Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Servere dedicate găzduirii unui site

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postmufa, on 23 iunie 2017 - 23:57, said:

Nu e nevoie de numar impar de servere pentru asta, e de ajuns sa existe un SAN disk suplimentar pentru quorum.
Unele chesiuni ma depasesc. Zici discutand strict de date "permanente" salvate/"scrise" pe disc[uri]?

Da' daca e vorba despre operatiuni/caching, cum se comporta?

#38
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postlmk, on 23 iunie 2017 - 22:33, said:

Eu estimez un vârf de accesări simultane zilnice între 2 și 10 mii.
Te-am intrebat clar, cati ai in momentul T in paralel sau cati ai dori sa poti procesa asemenea. Ai zis la un moment dat 10, ti-am dat un server pentru astia. Apoi o scalzi cu tot felul de valori ce nu ajuta in indicarea unui server, decat daca presupunem noi una-alta (cum am facut eu, intentionat, cu acea impartire liniara). In ecuatia asta conteaza si ce soft ai, cum e gandit etc. dar aici ai intrebat doar de hardware (presupunem ca ai softul pus la punct).

Daca vrei o alta cifra: pt. 88 clienti concurenti ai asta: http://www.pcgarage....gb-lff-35-inch/

Edited by neagu_laurentiu, 24 June 2017 - 06:15.


#39
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View Postdexterash, on 23 iunie 2017 - 22:48, said:

"simultane zilnice"?! Ce intelegi prin asta?
la 50 mii de accesări zilnice am cam 2 mii de accesări pe oră, ceea ce înseamnă că în orele de vârf voi avea de 5 ori mai multe accesări decât media adică 10 mii (33 pe secundă - aceștia sunt concurenții mei, nu-i așa Posted Image ?); cred că pe undeva am folosit cifrele aferente unui minut, referindu-mă la secundă.

View Postneagu_laurentiu, on 24 iunie 2017 - 06:00, said:

Te-am intrebat clar, cati ai in momentul T in paralel sau cati ai dori sa poti procesa asemenea. Ai zis la un moment dat 10, ti-am dat un server pentru astia. Apoi o scalzi cu tot felul de valori ce nu ajuta in indicarea unui server, decat daca presupunem noi una-alta (cum am facut eu, intentionat, cu acea impartire liniara). In ecuatia asta conteaza si ce soft ai, cum e gandit etc. dar aici ai intrebat doar de hardware (presupunem ca ai softul pus la punct).

Daca vrei o alta cifra: pt. 88 clienti concurenti ai asta: http://www.pcgarage....gb-lff-35-inch/
V-am recomandat să mă tratați ca pe cineva care nu are habar de domeniu; pentru mine „concurent” este altă persoană care oferă servicii similare și ți-am răspuns în consecință Posted Image .
Al doilea server pe care mi l-ai recomandat duce lejer un trafic dublu, deci aș irosi banii cu achiziția lui.

#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postlmk, on 24 iunie 2017 - 08:12, said:

V-am recomandat să mă tratați ca pe cineva care nu are habar de domeniu
Pe aria hardware ceri un lucru cand stii limitele suficient de bine pentru scopul dorit. Tu spui aici ca vrei ceva la modul general, n-ai dat detalii despre ce se intampla in aplicatia ta, decat asa cateva principii, ori in cazul asta mergi cu problema la cei care ofera solutii la cheie (soft in primul rand si indirect iti vor oferi si hardware-ul adecvat). Degeaba ti-am dat serverul de mai sus, bun din perspectiva generala de prelucrare (cand nu stiu mai nimic din vrei tu), poate tu ai nevoie de o solutie cu totul alta ce ar pastra datele intr-un cache si toti acei clienti care cer date vor lua strict in acel bufffer, fara a fi nevoie de mare prelucrare si deci nu resurse dedicate fiecarui client.
Ecuatia pentru produsul finit nu se rezolva cerand unui vanzator de hard ceva la modul general, el iti va vinde ceva dar la fel de general.

Edited by neagu_laurentiu, 24 June 2017 - 08:51.


#41
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
neagu_laurentiu, eu sunt cel care vrea să presteze unele servicii și am nevoie de instrumentele prin intermediul cărora să fac acest lucru; eu sunt cel care gândește funcționarea acelor servicii, cel care se ocupă de colaborări, cel care se ocupă să existe finanțare și cel care controlează toate aceste procese, nu mă pot ocupa (și nu este recomandabil să o fac) de aspecte tehnice, pentru că nu am expertiză (cunosc persoane suficient de tâmpite care au făcut asta și au ajuns să aibă camere pline de tehnică de calcul de care nu aveau nevoie).
Mă poți întreba absout tot ce dorești în privința softului atât timp cât are legătură cu impactul asupra hardului.

#42
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
"concurenți" nu înseamnă pe secundă, ci maximul dintre "overlapping interval".

De exemplu, dacă ai aceste cereri albastre unde lungimea liniei reprezintă durata dintre inițializarea cererii de către browser până la livrarea completă a paginii de către server, atunci linia neagră reprezintă un moment în timp în care ai maximul de cereri concurente, în acest exemplu 4.

https://i.imgur.com/ffJPhY2.png

Întrebări sunt multe, de exemplu: care e lungimea maximă a liniei albastre, în milisecunde, câte cereri simultane vrei să poți susține, care e distribuția geografică a utilizatorilor.

Lungimea maximă a liniei albastre o știi măsurând aplicația, pe care n-o ai.

Vorbim ca să ne aflăm în treabă. Consilierea adevărată nu se face pe forumuri anonime.

#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Multe date tehnice vor avea legatura cu detaliile aplicatiei, cel care o administreaza ar trebui sa stie, noi ar trebui sa intram in detalii (de la cererea sosita de la utilizatorul site-ului pana la returnarea datelor ca sa putem spune cat de cat obiectiv despre ce volum de date vantura serverul) ori nu cred ca vrei sa ne impartasesti noua detaliile acestea. Asa la modul general, putem spune niste specificati hardware dupa cum ne imaginam fiecare un caz sau altu dar nimeni nu stie ca e cel real al tau.

#44
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postlmk, on 23 iunie 2017 - 22:33, said:



Traficul este ĂŽmpărțit cam așa: 60% vizualizează cifre; 5% introduc o serie de date (sub 50) care se duc pe un server ce face calcule (acesta nu este al meu, eu asigur doar transferul) ĂŽn baza cărora primesc un rezultat (un singur număr) iar restul utilizatorilor ĂŽncarcă o imagine (pe care probabil că o voi scala la o anumită rezoluție - să zicem că va avea 1 MB) pe care o trimit altcuiva care extrage informațiile și ĂŽmi populează o bază de date găzduită de mine.

Eu estimez un vârf de accesări simultane zilnice ĂŽntre 2 și 10 mii.

Acei 5% care introduc date care se duc altundeva, trebuie să vadă rezultatele calculelor de la celălalt serviciu imediat, sau sunt mulțumiți dacă așteaptă un timp. Dacă e ok să aștepte, cât e ok să aștepte, câteva secunde, minute, ore, zile?

Întrebări similare pentru cei care uploadează imaginile: când și de către cine sunt vizualizate acele date, afișarea e asincronă, etc?

#45
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postlmk, on 24 iunie 2017 - 08:12, said:

V-am recomandat să mă tratați ca pe cineva care nu are habar de domeniu; pentru mine „concurent” este altă persoană care oferă servicii similare și ți-am răspuns în consecință Posted Image .
Al doilea server pe care mi l-ai recomandat duce lejer un trafic dublu, deci aș irosi banii cu achiziția lui.
Am inteles,tu esti PO/PM(Product Owner/ProjectManager) iar Laurentiu te intreaba de jobul CTO-ului(Chief Tehnology Officer) pe care din pacate nu-l ai i firma.

Iti recomand sa te interesezi de urmatorul set de tehnologii: Hadoop-Spark Cluster,HortonWorks-Cloudera,Streamsets,Cassandra IN RAM database
Sunt tehnologii care scaleaza pe  ceulule de prelucrare de pana la 128 nuclee,64 TB de RAM, evident in Cloud pe un DataCenter.

#46
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Eu nu caut probleme la soluții.

Utilizatorii vor fi din toată țara, cei 60% vor fi și ei din toată țara până la finele primului an.
Cei 60% sunt utilizatori înregistrați și pot să le actualizez datele în momentul în care accesează site-ul (sau să o fac în momentele de trafic scăzut - noaptea).
În cazul celor 5% cam jumătate din datele pe care le procesez vor exista în bazele mele de date (date locale), iar jumătate vor fi introduse de utilizatori; din jumătatea care vor introduce date, cam 10-20% vor genera un trafic (umflat) de 1 MB, restul generând câțiva KB.
Restul de 35% vor genera și ei un trafic de 1 MB (umflat).
Plus traficul generat de funcționarea site-ului (butoane ș.a.).

View PostOriginalCopy, on 24 iunie 2017 - 09:48, said:

Dacă e ok să aștepte, cât e ok să aștepte, câteva secunde, minute, ore, zile?
OriginalCopy, ideal e ca orice operațiune să fie efectuată instantaneu, însă, dat fiind faptul că o parte din bazele de date și programele de calcul nu sunt ale mele, nu sunt nici măcar găzduite de mine, eu pot face doar ca solicitările să plece instantaneu; voi face cache din datele pe care le pot stoca (a se citi „am dreptul legal să le stochez”), însă îmi va lua ceva timp până ajung să fac asta.
O așteptare de ordinul secundelor este acceptabilă.

lightpoint, dacă aveam posibilitatea să folosesc o soluție de cloud și/sau să închiriez servere într-un datacenter, era altă discuție.

#47
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Plaja de solutii e extrem de mare. lightpoint ti-a recomandat ceva, eu poate iti recomand ceva ce costa de 100x mai putin. Pe care solutie o alegi, considerand ca n-ai buget nelimitat? N-ai de unde stii fara masuratori precise a softului folosit.

#48
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postlmk, on 24 iunie 2017 - 10:40, said:

o parte din bazele de date și programele de calcul nu sunt ale mele, nu sunt nici măcar găzduite de mine, eu pot face doar ca solicitările să plece instantaneu; voi face cache din datele pe care le pot stoca
Deja avem alte informatii ce dau peste cap pe anterioarele. Tu esti doar un bridge, nu prelucrezi, deci n-ai nevoie de mare procesare paralela ci mai degraba o retea buna intre tine si acele entitati de prelucrare. Apropo, care-i traficul pe o cerere in KB/s?

Edited by neagu_laurentiu, 24 June 2017 - 10:50.


#49
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View Postdani.user, on 24 iunie 2017 - 10:45, said:

Pe care solutie o alegi, considerand ca n-ai buget nelimitat?
Am evitat să aduc în discuție bugetul, pentru că multă lume ar fi gravitat în jurul cifrelor puse de mine, or pe mine mă interesează altceva; sigur că impun limite bugetului, pentru că nu am de gând să îngrop bani în bunuri care aduc prea puține beneficii; voi alege cea mai logică soluție (în momentul de față am respins 2 - una din ele similară unui echipament pus de laurențiu - în baza unor calcule confirmate din 3 surse).
Ca să răspund altfel: pot să acopăr financiar orice soluție se dovedește potrivită dacă - împreună cu persoane care îmi arată că știu ce spun - ajung la concluzia că aceea este cea mai potrivită.

View Postneagu_laurentiu, on 24 iunie 2017 - 10:46, said:

Deja avem alte informatii ce dau peste cap pe anterioarele. Tu esti doar un bridge, nu prelucrezi, deci n-ai nevoie de mare procesare paralela ci mai degraba o retea buna intre tine si acele entitati de prelucrare. Apropo, care-i traficul pe o cerere in KB/s?
Am explicat deja ca răspuns pentru o întrebare de-ale lui dexterash ce face site-ul meu.
Să luăm cazul în care 10 mii de utilizatori încarcă o fotografie de 1 MB (pe parcursul unui interval de 12 ore).

#50
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Nu ajuta cat trafic ai la final de zi, pentru ca nu te taxam noi pe acel volum de trafic. Tu ar trebui sa spui cati clienti ai dori sa poti deservi in paralel. Luam o retea de 1Gb/s, asta inseamna 100MB/s, cum imaginea ta are 1MB, inseamna ca poti, teoretic, servi odata 100 clienti, mai mult nu incape pe sarma si degeaba ar duce procesorul. Reteaua comuna are 100Mb/s adica 10MB/s ceeea ce inseamna 10 clienti maxim. Daca tu nu faci calcule si doar iei din cache datele, poti avea un server cu un IPC bun si mai putine core-uri/thread-uri active.

Edited by neagu_laurentiu, 24 June 2017 - 11:34.


#51
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postlmk, on 24 iunie 2017 - 11:17, said:


Am evitat să aduc ĂŽn discuție bugetul, pentru că multă lume ar fi gravitat ĂŽn jurul cifrelor puse de mine, or pe mine mă interesează altceva; sigur că impun limite bugetului, pentru că nu am de gând să ĂŽngrop bani ĂŽn bunuri care aduc prea puține beneficii; voi alege cea mai logică soluție (ĂŽn momentul de față am respins 2 - una din ele similară unui echipament pus de laurențiu - ĂŽn baza unor calcule confirmate din 3 surse).
Ca să răspund altfel: pot să acopăr financiar orice soluție se dovedește potrivită dacă - ĂŽmpreună cu persoane care ĂŽmi arată că știu ce spun - ajung la concluzia că aceea este cea mai potrivită.

Am explicat deja ca răspuns pentru o ĂŽntrebare de-ale lui dexterash ce face site-ul meu.
Să luăm cazul ĂŽn care 10 mii de utilizatori ĂŽncarcă o fotografie de 1 MB (pe parcursul unui interval de 12 ore).
Cea mai perfectă soluție e soluția care poate fi adaptată cel mai ușor.

În cazul tău, asta înseamnă cumpărarea unui singur server dintre cele potrivite, pe care le va face un sistem de staging/benchmarking.

Apoi programarea aplicației cu o arhitectură gândită de ca și cum ar fi distribuită, simulată de exemplu în mașini vagrant.

Din când în când, faci benchmarks fără vagrant și cu un singur nod, doar pe acel server.

În funcție de rezultate, te apuci și optimizezi acea aplicație până nu se mai poate.

Între timp, trece cam un an și ai un MVP. Acum faci un ultim benchmark.

În funcție de rezultate, stabilești câte 2k+1, k>1, sunt necesare.

E prea devreme să alegi hardware acum fără să știi pentru ce.



Alternativa care e, să cumperi serverele de acum? Ce vor face ele timp de un an, până ai MVP-ul, vor sta degeaba?

Bașca că majoritatea proiectelor software eșuează, dacă cumperi serverele dar aplicația nu va fi niciodată terminată?

Să iei hardware pentru o aplicație pe care încă nu o poți măsura mi se pare o prostie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate