Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Numele în baza de date Truecaller

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Salutare, sper că postez unde trebuie...
Căutând din curiozitate ce se întâmplă dacă îmi scriu numărul de telefon pe Truecaller.com (de pe calculator) văd că îmi apare numele. Am căutat şi alte persoane din agendă şi majoritatea se regăseau tot acolo. De unde se iau asemenea informaţii? Eu nu mi-am instalat aplicaţia asta, având telefon normal, vechi (scria posibilitatea de a prelua informaţii din agenda telefonului pe un topic mai vechi cu referire la această aplicaţie).

Dacă tot mă figurez acolo, pot să scriu numele la fiecare număr de telefon pe care îl cunosc, direct de pe website? (cu ocazia asta prind şi deşteptul care mi-a făcut ''schema'', dacă există).

Edited by Erwin_Rommel, 24 June 2017 - 17:52.


#2
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.12.2006
Truecaller citeste agenda din telefoanele pe care se instaleaza si datele se transmit pe serverul lor.
daca un prieten te are in agenda cu numele Y Xulescu, asa va aparea numele tau cand suni pe cineva care are Truecaller instalat.

Edited by andrei_221, 24 June 2017 - 18:19.


#3
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 andrei_221, on 24 iunie 2017 - 18:18, said:

Truecaller citeste agenda din telefoanele pe care se instaleaza si datele se transmit pe serverul lor.
daca un prieten te are in agenda cu numele Y Xulescu, asa va aparea numele tau cand suni pe cineva care are Truecaller instalat.
Multumesc pentru raspuns...ce aplicatie de rahat :) Intra in viata privata a celor ce pun botu' ca vor afla un nr. ascuns...chiar, acolo cum mai functioneaza trebuirile, avand numarul privat?

#4
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
eu zic ca truecaller e o aplicatia de spam si spy ce trebuie raportata

cu ce drept iti afiseaza ei numele tau pentru a vedea tot universul, pai daca un sef te are ca "enache mihai" si tu te certi cu unu pe net , el are nr tau, de maine ala te suna si iti zice, enache stiu unde stai vin sa te tai....?

cand dai permisiune de a citit agenda nu zice de asa ceva!

fmm true caller

#5
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Daca tot stii nr de telefon al desteptului trece-l direct in agenta "Ghita Labagiu" sau "Prostul Satului"

#6
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.12.2006
zice ce face cu date... .. dar nu citeste nimeni licence agreement si Privacy policy

https://www.truecall.../privacy-policy

Edited by andrei_221, 24 June 2017 - 18:37.


#7
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
pai nu cred ca ii legal sa-i citesti agenda la om si sa folosesti informatiile de acolo cum ai tu chef, indiferent de ce termeni si conditii a acceptat ala.
ii ca si cand orange ar da la digi toate datele personale ale clientilor fara sa le ceara acordul

 andrei_221, on 24 iunie 2017 - 18:35, said:

zice ce face cu date... .. dar nu citeste nimeni licence agreement si Privacy policy

https://www.truecall.../privacy-policy
da.. poftim aici disclaimer:

Quote


By accepting the Truecaller Privacy Policy and/or using the Services You consent to the collection, use, sharing and processing of personal information as described herein. If You provide us with personal information about someone else, You confirm that they are aware that You have provided their information and that they consent to our use of their information according to our Privacy Polic
asa ceva nu are cum sa aiba baza legala.
astia trebuie sa se asigure ca toate contactele din agenda si-au dat acceptul, nu sa paseze responsabilitatea la utilizator.

#8
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 22.05.2011
Vezi ca daca te loghezi cu contul Google daca vrei sa cauti un numar pe site si pe cont ai agenda de contacte din telefon ti le ia (cere permisiune "Manage contacts") .Posted Image

#9
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

 alx42, on 24 iunie 2017 - 18:55, said:

ii ca si cand orange ar da la digi toate datele personale ale clientilor fara sa le ceara acordul
Digi se pisa cu bolta pe datele personale ale clientilor Orange. De parca ar avea ce sa faca cu ele. Si da, Truecaller este foarte invaziv, dar poate fi destul de util uneori.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Erwin_Rommel, on 24 iunie 2017 - 17:49, said:

Salutare, sper că postez unde trebuie...
Căutând din curiozitate ce se întâmplă dacă îmi scriu numărul de telefon pe Truecaller.com (de pe calculator) văd că îmi apare numele. Am căutat şi alte persoane din agendă şi majoritatea se regăseau tot acolo. De unde se iau asemenea informaţii? Eu nu mi-am instalat aplicaţia asta, având telefon normal, vechi (scria posibilitatea de a prelua informaţii din agenda telefonului pe un topic mai vechi cu referire la această aplicaţie).

Dacă tot mă figurez acolo, pot să scriu numele la fiecare număr de telefon pe care îl cunosc, direct de pe website? (cu ocazia asta prind şi deşteptul care mi-a făcut ''schema'', dacă există).
Stiu ca in True Caller iti poti sterge datele daca te loghezi cu un cont google.

https://forum.softpe...ele-de-telefon/

Edited by _R_A_D_U, 24 June 2017 - 19:22.


#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pacat ca la telefoane nu-i asa simplu ca la emailuri sa ai oricite vrei (ma refer practic infinit de multe, cu un domeniu, nu ca te inregistrezi de n ori la yahoo de exemplu) sa dai cite unul diferit la fiecare macar sa poti sa stii care-i oligofrenul (sau deseori firma) care ti-a dat emailul mai departe.

#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Erwin_Rommel, on 24 iunie 2017 - 18:28, said:

Multumesc pentru raspuns...ce aplicatie de rahat Posted Image Intra in viata privata a celor ce pun botu'
1. Nu putem limita dreptul de a folosi oricine aplicatia sau smartphoneul.
2. Aplicatia nu este de rahat, ci utilizatorul doarme in papuci. Pentru ca este prea comod si mult-mai-destept ca telefonul/aplicatia.

Si nu doar utilizatorul, ci si tot felul de experti-formatori-de-opinie:
http://stirileprotv....ge-buhnici.html

Edited by dexterash, 24 June 2017 - 20:47.


#13
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Aplicatia este in mod clar un abuz.

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Abuz de ce? De lipsa de educatie? De nestiinta? De comoditate? Discutam de o aplicatie instalata de utilizator, cu voia lui, cu degetelele lui, nu altceva!
In acelasi mod, putem considera ca Google, Facebook, WhatsApp si altii sau alte servicii [cunoscute sau mai putin cunoscute] care au acces si diverse drepturi [unele mai mari, poate, ca Truecaller] ca fiind toate abuzuri!

Ce-si face omul cu mana lui nu se cheama abuz, se cheama altfel...

#15
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 20.11.2005
poti solicita scoaterea nr din baza de date aici

eu fac asta in mod frecvent

#16
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Mda, mi-am gasit si eu nr acolo :|
Si am cautat si niste numere din agenda si aproape toate sunt listate.
Asa ceva e inacceptabil, eu nu mi-am dat nici un acord ca datele mele de contact sa fie disponibile oricui.

 mberila, on 24 iunie 2017 - 22:19, said:

poti solicita scoaterea nr din baza de date aici

eu fac asta in mod frecvent
Am dat unlist, dar de ce trebuie facut in mod frecvent?? Nu e suficient o singura data?

#17
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.12.2006
cand dai unlist, nu mai merge nici aplicatia pe telefon. Daca o reinstalezi, o iei de la capat.

#18
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Mi s-ar parea de bun simt sa primesti o notificare de la cei de la Truecaller ca-ti este adaugat numarul de telefon in baza lor de date.
De asemenea ar fi acceptabil ca acel numar sa fie vizibil pentru utilizatori doar daca ii dai acceptul, iar in mod normal (default) sa nu-ti fie afisat numarul tau.
Totodata, daca dai unlist, sa ti se stearga numarul din baza de date, nu sa-l marcheze ca ascuns sau mai stiu eu cum, adica sa mai fie salvat in baza lor de date, caci de cele mai multe ori in programare, inregistrarile din baza de date nu se sterg ci li se adauga un marcator prin care informatia este vizibila sau nu.
Oare astia de la Truecaller nu pot fi "reclamati" la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate