Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare AC pentru casa P+M

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Salutare tuturor. As avea nevoie de ajutor. Am o casa unde nu exista gaz deci practic va fi tot electric. Momentan nu pot face cerere pentru trifazic deci ramane monofazic. Instalatia electrica a fost facuta supradimensionat pentru ca ma gandeam ca imi va trebuii pe viitor. Asadar se da asa:
O casa cu parter si etaj mansardat spatiu util total undeva la 110 mp.
La parter am un open space de vreo 45 mp si o baie de 5 mp iar sus este un dressing , o baie , un hol si 2 dormitoare ( cam 50mp toata suprafata de sus deci dormitoarele ar fi cam 13-14 mp)
As dorii daca se poate sa stiu cam cate Ac-uri as avea nevoie si unde sa le amplasez ? Vreau sa incalzesc casa cu ele.
Am gasit pe net niste variante dar nu stiu care unde ar trebuii amplasate.

Aceasta varianta m-am gandit ca ar fi ok jos in open space , iar cele 2 x9000btu sa le pun cate 1 in fiecare dormitor si mi-ar incalzi si holul spre care dau ambele dormitoare .
https://www.emag.ro/..._medium=android

A 2 varianta ar fi una de 5 aparate tot asa cele 2 de 9000btu sa le pun in camere iar al 3-lea de 9000 tot sus dar pe hol iar cele doua de 12000 sa le montez jos.
https://www.emag.ro/..._medium=android

Va las aici cateva aspecte ale casei. Casa este bine izolata si are asa.
Jos open space-ul de 45-50 mp cu o inaltime de 2.3 metrii , iar sus ar fi cam asa :
2 x dormitor ambele de 14 mp cu i inaltime de 2.2 , baia de 4mp si o inaltime de 2 m , holul de care precizam mai sus ar fi de 6m2 cu o inaltime de 2.3 m.
Apreciez orice ajutor . Am vazut ca au consum nominal de 3300w la incalzire cele 5 ac-uri. Cam la ce sume s-ar ajunge cu incalzirea daca as vrea sa tin in casa undeva la 22 c , casa fiind bine izolata si pe langa suma la care sunt Ac cat se mai adauga pentru un montaj complect ? Multumesc


#20
rEG

rEG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.01.2008

 Suciuvlad24, on 07 noiembrie 2018 - 14:51, said:

Salutare tuturor. As avea nevoie de ajutor. Am o casa unde nu exista gaz deci practic va fi tot electric. Momentan nu pot face cerere pentru trifazic deci ramane monofazic. Instalatia electrica a fost facuta supradimensionat pentru ca ma gandeam ca imi va trebuii pe viitor. Asadar se da asa:
O casa cu parter si etaj mansardat spatiu util total undeva la 110 mp.
La parter am un open space de vreo 45 mp si o baie de 5 mp iar sus este un dressing , o baie , un hol si 2 dormitoare ( cam 50mp toata suprafata de sus deci dormitoarele ar fi cam 13-14 mp)
As dorii daca se poate sa stiu cam cate Ac-uri as avea nevoie si unde sa le amplasez ? Vreau sa incalzesc casa cu ele.
Am gasit pe net niste variante dar nu stiu care unde ar trebuii amplasate.

Aceasta varianta m-am gandit ca ar fi ok jos in open space , iar cele 2 x9000btu sa le pun cate 1 in fiecare dormitor si mi-ar incalzi si holul spre care dau ambele dormitoare .
https://www.emag.ro/..._medium=android

A 2 varianta ar fi una de 5 aparate tot asa cele 2 de 9000btu sa le pun in camere iar al 3-lea de 9000 tot sus dar pe hol iar cele doua de 12000 sa le montez jos.
https://www.emag.ro/..._medium=android

Va las aici cateva aspecte ale casei. Casa este bine izolata si are asa.
Jos open space-ul de 45-50 mp cu o inaltime de 2.3 metrii , iar sus ar fi cam asa :
2 x dormitor ambele de 14 mp cu i inaltime de 2.2 , baia de 4mp si o inaltime de 2 m , holul de care precizam mai sus ar fi de 6m2 cu o inaltime de 2.3 m.
Apreciez orice ajutor . Am vazut ca au consum nominal de 3300w la incalzire cele 5 ac-uri. Cam la ce sume s-ar ajunge cu incalzirea daca as vrea sa tin in casa undeva la 22 c , casa fiind bine izolata si pe langa suma la care sunt Ac cat se mai adauga pentru un montaj complect ? Multumesc

Te salut Vlad,

Trimite-mi un msj in privat daca vrei si te ajut eu cu o solutie buna si poate mult mai ok ca pret fata de ce ai ales tu ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate