Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Sunt pantalonii scurti indecenti?

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#1
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010
De ce nu li se permite barbatilor sa vina la serviciu in pantaloni scurti, in conditiile in care femeile au voie sa vina in fusta? Cu ce sunt mai indecenti pantalonii scurti pana la genunchi fata de o fusta care trece de jumatea coapsei?

#2
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Fiindca normele sociale-s cretine. D-aia.

Biologic vorbind, ar trebui ca noi sa purtam fuste si ele pantaloni. Ca noua ni se coc niste chestii intre picioare.. si ventilatia tare mult ar ajuta la + 35 grade.

Edited by Alecsandru010, 24 June 2017 - 18:58.


#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
Banuiesc ca parul de pe picioare. Dar si ala unii il au mai pronuntat, altii mai putin, ca si pe piept de altfel. Cica la barbat pantalonul scurt inseamna "nu-mi iau in serios slujba".

Eu sunt rau de caldura si am maneca scurta tot anul, blugi iarna si pantaloni scurti vara, avand jobul in familie imi permit, folosesc la birou tricouri polo si pantaloni scurti pana la genunchi, in oras iau si mai scurti.

In mediul politic si bancar e cel mai nasol, nici maneca scurta nu prea e permisa.

#4
MikeSpike

MikeSpike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 22.01.2015
Depinde foarte mult si de tipul serviciului practicat.In aer liber,agri,constructii si asemanatoare e ok.Da de obicei in care relationezi cu public nu prea tine pantalonii scurti.

#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Da, si pe mine ma cam oftica ca nu pot veniin pantaloni scurti si sandale.
De fapt mai vin, dar.. nu e considerat OK.
De aia prefer munca la teren, +sandale+ pantaloni scurti+ bustul gol.
Daca joc poker pe dezbracate, la prima mana pierduta sunt afara din joc.
:D

Reguli sociale de rahat. Sa stai imbracat ca un greiere bortos, cu cravata aia imbecila.. plm.. naspa!

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,822
  • Înscris: 06.01.2008

 zyraxes27, on 24 iunie 2017 - 18:50, said:

De ce nu li se permite barbatilor sa vina la serviciu in pantaloni scurti, in conditiile in care femeile au voie sa vina in fusta? Cu ce sunt mai indecenti pantalonii scurti pana la genunchi fata de o fusta care trece de jumatea coapsei?
Depinde foarte mult si de tipul locului de munca sau de cat de mare e firma. Eu lucrez la o firma de arhitectura relativ mica, cu ~15 angajati, si atmosfera de la serviciu e foarte relaxata. Atat timp cat ne imbracam decent, sefii nu au nicio problema. Chiar si seful meu vine imbracat vara la pantaloni scurti/3sfert si tricou sau camasa casual, mai ales ca are de mers si pe santiere unde temperatura ajunge si la peste 40 de grade vara.

 MikeSpike, on 24 iunie 2017 - 19:04, said:

Da de obicei in care relationezi cu public nu prea tine pantalonii scurti.
Nu doar acolo. Si multinationalele tin foarte tare la codul de imbracaminte, si cer de cele mai multe ori sa fii imbracat la costum.
Sau poate fi si invers. Pot fi magazine de imbracaminte, incaltaminte sau alte articole sportive/de timp liber (skateboarduri, role, etc.) unde angajatii primesc chiar astfel de imbracaminte (pantaloni scurti si tricou sau camasa casual) fiindca implicit fac reclama produselor pe care le vand.

Edited by Hider141, 24 June 2017 - 19:12.


#7
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,618
  • Înscris: 01.09.2006

 Alecsandru010, on 24 iunie 2017 - 18:58, said:

Fiindca normele sociale-s cretine. D-aia.

Biologic vorbind, ar trebui ca noi sa purtam fuste si ele pantaloni. Ca noua ni se coc niste chestii intre picioare.. si ventilatia tare mult ar ajuta la + 35 grade.
Poate normele sociale europene, ca arabii nu am observat sa aibe probleme umbland in rochii.
Iar normele europene cred ca sunt inspirate de la englezi, care nu au canicula.

Eu oricum vara stau la birou in pantaloni scurti si un maieu de genul asta Attached File  maieu-alb-cu-imprimeu-jack's-barbati-37900.jpg   173.04K   48 downloads

Iarna, pantaloni lungi si tricou obisnuit, cu maneci scurte.

#8
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010
Da, mai ales asta cu imbracatul la costum e de cacat. Sunt foarte putini barbati carora le sta bine in costum, Multi arata ca niste ardei umpluti. te apuca rasul cand vezi pe unul cum ii plesnesc suncile prin camasa si curg apele de pe el , da el cica vrea sa faca o impresie buna.

#9
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

 maccip, on 24 iunie 2017 - 19:05, said:

Reguli sociale de rahat. Sa stai imbracat ca un greiere bortos, cu cravata aia imbecila.. plm.. naspa!

Or fi constitutional sa fii obligat sa nu poti merge pe strada in imbracamintea naturala a oamenilor? Cred ca ar trebui sa profitam de CCR-ul asta de acum, ca pare constiincios.

#10
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
depinde de locul de munca, de functie dar si de tara....
ca manager nu cred ca iti permiti sa te duci in bermude...in orice caz sunt tari unde nu prea conteaza asta decat la functiile foarte inalte

#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am o pereche de pantaloni in sertar la servici, un tricou de rezerva si o pereche de pantofi.
Teoretic cam 50% din timp pot sta in pantaloni scurti, dar... cand nu se poate, ma duc si ma schimb.

 spinname, on 24 iunie 2017 - 19:13, said:

Or fi constitutional sa fii obligat sa nu poti merge pe strada in imbracamintea naturala a oamenilor? Cred ca ar trebui sa profitam de CCR-ul asta de acum, ca pare constiincios.
Pai ce sa faca CCR-ul?
Daca in pantaloni scurti esti considerat nepotrivit, n-are CCR ce sa faca.
Pana la urma unde tinuta nu e obligatorie poti veni cum vrei daca-ti da mana.
Insa de multe ori, e mai bine sa eviti eventualele comentarii si-ti tragi pantalonii lungi. Preventiv!

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Normele sociale nu tine pasul cu schimbarea climatica.

Sunt destule locuri unde "codul" implica costum, indiferent de vreme.

Vestea buna este ca nu e interzis explicit sa porti fusta/kilt.

http://www.telegraph...ing-ban-shorts/


[ https://static.independent.co.uk/s3fs-public/styles/article_small/public/thumbnails/image/2017/06/22/16/boys-wear-skirts-school.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005

 zyraxes27, on 24 iunie 2017 - 19:12, said:

Da, mai ales asta cu imbracatul la costum e de cacat. Sunt foarte putini barbati carora le sta bine in costum, Multi arata ca niste ardei umpluti. te apuca rasul cand vezi pe unul cum ii plesnesc suncile prin camasa si curg apele de pe el , da el cica vrea sa faca o impresie buna.

Asta pentru ca i-l alege ma-sa/nevasta-sa care habar n-au, dar se ghideaza dupa ce tin minte ca a zis aia cu gaina ca "se poarta" sezonul asta. De dus la croitor nici nu mai zicem. E mult mai usor sa faci un om de orice corpolenta sa arate bine intr-un costum decat in toale din mall.

#14
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
La mine la topografie, cel mai nasol mi se pare sa lucrez cu casca aia de plastic pe cap, la drumuri unde n-are ce sa-ti pice in cap.
E nebunie mare cu casca aia pe cap.
E o cultura care se promoveaza si la teveu.
Stau ciumetii in santier, la drumuri unde nu-ti poate pica nimic in cap. Pana si reporterul, si politicianul isi pune un cacat din ala de casca pe cap sa para ca.. face ceva!
Unii vor si bocanci cu bombeu metalic. La 60 de grade al nivelul asfaltului.. e cam nasol.

Nu stiu ei de palarioare de soare de la Decathlon. De alea trebuie la drumuri.

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 22.01.2015
Pe strada cum vrei.Da sa fiu al draq daca nu as interzice leggings la femei in jur de un kintal.Cel putin aici in Uk.Mama ce naspa arata,inttorci capu in partea opusa.Brr.

#16
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

 maccip, on 24 iunie 2017 - 19:18, said:

Eu am o pereche de pantaloni in sertar la servici, un tricou de rezerva si o pereche de pantofi.
Teoretic cam 50% din timp pot sta in pantaloni scurti, dar... cand nu se poate, ma duc si ma schimb.


Pai ce sa faca CCR-ul?
Daca in pantaloni scurti esti considerat nepotrivit, n-are CCR ce sa faca.
Pana la urma unde tinuta nu e obligatorie poti veni cum vrei daca-ti da mana.
Insa de multe ori, e mai bine sa eviti eventualele comentarii si-ti tragi pantalonii lungi. Preventiv!

Pai exista lege care nu te lasa sa mergi dezbracat pe strada. Stiu ca aici e vorba de pantaloni scurti dar am zis sa nu deschid alt topic ca e ceva asemanator chiar daca aici e vorba doar de reguli sociale.

#17
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007

 Adm, on 24 iunie 2017 - 19:18, said:

Vestea buna este ca nu e interzis explicit sa porti fusta/kilt.

Eu nu port chiloti, am renuntat de 25 de ani.
Ar fi culmea sa mai port si fusta din aia sa-mi balangane peacolo ... hahahahha
E cam nasol cu fusta la barbati .. cred. Adica.. nai ce vedea, e urat, foarte urat ce s-ar putea vedea.. la o adica.
Nu recomand!
hahaha

#18
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Îți iei suspensor și nu și se mai bălăngăne nimic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate