Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Melbourne - zone recomandate

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Ddanagh

Ddanagh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.06.2017
Prin prisma sotului care a acceptat un job in Melbourne din toamna, am inceput sa caut scoli pentru copiii nostri - 10 si 7 ani. Din ce am gasit eu, zona Elwood ar fi cu un raport calitate /pret pe chirie acceptabil, fiind si langa o scoala ok, cel putin din recenziile de pe google. Ma insel? Cei ce locuiti in Melbourne ce zone/ scoli de stat imi recomandati?
Multumesc

#2
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
Nu cred că este cineva cu cont pe SP care să locuiască în Melbourne.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

View PostDdanagh, on 24 iunie 2017 - 16:17, said:

Prin prisma sotului care a acceptat un job in Melbourne din toamna, am inceput sa caut scoli pentru copiii nostri - 10 si 7 ani. Din ce am gasit eu, zona Elwood ar fi cu un raport calitate /pret pe chirie acceptabil, fiind si langa o scoala ok, cel putin din recenziile de pe google. Ma insel? Cei ce locuiti in Melbourne ce zone/ scoli de stat imi recomandati?
Multumesc

Cei care i-au asigurat locul de munca sotului nu te pot ajuta?

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postei8ht, on 24 iunie 2017 - 17:24, said:

Nu cred că este cineva cu cont pe SP care să locuiască în Melbourne.
Crezi gresit si oricum topicul nu este despre ce crezi tu! :nonobad:

Edited by Karhu, 25 June 2017 - 08:41.


#5
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
Ok, atunci ajut-o tu pe initiatoare.

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postei8ht, on 25 iunie 2017 - 09:25, said:

Ok, atunci ajut-o tu pe initiatoare.
Eu zic sa-mi dai sfaturi de genul asta doar atunci cand am nevoie. Ok? :)

#7
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
wknd fain.

#8
Ddanagh

Ddanagh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.06.2017
Adisz ba da, normal ca ne vor ajuta, insa simt nevoia de a afla mai multe din mai multe surse, sa nu ma incred numai in ce ne zic ei si atat fara a fi informata putin.

Edited by Ddanagh, 25 June 2017 - 12:21.


#9
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostDdanagh, on 24 iunie 2017 - 16:17, said:

Prin prisma sotului care a acceptat un job in Melbourne din toamna, am inceput sa caut scoli pentru copiii nostri - 10 si 7 ani. Din ce am gasit eu, zona Elwood ar fi cu un raport calitate /pret pe chirie acceptabil, fiind si langa o scoala ok, cel putin din recenziile de pe google. Ma insel? Cei ce locuiti in Melbourne ce zone/ scoli de stat imi recomandati?
Zbor placut si bun venit in Melbourne. Inainte de a raspunde mai detaliat, niste intrebari:
- In ce zona e locul de munca al sotului, stiti deja adresa? Aici distantele sunt mai spre enorme si ca sa stai in est cand lucrezi in vest sau nord e destul de nerealist.
- Copiii cum se descurca cu engleza si cat de timizi / adaptabili sunt? De cele mai multe ori prind imediat si o iau pe engleza cu accent local de n-ai vazut, dar sunt si cazuri in care trebuie ajutati la inceput mai mult. Daca nu sunteti siguri, o varianta ar fi sa-i dati primele 2 terms la o scoala speciala pentru invatarea accelerata a englezei ca a doua limba, asa numitele "ESL schools".
- Ce tip de viza aveti, sunteti acoperiti de Medicare? In cazul in care trebuie sa va faceti asigurari private va trebui sa va uitati mai bine la bugetul lunar.
Referitor la Elwood, e o suburbie buna, aveti St Kilda aproape daca sunteti mai boemi, va place inghetata de calitate si nu va speriati asa usor daca mai calcati din cand in cand in seringi abandonate de drogati. Glumeam, nu-i chiar asa Posted Image

Edited by beastie, 27 June 2017 - 07:22.


#10
Ddanagh

Ddanagh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.06.2017
Multumesc beastie
- va lucra in CBD, de aceea ma orientasem si la elwood. cf google map am vazut ca ar face undeva la 30 minute.
- copiii...hm. greu. fata, 10 ani stie ceva engleza si e si mai fasneatza. pt baiat ne facem ceva griji, o sa aibe 7 ani in octombrie cand ajungem acolo, la noi ar fi fost clasa 1 din septembrie. cred ca va fi bagat clasa 2 cf varstei. el nu stie prea multa engleza, nivel de gradinita, si e si mai sperios putin. sper sa nu avem probleme.  o sa avem o luna asigurata cazarea, timp in care speram sa gasim ceva convenabil langa o scoala ok. oare toate scolile au si ESL?
-viza e 457, insa avem asigurarea medicala privata platita de angajator pt toata familia. Pe acest tip de viza am identificat doua "inconveniente"
                 - In prima faza o sa stau eu cu copiii pana se adapteaza, insa ulterior o sa vreau sa lucrez si eu. aici trebuie sa mai caut putin, nu-mi dau seama daca mie imi trebuie echivalate studiile, experienta in munca din tara (economist), sa mai dau alte teste din tara, sau pe baza vizei care imi ofera drept de munca pur si simplu caut ceva cu un cv actualizat? oare cu acest tip de viza, voi avea dreptul la ceva cursuri?
                - neavand rezidenta permanenta, taxele salariale sunt mai mari.  de aceea obiectivul nostru este ca sotul sa acceada cat mai rapid la rezidenta permanenta. la fel nu m-am lamurit dupa cat timp poate solicita asta?

Am calculat cf  site-ului:

http://salary.calcul...stralia.com.au/

#11
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostDdanagh, on 27 iunie 2017 - 17:41, said:

- va lucra in CBD, de aceea ma orientasem si la elwood. cf google map am vazut ca ar face undeva la 30 minute.
Da, cu trenul e ok, e pe linia de Sandringham parca. Pana ajungeti voi poate mai termina din lucrarile la calea ferata, se renunta la trecerile la nivel cu bariere si se muta dedesubt fie terasamentul, fie soseaua, dupa caz.

View PostDdanagh, on 27 iunie 2017 - 17:41, said:

- copiii...hm. greu. fata, 10 ani stie ceva engleza si e si mai fasneatza. pt baiat ne facem ceva griji, o sa aibe 7 ani in octombrie cand ajungem acolo, la noi ar fi fost clasa 1 din septembrie. cred ca va fi bagat clasa 2 cf varstei. el nu stie prea multa engleza, nivel de gradinita, si e si mai sperios putin. sper sa nu avem probleme.  o sa avem o luna asigurata cazarea, timp in care speram sa gasim ceva convenabil langa o scoala ok. oare toate scolile au si ESL?
Cu cat mai mici, cu atat mai bine. La scoala intra amandoi in clase dupa varsta si cu adaptarea la ce se studiaza nu trebuie sa va faceti NICI un fel de probleme, ai vostri o sa fie genii pe langa ailalti. Pe aici in primii ani de scoala, pana prin clasa a 5-a, a 6-a, invata mai mult people skills :)) Ceea ce intr-un fel e ok.
Referitor la ESL, sunt scoli speciale, noi avem una langa noi in Blackburn. Interesati-va la scolile din zona unde va stabiliti daca au clase speciale pentru noii veniti, dar nu ma astept sa gasiti asa ceva la scolile publice. Una peste alta, daca nu gasiti nu-i bai, ii dati direct la scoala normala si se descurca, o sa prinda engleza de bogan mult mai repede decat voi astia mari.

View PostDdanagh, on 27 iunie 2017 - 17:41, said:

-viza e 457, insa avem asigurarea medicala privata platita de angajator pt toata familia. Pe acest tip de viza am identificat doua "inconveniente"
- In prima faza o sa stau eu cu copiii pana se adapteaza, insa ulterior o sa vreau sa lucrez si eu. aici trebuie sa mai caut putin, nu-mi dau seama daca mie imi trebuie echivalate studiile, experienta in munca din tara (economist), sa mai dau alte teste din tara, sau pe baza vizei care imi ofera drept de munca pur si simplu caut ceva cu un cv actualizat? oare cu acest tip de viza, voi avea dreptul la ceva cursuri?
Daca 457 iti ofera drept de munca fara restrictii te-ai scos. Poti munci orice, nu neaparat pe calificarea ta. Dar in functie de job angajatorul poate cere referinte, studii echivalate, s.a.m.d.

View PostDdanagh, on 27 iunie 2017 - 17:41, said:

- neavand rezidenta permanenta, taxele salariale sunt mai mari.  de aceea obiectivul nostru este ca sotul sa acceada cat mai rapid la rezidenta permanenta. la fel nu m-am lamurit dupa cat timp poate solicita asta?
Nu stiu cum e acum, trebuie sa caut. Dar stiu ca vor sa schimbe pe ici pe colo, idiotul de Peter Dutton si ceilalti conservatori de la putere s-au prins ca o sa ia mai multe voturi la alegerile viitoare daca joaca tare pe cartea "tough on border, tough on illegals, tough on Muslims, tough on crime".
Daca mai ai intrebari mai directe poti sa-mi scrii pe privat.

#12
Ddanagh

Ddanagh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.06.2017
Multumesc mult

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate