Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Academia de politie

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
AnaMaria3798

AnaMaria3798

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.06.2017
Buna. Ma numesc Ana si sunt studenta ultimul an la un liceu din strainatate (liceu de stiinte cred ca se traduce.."liceo scientifico" in italiana) dar imi doresc foarte mult sa fac academia de politie in Romania. Sunt de 11 ani in Italia, am urmat scoala aici, cu note relativ bune si nota comportamentala mereu de 10. Initial am vrut sa fac academia de politie aici din tara dar m-a impiedicat faptul ca trebuia sa ai cetatenie italiana si faptul ca trebuia sa depui juramant de patrie asa ca daca m-as fi intors inapoi in tara, nu as fi putut sa practic meseria aleasa. Intrebarile mele sunt:
1) Mai este limita de inaltime? (Am 1,57 din pacate, dar acesta este visul meu si nu consider ca acest criter ar trebui sa fie un impediment pentru a-mi realiza cariera) Insa anul acesta voi incerca sa fac cate un sport sau doua incat sa ma mai 'lungesc' putin. Si acum cativa ani am facut atletica, iar la proba de rezistenta, am fost premiata cu locul 3 (in primul an) si locul 1 (in anul al doilea).
2) La engleza ma descurc foarte bine, deci nu imi fac probleme. (Drept urmare am luat si examenul Fce Cambridge cu nota mare). Limba romana, stiu sa o vorbesc si sa scriu (dar avand in vedere ca am facut decat clasa I si clasa a II-a in Romania, nu am nivelul de cunostiinta al regulilor gramaticale necesar (am facut latina totusi, deci cat de cat stiu sa ma orientez). Pentru asta am observat ca sunt anumite manuale pe care as putea sa ma pregatesc. Iar partea cea mai grea este Istoria.. stiu foarte putin despre Istoria Romaniei. Am vazut ca sunt cateva manuale da totusi sa ma pregatesc si de examenul de Bacalaureat si sa ma pregatesc in acelasi timp si pentru examenul de la academie (avand in vedere ca trebuie sa invat lucruri total noi pentru mine) consider ca este putin dificil.
3) Cand se fac inscrierile si examenele de admitere? (Deoarece daca nu reusesc sa intru, vreau sa urmez aici o facultate de detectivi ori psihologie sau criminalistica, asa ca nu as vrea ca acele date sa coincida).
4) Am citit ca academia dureaza doar 3 ani in care stai la camin pe parcursul lor. Dupa ce termin academia trebuie sa dai vreun examen de licenta (ca la facultate)? Devii politist? Mai ai de urmat alte cursuri?
Am uitat sa mentionez ca am inceput lectiile de permisul de conducere (citisem undeva ca pentru a fi admis este obligatoriu sa ai carnet de conducere).

Edited by AnaMaria3798, 24 June 2017 - 11:52.


#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,633
  • Înscris: 23.10.2006
Din pacate inaltimea este un impediment minim 1,65 la fete. Incerca sa o faci in Italia, sunt alte conditii, de munca, de salarizare, de legislatie, mult peste ce avem noi in rromanica. Ceea ce te gandesti tu ca este munca in politia romana nu se potriveste deloc cu realitatea din politia romana, tine cont si de asta...

Edited by baribalu, 24 June 2017 - 12:05.


#3
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
https://forum.softpe...e#entry21314690
ai ceva detalii si acolo.

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009
1. Da, exista limita de inaltime, si are un scop foarte bun.
2. Limba romana trebuie cunoscuta gramatical, fonetic si morfologic, nu doar vorbita.
3. Inscrierea se face prin Aprilie - Mai, probele medicale se dau in iunie, sportiv+scris la sfarsit de Iulie.
4. Da, dai examen ca la orice alta facultate.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Din pacate, si o spun fara intentia de a jigni, nu te incadrezi.

Nu ai inaltimea necesara iar limba română scris şi vorbit pare cam dificila pentru tine. Se pare ca ai dreptate unde spui ca nu ai nivelul de cunostiinta necesar al regulilor gramaticale.
Exemplu – nu se spune “am facut atletica”. Corect este “am practicat atletism” sau “am facut atletism”.

Orice tânăr care doreşte să devină student la Academia de Poliţie din Bucureşti trebuie să fie sănătoas, să aibă aptitudini fizice şi de pregătire militară, dar şi capacităţi intelectuale peste media populaţiei de vârsta lui, pentru că viaţa de student este riguroasă, aşa cum sunt şi exigenţele populaţiei faţă de poliţişti.

Cea mai grea probă, în special pentru fete, este cea de pregătire fizică, unde anual se pierd aproape 60 la sută dintre candidate. Este o probă dură, pentru că şi meseria impune pregătire riguroasă.
Pot participa la concursurile de admitere în Academia de Poliţie candidaţii care au cetăţenie română şi domiciliul în România, cunosc limba română, scris şi vorbit, au capacitate deplină de exerciţiu şi sunt apţi din punct de vedere medical, fizic şi psihic.

Candidaţii trebuie să fie absolvenţi cu diplomă de bacalaureat, să aibă până în 27 de ani şi înălţimea de minimum 1,65 metri bărbaţii şi 1,60 metri femeile.

1. Condiţii legale:
a) să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România;
B) să cunoască limba română scris şi vorbit;
c) să aibă capacitate deplină de exerciţiu;
d) să fie declaraţi „apt” din punct de vedere medical, fizic şi psihic
e) să aibă vârsta de minimum 18 ani împliniţi în cursul anului în care participă la concurs;
f) să fie absolvenţi de liceu cu diplomă de bacalaureat; dovada absolvirii se face cu diploma sau cu adeverinţă din care să rezulte faptul că au susţinut şi promovat examenul de bacalaureat;
g) să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate;
h) să nu aibă antecedente penale sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;
i) să nu fi fost destituiţi dintr-o funcţie publică în ultimii 7 ani;
j) nu au desfăşurat activităţi de poliţie politică, astfel cum sunt definite prin lege;
k) îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 10 alin. (3) din Legea nr. 360/2002 privind Statutul poliţistului, cu modificările şi completările ulterioare.

2. Criterii specifice:
a) să îndeplinească condiţiile specifice pentru ocuparea prin concurs a funcţiei publice cu statut special
B) să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de minimum 8,00;
c) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ;
d) să aibă înălţimea de minimum 1,65 m bărbaţii şi 1,60 m femeile.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

 AnaMaria3798, on 24 iunie 2017 - 11:48, said:

Dupa ce termin academia trebuie sa dai vreun examen de licenta (ca la facultate)?
E o facultate doar.

 AnaMaria3798, on 24 iunie 2017 - 11:48, said:

daca nu reusesc sa intru, vreau sa urmez aici o facultate de [...]
Tu stii mai bine ce vrei de la viata. Insa nu te lua dupa filme. Iar a lucra intr-un sector din asta ce te conditioneaza si nu esti libera ca pasarea cerului, nu-i a buna. Poate mai tarziu ai sa-mi dai dreptate, daca nu, treci cu vederea.

Edited by neagu_laurentiu, 24 June 2017 - 12:17.


#7
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Pt înălțime probabil de poate lua "aprobare" de la minister, de la.comandantul unității nu știu exact situ parca că e in trecut  de putea obține aprobare pt diferite chestii.
Dar cum se obtine nu stiu, probabil ceva pile.

Se da examen de licență la sfârșit.
Elevii care termina cu cea mai mare nota pot cere să rămână cu jobul unde vor ei.

Daca intri se face o pregătire militară un fel de armata vreo 3 sau 6 luni nu mai știu exact.

Examenul parca e test grila, dar fara.romana și istorie foarte greu de intrat.

A incercat o verișoară sa ntre și a picat cu 7:50
Sunt anii când de ntra cu note mici ani când se intra numai cu note foarte marii.

Manualele alea care cică sunt ok pt invatat  sunt orientative.
Cunosc cazuri care au dat și de 2 sau 3 ori până au reușit să intre.




#8
YourFan

YourFan

    [♛] Universal user ✔

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 30.01.2017
Atatea cerinte.... pentru un salariu mizer?

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Lasa cerintele, uite cati doritori.

#10
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 YourFan, on 24 iunie 2017 - 12:39, said:

Atatea cerinte.... pentru un salariu mizer?

Da ce 2000 lei e de colea pt inceput?
2000 lei garantat pe card in zi fixa?

Probabil e mai mare salariu 2000 iau ăștia de termina campina.

+ Sporturi cu gramandae stat jos, bani de haine, de hrană etc.

După care poate ai noroc și ieși la pensie la 45 de ani cu 2000 lei pensie și te plângi că e mica
Eu am 2 vecini din ăștia unu polițist era în fanfara și una secretara militara sau ce era.

La 45 de ani au ieșit la pensie era coada care să iasă.

Boierie curata


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

 zzhunt, on 24 iunie 2017 - 12:55, said:

Boierie curata
Nu mai bine o meserie internationala, te duci unde poti castiga mai bine, traiesti intr-o altfel de lume s.a.m.d. Curat boierie.

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
dupa cum scriu si colegii, nu te incadrezi la conditiile cerute de statul nostru, insa eu personal iti admir curajul. pe de alta parte, apreciez ca desi spui ca ai apucat vreo 2 clase primare prin tara, iar restul in italia, desi scapi anumite cuvinte pe langa gramatica, gramatica ta e mai buna decat a multora ce au trait toata viata lor in tara, nu mai zic si de cei ce au ajuns si ei dupa 30 de ani in italia, iar in 1-2 luni deja non conosce parlare romena.

sfatul meu e sa ramai acolo, deja stii sistemul lor de invatamant, iar daca pe acest domeniu au reguli ceva mai lejere si te incadrezi, mai bine faci acolo o academie de genul.

#13
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009

 zzhunt, on 24 iunie 2017 - 12:16, said:

Pt înălțime probabil de poate lua "aprobare" de la minister, de la.comandantul unității nu știu exact situ parca că e in trecut  de putea obține aprobare pt diferite chestii.

Se numeste derogare. Si nu se mai admite, de ani buni.

#14
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 zzhunt, on 24 iunie 2017 - 12:55, said:


+ Sporturi cu gramandae stat jos, bani de haine, de hrană etc.


Nu e moca, statul face o investitie in tine. Daca nu lucrezi cel putin 10 ani in politie dupa ce termini cu scoala o sa trebuiasca sa restituti banii de scolarizare si ce a mai cheltuit statul cu tine.

#15
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 21.10.2009
Draga mea,

Altii si-ar dori sa fie in locul tau (sa aiba unde sa stea in Italia, sa fi terminat un liceu italian, cu posibilitatea de obtinere a cetateniei italiene).

Sfatul meu este sa te orientezi spre Academia de Politie din Italia. Nu compara viata din Romania cu cea din Italia.... iar dupa ce ai stat acolo atata timp, e si pacat sa faci cativa pasi inapoi ca sa revii in tara.

Banii pe care i-ai castiga in tara ca politista, in Italia ii castiga lejer un ospatar ...

Edited by lex2010, 24 June 2017 - 19:34.


#16
AnaMaria3798

AnaMaria3798

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.06.2017
Am apreciat unele raspunsuri, pe cand pe altele am incercat sa nu o iau prea personal. Va multumesc tururor de raspunsuri. Inteleg ca aici se castiga destul de bine, dar momentan nu ma prea intereseaza aspectul acesta..eu vreau sa ma intorc acasa din dorinta de a sta acolo. Sunt destul de ambitioasa deci desi majoritatea parerilor au fost negative, in acest an voi invata din greu si sper ca voi rezolva si 'problema' cu inaltime, 3cm nu e mare lucru.
Acesta nu este doar un capriciu, ci este visul meu de cand eram inca copilita. Cineva mai sus a spus ca desi sunt in stainatate de ceva vreme si am frecventat doar 2 clase in Romania scriu cat de cat corect (macar incerc). Asta se datoreaza faptului ca sunt o persoana foarte curioasa si stricta, iar cand am vreun dubiu despre cum se scrie un cuvant, il caut pe Dex si asa invat. Va multumesc pentru raspunsurile voastre.

#17
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

 Ann0nyym0us, on 24 iunie 2017 - 11:59, said:

1. Da, exista limita de inaltime, si are un scop foarte bun.
Poti sa imi explici de ce? Mai ales ca limita asta a tot fluctuat. De la 1.75/1.70 (extrem de restrictiva) acum multi ani apoi 1.70/1.65 (destul de restrictiva) apoi 1.65/1.60 (mai lejera dar tot discriminatorie, in special pentru fete) apoi din nou 1.70/1.65. Si asta nu doar la politie, toate meseriile din sistemul militarizat au limite de inaltime.
Sau de ce un insotitor de bord la avion trebuie sa aiba 1.75/1.70 (caz real, companie romaneasca) daca la exact aceeasi companie cu un an in urma un baiat de 1.67 a fost angajat fara probleme alaturi de multe fete de 1.62-1.63.
Si de ce nu se impune si o limita maxima?

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Pentru ca unitatile de forta vor sa imprime celorlalti cand intra in contact cu ei o anumite autoritate, in unele cazuri chiar e nevoie de forta bruta.
La aviatie tine de fiecare companie, si ea vrea sa prezinte publicului ce-l deserveste o anumita atitudine (nu de forta).

Edited by neagu_laurentiu, 06 July 2017 - 17:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate