Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Verificare dioptrii lentile

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare,
Se pot verifica cumva dioptriile unei lentile?
am facut o pereche de ochelari si as vrea sa stiu daca lentilele au dioptriile determinate.

Thx,
Dan.

#2
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
cu asa ceva:
https://lege5.ro/Gra...re-din-23112005

are orice oculist.

#3
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Adica ar trebui sa aiba si in magazinul unde am facut ochelarii?
Ar fi deplasat daca as cere o verificare?

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
"În optică, dioptria este o unitate de covergență omogenă, inversă distanței focale."
distanta focala masurata in metri.

View Postmanead, on 23 iunie 2017 - 14:56, said:

Adica ar trebui sa aiba si in magazinul unde am facut ochelarii?
Ar fi deplasat daca as cere o verificare?
nu, nu e deplasat, se intampla destul de des sa le monteze gresit.
dar te poti duce la orice alt centru si sa-i rogi sa-ti masoare ochelarii...

Edited by arg, 23 June 2017 - 15:02.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sint "cu plus"?
Distanta focala se masoara banal - cel mai bine iesi frumos la soare si vezi cit de departe iti face "punctul".

#6
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Sunt pentru citit. Da, cu +0.25
Pun si o foaie de hartie.. ca in tinerete Posted Image)
Poate se topesc lentilele....

Edited by manead, 23 June 2017 - 15:08.


#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Lentilele nu se topesc, asa cum nu se topesc nici daca iesi cu ele pe nas la plaja. Poate se topeste pe ce ajunge punctul, incearca sa nu-l pui pe masina, mai ales daca-i neagra :-)

+0.25 inseamna 4m distanta focala. N-ai ce verificare sa faci, probabil iti trebuia mai mult. Pentru citit lumea de obicei incepe de la 1.50-2 cind isi da seama ca nu mai merge treaba de aproape, n-am auzit pe nimeni sa se deranjeze pentru 0.25.

#8
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Am gresit eu. Inseamna ca-s cu (-). :(
Problema mea este focalizarea cand sunt obosit.

Edited by manead, 23 June 2017 - 15:24.


#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca sint cu plus totusi. E banal de verificat, cum am zis - daca fac punct sint cu plus si poti afla focala din distanta la care face punctul pur si simplu. Am sugerat soarele pentru ca fiind departe razele sint paralele dar pentru o mica aproximatie aproape orice sursa de lumina e ok (ma refer similara cu un bec de tavan, nu un laser sau mai stiu eu ce). De asemenea poti observa imediat daca fac punct macar, sa stii daca-s cu plus sau minus. Dar din nou, 0.25 e f putin in orice sens.

#10
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postf300, on 23 iunie 2017 - 15:23, said:

Am sugerat soarele .....
Eu am glumit cand am facut afirmatia.
Pur si simplu mi-am adus aminte de copilarie cand aprindeam frunze si hartii cu lupa Posted Image

Multumesc mult pt info tuturor

Edited by manead, 23 June 2017 - 15:27.


#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Daca ai drum prin Sibiu,treci pe la mine (si cu reteta) si ti-i verific eu...fara lensmetru,inclusiv distanta pupilara :).Daca nu,mergi la orice optica si roaga sa ti-i verifice (e gratis...de obicei).
Daca sunt numai pentru citit,inseamna ca ai ori presbiopie (daca ai peste 35-40 de ani),ori miopie.In ambele cazuri,trebuie sa fie cu +...dar 0.25 e foarte putin.De regula se fac de la minim 0,5.

#12
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Ma pui pe ganduri.
Am reteta... dar nu o mai gasesc.
Am facut determinare de dioptrii la Infosan. Mi-au determinat 0.5
Cand am fost sa-mi fac ochelarii nu aveam reteta - nu o mai gasesc. Si mi-au determinat dioptriile acolo. Aceleasi proceduri. 0.25
Acum nah....
Oare si cei de la Infosan au determinat 0.25 si stiau ca sunt prea mici si mi-au dat 0.5, care se comportau ca un efect de lupa pt mine.

Edited by manead, 23 June 2017 - 16:18.


#13
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
E normal ca oricine isi pune pentru prima data ochelari (cu +),sa aiba senzatia de "lupa"...De fapt,lentilele cu + (convergente) sunt lupe!...mai puternice sau mai slabe,depinde de dioptrii.Cu cat dioptriile sunt mai mari (distanta focala mai mica),cu atat lupa e mai puternica.Dar rolul ochelarilor nu e acela de a mari,ci de a corecta/compensa un defect al achiului,astfel incat omul sa vada clar,fara ca ochiul sa fie fortat.
Daca ai nevoie de +0.25,cei care ti-au prescris ochelari au actionat in spiritul "capitalist",asta insemnand ca trebuie sa convingi clientul ca are nevoie de ceva,ca sa-i poti vinde... :)

#14
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008

View Postdanpet, on 23 iunie 2017 - 16:03, said:

Daca ai drum prin Sibiu,treci pe la mine (si cu reteta) si ti-i verific eu...fara lensmetru,inclusiv distanta pupilara Posted Image.Daca nu,mergi la orice optica si roaga sa ti-i verifice (e gratis...de obicei).
Daca sunt numai pentru citit,inseamna ca ai ori presbiopie (daca ai peste 35-40 de ani),ori miopie.In ambele cazuri,trebuie sa fie cu +...dar 0.25 e foarte putin.De regula se fac de la minim 0,5.
Miopie cu plus?
Vai de mine.
Poate hipermetropie.

#15
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Da.Imagineaza-ti ca sotia mea are miopie si are lentile cu - pentru distanta si cu + pentru citit...La hipermetropie,sunt cu + pentru ambele situatii...+ mai mare pentru citit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate