Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Seat Leon - FR-

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#1297
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Am mers deja peste 10.000km cu Duster 1.5 dci 4x4 la fostul loc de munca. Cat si cu mcv 2014/logan 2015 si stiu ce poate Dacia.

Nu il iau ca sa ma dau tare cu el, il iau pt altceva. si nici nu ma grabesc ca nu ma asteapta nimeni la finish.

#1298
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
cand mai vii in RO, cauta  pe olx, lajumate, olx, forumduster,4tuning,daciaclub.
Cauta unul cu km putini cum ai luat golful 5 :)

#1299
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View PostMihai_mb, on 08 septembrie 2021 - 10:10, said:

Daca-ti iei Duster 1.5 dci o sa fii dezamagit rau de dinamica vs Seat-ul 1.4 si-o sa-ti vina sa-i faci vant rapid. Mergi cu unul intai. Poate doar cu stage 1 sa se mai miste cat de cat.

Depinde. Daca stie pentru ce il ia si stie ce asteptari sa aiba poate fi ok. Eu am 1.5 dci pe Citan, varianta de 90 de cai si ma impac ok cu el, chiar daca sunt obisnuit cu e320 cdi.

Dar in afara de motor eu nu stiu cum sta dusterul pe drum si cat e de manevrabil.

#1300
maistru

maistru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.07.2006
Hello Deenman!

Sa inteleg ca nu te-ai "atins" de ambreiaj?

View PostDeenman, on 19 august 2021 - 11:00, said:


- ambreiaj complet Luk sau Sachs- e foarte ieftin-

Dupa toata treaba asta, urmeaza o vacanta, sau niste vacante.


#1301
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Daca ai citit topicul stii ce s-a intamplat.

#1302
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,322
  • Înscris: 17.09.2008
Deenman, ai folosit mai multe sortimente de ulei de motor.Fuchs, Shell, Mobil 1, acum Total.Care ți se pare ca a fost cel mai bun sau toate sunt la fel de bune?Vei merge tot pe Total?Am văzut ca pentru motorul pe care îl ai, acum există și uleiuri de motor 0w30.Pe timp de iarna și vreme rece, 0 este mai bun pentru motor ca și 5.Nu știu de ce nu exista pentru codul VW 50700, și un ulei de motor 0w40.Cand este cald afara iar în ultimii ani, vara este foarte cald, un ulei cu indicativul 40 ar fi mult mai potrivit decât cel de acum 30.

Nissan  Qashqai  nu te atrage ?

Edited by dennis_2005, 18 October 2021 - 21:14.


#1303
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Am incheiat polita de asigurare RCA pe 12 luni (am clasa B4) a fost 695 lei.

Am schimbat rotile si am trecut la cele de iarna, cu evident anuala inspectie a franelor, a amortizoarelor, si alte chestii ce se pot vedea la ochi cand dai jos rotile.

Am gresat timoneria din compartimentul motor, si nu stiam ca se face chestia asta, insa wow cum intra acum in viteze pe loc, efectiv impingi cu varful de unghie si intra in viteze.  Cred ca trebuie bagata chestia asta la mentenanta undeva, insa nu am vazut sa faca nimeni.  Este foarte simplu de facut daca ai un spray cu tija sa poti pulveriza direct la angrenaje si bucsile alea ce intra pe ax.

Facut presiune la roti dupa ce le-am schimbat, le tinem sub observatie 1-2 zile iar in weekend mergem o saptamana in vacanta prin Italia.  Evident ca am uns si usile, chederele de glisare a geamurilor, stergatoarele (ax motoras) si balamale capota si usita rezervor. Am folosit un spray cu vaselina alba (cu litiu).  Antigelul a fost verificat acum cateva luni si era ok ca si punct de inghet. Lichidul de frana e schimbat recent, uleiul la fel.

#1304
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Frumoasa Italia. Deja avem o săptămână aici.

Ce am văzut:
Udine_ Milano_ coasta de vest la mare-_ Pisa_ Siena_ Florența_stat în Toscana 3 nopți_ Forli iar acum suntem în Venetia.
Mașina merge bine, benzina scumpă dar okay. Preturile la super 95 cam 1.72-1.77

Consumuri 3.5-4.5 faci cu un plin 1000km.


Attached Files



#1305
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Am fost o saptamana in Ro sa vedem familia inainte de sarbatori. Ne-am intors sambata in Austria, evident ca la vama nu am stat deloc nici la intrare nici iesire, smart move, ca duminica la intrare in Ro s-a stat si 5-7 ore.

Se pare ca ne mutam in Norvegia din martie, asa ca optim momentul sa vand masina pe bune acum. Probabil o sa o las la o firma de vanzari ca nu am nici chef si nici timp sa ma ocup personal.

Am apucat sa-i fac azi 2 poze, tot in garaj sta de 4 ani.

Km actuali 122 500km.  Revizii si schimb de ulei peste 11, schimb de bujii 2 (fiecare la sub 60.000km) anvelope stare buna, doua randuri roti, fara erori, fara rugina, interior impecabil, exterior in stare buna.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   113.03K   70 downloads
  • Attached File  2.jpg   206.92K   69 downloads

Edited by Deenman, 13 December 2021 - 14:57.


#1306
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
pariu ca o iei cu tine

#1307
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postarg, on 13 decembrie 2021 - 15:17, said:

pariu ca o iei cu tine

Pariu ca nu. Doar daca gasesti o chichita sa nu trebuiasca sa o inmatriculeze acolo si sa poata merge legal cu ea cu nr de Ro.
Norvegia nu e in UE.

#1308
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
https://www.willhabe...n-5f-532457439/

#1309
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
succes

#1310
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
De acum si pe autovit/olx.

https://www.autovit....tml?isPreview=1

#1311
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Ce pot sa spun despre Norvegia?! superbă ca natura și peisaje, dar ciudată ca stil de viață și oamenii.

Multa baftă și sper sa vă adaptați ușor.

#1312
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Soon.

Attached Files



#1313
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Mașina s a vândut azi la primul client venit de la Cluj.

A citit topicul și poate vrea să continue el acest jurnal. Spor


#1314
terrorblade23

terrorblade23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.05.2009
Salut, ma puteti ajuta va rog cu o parere,legat de un seat leon 2012 (desii pe carvertical apare inmatriculat 06.2011 la RAR apare fabricatie 2012) 2.0 tsi 211cp stoc 255 stage 1 , 170 000km

L-am vazut zilele trecute si nu  ma pot decide nici cum, mi-a placut foarte tare cum arata dar are si cateva minusuri....am vazut niste pete de rugina(destul de mici as zice dar mai intinse pe suprafata) sub usa soferului si la portbagaj , suspensia ar trebui sa fie ceva profesional (H&R) doar ca din cate am vazut in documente e pusa chiar cand a fost luata masina deci nu stiu exact daca e un plus (pt ca nu stiu cat mai tine oricum), are stage 1 din primu an , iarasi nu stiu cat de rau e asta, foarte bine nu e ma gandesc....senzorii de pe spate nu functioneaza cum trebuie, boxele din fata (cele mici doar) nu functioneaza , m-am gandit ca e din cauza ca  a fost schimbata consola multimedia cu ceva Navigatie Zenec
Acum, luand in considerare scurta descriere ma puteti ajuta va rog cu niste pareri si cu niste raspunsuri.

1) Cat ar costa schimbul de distributie la acest motor (e pe lant din cate stiu) ...
2) Ar trebui sa imi fac probleme legat de faptu ca motorul are stage1 si suspensia aftermarket din primu an ?
3) ar trebui sa imi fac probleme legat de petele de rugina? eu m-am gandit ca daca o duc la un vopsitor poate sa "repare" doar zonele unde e nevoie

Cam asa suna motorul la rece dupa 1-2min https://voca.ro/11qDudsIfVFt pare ceva neinregula?suna ca si cum distributia trebuie schimbata?

—Seat Leon FR—
+Facelift 2012
+2.0TSI EURO5
+170.000km
+211cp stock
+Stage1 TurboPerformance Germania (700€)
+255cp cu acte doveditoare
+Downpipe 74mm
+Evacuare Custom
+Toba Hg-Motorsport
+Finala Akrapovic ( NU ALIEXPRESS!!)
+Difuzor Cupra R MAXTON DESIGN
+Suspensie reglabilã H&R (1400€)
+Kit ambreaj NOU!!Sachs! 13.01.2022!
+Jante 18’ Leon Fr iarna
+Frane Brembo
+Bi-Xenon adaptiv Automat Vireazã in curbe
+Stopuri originale FR
+Volan FR
+Scaune sport FR
+Tempomat
+Navigatie Zenec
+Needle swap
+Senzori lumina/ploaie
+Senzori parcare spate
+Oglinz electrice incalzite
+Scaune incalzite
+Dublu Climatronic
+Carte servis
+Toate documentele pentru modificari cu TUV-uri din Germania
+Ulei/filtre recent schimbate(acum 1500km)
+Mai multe poze pe Autovit
Masina este in stare perfecta.Nu are nici un fel de defect mecanic!!
Km garantati reali , acte doveditoare,tuv-uri!
In masina s-au investit foarte multi bani!
Masina se vinde cu jantele pe 18’ cu anvelope de iarna!
++Masina pentru pretentiosi++
!! Nu accept nici un fel de schimb !!
Nu am nevoie de bani urgent, nu negociez prin telefon, nu vreau hale metalice!
Se vinde doar cu transcriere, ofer fiscal pe loc!


Multumesc!!!

Edited by terrorblade23, 16 March 2022 - 15:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate