Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Arduino - Controler masina de spalat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Salut.
Am o masina de spalat rufe "indesit iwsd61251" careia ii s-a ars controlerul.
Ma gandesc sa incep un mic proiect, as vrea sa folosesc un modul Arduino pentru a face epava sa mearga.
Am sa cumpar urmatoarele piese : Modul Arduino + 4 Relee Arduino..si nu stiu ce imi mai trebuie. ( sper sa ma ajutati )
Intrebarile mele sunt :
- As vrea ca Arduino sa aiba 4 programe pentru spalat
- Pot sa selectez la stoarecere nr. de rotatii dar temperatura dorita ?
- Presupun ca o sa am nevoie de un driver pentru motor ?
- Cum pot face sa incalzeasca apa la temperatura dorita ?
- Pot sa conectez panoul de control ? ( cel cu butoane si .. )
PS: Pana acum nu am gasit nicio schema sau macar o lista cu piesele necesare..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iCkHyHlh5oI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by diegodanny, 23 June 2017 - 18:30.


#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
In principal, poti face orice. In secundar, depinde de puterile, cunostintele, abilitatile tale.

Iti recomand sa o iei pas-cu-pas sa vezi ce senzori foloseste o masina de spalat, cum se foloseste de ei, cum ii poti conecta tu, apoi treci la motoare, pompe, valve [iar inveti despre ele], dupa care treci frumusel la chestii-bloc [diagrame, cod, interfete, blabla folosind Arduino].

Dupa asta te apuci de gandit programe, pus cap-la-cap chestiile bloc s.a.m.d.

View Postdiegodanny, on 23 iunie 2017 - 18:25, said:

PS: Pana acum nu am gasit nicio schema sau macar o lista cu piesele necesare..
Normal. De obicei, schema o "gandesti" tu, nu o downloadezi de pe torrente sau ii dai copy&paste de pe undeva. Nu de alta, dar ceva universal [functionabil] si care sa fie cat-de-cat complex mai rar gasesti.

Edited by dexterash, 23 June 2017 - 18:34.


#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
trebuie să te gândești cum vei citi butoanele alea rotative de pe panoul frontal. Am impresia că este o placă dedicată (cu logică pe ea) care face decodarea butoanelor și comunică cu controlerul pe câteva fire. Probabil e un protocol pe o legătură serială.

Probabil că vei putea folosi ceva relee și senzori de pe mașină.

Oricum e un proiect interesant, te rog să ne ții la curent dacă faci ceva progrese.

Edited by Wzzz, 24 June 2017 - 08:00.
citat


#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Nu e un proiect simplu, dar nici imposibil. Ar fi nevoie de mai multe etape în dezvoltarea ideii:
  -stabileşti ce fel de senzori foloseşte maşina şi cum se pot interfaţa cu Arduino. La temperatură de obicei e termistor iar la nivel apă contacte sau senzor de presiune.
  -verifici pe o maşină asemănătoare durata programelor dorite şi a fiecărei operaţii din interiorul programului.
  -realizezi schema logică a programelor şi pe cea electrică.
Aşa la prima vedere nu sunt suficiente 4 relee. Doar motorul cuvei are nevoie de minim 3: rotire normală stânga şi dreapta plus stoarcere. Mai e pompa de apă, rezistenţa de încălzire şi ventilele de admisie apă spre compartimentele detergent. Adică vreo 8 relee total.

Edited by mihaicozac, 23 June 2017 - 19:18.


#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
încearcă să sapi aicidupă scheme.

#6
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
In momentul de fata nu imi permit sa fac experimente ( nu am bani ), cand voi primi somajul voi cumpara Modului si releurile..Am 18 ani.
Pana atunci caut cat mai multe informatii Posted Image
Edit : Nu am umblat niciodata cu arduino, iar ca electrician sunt incepator.
Am niste nedumeriri :
- Pentru motor trebuie sa folosesc punte redresoare ? ( cred ca masina are )
- Daca motorul este alimentat la 220V si 50Hz acesta se invarte incet ? ( adica normalca si cum ar spala )
- In acest videoclip am observat ca la motor a folosit un modul cu doua relee, conexiunile le-a facut asa, nu inteleg cum de motorul se invarte in ambele parti...
https://youtu.be/qQ-ecdiqQJs?t=1m15s
- Daca motorul la stoarcere se invarte incet, de ce am nevoie sa-l fac sa se invarta pe a ~600RPM ?

Edited by diegodanny, 24 June 2017 - 01:04.


#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Pentru inceput trebuie sa stii bine ce ai la masina si ce poti folosi la ea. Adaptarea incepe de la elementele componente ce le vei folosi.
Dar de ce te complici ? De ce nu incerci sa-i repari placa originala ? Pune te rog poze clare cu placa originala.

#8
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Daca zici ca nu ai umblat cu arduino si esti incepator ca si electrician, cred ca esti constient ca asta nu e un proiect de 1 saptamana. In plus, fii f.f.f.f. precaut cand umbli cu partea de alimentare la 230V.
Informatii despre cum functioneaza motoarele de masina de spalat poti gasi si aici:
http://www.emil.matei.ro/mms.php
http://www.rhcforum....-masina-spalat/
Pana cand ai sa cumperi, componentele, daca nu gasesti schema electrica, baga nasul in masina de spalat sa vezi/identifici ce componente are si cum functioneaza acestea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate