Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Întreținere apartament: chiriașul sau proprietarul?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Aia e beleaua.
E foarte putin bun simt la noi.
Eu ma crucesc. Am prieteni proprietari care au inchiriat si in 2 luni au gasit apartamentul praf. Bataie de joc, nu exista respect pentru munca.
Si atunci.. ori nu mai inchiriezi, ori devii foarte circumspect, eu ii inteleg si pe proprietari, e nasol sa predai un apartament la cheie sa ti-l faca unii praf in 2 luni. Situatiile sunt multe.
Toate alea costa bani. Mobilier, electrocasnice, pereti, etc..
Ala pleaca dupa 2 luni, dat afara, dar tu ramai cu paguba.

Insa e si cazul celalalt. Eu stau la 580euro acum. La suma asta am niste pretentii.
Adica.. puii mei.. hota de 300 lei. Aia nu trage nici fumul, nici mirosul. Se depune totul pe pereti.
Ma rog.. eu am schimbat-o, dar nu-mi convine sa investesc, atata timp cat in 3 ani de zile platesc cam 20k euro sa stau in conditii decente.
Eu nu pot verifica toate cacaturile cand ma mut intr-o locatie, mai merg si pe incredere, nu stau sa studiez "specificatiile tehnice" ale frigiderului, hotei si cuptorului. Daca-s jafuri de 2 lei, consider ca am fost tras in piept.

Intermediarul e intotdeauna avocatul proprietarului, niciodata al chiriasului. El nu vrea decat sa te convinga ca totul e bine, sa inchiriezi. E avocatul proprietarului platit (si de) chirias cu o suma bunicica.

Acuma.. daca stai la 150 euro.. puii mei, tre sa accepti si o hota de 300 lei. Nu e nicio pacaleala. Astea-s costurile.

#20
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 tiupedix, on 24 iunie 2017 - 16:17, said:

Am platit , si i-am zis chiriasului ca are fix 24 de ore sa plece .
Da ma, odata ce a platit ala chiria pe luna viitoare, il dai tu afara.

Edited by YourFan, 24 June 2017 - 18:01.


#21
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
580 eur in ce oras? ca eu platesc 1200 eur si e "low-medium" Posted Image

#22
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Stiu ca sunt proprietari mai nesimtiti. Eu nu sunt nesimtita de felul meu si imi pare rau ca nu pot sa fiu. Ca merita. Am atatea intamplari nasoale cu chiriasii, e mult de scris si ar fi greu de citit.
Tot timpul am inregistrat contractele la finante ca n-are rost sa risc.
Eu dau cu lavabila la fiecare chirias nou.
Nu am doar un ap inchiriat si de aia pot sa zic ca am avut ocazia sa imi dau seama care categorie de oameni negociaza cel mai mult, au cele mai mari pretentii si distrug cel mai mult.

#23
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 milovme, on 24 iunie 2017 - 17:53, said:

Eu nu sunt nesimtita de felul meu si imi pare rau ca nu pot sa fiu.

Sa nu-ti para. A fi om e mare lucru.

#24
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 milovme, on 24 iunie 2017 - 16:13, said:

Cand ai un apartament inchiriat, cine plateste instalatorul cand se infunda scurgerea in baie? Chiriasul sau proprietarul?
Dat fiind ca te afli pe arie juridica, iti voi raspunde astfel:
Conform legislatiei foarte "subtirele" din domeniu (legea locuintei 114 si actualizata), respectiv litera A, art. 29, chiriasul este cel ce are obligatia de a efectua orice lucrare de intretinere, reparatie sau inlocuire a elementelor de constructii si instalatii aflate in folosinta exclusiva.

Conform oricarei alte reguli, precum inclusiv bunul simt invocat si de alti colegi pe-aici, in momentul ipotetic cand scurgerea din baie se infunda, tot chiriasul este cel care trebuie sa cheme si sa plateasca instalatorul, etc., evident, atat timp cat acea scurgere nu are vreo problema anume (ca de ex., gresit conceputa, infundare cu materiale de constructii din anterioarele renovari, etc).

Edited by Ana0181, 24 June 2017 - 18:26.


#25
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007

 aeon, on 24 iunie 2017 - 17:53, said:

580 eur in ce oras? ca eu platesc 1200 eur si e "low-medium" Posted Image
Bucuresti, Tineretului, apartament ceausist 3camere, tu probabil stai la casa.

Edited by maccip, 24 June 2017 - 19:01.


#26
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Ana0181, on 24 iunie 2017 - 18:24, said:

Dat fiind ca te afli pe arie juridica, iti voi raspunde astfel:
Conform legislatiei foarte "subtirele" din domeniu (legea locuintei 114 si actualizata), respectiv litera A, art. 29, chiriasul este cel ce are obligatia de a efectua orice lucrare de intretinere, reparatie sau inlocuire a elementelor de constructii si instalatii aflate in folosinta exclusiva.
Art. 29 a fost abrogat, iar în noul cod civil chiriașul are mult mai puține obligații.

#27
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Legislatia noastra nu prea exista pe partea de chirie, adica exista totul pe judecata in civil.

Legat de hota? Poti tu sa cumperi a mai scumpa hota, chiriasul nu o sa o foloseasca pe motiv ca consuma curent.
Iara am patit ca un proprietar sa imi zica mie sa montez hota, "ca eu locuiesc acolo", m-am gandit putin si ce ba? In loc sa zici tu ca proprietar Mc ca aerisesc, ca am grija sa nu ramana abur in casa, sa nu iti bag igrasie, tot eu sa iti montez hota?

Morala? Ar trebui precizat in contract ce si cum, asa ca chestie sa ai la judecata.

#28
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 althea, on 24 iunie 2017 - 19:35, said:

Art. 29 a fost abrogat, iar în noul cod civil chiriașul are mult mai puține obligații.
Nu stiam, oricum, acum ca mi-ai zis, am cautat si in noul cod civil, iar, referitor la problematica expusa, am gasit:

Locatarul (chiriasul) are obligaţia de a folosi lucrul ca un bun proprietar, ceea ce implică întreţinerea lui pe toată durata locaţiunii, pentru menţinerea stării în care i-a fost predat de către locator.
"Reparaţiile de întreţinere curentă”, numite locative, sunt în sarcina locatarului (chiriasului).

Prin urmare, eu zic ca putem deasemeni deduce ca, desfundarea scurgerii din baia initiatoarei, in aceleasi conditii de care ziceam mai sus, e o chestiune care intra in obligatia chiriasului. Atat timp cat scurgerea respectiva nu era infundata in momentul luarii in primire de catre chirias a locuintei si atat timp cat scurgerea respectiva nu are probleme de alt ordin, chiriasul are obligatia de "a folosi ca un bun proprietar, pentru menţinerea stării în care i-a fost predat de către locator".

Edited by Ana0181, 24 June 2017 - 20:20.


#29
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 maccip, on 24 iunie 2017 - 18:57, said:

Bucuresti, Tineretului, apartament ceausist 3camere, tu probabil stai la casa.
cam mult, am luat unul peste drum de metrou tineretului cu 400eur/luna (1800lei fix, cu contract)
pentru o ruda, in decembrie 2016, tot 3 camere, etaj 4 din 8(sau10)
nu "lux", dar foarte bun (si mare)

on topic, chiriasul plateste toate cheltuielile de intretinere/reparatii care apar din utilizarea lui
si bunul simt trbuie luat in calcul, am avut odata o situatie cu niste chiriasi care au gatit, cred, 3 porci pe un aragaz (sau 30..), o iarna intreaga, non-stop probabil
aragaz de ~2 ani putin folosit, dupa acea iarna efectiv avea gauri in tabla din cuptor, gauri pe langa arzatoare
sa nu mai spun ca am adunat grasimea de pe pereti cu spaclul, era pana si pe tavanul din dormitor, a trebuit sa renovez tot

pe de alta parte, poveste cu scurgerea e uneori interesanta, stiu un caz unde scurgerea se facea pe o teava subtire prevazut cu un utilaj "tocator", cu pompa..complicat si zgomotos
defectiunea utilajului as zice ca  nu intra in treaba chiriasului, mai ales cand e de calitate slaba si se defecteaza des

Edited by aeon, 24 June 2017 - 21:00.


#30
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 YourFan, on 24 iunie 2017 - 17:50, said:

Da ma, odata ce a platit ala chiria pe luna viitoare, il dai tu afara.
da ma, a platit sa locuiasca acolo, nu sa distruga bunul altuia....eu ma dadeam singur afara, nu mai asteptatm sa-mi bata obrazul proprietarul.

#31
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

 tiupedix, on 24 iunie 2017 - 16:17, said:

Eu sunt proprietar. Cand se infunda scurgerea, platesc instalatorul.
Intr-una din zile am mers personal impreuna cu instalatorul.
Acesta a scos din wc, perdeaua de la bucatarie si cojile de la un pepene mare .
Am platit , si i-am zis chiriasului ca are fix 24 de ore sa plece .

Poti face chestia asta? Nu exista contract?
Daca nu, vezi ca poti ajunge la inchisoare pentru evaziune fiscala (au mai fost cazuri pentru doar cateva sute de lei).

Daca exista contract cu fel si fel de clauze care acopereau acel incident, cred ca puteai sa il dai afara cand voia muschiul tau.

Aveti grija.Inteleg ca Ro e sat fara caini, da' nu se stie niciodata. :)

#32
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Proprietarul.

Si topicul NU se poate sterge, ca nu suntem la stana.

#33
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007

 aeon, on 24 iunie 2017 - 20:46, said:

cam mult, am luat unul peste drum de metrou tineretului cu 400eur/luna (1800lei fix, cu contract)

Pai depinde. Asta are finisaje calumea facute. Am si eu 2 copii, ma intereseaza confortul, nu mai pot sta in orice locatie ca pe vremea studentiei.
Treaba e ca.. proprietarul inainte de a inchiria statea aici, isi facuse frumos, are bani gagiul.
Cand s-a mutat la casa, si-a luat si electrocasnicele.
In locul lor a pus unele ieftine care.. contrasteaza cu calitatea generala a finisajului si mobilei.
Adica e o prostie. O hota, un frigider, un cuptor mai calumea si era totul perfect.
Adica e pacat de restul investitiei daca dupa aia completezi cu ieftineli.
Asa am descoperit si eu ca electrocasnicele Hansa sunt de toata jena. Am reparat cuptorul de vreo 3-4 ori, schimbat termostat, acum i s-a copt intrerupatorul ala programator, l-am reparat eu printr-o improvizatie.
Plita functioneaza azi da, maine nu, ma refer la aprinderea electronica.

Asta ar fi singurul impediment, restul e OK. Finisajele erau alea care ma interesau cel mai mult. Sunt de calitate iar in 3 ani de cand stau aici nu s-au deteriorat deloc.
Am mochete de poliester(sau poliamida cred) peste tot, asta a fost lucrul care m-a determinat sa aleg locatia, e excelent pentru copii iarna. Insa.. tre sa le spal cu firma de cleaning.
Un 3000 lei daca mai punea la investitie, era perfect. Mai am o saltea foarte nasoala, desi era noua in tipla, se simt arcurile.
Practic tot ce a inlocuit cand s-a mutat a fost nou, dar ieftineaua, tot ce exista aici cand locuia el e de calitate.

Edited by maccip, 25 June 2017 - 09:55.


#34
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 milovme, on 24 iunie 2017 - 16:13, said:

Cand ai un apartament inchiriat, cine plateste instalatorul cand se infunda scurgerea in baie? Chiriasul sau proprietarul?

Dupa ce primesc niste raspunsuri se poate sterge topicul
Dar tu ce esti propietar sau chirias ?

#35
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Ce intelegeti prin reparatii curente care trebuie facute de chirias?
Inteleg ca ar intra:  schimbat o broasca, inlocuit un furtun la baie/bucatarie, o baterie, mici retusuri, nu zugravit integral, se zgarie peretele in spatele scaunului la bucatarie, dat cu o mana de lavabila pe la colturile geamului daca se mai face igrasie, schimbat un bec, aerisirea caloriferelor toamna inainte de a da Radetul caldura...Altceva? Nu gasesti nicaieri o lista mai completa.

cum se procedaza in cazul in care chiriasul doreste masina de spalat noua, desi cea veche functiona dar chiriasul e nemultumit ca nu mai spala bine, cine plateste montarea ei chiriasul sau proprietarul?

este indreptatit un chirias sa ceara proprietarului sa-i schimbe capacul de la wc cu unul nou? din motive de igiena?

#36
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 miki3, on 23 februarie 2020 - 03:26, said:

Ce intelegeti prin reparatii curente care trebuie facute de chirias?
Inteleg ca ar intra:  schimbat o broasca, inlocuit un furtun la baie/bucatarie, o baterie, mici retusuri, nu zugravit integral, se zgarie peretele in spatele scaunului la bucatarie, dat cu o mana de lavabila pe la colturile geamului daca se mai face igrasie, schimbat un bec, aerisirea caloriferelor toamna inainte de a da Radetul caldura...Altceva? Nu gasesti nicaieri o lista mai completa.

cum se procedaza in cazul in care chiriasul doreste masina de spalat noua, desi cea veche functiona dar chiriasul e nemultumit ca nu mai spala bine, cine plateste montarea ei chiriasul sau proprietarul?

este indreptatit un chirias sa ceara proprietarului sa-i schimbe capacul de la wc cu unul nou? din motive de igiena?

Toate astea trebuiesc stabilite în contract. Nu există vreo listă să-ți spună ție ce sunt alea "reparații curente". Dacă aș sta în chirie, nu aș accepta să dau cu var sau să fac drăcii de-astea, nu mi se pare normal. Te ocupi, ești proprietar, eu chiriaș, tot ce fac e să dau cu aspiratorul, de praf și cu mopul.

Gândește-te așa... Eu, chiriaș, mă duc într-un apartament, constat că robinetul de apă are vreo 10 ani, așa că zic să-l schimb. Un robinet mai bun costă cam jumătate dintr-o lună de chirie. Dacă proprietarul decide să mă dea afară după două luni, e cam aiurea, eu am făcut o investiție care mai ține încă 10 ani, dar nu m-am ales decât cu 5 luni de utilizare.

De-asta, cred că cel mai bine din punct de vedere practic ar fi ca proprietarul să se ocupe de tot ce înseamnă schimbat și reparat în apartament. Până la urmă e și apartamentul lui, pe care îl vrea într-o stare bună, astfel încât când pleacă chiriașul să nu trebuiască să îl îmbunătățească pentru a putea găsit alt chiriaș. Ar fi cel mai bine să aibă un preț mai mare de chirie, iar el să se ocupe de toate cele.

O mașină de spălat ține ani buni. E o cheltuială mare, nu mi se pare normal să o înlocuiască chiriașul.

Chiriașul e îndreptățit să ceară orice. Dacă vreau, pot să cer și să-mi vopsești pereții roz. Eu pot cere, depinde de tine dacă accepți. Cel mai bine se trec toate în contract, de la cine șterge praful, până la cine schimbă lustrele. E cel mai corect și mai simplu, stați o oră la discuții și le stabiliți, e clar pentru ambele prăți și nu sunt probleme.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate