Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum ați reacționat când ați văzut primul telefon mobil (celular)?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdjl, on 23 iunie 2017 - 10:30, said:

Era din ăla care stătea în poziţie verticală sau din ăla care stătea în poziţie orizontală? Posted Image

Ziua vertical si noaptea orizontal.

#20
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Am fost curios/mirat să văd cum arată „drăcovenia” care îndeplineşte funcţiile unei staţii de radio de câteva kilograme! Cumnata mea (mai bogată) m-a sunat pe FIX să-i fac o injecţie şi m-am mirat că funcţionează la viteza maşinii! Avea telefonul de la serviciu, nici măcar ei nu-şi permiteau un telefon mobil „particular”!

#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Primul telefon celular la care am sunat pe cineva nu a fost al meu, dar stiu ca pentru a primi ton trebuia sa apas pe 9.

#22
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View PostManasu, on 23 iunie 2017 - 10:26, said:

Pe bune, ce reactii crezi ca ar provoca vederea unui telefon mobil? Tu ce-ai facut cand ai vazut unul prima data: ai ramas teapan, ti-ai pierdut glasul si scoteai doar sunete de neinteles, ai plans...??
Acum telefoanele sunt ceva banal, normal ca nu provoaca nicio reactie, dar inchipuie-ti cum ai reactiona daca ai vedea cu ochii tai o tehnologie care acum este SF, de pilda un om teleportandu-se, pai nu ai incepe sa te inchini, sa faci matanii, sa te rogi la Dumnezeu si la toti sfintii?

#23
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Eu m-am cacat pe mine de frica. Credeam că e vreun obiect extraterestru.

Alt topic deschis aiurea de acest individ.

#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă e aiurea, nu posta în el şi du-te şi ascultă ZZ Top - "Sharp dressed man".   :)   Nu te afectează cu nimic subiectul topicului şi nici nu incită la prostie.    :)


View PostSidorin, on 23 iunie 2017 - 10:40, said:

Am fost curios/mirat să văd cum arată „drăcovenia” care îndeplineşte funcţiile unei staţii de radio de câteva kilograme! Cumnata mea (mai bogată) m-a sunat pe FIX să-i fac o injecţie şi m-am mirat că funcţionează la viteza maşinii! Avea telefonul de la serviciu, nici măcar ei nu-şi permiteau un telefon mobil „particular”!

Până la apariţia G.S.M.-ului telefoanele mobile (celulare) erau extrem de scumpe, nici tarifele nu erau mici, nu exista pre-pay. Asta şi în 1996-1997, când salariile crescuseră un pic faţă de 1993. În 1997 preţurile şi tarifele au început să devină ceva mai umane.

Edited by djl, 23 June 2017 - 10:49.


#25
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
am avut la 14 ani primul telefon mobil. asta pentru ca eram bolnav si eram la un sanatoriu. n-aveam cum vorbi acasa. asa ca aveam telefon mobil. dupa aia l-am mai avut un timp in clasa a 9a. da il tineam ascuns ca n-aveam chef sa ma intrebe toti de unde il am si nu stiu ce. dupa ce mi-a expirat abonamentul n-am mai avut pana il clasa a 12a.
ce sa zic....m-am jucat pe asta primul cat am putut si eu ...prin toate setarile, meniurile , n-avea jocuri, pana m-am plictisit si il consideram ceva obisnuit si irelevant. era un alcatel one touch din ala bussines ca nu gasise taicameo altceva sa ia ....cam caramida ....dar ma rog. dupa care urmatorul in clasa a 12a a fost un nokia nu mai stiu de care. care asta mi-a placut mult. usor , bun, avea joc pe el, casti , simplu..... dupa aia am mai avut vreo 2-3 telefoane nu mai stiu de care ...ieftinaturi afara de unul mai bunicel. acuma de vreo 2-3 ani iau la oferta la telekom. allviu de care abia astept sa scap sa fac rost de un samsung mai bun.

View PostMemeito, on 23 iunie 2017 - 10:42, said:

Acum telefoanele sunt ceva banal, normal ca nu provoaca nicio reactie, dar inchipuie-ti cum ai reactiona daca ai vedea cu ochii tai o tehnologie care acum este SF, de pilda un om teleportandu-se, pai nu ai incepe sa te inchini, sa faci matanii, sa te rogi la Dumnezeu si la toti sfintii?
ntz ntz
diferenta e ca astazi stim ca tot ce va veni se va baza pe stiinta si inginerie si are o explicatie. insa daca ai incerca teleportarea la astia din evul mediu da ai obtine efectul asta.

View Postdjl, on 23 iunie 2017 - 10:46, said:

Dacă e aiurea, nu posta în el şi du-te şi ascultă ZZ Top - "Sharp dressed man".   Posted Image   Nu te afectează cu nimic subiectul topicului şi nici nu incită la prostie. Posted Image




Până la apariţia G.S.M.-ului telefoanele mobile (celulare) erau extrem de scumpe, nici tarifele nu erau mici, nu exista pre-pay. Asta şi în 1996-1997, când salariile crescuseră un pic faţă de 1993. În 1997 preţurile şi tarifele au început să devină ceva mai umane.
a da anii 90....aia cand erau fitele la moda. acuma s-a mai terminat. atunci n-aveai loc de fitosi

#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdjl, on 23 iunie 2017 - 10:11, said:

Cum aţi reacţionat când aţi văzut primul telefon mobil (celular)?

[ https://i.ytimg.com/vi/tWzd9MH5xUo/hqdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016
Eu am intrebat cat e scorul la meci si daca prinde Radio Erevan pe dracia aia.

#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
@ high_energy : avem şi azi destui fiţoşi. Numai că majoritatea fiţelor s-au schimbat.

#29
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdjl, on 23 iunie 2017 - 10:46, said:

Dacă e aiurea, nu posta în el şi du-te şi ascultă ZZ Top - "Sharp dressed man".   Posted Image   Nu te afectează cu nimic subiectul topicului şi nici nu incită la prostie. Posted Image




Până la apariţia G.S.M.-ului telefoanele mobile (celulare) erau extrem de scumpe, nici tarifele nu erau mici, nu exista pre-pay. Asta şi în 1996-1997, când salariile crescuseră un pic faţă de 1993. În 1997 preţurile şi tarifele au început să devină ceva mai umane.
Telefoanele mobile au aparut cu muuuult inainte de ´90, cand ai auzit tu de ele. In 1980, deja existau, am vrut sa cuplez unul la reteaua de statii radio a Comtim-ului, pentru "Tovarasul Director Carpanu", dar n-am primit aprobare de la Directia Judeteana de Posta si Telecomunicatii  Timis, pentru ca nu puteam asigura secretul convorbirilor.

#30
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
ceva de genul:
Attached File  1r6nvi.jpg   64.63K   16 downloads

#31
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postiladi, on 23 iunie 2017 - 10:16, said:

M-am dus ...sa ma spal, caci deja facusem pe mine.

Si eu ...si eu ..."decat" ca nu m-am mai spalat ca sa fie cu noroc si sa nu se strice .Posted Image

Edited by JurasikMan, 23 June 2017 - 10:58.


#32
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Posteiffel, on 23 iunie 2017 - 10:20, said:

L-am intrebat pe posesor cat cantareste valiza.
Buna asta. +1

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdjl, on 23 iunie 2017 - 10:23, said:

Era vreun telefon din ăla mare?

Da, pai era prin 92 - venisera spaniolii aia cu telefoane in 450 MHz - ulterior branduita firma ca Zapp parca.
Avea 5 kg aproximativ.

#34
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010

View PostSidorin, on 23 iunie 2017 - 10:40, said:

Am fost curios/mirat să văd cum arată „drăcovenia” care îndeplineşte funcţiile unei staţii de radio de câteva kilograme! Cumnata mea (mai bogată) m-a sunat pe FIX să-i fac o injecţie şi m-am mirat că funcţionează la viteza maşinii! Avea telefonul de la serviciu, nici măcar ei nu-şi permiteau un telefon mobil „particular”!

Fata cea mare şi-a cumpărat ulterior un telefon Philips, SH, cu ecranul de aprox. 3 cmp. La plânsetele celei mici am încercat să-i explic, să mai aştepte, văzând-o tristă am luat cu ea trenul spre Braşov de unde am cumpărat un „Trium” SH pe care am dat cam un salariu.

#35
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Eu cred ca glumiți. Ce este aia, telefon mobil  / celular? Poate în cărțile lui Jules Verne.
Oricum, sunt curios cum va evolua telefonia. Daca va deveni fara fir, va fi foarte util.
Uite, tocmai acum 5 minute m-am certat cu cuplajul. Vorbește la telefon toată ziua. Voi pățiți la fel cu, cuplajul?

Ps: salut DJL. Tocmai ascult Boney M, concertul lor de acum 1 luna. Tu ce mai faci? Am auzit ca te-ai înscris la rand la mașină, la Dacia 1100. Vezi sa fie roșie.
Pa. Te pup. Ne vedem la Brașov, la Cerbul de Aur

Edited by cataspo, 23 June 2017 - 11:31.


#36
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Daca ne laudam care a fost mai prost, ei bine, eu din prima, nici nu am stiut ce e. :) Mi-am dat cateva refresh-uri pana ca am grezut ca este inca un Tetris, dar cu ecran gresit, prea mic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate