Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Numele în baza de date Truecaller

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Dacă te contactează ca vreti sa va bagam in baza de date minune atunci e spam. Mai mult dacă nu te pot baga în baza ca nu vrei trebuie sa te contacteze de fiecare data cind vrea cineva sa te adauge ca nu o sa știe ca nu ești de acord.

#20
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Da, la asta ma refer.
Isi instaleaza Gigel aplicatia, ii scaneaza agenda si acolo imi gaseste numarul de telefon.
Sa ma contacteze, via SMS eventual sa ma anunte ca numarul meu, de fapt datele mele sa POATA fi folosite de ei DOAR cu ACORDUL MEU, altfel in termen de X zile, solicitarea sa-si piarda valabilitatea, iar datele despre mine sa nu fie salvate in baza lor de date.

M-am jucat putin cu varianta online cu un cont fake si m-am trezit ca multi dintre prietenii mei sunt in baza lor de date, eu insa nu :) am scapat, cine-si adauga un numar de DigiMobil :D

Edited by Ciubex, 26 June 2017 - 09:44.


#21
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Eu ma intreb unde se va ajunge....Google are acces la pozele mele, la agenda de telefon, la preferintele muzicale si obiceiurile de pe net. Facebook stie permanent in ce loc sunt, imi sugereaza check-inuri "se pare ca esti la X. Adauga o vizita pentru a anunta prietenii."

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
@Ciubex: Dupa cum am zis, probabil ca e spam, e o companie cu care n-ai nici o relatie care te contacteaza (in masa, pe tine si cine stie cite alte jde milioane de utilizatori) ca vrea sa faca nu stiu ce (legat de activitatea ei comerciala). Si dupa aia daca n-au voie sa te bage in baza de date trebuie sa te contacteze de fiecare data cind isi instaleaza aplicatia cineva care te are in agenda (plus de fiecare data cind nu pot sa-si recunoasca userii vechi, de exemplu daca-si schimba contul google si/sau nr de telefon "prietenul" care te are in agenda).
Probabil singura solutie ok e sa te contacteze cei care te au in agenda si sa iti spuna de site-ul asta minune si sa te roage sa iti bagi tu acolo datele.

#23
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Google-ul isi tine datele pentru el, de asemenea si Facebook, doar cu acordul tau le poti face publice.
Aplicatia asta de numere de telefon nu, le impartaseste tuturor celor ce-o foloseste.

Facebook-ul folosindu-se de locatia ta, cauta in baza de date puncte de interes din apropiere si iti solicita parerea ta, atat, nu arata celorlalti unde esti, daca tu nu postezi.
Google-ul poate fi folosit doar pentru back-up, pozele tale sunt scanate, mail-urile de asemenea, dar informatiile nu sunt publicate catre terti (politica de confidentialitate)

@f300, sunt multi care-si instaleaza aplicatia si nu sunt in cunostinta de cauza sau nu-i intereseaza ce face. Ei tocmai pe asta se bazeaza cei ce-au dezvoltat aplicatia, pe neinteresul sau neintelegerea situatie de catre utilizatorii ce-o folosesc, astfel datele tale sunt salvate in baza lor de date.
Datele tale e posibil ca astia ce-au dezvoltat aplicatia sa le vanda cand vor avea nevoie de bani.
Asadar, nu vreau sa-l las pe Gigel sa ma anunte sau nu si sa bage el datele mele eventual, ci cei care le salveaza sa le salveze doar cu acordul meu.

Edited by Ciubex, 26 June 2017 - 09:56.


#24
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

View Post_R_A_D_U, on 24 iunie 2017 - 19:25, said:

Stiu ca in True Caller iti poti sterge datele daca te loghezi cu un cont google.

https://forum.softpe...ele-de-telefon/

Bun, ii poti opri permisiunea.

Dar de unde stii ca nu transfera agenda ta in baza lor de date la prima permisiune pe care o primesc?

View PostCiubex, on 26 iunie 2017 - 09:52, said:

Google-ul isi tine datele pentru el, de asemenea si Facebook, doar cu acordul tau le poti face publice.
Aplicatia asta de numere de telefon nu, le impartaseste tuturor celor ce-o foloseste.

Facebook-ul folosindu-se de locatia ta, cauta in baza de date puncte de interes din apropiere si iti solicita parerea ta, atat, nu arata celorlalti unde esti, daca tu nu postezi.
Google-ul poate fi folosit doar pentru back-up, pozele tale sunt scanate, mail-urile de asemenea, dar informatiile nu sunt publicate catre terti (politica de confidentialitate)

@f300, sunt multi care-si instaleaza aplicatia si nu sunt sau nu-i intereseaza ce face. Ei tocmai pe asta se bazeaza cei ce-au dezvoltat aplicatia, pe neinteresul sau neintelegerea situatie de catre utilizatorii ce-o folosesc, astfel datele tale sunt salvate in baza lor de date.
Datele tale e posibil ca astia ce-au dezvoltat aplicatia sa le vanda cand vor avea nevoie de bani.
Asadar, nu vreau sa-l las pe Gigel sa ma anunte sau nu si sa bage el datele mele eventual, ci cei care le salveaza sa le salveze doar cu acordul meu.

Corect, insa, nu mi se pare ok ca asemenea informatii sa fie cunoscute de terti. Ca asta sunt si Google si Facebook.

Plus ca, banuiesc, ca la solicitarea anumitor autoritati ofera toate informatiile cunoscute.

#25
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Una e cand o autoritate solicita informatii legate de mine si alta e cand un neica nimeni isi instaleaza o aplicatie si are deja acces la informatiile personale.

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostCiubex, on 26 iunie 2017 - 09:52, said:

Asadar, nu vreau sa-l las pe Gigel sa ma anunte sau nu si sa bage el datele mele eventual, ci cei care le salveaza sa le salveze doar cu acordul meu.

Eu inteleg ce vrei tu dar iti spun pentru a treia oara: nu se poate. Din fericire. Tu zici ca vrei sa te contacteze truecaller sa-ti spuna despre produsele lor si daca vrei sa te bagi de buna voie in baza de date dar daca ar merge asa te-ar contacta si Angry Birds si ING si Fan Curier si mai stiu eu cine stie cine are aplicatie pentru telefon si o instaleaza cunostintele tale.

#27
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Exact, daca nu le raspund, sa nu imi foloseasca datele.
Ori datele mele deja ar fi ajuns si publicate de cei de la Truecaller.
Deci SPAM este naspa, dar sa-mi salveze datele mele direct nu?
Ideea ta de a-mi introduce datele voluntar e buna, dar poate oricine sa-mi introduca datele, cum controlezi asta?

#28
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostCiubex, on 26 iunie 2017 - 10:37, said:

poate oricine sa-mi introduca datele, cum controlezi asta?

Exact cum controlezi ca tu ti-ai dat acceptul asa cum vroiai tu. Probabil SMS/call cu cod cea mai populara varianta (gen whatsapp, etc).

#29
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
:D da, am omis partea asta asa-i.
Chiar nu m-am gandit ca multe servicii cand iti adaugi datele le confirmi :) Scuze!
Asadar, cel mai bine, ar fi cum a afirmat si f300, sa-ti oferi datele pe baza de voluntariat si sa le confirmi, cand adaugi un numar, sa-l confirmi cu un cod primit prin SMS si cand adaugi un e-mail un cod primit pe e-mail.

Edited by Ciubex, 26 June 2017 - 10:54.


#30
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,660
  • Înscris: 20.11.2005

View Postandrei_221, on 25 iunie 2017 - 20:58, said:

cand dai unlist, nu mai merge nici aplicatia pe telefon. Daca o reinstalezi, o iei de la capat.
eu nu am avut si nu voi avea niciodata truecaller pe telefon.
pentru a da unlist, dechid site-ul lor pe laptop intr-o fereastra incognito, si ma loghez cu un cont de hotmail pe care nu am salvat nici un numar de telefon.

Edited by mberila, 26 June 2017 - 20:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate