Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...
 Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...
 

Întreținere apartament: chiriașul sau proprietarul?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Cand ai un apartament inchiriat, cine plateste instalatorul cand se infunda scurgerea in baie? Chiriasul sau proprietarul?

Dupa ce primesc niste raspunsuri se poate sterge topicul


#2
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Eu sunt proprietar. Cand se infunda scurgerea, platesc instalatorul.
Intr-una din zile am mers personal impreuna cu instalatorul.
Acesta a scos din wc, perdeaua de la bucatarie si cojile de la un pepene mare .
Am platit , si i-am zis chiriasului ca are fix 24 de ore sa plece .

Edited by tiupedix, 24 June 2017 - 16:18.


#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Impozitele, taxele etc. le plătește proprietarul. La fel și reparațiile serioase sau chestii legate de întreținerea fizică a apartamentului: cad în sarcina proprietarului. O scurgere înfundată nu e o reparație serioasă. Posted Image

Edited by ursamajor, 24 June 2017 - 16:18.


#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Decat daca e prost facuta, exista si cazul asta.
Eu sunt chirias, nu mi se pare normal sa-mi desfunde proprietarul scurgerile, daca functionau bine de la bun inceput.

Edited by maccip, 24 June 2017 - 16:21.


#5
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Am aflat apoi ca respectivul chirias avea un " prieten" care se amuza teribil cand reusea sa infunde canalizarile amicilor .

#6
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Cel mai bine este sa se prevada in contract asemenea incidente.

#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
este o intrebare similara cu....'cine duce gunoiul cand se umple cosul? chiriasul sau proprietarul?'

#8
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016

 ursamajor, on 24 iunie 2017 - 16:17, said:

reparațiile serioase sau chestii legate de întreținerea fizică a apartamentului: cad în sarcina proprietarului. O scurgere înfundată nu e o reparație serioasă. Posted Image
Adica eu inchiriez un apartament, sparg si gauresc toti peretii iar proprietarul plateste...ce fain
El se refera la cine plateste, cine scoate banu din propriu lui buzunar si ii da instalatorului. Nu ca tu ii dai banii proprietarului si el il plateste din banii tai pe instalator.
Vinovatul plateste daunelePosted Image

Cat timp proprietarul X inchiriaza ceva, el plateste impozit si asigurare(daca are chef :) ). Intretinerea (gaz apa curent etc) si eventualele probleme facute de chirias le plateste chiriasul

Edited by Claudiu998, 24 June 2017 - 16:31.


#9
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

 tiupedix, on 24 iunie 2017 - 16:17, said:

Eu sunt proprietar. Cand se infunda scurgerea, platesc instalatorul.
Intr-una din zile am mers personal impreuna cu instalatorul.
Acesta a scos din wc, perdeaua de la bucatarie si cojile de la un pepene mare .
Am platit , si i-am zis chiriasului ca are fix 24 de ore sa plece .

Wow. Cui ai inchiriat? In ce oras? Puteai sa scazi din garantie plata instalatorului.




#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Problema asta chirias-proprietar e ceva foarte obisnuit se pare.
Nesimtiti sunt in ambele tabere.

E important la inceput, inainte de a bate palma sa te uiti si cu cine bati palma.
Pentru mine e important un proprietar de bun simt, dar nici nu concep sa plec de la locatia X catre Y (m-am mutat de 11 ori pana acum) fara sa platesc toate cacaturile care cad in sarcina mea.

La una din locatie am avut o problema cu scurgerea. Era aproape infundata din cauza rigipsarului romanesc. Renovasera recent si rigipsarul a infundat scurgerea. Proprietarul nu stia, nu avea de unde, nu l-am invinuit pe el neaparat, dar .. nici nu a facut vreun demers sa repare scurgerea asadar... am cantarit si aspectul asta in balanta cand am hotarat sa ma mut.
Eu  ca sa repar scurgerea aia, trebuia sa sparg gresia aia abia pusa, nu era decizia mea. M-am chinuit ceva fara scurgere la baie, nu-i chiar placut.

#11
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Da, asa cred si eu ca cine locuieste acolo plateste ce se strica, rupe, sparge etc. Dar am vrut sa aud si alte pareri sa nu fiu eu prea dura cu ei.

#12
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
E clar.. cine strica plateste.
Daca e o problema de bloc, se sparge o teava, aia se repara din fondul de rulment, care trebuie platit de proprietar.
Daca apartamentul e decent, are conectivitatie corect facute (gaze, apa, canalizare, curent electric, etc..) tu ca proprietar nu prea ai ce sa platesti in afara fondului de rulment.

Insa daca-l pacalesti  pe ala cu lucrari de proasta calitate, renovari facute la misto, ala care locuieste acolo sa aiba probleme.
Din pdv legal, nu stai tu sa-i siliconezi cada.
Insa daca ala face mucegai din 2 in 2 luni, e clar ca cada nu a fost montata bine. Legal el trebuie sa-si siliconeze cada. Dar moral.. tu tre sa repari cada aia sa nu mai aiba probleme.
De aia.. legea nu poate inlocui niciodata bunul simt.

Edited by maccip, 24 June 2017 - 16:50.


#13
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
Apartamentul trebuie predat de chirias,in aceeasi stare in care i-a fost inchiriat.Orice dauna produsa se opreste din garantie la eliberarea apartamentului.
Proprietarul trebuie totusi sa plateasca din buzunarul propriu daca se defecteaza ceva..masina de spalat,aragaz,cuptor,tevi,baterii chiuveta etc,doar daca au fost exploatate corespunzator,daca nu..din garantie

#14
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Daca la momentul închirierii, totul este funcțional, la fel și după prima luna, eventualele reparații ce apar pe parcurs, cred că trebuiesc suportate de cel ce le utilizează. Ti-am dat totul funcțional, il dai lafel proprietarului, la eliberarea apartamentului


#15
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007

 R-Alex, on 24 iunie 2017 - 16:51, said:

Apartamentul trebuie predat de chirias,in aceeasi stare in care i-a fost inchiriat.
Cu observatia ca exista si uzura normala. Se depune fum pe pereti, zugraveala, etc..
Ca chirias nu esti obligat sa-i zugravesti cand pleci de-acolo, chiar daca a fost proaspat renovat.

 xplozia, on 24 iunie 2017 - 16:53, said:

Daca la momentul închirierii, totul este funcțional, la fel și după prima luna, eventualele reparații ce apar pe parcurs, cred că trebuiesc suportate de cel ce le utilizează. Ti-am dat totul funcțional, il dai lafel proprietarului, la eliberarea apartamentului
Sunt reparatii care tin si de aparatura electrocasnica. Unele sunt in garantie, altele nu.
Daca iei un cuptor nou Hansa ieftin si prost si ala se strica din luna in luna ca-i prost facut, n-o sa-l repare chiriasul.

Edited by maccip, 24 June 2017 - 16:55.


#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Proprietarii in romania sint cu un tupeu iesit din comun. Ei vor sa primeasca sume fabuloase lunar si sa nu investeasca nimic. Chiar sa primeasca apartamentul inapoi in aceeasi stare in care l-a dat. Conform legii, proprietarul (care trebuie sa plateasca statului 16% impozit din 75% din suma pe care o primeste sub forma de chirie si pe care multi proprietari "uita" sa o declare la fisc) e obligat sa foloseasca acesti 16% din cei 25% neimpozabili pentru reparatii si renovari. De ex. daca chiria e 400 euro pe luna, 16 euro lunar ar trebui sa mearga spre un font de reparatii si intretinere. Intr-un an se strang 192 euro, deci cam 850 lei. Cati proprietari investesc acesti bani ? Cati platesc taxele datorate la fisc ?

 xplozia, on 24 iunie 2017 - 16:53, said:

Ti-am dat totul funcțional, il dai lafel proprietarului, la eliberarea apartamentului

Imi dai totul functional, imi dai si garantie 2 ani ca va fi totul functional. Lucrurile pot crapa si a doua zi, cu ce e de vina chiriasul ca s-a defectat a doua zi ? Chiriasul plateste doar chestii care se strica la el si imputabile lui. Nu asa, s-a stricat robinetul de la baie, ca s-a stricat el de capul lui (shit happens) si a inundat baia si vecinul de dedesubt si gata, chiriasul plateste. No way. Trebuie sa demonstrezi tot ca ce s-a defectat, s-a defectat in urma unei intrebuintari necorespunzatoare.

Edited by Ion_de_la_Raion, 24 June 2017 - 17:06.


#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009

 milovme, on 24 iunie 2017 - 16:13, said:

Dupa ce primesc niste raspunsuri se poate sterge topicul
Nu se poate, nu așa funcționează forumul.

#18
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 maccip, on 24 iunie 2017 - 16:50, said:

E clar.. cine strica plateste.
Legal el trebuie sa-si siliconeze cada.  
legea nu poate inlocui niciodata bunul simt.
Asta cu cine strica plătește este relativa.....daca ți se defectează centrala de ap. Ce e de făcut?
Siliconul la cada...adică tu dai pe jumătate terminat  apartamentul în chirie.(dacă vrei pun aici scrisoarea de la proprietar în care ne solicita sa anunțăm dacă e probleme cu fuga de silicon)Doar ca e în germană.
Bunul simt la ro. Nu este...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate