata cu masina.
In asa fel ai masina acasa in cateva zile.Eventual poti sa-ti rogi prietenul ca sa fie de fata la predarea masinii catre "platformagiu",da' nu-i nevoie.
Multumesc pentru raspuns.
Nu stiam cum e mai bine sa fac actele.
Oricum ajung in Germania si am nevoie de masina acolo si pe drumul de intoarcere.
Multumesc, inca o data.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate