Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Creare cont Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,127
  • Înscris: 05.04.2009
Ceau
Am un cont de Windows 10 pe actualul laptop dar vreau in viitor sa renunt la el si sa imi cumpar altul asa ca vreau sa creez alt cont nou pentru actualul laptop.Crearea unui cont nou pe actualul laptop afecteaza datele lui,programele,etc?Imi cer scuze daca nu am fost suficient de clar.Nu am mai avut doua conturi pe acelasi laptop

Edited by nandy007, 24 June 2017 - 16:07.


#2
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Vrei sa renunti la contul vechi?
Cand vinzi un calculator il resetezi si pe noul calculator setezi contul tau.
Pe actualul calculator poti sa setezi mai multi utilizatori, implicit mai multe conturi.

Edited by User107, 24 June 2017 - 16:10.


#3
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

View Postnandy007, on 24 iunie 2017 - 16:05, said:

dar vreau in viitor  ..........sa imi cumpar altul
Altul ? Ce?
  • Laptop?

  • W10? ( alta licenta )

Edited by tiupedix, 24 June 2017 - 16:15.


#4
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,127
  • Înscris: 05.04.2009

View PostUser107, on 24 iunie 2017 - 16:08, said:

Vrei sa renunti la contul vechi?
Cand vinzi un calculator il resetezi si pe noul calculator setezi contul tau.
Pe actualul calculator poti sa setezi mai multi utilizatori, implicit mai multe conturi.
Nu il vand.Il las lui maica-mea sa se mai joace,etc.Doar prin resetare merge trecerea la alt cont?  Posted Image

#5
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Poti sa pui mai multe conturi, nu trebuie sa resetezi.
Uita-te in Setari, la Conturi. Ai optiunea sa mai adaugi pe cineva din familie.
Poti sa pui si limite de timp, sa nu stea prea mult pe laptop sa oboseasca Posted Image

Edited by User107, 24 June 2017 - 16:30.


#6
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,127
  • Înscris: 05.04.2009

View PostUser107, on 24 iunie 2017 - 16:28, said:

Poti sa pui mai multe conturi, nu trebuie sa resetezi.
Uita-te in Setari, la Conturi. Ai optiunea sa mai adaugi pe cineva din familie.
Poti sa pui si limite de timp, sa nu stea prea mult pe laptop sa oboseasca Posted Image
Dupa ce intru in Accounts si fac inca unul,pot sa-l sterg pe actualul?Ce se intampla?

#7
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Daca vrei sa il stergi pe actualul, mai bine resetezi si faci un cont nou pe laptopul curat.

#8
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,127
  • Înscris: 05.04.2009

View PostUser107, on 24 iunie 2017 - 18:01, said:

Daca vrei sa il stergi pe actualul, mai bine resetezi si faci un cont nou pe laptopul curat.
Multumesc mult de sfat.Week-end fain!Posted Image

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,304
  • Înscris: 15.06.2004
Cand resetezi se pierd datele de pe el. E ca si cum ai reinstala windows-ul. Deci vezi de backup daca vrei sa pastrezi ceva.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006
Contul ti-l faci pe Microsoft,nu pe laptop/desktop/telefon si este valid cat timp nu doresti altceva.
Daca iti schimbi calculatorul,contul ramane,nu trebuie sa-ti faci altul.
Nu este nici o legatura inte cont,pe care poti sa-l accesezi de pe toate calculatoarele din lumea asta,si platforma pe care o detii.
Tu dai mai departe platforma,nu contul,care poate fi pe viata.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,304
  • Înscris: 15.06.2004
Asta daca alege sa-si faca un cont Microsoft. Dar nu se aplica in caz de cont LOCAL.
In ambele cazuri se pierd date la reset.

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postnandy007, on 24 iunie 2017 - 16:05, said:

Ceau
Am un cont de Windows 10 pe actualul laptop dar vreau in viitor sa renunt la el si sa imi cumpar altul asa ca vreau sa creez alt cont nou pentru actualul laptop.Crearea unui cont nou pe actualul laptop afecteaza datele lui,programele,etc?Imi cer scuze daca nu am fost suficient de clar.Nu am mai avut doua conturi pe acelasi laptop

View Postnandy007, on 24 iunie 2017 - 16:25, said:

Nu il vand.Il las lui maica-mea sa se mai joace,etc.

Poti crea un cont nou de administrator si sa il stergi pe cel vechi cand doresti. Insa unele urme tot vor mai ramane si s-ar putea sa nu le poti elimina.
Unele aplicatii (instalate pentru toti userii) pot sa nu mai functioneze corect din noul cont. Pe acelea este cel mai bine sa le dezinstalezi din vechiul cont si apoi sa la reinstalezi direct pe noul cont.
Evident ca aplicatiile instalate doar pentru primul cont (toate aplicatiile din Store si majoritatea aplicatiilor clasice, adica cele care nu suporta instalarea "for all users") va fi nececesar sa le instalezi si pentru al doilea cont.
Cel mai bine ar fi sa faci un reset, asa cum ti s-a spus mai sus (macar pentru faptul ca vei salva ceva mai mult spatiu pe disk), doar ca vei consuma mai mult timp. Dar daca laptopul va ramane in familie si nu vrei sa pierzi timp, atunci ai putea la fel de bine sa lasi contul tau acolo si sa creezi un alt cont (eventual de utilizator standard) pe care sa il setezi ca implicit, ba chiar sa il configurezi ca sa se faca logarea automat in el si sa nu ceara parola la revenirea din sleep. In plus, cat timp exista contul tau acolo se vor putea instala aplicatiile moderne achizitionate pe vechiul cont si pe noul cont, gratuit (asta daca folosesti conturi Microsoft, altfel nu este cazul, Windows 10 functionand la un nivel limitat pe cont local).

Edited by _-_, 26 June 2017 - 09:13.


#13
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 17.04.2006
Salut,
am creat din greseala un cont pe Win 10 si vreau sa il sterg complet.
Cum procedez ?
Nu am gasit informatii pe site-ul Microsoft.
L-am creat incercand sa ma loghez in Skype...si am ramas agatat pe o adresa aiurea de e-mail.
Thx !

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,304
  • Înscris: 15.06.2004
Pai intrii in Settings la Accounts si vezi ce iti apare acolo.
Probabil la Your Info  si/sau Email &App accounts iti va apare si celalalt cont. Ii dai simplu delete.

100% exact nu am cum sa-ti zic, ca ultima daat cand am mai sters un astfel de cont a fost acum cateva luni, si meniul difera un pic de la o versiune de 10 la alta.

#15
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 17.04.2006
Am un singur cont, probabil cel de administrator. Pe acesta veau sa-l sterg.
Trebuie sa fac macar un cont de guest, ca sa-l pot sterge pe cel de administrator ?

Din cate vad eu pe net, trebuie sa creez un alt cont de administrator, ca sa-l pot sterge pe primul.
Dar zice ca pierd datele si trebuie sa fac backup. Ce date pierd ? Cele din pc, legate de Win ?

Decat sa risc, mai bine ma las pagubas. Pot macar sa schimb la unicul cont adresa de email ?
Ca parola si numele am reusit.

Edited by metalactual, 28 July 2017 - 12:11.


#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ai nevoie de un cont de administrator. Nu il poti sterge sau chiar daca ai gasi o cale de a-l sterge, atunci vei avea probleme.
Din guest account nu poti adminstra conturi.
Da, ai nevoie de alt cont de administrator ca sa poti sterge un cont de administrator (sau sa activezi contul default Administrator). La stergerea unui cont se pierd toate datele asociate contului respectiv si programele instalate pe acel cont.
Adresa de e-mail asociata contului Microsoft nu o poti schimba din setarile Windows-ului. Poti schimba online aliasul primar din setarile contului: https://account.live.com/names/manage

Edited by _-_, 28 July 2017 - 12:35.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,304
  • Înscris: 15.06.2004

View Postmetalactual, on 28 iulie 2017 - 11:02, said:

L-am creat incercand sa ma loghez in Skype...si am ramas agatat pe o adresa aiurea de e-mail.

View Postmetalactual, on 28 iulie 2017 - 11:58, said:

Am un singur cont, probabil cel de administrator. Pe acesta veau sa-l sterg.

Pai din ce am inteles in prima postare ai creat un cont ptr o aplicatie. Cum erai logat pana atunci ?
Exista conturi locale si conturi Microsoft. De care ai ? Ptr ca se poate comuta de pe unul pe celalalt.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate