Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Influenteaza polenul hormonii la barbati, in vreun fel?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
Buna ziua, am auzit zvonuri ca polenul ar putea avea efecte negative ca marirea prostatei, caderea parului. As vrea sa solicit parerea cuiva care se pricepe. Este adevarat? Geenral valabil? Cine poate contribui cu o opinie? Multumesc.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Oh, boy...

Problema este ca polenul e peste tot in jurul nostru, deci daca ai astfel de probleme, prb sunt cauzate de altceva.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Iti creste par pe limba si ti se usuca testiculele.

#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
@Adm, n-am nici un soi de problema de sanatate legata de hormoni. Intrebarea mea era alta. O fi polenul peste tot in jur, eu vb ce-ar fi daca as consuma 15 kg intr-un an. Nu inhalezi atat.

@Friskey, rugasem de la inceput o parere avizata. Daca tie ti se pare ca esti amuzant sau interesant sa faci mistocareala, e doar parerea ta. Razi de unul singur.

#5
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Probabil daca era din Craiova sau Bucales v-ati fi confomat intrebarii si i-ati fi raspuns serios.

#6
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
@A10 - de tot rasul e accesul la editarea propriului mesaj, care vad ca lipseste. Am uitat sa specific in primul mesaj ca ma refer la ingerarea de polen in cantitati relativ mari. Intre polen si hormoni, se pare ca este o legatura directa, benefica pentru consumator, ma intrebam daca ar fi si invers. Ar fi bine un buton de edit si pentru primul mesaj nu numai cele ulterioare. Scuze pt confuzie.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
15 Kg intr-un an? Tot ce e exces, nu e bun!

Nu e chiar o chestie la care sa se faca un studiu...

#8
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
@ Erwin, imi cer iertare pt confuzie, ma refer la ingerarea de polen, nu la cel din natura... 15-20 kg pe an.

@Adm, asta intreb... Am citit undeva ca este recomandat (pt culturisti sau cei care fac efort intens) sa consume zilnic, in grame, jumatate din greutatea lor in kg. Adica daca ai 80 kg sa consumi 40gr de polen (pt proteine in special). Apoi cineva mi-a zis de treaba asta cu hormonii ca stie din nush ce carte de apicultura, dar nu cred ca a retinut bine. De aia, zic sa intreb... Multumesc.

#9
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Ai vazut culturisti chelbosi si cu prostata marita?

#10
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
@5w30 - nu, dar nu stiu daca folosesc polen sau alte suplimente din zer/oua... Da' ce, e o regula sa n-aiba chelie? :) Iaca Hogan are :)))

#11
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
@Dacule, amandoua, dar pe rand :))))

@5w30, nu chiar culturist dar si-a lucrat grupele musculare. Nu cred ca scapa cineva de sex masculin de chelie sau probleme cu prostata, sunt date cam sigure, problema e de timpul cand vor apare, insa nu asta e subiectul :)

#12
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Vad ca le cam amesteci si deja ai o parere despre cand si cum apre chelia si prostata, care nu are treaba cu polenul.

Edited by 5w30, 23 June 2017 - 20:57.


#13
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
@5w30, eu le cam amestec sau matale esti cam sugubat? Chiar daca ai ajunge o varsta inaintata, prostata e garantat sa-ti vina de hac, daca alte afectiuni nu lasa urme grave. La fel si caderea parului. Intrebarea mea era daca polenul cauzeaza in mod direct si deci, mai rapid, aceste probleme, printre altele... Am auzit zvonuri. Daca nu esti in domeniu (nu intamplator am publicat la rubrica asta) nu ma intereseaza parerea dumitale. Ii rog pe altii avizati sa raspunda. Daca au chef, daca nu, imi cer iertare de deranj. Multumesc, o seara placuta.

#14
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 28.07.2015
Nu are nicio legatura polenul din aer(repet,cel care exista si se raspandeste cu precadere primavara pe meleagurile tarii) cu marirea prostatei si calvitiei.Provoaca doar alergii,si cam atat..Nu exista niciun test care sa confirme asta.
Probabil in teste nu s-a luat in calcul si consumul efectiv de polen..
Daca faci referire la polenul pe care il gasesti la ""plafar" si care este consumat,are efecte negative cand este depasita cantitatea zilnica recomandata.Orice lucru pe lumea asta are efecte negative gand este consumat in exces...

#15
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
@5w30. Multumesc.

@Bebeluka, regret ca nu m-am exprimat clar in primul mesaj si-acuma nu gasesc cum s-ar putea edita... Nu ma refer la polenul din aer. Ce inseamna DZR si "ce e prea mult strica"? Cat e prea mult si de unde stii?

#16
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,690
  • Înscris: 06.07.2005

View Postodastramosilor, on 23 iunie 2017 - 20:40, said:

@5w30 - nu, dar nu stiu daca folosesc polen sau alte suplimente din zer/oua...
Tu iti dai seama ca daca asa ar fi, ar trage toti polen pe nas ca sa arate ca Mr. Olympia ?
Vrei fizic impresionant? Regim hiperproteic, suplimente, steroizi.

#17
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 28.07.2015

View Postodastramosilor, on 23 iunie 2017 - 21:14, said:


@Bebeluka, regret ca nu m-am exprimat clar in primul mesaj si-acuma nu gasesc cum s-ar putea edita... Nu ma refer la polenul din aer. Ce inseamna DZR si "ce e prea mult strica"? Cat e prea mult si de unde stii?

DZR este Doza zilnica recomandata..Si de acolo afli care este doza zilnica recomandata.Tot odata asa afli cand este prea mult..Eu recomand sa n-o depasesti.
Spor!
Antrenament,antrenament,si iar antrenament!

#18
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
@vimann, nu e suficient doar sa tragi polen pe nas? E vorba ca polenul e o sursa f buna de proteine si mai ales, far alte chestii de care n-ai nevoie in exces, cum ar fi grasimile. Polenul se pare ca detine cu pana la 50% mai multe proteine decat carnea de vita.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate