Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Ce sanse mai are o mama singura sa-si refaca viata?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
396 replies to this topic

#55
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Iar daca esti vai de capul tau nici femeia divortata cu un copil nu te doreste ... pt. ca nu vrea inca o grija pe cap. Eu asa am gandit-o, de aici concluzia pripita :)

#56
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Eu am un prieten care s-a casatorit cu o femeie, tanata mamica. Ambii s-au casatorit sub 30 de ani. El era flacau. Nu mai fusese insurat.

Edited by vinciun, 06 July 2017 - 13:34.


#57
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017

 mayte_22, on 23 iunie 2017 - 14:14, said:

Acest topic reflecta o situatie tot mai des intalnita la noi: cea a mamelor singure, care isi cresc singure copiii, fara a avea un partener de viata.
Sunt convinsa ca multe femei se afla in aceasta situatie si poate ar putea impartasi din experienta lor despre cum au reusit sa-si refaca viata alaturi de un alt barbat sau din contra, cum au esuat in aceste tentative si ce probleme au intampinat.
E o realitate stiuta de toti ca un copil (in special cei mici, sub 2 ani) iti ocupa aproape tot timpul, nu il poti lasa singur in casa nici macar 5 minute, fara supravegherea unui adult.
Gradinitele incep abia de la varsta de 3 ani, iar cresele in jur de 2 ani.
In acest conditii, cum isi poate face o mama singura timp pentru a avea o viata sociala, a interactiona cu lumea si a incerca sa-si gaseasca un partener ?
Esti divortata si mama singura?

#58
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

 shogun1, on 05 iulie 2017 - 17:25, said:

Poate-s io prea bătrân, sau poate provincia-i altfel, dar eu cunosc cazuri de femei cu copil/ copii recăsătorite, în unele cazuri și bărbații aveau juniori la purtător sau plăteau ceva pensii alimentare fostei.
cred ca barbatul cu un copil intelege mai mult femeia singura ramasa cu un copil.
am observat ca ceilalti, chiar si femeile fara copii dezvolta in timp un egoism exacerbat.

 mayte_22, on 23 iunie 2017 - 14:14, said:

Acest topic reflecta o situatie tot mai des intalnita la noi: cea a mamelor singure, care isi cresc singure copiii, fara a avea un partener de viata.
Sunt convinsa ca multe femei se afla in aceasta situatie si poate ar putea impartasi din experienta lor despre cum au reusit sa-si refaca viata alaturi de un alt barbat sau din contra, cum au esuat in aceste tentative si ce probleme au intampinat.
in primul rand ar trebui sa stim: de ce a ajuns mama singura sa-si creasca copilul?
a trebuit sa divorteze ca a fost imposibil traiul cu tatal copilului?
sau
a ramas subit vaduva?

pe urma este esential sa se stie: ce intelege mama singura prin "a-ti reface viata" , alaturi de un alt barbat, strain fatza de copilul/copiii ei?

Quote


E o realitate stiuta de toti ca un copil (in special cei mici, sub 2 ani) iti ocupa aproape tot timpul, nu il poti lasa singur in casa nici macar 5 minute, fara supravegherea unui adult.
Gradinitele incep abia de la varsta de 3 ani, iar cresele in jur de 2 ani.
In acest conditii, cum isi poate face o mama singura timp pentru a avea o viata sociala, a interactiona cu lumea si a incerca sa-si gaseasca un partener ?
unei mame cu un copil atat de mic si dupa o casnicie esuata, nu prea cred ca ii arde atat de mult de socializare in cautarea unui posibil partener...parerea mea.

 bossake, on 23 iunie 2017 - 14:31, said:

eu cred ca o mama singura dintr-un punct de vedere are o sansa mai mare decat una fara copil sa isi refaca viata.
asta suna destul de pueril. de ce crezi ca dovada unui copil este si dovada seriozitatii unei femei?

Quote


adica eu as iesi cu una fara copil doar pentru o aventura, dar cu una care are copil nu as iesi doar pentru o aventura.
daca esti capabil sa ai o relatie cu o fata/ femeie doar pentru aventura...pentru satisfacerea unor nevoi sexuale, atunci nu te astepta sa fi tratat altfel, decat un aventurier...

ca femeie mi se pare destul de scarbos ca cineva sa se atinga de mine doar pentru sex.
..............
si am mai citit o parere aici...cica sa plasezi copilul la parinti, sa-l creasca ei...
nu, nu este o optiune. daca ai facut un copil datoria ta de mama/ parinte este sa-l cresti, deci primeaza interesele copilului, indiferent daca acest aspect iti ingreuneaza viata...

@ initiatoare
daca esti mama singura si vrei sa nu fii si femeie singura,va trebui sa gasesti un barbat care accepta in primul rand rolul tau de mama, chiar daca nu esti mama copilului sau...

Edited by GRATEFUL, 18 December 2017 - 11:10.


#59
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Trăiască familia ta, termină te rog cu mesajul ăsta, finalizează-l și mergi mai departe, că m-am săturat de notificări!

Attached Files



#60
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

 shogun1, on 18 decembrie 2017 - 11:08, said:



despre ce este vorba? nu inteleg ce nu este in neregula cu postarea mea si pt. ce primesti tu notificari. explica-mi, te rog!
....
si mai o chestie: scriu dupa ritmul meu si cat am chef sa scriu.
nu vii tu sa-mi zici: " finalizeaza-ti mesajul".

Edited by GRATEFUL, 18 December 2017 - 11:29.


#61
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

 shogun1, on 18 decembrie 2017 - 11:08, said:

Trăiască familia ta, termină te rog cu mesajul ăsta, finalizează-l și mergi mai departe, că m-am săturat de notificări!
si mai o chestie: familia mea, a ta ...nu are nicio legatura cu discutia...asa ca te rog, ramai in limitele virtualului!

Edited by GRATEFUL, 18 December 2017 - 11:37.


#62
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Dacă încetezi să-mi citezi mesajele de pe un topic ce nu mă interesează rămân chiar în limitele invizibilității...
Dar ca să-ți explic: ai dat quote unui mesaj de-al meu, dacă editezi mesajul tău de 10 ori, eu primesc 10 notificări! Este enervant.

Edited by shogun1, 18 December 2017 - 11:41.


#63
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

 shogun1, on 18 decembrie 2017 - 11:39, said:

Dacă încetezi să-mi citezi mesajele de pe un topic ce nu mă interesează rămân chiar în limitele invizibilității...
Dar ca să-ți explic: ai dat quote unui mesaj de-al meu, dacă editezi mesajul tău de 10 ori, eu primesc 10 notificări! Este enervant.
daca nu te interesa, nu dadeai raspunsuri...
si faptul ca tu primesti notificari, nu este treaba mea.punct.

Edited by GRATEFUL, 18 December 2017 - 11:45.


#64
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
M-a interesat la un moment dat, cum m-a interesat odată să mă joc cu mașinuțe, dacă eram interesat eram abonat la subiect!!! Te rog nu mă mai cita, nu-s interesat de discuție.

Edited by althea, 18 December 2017 - 12:27.
raport


#65
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu ne mai certăm, da? Mulțumesc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/liClWBl0iEo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#66
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 ambr0zie, on 23 iunie 2017 - 16:55, said:

Totusi sunt doua categorii mari de mame singure.
1. Fetita smechera care a zis ca e mai trendy fara caciulita, ca oricum nu se poate intampla nimic, ca e ca si cum ai manca un ecler cu ciorap pe limba, ca daca e ceva oricum merg amandoi la Italiea si o sa fie o familie fericita ... si s-a trezit singura si inmultita, fara studii, cu serviciu de 2 lei (optional)  si care cauta sponsor, care isi umple facebook-ul cu poze cu ea in club si cu ea cu plodul, minunea ei si dragostea ei, asteptand portofelul ambulant cu fraier atasat

2. Femeia normala la cap, care s-a casatorit, a facut un copil, a divortat, e mama singura, dar are un serviciu OK, o sursa de venit sigura, e la locul ei si vrea pe cineva langa ea.

Puneti semnul egal intre astea?


decat ca varianta 1 reprezinta 99% din "piata" mamelor singure.

am sanse mult mai mari la cazinou, sa joc ruleta sa imi maresc venitul, decat sa cunosc o mama varianta 2

aici e baiul ...

Edited by pinguinul666, 19 December 2017 - 08:31.


#67
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Mayte_22, esti divortata si ai un copil mic pe cap, asta e, rahaturi se intampla.
Sanse sa-ti refaci viata exista, nu esti stigmatizata ca ai copil mic, ca nu mai suntem in anii '80 cand toate babele se dadeau de ceasul mortii ca "nimeni nu te mai ia, maica, cu plodul dupa tine".
Data viitoare sa casti ochii mai bine si sa alegi un partener cu cap.

#68
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Pinguinul, varianta 1 este mai degraba aia descrisa de tine, insa si varianta doi in egala masura, si ca ai sau nu copil poti dori un partener, asa cum a dorit si inainte sa faca copilul.
Marea problema e femeilor cu barbatii chiar si aia cu care a facut copilul sau nu, este ca ele parca s-au insurat cu copiii, nu cu partenerul, il cam ignora, nu-i da atentie, si atunci omul ala se simte neglijat si incepe sa se poarte urat, dupa aia tot ea se supara.
Asta e o problema spusa de multi barbati, ca dupa ce naste asa e, nu-i mai da nici sex cum trebuie.
Daca are copil mic, cand mai are timp si de partener ? Eu chiar am observat si la copii de 9 ani ca atunci cand parintii sunt cu ei, NU mai au timp unul de altul, deci ce e asta ? Si cum copilu vine de la scoala si ei il gasesc acasa cand vine de la munca, va dati seama..ca e mereu cu ei cam.

Atunci sa se duca la popa si la starea civila sa se marite cu copilu, il face cu unu si dupa aia divorteaza si face asta, pai ce sa zic ! Zice "domnu popa si ofiter al starii civile, ma marit cu copilu ca de fapt eu pe asta il iubesc, partenerii ii tin de tampiti doar sa-mi aduca bani si sa faca treaba pe care eu nu o pot face", glumesc eu dar e trist.
Mai putine femei se poarta in mod egal frumos si cu parteneru si cu copilul, adica cum e normal.
Ele fac o obsesie din copii, pun 100 poze cu ei, e nebunie, ala ce sa faca cu ea cand ea doar de asta vorbeste si asta face ?
Insa sigur, poate fi si el de vina sa fie rau chiar daca ea e okey.
Deci mai bine stai asa si e mai bine fara, nu mai ai certuri si nimic, eu am fost crescut de mama si bunica ca tata a murit cand aveam 9 ani si a fost foarte bine, nu erau certuri si nimic, iti faci un prieten asa ptr sex si distractie din cand in cand si atata.

#69
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Creierul femeilor dupa nastere e scurtcircuitat. La nivel hormonal, toate o iau razna, toate se considera mamici supreme cu copii deosebiti, care fac lucruri uimitoare, precum: mananca, se caca, se uita la desene, se joaca, mananca, se caca iar, fix asa cum fac miliarde de copii pe lumea asta.
Iar partenerul e neglijat, pentru ca mamica de obicei se transforma intr-o morsa grasa si sinistra care nu are ochi decat pentru copilul ei deosebit de neinteresant.

#70
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 leusteanul, on 20 ianuarie 2018 - 09:20, said:

Tu ești făcut în eprubetă?

#71
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

 leusteanul, on 20 ianuarie 2018 - 09:20, said:

Iar partenerul e neglijat, pentru ca mamica de obicei se transforma intr-o morsa grasa si sinistra care nu are ochi decat pentru copilul ei deosebit de neinteresant.
suna cam misogin ce spui. daca ai astfel de ganduri in legatura cu sotia ta , ar fi trebuit sa-i spui de la inceput ca tu , de fapt , nu vrei copii...pentru ca daca o iubeai  o sustineai sa-si recapete silueta initiala...ca sa nu mai spun ca vorbele tale reflecta lipsa totala de afectiune pentru puiul de om pe care impreuna l-ati conceput.

Edited by GRATEFUL, 20 January 2018 - 14:44.


#72
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014
....
daca alegeai o femeie care nu este predispusa la ingrasare...o parte din problema era rezolvata din start. Posted Image
in institutia casniciei fiecare intram cu niste asteptari...ar fi bine de stiut inainte cine ce vrea de la o convietuire ca sa intampinam mai putine dezamagiri mai tarziu...nu crezi?

Edited by GRATEFUL, 20 January 2018 - 15:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate