Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Telefon pana in 3000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
In realitate S8 si S8 plus arata mult mai bine decat in poze, nu vad nimic urat la ele, dar na gusturile...

#20
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007
Am vazut s8+ , pretul doar deranjeaza si imbecilitatile marca Samsung: button neutilizabil Bixby - fuck logic?!
Bootloader blocat! Nox...
Si altele...din categoria Samsung!
Eject Samsung...

Edited by reflavius, 24 June 2017 - 12:36.


#21
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Pretul este corect daca comparam cu i7 sau google pixel care au preturi si mai mari pentru nimic. Iar pretul de la S8 chiar nu este deloc exagerat avand in vedere ca si un xiaomi a ajuns sa coste 2500 2800 lei.
Cat despre bootloader si knox nu deranjeaza cu nimic, nu toti vor custom rom uri.

#22
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 30.06.2011
mă mir cum de nu a recomandat nimeni Mate 9.

#23
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 loock, on 24 iunie 2017 - 12:01, said:

Daca afirmi ca ai simtul penibilului dezvoltat, de ce insisti cu iphone4 care are ecran de 3,5" cand eu am mentionat mereu ca incape ecran de 4,7" pe acea dimensiune, doar avand colturile racordate mai fin, 3mm.
Ba am mentionat ca incape si de 5" daca rama e la fel si jos.
Si apropo de penibil, mai ceri si 300 E pe acea vechitura penibila cu ecran de 3,5".

Cand un lucru iti place, dai oricat ca sa il ai.
Nu exista ceea ce doresti tu, deoarece pe telefoanele care au carcasa mica, nu se poate pune ecran mai mare, fiindca nu e spatiu pentru celelalte componente din el. Sau l-ar duce la un pret extraordinar de ridicat pentru realizarea unor componente identice de dimensiuni mai mici.

Edited by TruculMagic, 24 June 2017 - 16:15.


#24
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007

 alin62, on 24 iunie 2017 - 14:01, said:

Pretul este corect daca comparam cu i7 sau google pixel care au preturi si mai mari pentru nimic. Iar pretul de la S8 chiar nu este deloc exagerat avand in vedere ca si un xiaomi a ajuns sa coste 2500 2800 lei.
Cat despre bootloader si knox nu deranjeaza cu nimic, nu toti vor custom rom uri.
Xiaomi Note 2 e 2500 la noi, in China e maxim 450$, Mi6 la fel 419$, oricum, nu se pot compara, intradevar conteaza ceea ce se potriveste, mie nu mi se vor potrivi niciodata IPhone si Samsung, au rama's in urma cu dorintele mele..PA.PA.

#25
enrique54

enrique54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 02.07.2014

 ct10dre, on 24 iunie 2017 - 09:44, said:

Voi ce ati alege ?

diferențele enorme care erau în trecut intre flagshipuri si telefoanele din gama midrange d.p.d.v. al utilizari zilnice devin din ce în ce mai puține pe zi ce trece. adică daca un telefon are androidul optimizat asa cum trebuie nu prea simti trecerea de la o gama la alta in utilizare obișnuită, nu mai vb de faptul că telefoanele din gama midrange stau mai bine cu bateria din cauza procesoarelor noi mai economice. deci singurul motiv pt care mai merita in ziua de azi să cheltuim o grămadă de bani pe un smartphone e camera. asa ca sfatul meu pt tine e sa mai strangi niște bănuți pana in toamnă/iarna si sa alegi dintre iPhone 8, Galaxy Note 8 sau Google Pixel 2. bineînțeles in urma documentări serioase si a testelor pe care vrei sa le faci in showroom sau in perioada de proba :) macar asa sti ca ești asigurat pt următorii 3 ani.

Edited by enrique54, 24 June 2017 - 16:40.


#26
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
mai taie din ele... un mid nu se compara cu un flag. Camera foto, actualizarile soft in timp si "durabilitatea" in timp. Un a5 2016 dupa 1 an deja scartaie, agata, etc, in timp ce un S6 lansat inaintea lui merge si acuma perfect.

#27
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007

 enrique54, on 24 iunie 2017 - 16:26, said:


diferențele enorme care erau în trecut intre flagshipuri si telefoanele din gama midrange d.p.d.v. al utilizari zilnice devin din ce în ce mai puține pe zi ce trece. adică daca un telefon are androidul optimizat asa cum trebuie nu prea simti trecerea de la o gama la alta in utilizare obișnuită, nu mai vb de faptul că telefoanele din gama midrange stau mai bine cu bateria din cauza procesoarelor noi mai economice. deci singurul motiv pt care mai merita in ziua de azi să cheltuim o grămadă de bani pe un smartphone e camera. asa ca sfatul meu pt tine e sa mai strangi niște bănuți pana in toamnă/iarna si sa alegi dintre iPhone 8, Galaxy Note 8 sau Google Pixel 2. bineînțeles in urma documentări serioase si a testelor pe care vrei sa le faci in showroom sau in perioada de proba :) macar asa sti ca ești asigurat pt următorii 3 ani.
La pariu ca nu vei pastra 3 ani telefonul  :o

#28
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Eu l-am păstrat 3 ani  si asta intenționez si cu următorul .Nu vad de ce l-aș schimba ca pe șosete daca nu e nici o revoluție în domeniu .

#29
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Mate 9, daca nu vrei dual-sim full active, sau Mate 8 daca ai nevoie neaparat de full active.
Bat la cur fitele de tip Samsung ...
Nu sunt snob, dar dpmdv S8 e un telefon urat.
Si ma refer la raportul latime/inaltime.
Acelasi lucru, vis-a-vis de P10 ... n-as da P9 pe P10.
Un telefon trebuie sa aiba si el un raport al dimensiunilor cat mai echilibrat.

#30
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Mate 9 are ecran de 5.9  , peste limita maximă de 5.7 pe care o consider confortabilă .   Mate 9 pro are ecran de 5.5 dar cu niste porcarii de margini rotunjite ca la s8 , păcat .

Later edit :parcă rotunjimile nu sunt asa pronunțate ca la samsung ,sa distorsioneze imaginea . Ce e bine  ca pot sa il iau mai ieftin din China .

#31
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 18.08.2016
Htc u11 sau p10 plus(cu 6gb ram)

#32
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Sa vedem la ce pret le gasesc  in China ,  as merge pe mate 9 pro  pentru ca are Amoled si din ce am vazut si camera e ok .  O sa incerc sa le gasesc la noi in magazine sa le butonez . Stiti pe unde au huawei  ?

#33
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
In altex si flanco am vazut huawei mate 9 nu stiu daca aveau si pro.

#34
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007
Sa dai >3000 lei sa ai sensor amprenta unde trebuie, camera buna?!
https://mediagalaxy....m-titanium-grey
Eu de as avea 1500 disponibili mi-as lua ce am zis la 2420 e best buy:

http://www.pcgarage....CFcgYGwodCeAFoQ

Edited by reflavius, 25 June 2017 - 12:13.


#35
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Mi Note 2 nu excelează la camera.

#36
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007
Dar nici rele nu sunt, acuma pentru diferente majore sa ai cu 10% mai OK nu-i o investitie buna :)
https://www.flickr.c...57677150103996/
Oricum totul e subiectiv, eu personal nu ma vad cumparand mai mult de Note 2, poate  daca as inchide ochi la faptul ca,  au pus led notificare alb doar,  as alege Mi6, dar ma vad nevoit sa astept Inca jumatate de an pana la Mimix2 sau Note 2 s sau cum o fi....Mi5 pana acum, e singurul telefonul care a depasit deja 14 luni de utilizare zilnica la mine :) un real success..

Edited by reflavius, 25 June 2017 - 13:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate