Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Cum ați reacționat când ați văzut primul telefon mobil (celular)?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Prima data am vazut un GSM in facultate (prin '98) la o colega. Si mi-am zis in gandul meu: ce c**va tre' sa fie asta de-si permite asa ceva! :nonobad: (nu eram departe de adevar :lol: )

#56
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,565
  • Înscris: 13.06.2004
@ eiffel : Posibil să fi fost un "Philips" AP/4111.
@ LouisCyphre : cred că vorbeşti de anul 1997. Ăla e telefon G.S.M., în Germania nu a existat N.M.T., iar la noi G.S.M.-ul a fost introdus în Aprilie 1997   Posted Image

Edited by djl, 24 June 2017 - 00:17.


#57
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
pe acelasi sistem era chestia cu calculatoare. cine avea calculator era..... toata lumea dorea sa ia un calculator "pentium". eu care nu eram la info inca nu ma prinsesem ca "pentium" era doar o generatie de procesor anume. credeam ca toate se numeau pentium. mai tarziu prin 2003 am avut primul calculator si am ramas masca cand cautand prin control panel am vazut "radeon". pai eu stiam pe atunci ca exista numai intel si nvidia. dupa aia mult mai tarziu am auzit si de transzistori si legea lui moore. astazi ma si plictisesc sa citesc configuratiile calculatoarelor. am priceput cum functioneaza deja ma plictiseste. si in principiu deja ma plictiseste tehnica. in 20 de ani se va ajunge la maximum de dezvoltare posibila in tehnica: calculatoare cuantice, fuziune realizata, transmutatie, primii oameni pe marte , primele incercari cu motoare interstelare....suntem practic la apogeu...nici nu mai stiu ce ar mai putea fi inventat.

peste nici 200 de ani probabil ca va fi o asa plictiseala si se va sti absolut totul. oare cum va fi societatea atunci?

PS : ca sa va faceti idee despre cat de departe am ajuns, exista chiar planuri ,teoretice ce-i drept , despre cum sa faci un univers cu totul nou artificial....man made ....

#58
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdjl, on 24 iunie 2017 - 00:15, said:

@ eiffel : Posibil să fi fost un "Philips" AP/4111.

Stiu sigur ca era Motorola. Avea marca foarte vizibila.

Oricum telefoane "mobile" existau la americani de la sf anilor 70 pe masini. Tin minte ca prima data am vazut in Colombo unul.
Problema mobilitatii insa era data de bateria necesara ptr alimentare - foarte mare pe atunci, mai ales ca avau un consum considerabil.

#59
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,565
  • Înscris: 13.06.2004
@ high_energy : Azi mulţi au chestii care în trecut erau (foarte) rare, aşa că nu mai eşti aşa de şocat de tehnologie. Şi oricum, azi mai toate dispozitivele tehnologice arată la fel, aşa că nici d.p.d.v. al designului nu mai e nimic intersant.
@ eiffel : am un "Ericsson" Hotline Combi 450. Bateria cântăreşte aproxomativ jumătate din telefon. Are 10 elemenţi R20 (D) Ni-Cd.

#60
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Nu imi mai amintesc cum am reactionat cand am vazut primul telefon dar imi amintesc ca atunci cand mi-am luat ptimul smartphone  l-am pupat. Era un vodafone smart 858. Nu mai stiu in ce am era. A zambit fata din magazin cand m-a vazut ca pup telefonul. L-am vandut acum 3 ani la 120 de lei. Si acum ma uit la recenzii pe you tube la telefonul asta. :(

#61
BIBION

BIBION

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 17.09.2008
Nu am realizat ce e. Credam ca e telefon fara fir cu statie ( cum erau cele pentru masini). Propietaru era deprimat cand am zis ca nu e mare scofala si e mare si urat.Era in 1992.
Ulterior cand am percutat ce si cum ,ma laudam ca aia din banc ca io am vazut si folosit unul.Posted Image

#62
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Posteu-DECEBAL, on 27 iunie 2017 - 17:08, said:

Nu imi mai amintesc cum am reactionat cand am vazut primul telefon dar imi amintesc ca atunci cand mi-am luat ptimul smartphone  l-am pupat. Era un vodafone smart 858. Nu mai stiu in ce am era. A zambit fata din magazin cand m-a vazut ca pup telefonul. L-am vandut acum 3 ani la 120 de lei. Si acum ma uit la recenzii pe you tube la telefonul asta. Posted Image
si tu ca baba:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UpPLDHRHZFE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#63
iri

iri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.01.2005
Era prin 1997 si nici nu ma gandeam ca imi permit unul. Eram la facultate, lucram taximetrist si aproape zilnic se auzeau prin statie intrebari daca s-a gasit un telefon uitat de client. Niciodata nu se gaseau, of corse. Ma gandeam, ba, da la mine nu-si uita nimeni telefonul? Pana intr-o zi cand un client si-a pus telefonul intre picioare pana a platit si a plecat fara el. Am facut ochii cat cepele si am plecat rapid. Dupa cateva sute de metrii mi-am dat seama cat sunt de prost, m-am intors si l-am inapoiat. Nu mai stiu ce marca era.

#64
pand3mic

pand3mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 04.07.2015
Primul meu mobil a fost un nokia 5070 albastru. Nu am fost foarte incantat cand l-am primit, pentru ca eram mic si era mai mult un obiect de bibelou. Abia intr-un tarziu, dupa 2 ani, a inceput sa imi atraga atentia, dar...nu m-am bucurat mult de el fiindca i-a cedat ecranul. Oricum...imi amintesc cu drag de telefonul ala si de fiecare data zambesc cand vad undeva asa ceva. Inca il mai am intr-o cutie, dar cu mintea mea de copil prost si curios, l-am desfacut si am ratacit o parte dintre piese.

#65
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am avut Sugem My X1.
Si cand am vazut prima data un telefon mobil, am zis: uauu!

#66
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015
Primul telefon mobil celular l-am văzut în 1997 la un coleg de grupa (eram în anul 6 la Electronica) care se angajase la "Dialog" parca. Aparatul nu mi-a trezit nici o reacție deosebita deoarece semănă cu acele telefoane, existente deja de prin 1990 la noi, cu care te plimbai prin casa și care comunicau prin radio pe o raza de câteva zeci de metri cu aparatul conectat la priza.

Mi-am luat primul mobil, un Motorola mare și greu dar ieftin (a costat aproximativ 900 mii lei), pe 8 Mai 1999 la câteva ore după ce l-am văzut întâmplator prin București pe Papa Ioan Paul al Doilea. Eram deja în căutarea unui celular, cât de cât accesibil, de câteva zile. Faptul ca l-am văzut pe Papa a fost o simpla întâmplare.

Telefonul mi-a fost furat din buzunar în vara lui 2000.

Asa ieftin cum era, a fost un efort financiar mare pentru mine. Economiile pe un an de zile le-am dat pe acel mobil din 1999. Nu aveam telefon fix și era foarte greu de luat legătura cu mine în condițiile în care multi patroni, șefi de firme, etc. începuseră sa aibă mobile și se așteptau ca toți angajații sa posede asemenea aparate.

Mobilele trebuiau introduse în Romania prin 2004 când deveniseră accesibile. Efortul financiar de cumpărare a lor era foarte mare în primii ani de după 1997 și se crease o conjunctura de asa natura ca tinerii care nu aveau bani, stăteau cu chirie și se mutau frecvent erau obligați sa plătească sume mari în raport cu salariile pentru cumpărarea de telefoane mobile.

#67
olyghinea

olyghinea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 19.02.2015
dragoste la prima vedere

#68
plete

plete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 03.01.2006
ce de tineri pe aici :)   Prima data m am intrebat ce naiba cara ala valiza aia cu un receptor pe el :)))  uimire totala :))

#69
mariusica2012

mariusica2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.07.2012
Nu mai stiu cum am reactionat prima data cand am vazut un telefon mobil, dar imi aduc aminte că atunci cand am cumparat primul neu telefon mobil, un Alcatel One Touch Easy, telefonul era pe o masa in curte si un vecin amețit care a venit in vizita a crezut că telefonul e o scrumieră si a stins cu putere tigarea in ecranul telefonului. Nu am mai avut ocazia sa il repar, deoarece mi-a fost furat.

Edited by mariusica2012, 10 June 2018 - 12:19.


#70
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8zmk0U1fSe4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate