Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Seat Leon - FR-

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#109
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Sambata ne-am dus la Tusnad- cu bestia alba.

Drumul bun, am urcat si la Sfanta Ana- lac, drum care era plin de cratere, insa l-au asfaltat pe tot (mai bine zis peticit complet) nu mai sunt gauri, nu o sa tina mai mult de 1 vara, deci recomandarea mea este sa mergeti.

Cum sunt foarte familiarizat, cu zona, ca merg des la spa/tusnad puteti sa va cazati la Hanul Secuilor sau la Hotel Ritz (conditii foarte ok, curatenie maxima, preturi mici) sau daca vreti 4 stele, la Ozon.

Mancare buna gasiti la Hanul Secuilor, diverse preparate, sau la Pizzeria Apor - bere buna, mancare buna, preturi omenesti.



Consumurile daca intereseaza pe cineva: 5.6% la mers cu 68 km/h si 5.4 % la intros cu 64 km/h mers normal, la intors am prins ploaie tot drumul plus cateva blocaje pe Valea Prahovei.

Atentie la ursi, ca sunt multi, si vin si prin oras, seara.

Ceara isi face treaba foarte bine, cu toate ca am fost la munte pe diverse drumuri, si am fost plouat, si praf, nu se prinde jegul asa de usor de ea, cu putina apa si dispare tot, mai putin praful de placute.

Hai gata, n-am ce sa-i reprosez la masina.

Attached Files


Edited by Deenman, 16 July 2017 - 13:46.


#110
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Schimbat azi in reprezentanta Alto-Syncro placute frana spate + bujii NGK (pe masina au fost tot NGK). Trecut interventia in istoricul online al masinii, km actuali 62.500km, asa ca sa nu existe discutii cand o sa pun anuntul de vanzare.

Diseara ii face un detailing exterior/interior, o sa dureze tot vreo 2 ore.

#111
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017
Ce ceara a fost folosita pe mașinã? Cam cat te costa detailingul și unde îl faci? Eventual daca poți sã furi meserie de la cel ce îți face și sã împãrtãșești cu noi :)

#112
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Eu il fac, la spalatorie selfwash. Ceara turtle wax, nimic scump. Daca vrei ceva scump ia meguiars, au produse bune insa sunt scumpe.

Imi sunt pe drum prin curier:
- argila pt decontaminare-
- 15 bureti pt aplicat diverse- ceara- solutii-
- 2 prosoape microfibra mai mari-

Edited by Deenman, 22 July 2017 - 16:25.


#113
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017
Și eu am la curier urmatoarele. Carplan am vãzut cã au folosit pentru mașina sãptãmâna trecutã la ceruire și mașina zici cã e noua, am doar praf și mã gândesc cum sã îl dau jos.
Ce pãrere ai de ele? Am zis cã pentru inceput sa iau ce am vãzut în acțiune și apoi mai adun pãreri [ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170722/c7b1dfbba02ce5276dc9c5537fd65855.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#114
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Deci ceara solida facet toti banii. Am spalat masina la fix doua saptamani dupa ce am aplicat ceara, am inca ceara pe masina din belsug, si se vede cum sta apa pe ea, in plus se spala foarte usor jegul, nu se mai lipeste de lac.

-prespalare cu jet puternic- 1 fisa
- spalare cu galeata si sampon auto pro X- cu manusa-
- limpezire cu inalta presiune- 1 fisa
-sters final cu laveta microfibra-

- la jante am insistat cu o perie pt jante cu sampon auto si o fisa pt limpezire- apoi sterse cu laveta-
-geamurile sterse cu laveta cu fire foarte foarte scurte-
-inegrit anvelope-

-facut interior-

Attached Files



#115
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Sunteti sigur ca farurile sunt LED adaptive? Eu stiu ca Seat nu are tehnologia implementata, doar de la VW in sus este disponibila.

#116
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Azi voiam sa rezolv problema condensului in proiectorul drepta, am dat jos protectia de plastic si apoi am vazut ca trebuie data jos bara, asa ca am renuntat.

avem 9000km din aprilie, urmeaza un drum in Baia Mare curand si apoi revizia la avia motors+ itp.

#117
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Tine bine ceara. Okosa

Attached Files



#118
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Si uite ca am acumulat si 10.500km de la achizitie si garantia de 10.000km s-a dus= 4 luni de zile.

Am fost Bucuresti- Hunedoara- Cluj- Baia Mare si retur.

Iar, motorul este tot ce ai nevoie pe masina asta, arhisuficient, chiar si pe valea oltului, nu am simtit nevoia de mai mult, pt ca chiar si cu 200 cai + tot nu efectuam alte depasiri.

Joi am facut o liniuta scurta de fun cu un 530d (2012+) in Buc, la plecarea de pe loc l-am facut, ca sunt mai usor, insa dupa 50 de m am ramas in urma. Tipul nu intelegea cum am doar 122 cai ca pe masina scrie fr, asa ca i-am expicat scurt, pana la culoarea verde.

Nici o problema, merge foarte bine, simti ca plutesti la viteze de autostrada, consumul pe 1500km in acest traseu= 5.6% calculat si la pompa, viteza medie cu toata aglomeratia ca au venit extraterestrii acasa= 70 km/h.

#119
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Joi am facut o liniuta scurta de fun cu un 530d (2012+) in Buc, la plecarea de pe loc l-am facut, ca sunt mai usor, insa dupa 50 de m am ramas in urma. Tipul nu intelegea cum am doar 122 cai ca pe masina scrie fr, asa ca i-am expicat scurt, pana la culoarea verde.

Mie imi convine ca au pus aproape toate motoarele pe FR Posted Image. Cine vrea liniute trebuie sa se gandeasca daca e 122cp sau 180cp ;).

Edited by StefanSC, 16 August 2017 - 12:38.


#120
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
Cine vrea liniute si stie cu ce se mananca, isi da seama imediat daca sub capota sunt 120cp sau 180, o masina puternica o recunosti din mai multe indicii, nu doar o inscriptie... sa fiu eu sanatos cate sigle M am vazut pe bmw-uri de 2l diesel :)

Edited by jericho, 18 August 2017 - 09:17.


#121
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Am dat mail la porche Romania sa vad daca imi schimba stopurile spate, defect de fabricatie, montaj.


Si am dat mail la alto syncro pt itp + schimb ulei -10.000km

#122
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Am efectuat o scanare totala - nu am avut nici o eroare, am activat functia staging (cand pui contactul acele de la vitezometru/turometru isi fac o "calibrare" si se duc pana la capat si revin).

Probleme nu am, am reusit sa si spal azi masina, am luat un creion pt protejat tabla unde-i zgariata si am aplicat un strat de protectie, o sa fac asta periodic. Creionul l-am luat din auchan si e de la pro car.

Astept cu interes revizia cu ulei Shell 0w30 C2/C3  si confruntarea cu dealerul cu stopurile, eu o sa insist, pana se gaseste o solutie de remediere.

#123
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Comandat shell 0w30  si filtru mahle. M-au sunat azi de la avia sa merg sa faca o constatare si daca totul e ok isi da acceptul fabricantul imi schimba stopurile.

#124
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 24.03.2007
Sa-mi fie cu iertare, am urmarit topicul, am dat si acu cateva pagini inapoi, dar nu reusesc sa gasesc problema cu stopurile. Imi poti indica te rog unde ai scris despre ele? Sau e vorba despre acele microfisuri de la inceput?

Edited by lula_canci, 21 August 2017 - 19:01.


#125
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Exact de microfisurile alea vorbeam, care devin macrofisuri si la iarna o sa ramai fara stopuri, fiecare masina cu minusurile ei, daca doar asta ar fi problema modelului eu unul as fi multumit.

Attached Files



#126
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 24.03.2007
Mda, ceva de genul am patit si eu cu stopul de pe haion. Nu stiu cine a prins o cheie dinamometrica in fabrica si s-a uitat la ea ca la masini straine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate