Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Ce DSLR sa aleg: D5300, D5500 sau D7100

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
adyta83ady

adyta83ady

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.06.2017
Salutare,

As vrea sa imi iau si eu un DSLR si sunt tare confuz ...
Situatia este urmatoarea:
- buget 3000, maxim 3800lei
- nivel experienta - amator (chiar incepator in ale DSLR-urilor... pana acum am folosit doar aparate foto normale si smartphone-uri)
- utilizare pentru poze in natura - excursii, concedii ... in special pentru peisaje

Am citit cate ceva pe net si am ajuns la concluzia ca as vrea un Nikon, iar D5300, D5500 si D7100 mi-au atras atentia.
Va rog sa ma ajutati cu cateva pareri, deoarece chiar as vrea sa achizitionez in scurt timp unul.

Am gasit urmatoarele oferte:

D5300 - http://www.f64.ro/ni...ikon-12813.html

D5500 - https://www.digiexpe...archparam=d5500

D7100 - https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Multumesc!

#2
MrEugen87cl

MrEugen87cl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.01.2016
Pentru ce doresti tu sa faci cu el,kit-ul din primul link este foarte ok.

#3
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Oricare este foarte bun, depinde doar cat esti dispus sa dai dar iti spun ca nu o sa regreti nici daca il iei pe cel mai ieftin. Diferenta fata de camerele compacte sau telefoane este semnificativa.

#4
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Pe cel mai ieftin...daca e sa te apuce microbul oricum nu o sa fii multumit cu nici unul. Primele 2 sunt mai user friendly, numai bine pt un incepator

#5
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
https://www.olx.ro/o...html#3ed3513edb
De restul banilor iti iei un obiectiv foarte OK.

#6
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Nikon D7100 este un aparat mai bun decat celelalte doua pentru ca iti asigura un control mai direct si acordul fin al focalizarii. Senzorul nu e mai bun decat cel din D5x00. Ca incepator n-o sa observi diferentele.
Nikon D7100 nu suporta in totalitate AF-P..
Eu as lua Nikon D7100 (http://www.f64.ro/ni...d7100-body.html) si un obiectiv gen 18-105 mm VR (http://www.f64.ro/pr...D_VR/index.html) sau ca sa intri in buget un 18-55 mm AF-S VR. Cu AF-P nu poti sa opresti VR pe Nikon D7100 asa ca adio poze de pe trepied. Din pacate vad ca au disparut de tot obiectivele 18-55 mm AF-S Posted Image .
Ce iti propun costa 4300 lei. Nu as lua SH pentru ca nu stii cum sa nu fi pacalit.
Daca bugetul nu permite ia un Nikon D5300 cu 18-105 mm VR.

#7
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011

View Postadyta83ady, on 24 iunie 2017 - 09:33, said:

As vrea sa imi iau si eu un DSLR si sunt tare confuz ...
- buget 3000, maxim 3800lei
- nivel experienta - amator
- utilizare pentru poze in natura - excursii, concedii ... in special pentru peisaje
Multumesc!

Esti sigur ca vrei DSRL pt excursii, concedii? E greu si mare, iti da bataie de cap cu setarile, te obliga sa cumperi obiective mai bune decat cel de kit daca vrei poze ok.

Daca vrei doar pt. concedii si uz familial mai bine un bridge mai rasarit, care te scuteste de multe. In bugetul tau chiar gasesti camere rezonabile.

Daca vrei musai DSRL si musai Nikon, D5300 e ok de inceput, are ecran rabatabil care ajuta dar D7100 e mai bun in alte feluri. Ambele cu obiectivul Nikkor 18-140 pt. ca e bun si acoperi mai toate situatiile unui concediu.

Pe 18-55 dai banii cam degeaba, pe Tamron-ul acela 70-300 nu-s chiar degeaba tinand cont cat costa. Te obisnuiesti cu focalele mai lungi, vezi cum e si macro; na, e o jucarie ieftina si iti faci mana cu ea (doar atat). Daca il vinzi cu 300 lei pe olx dupa ce il folosesti 6 luni esti norocos.

Te poti uita si la mirrorless: nu neaparat mai usor, cam aceeasi treaba pe un body mai inghesuit, vizor mai slab, autonomie mai mica dar cu stabilizare in body si alte features care nu-s posibile pe DSRL.

Depinde mult de cat timp vrei sa aloci; cu DSRL o sa iti ia mult timp. Si multi bani.

#8
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007
Cum a zis si NewFolder, daca vrei un DSLR doar pentru excursii si concedii, cel mai probabil vei fi dezamagit daca nu investesti timp sa studiezi tehnica si nu investesti bani in obiective etc. DSLR-ul e o unealta care iti ofera posibilitatea unor poze mai de calitate, dar asta vine la pachet cu un efort mai mare din partea ta.

Daca totusi vrei neaparat DSLR si peisajele sunt tinta principala, iti recomand sa iei in calcul si alte variante. Parerea mea e ca la ora actuala Pentax e foarte greu de batut pentru acest gen de fotografie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate