Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Spalat(curatat) geamuri termopane

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 18.09.2011
va salut dragilor! stau la et.5 si as dori sa ma ajutati in a-mi recomanda un mecanism ori ceva de genu sa spal geamurile cu usurinta!am cumparat tot felul de raclete ieftine de pe piata dar mereu se uzeaza repede buretele ,se strica si tija aia culisanta! e tare periculos sa te tot apleci afara sa le faci1stau si intr-o zona unde se depune mereu praf pe ele!va multumesc frumos!

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
mie mi se pare foarte usor sa le speli. problema ar fi daca ai avea vreun geam de 1.80 din doua segmente. eu am geamul de 1.80 din trei segmente si se deschide cel din mijloc.

#3
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 18.09.2011
asta stiu si eu dar era ideea de un mecanism ori o unealta ceva de genu sa nu te mai apleci peste ele ca sa nu cazi .

#4
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Exista, dar sunt ale naibii de scumpe. https://www.google.r...f=1498196330464

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Mergi pe gama profesionala https://www.emag.ro/...2/pd/D87SY3BBM/
Pui o carpa cu apa si inmoi dupa care razi cu racleta , va fi alta viata, cristal ramane , folosesc si la masina asa ceva dar mai mica , mai mica in sensul ca am luat una identica dar am taiat-o cu flexul la 20 cm ca iesea de pe parbriz, era ca un plug Posted Image  .

Edited by ldpe, 23 June 2017 - 07:42.


#6
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Asta pare a fi interesant: http://dmailshop.ro/...spalat-geamuri/ .
Nu l-am folosit dar daca o sa-l cumperi sa ne spui si noua cum este.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,973
  • Înscris: 18.12.2007
Si eu am aceeasi problema. Ma bate gandul sa iau asa ceva.

Edited by AlexEn, 23 June 2017 - 08:30.


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 tandrei99, on 23 iunie 2017 - 08:14, said:

Asta pare a fi interesant: http://dmailshop.ro/...spalat-geamuri/ .
Nu l-am folosit dar daca o sa-l cumperi sa ne spui si noua cum este.

ar trebui sa functioneze, acelasi sistem/principiu este folosit la curatarea interioara a geamului acvariilor de mari dimensiuni. doar ca la acvarii, geamul este deja ud pe partea care se curata, nu stiu cat de eficient este sistemul acesta in privinta geamurilor de la o locuinta.

valyca, nu mai cumpara raclete ieftine, cat dai, atata face.
cumpara si tu ceva de calitate si o sa reziste mai mult in timp.
poti incerca sa folosesti acele mopuri plate care au si rezervor pentru solutia de spalare, pulverizezi si stergi imediat. dar sa ai grija sa-ti prinzi de incheietura mainii manerul dispozitivului (cu un cordon, snur, elastic), sa nu-l scapi si sa cada peste vreo masina sau in capul cuiva.
https://teamdeals.ro...oc-de-149-ron/p

in plus, poate ca ar trebui sa cauti o solutie/substanta de curatare a geamului si care sa nu mai permita ulterior depunerea prea rapida a prafului sau patarea de la ploaie. similar cu polish-ul care se da pe vopseaua masinii, dupa spalare, sigur exista asa ceva si pentru geamuri. pana si lichidul pentru parbriz, cel de vara, s-ar putea sa fie bun pentru asa ceva. sau mai bun decat clasicul detergent pentru geamuri, de la supermarket.

iti mai spun doar atat : in viata sunt chestii mai importante decat niste geamuri nitel prafuite sau murdare. daca mori sau ramai paralizat in cel mai fericit caz, dupa ce cazi pe geam, crezi ca o sa mai conteze c-ai avut geamurile curate sau nu ? merita sa risti pentru o nimica toata ? da-le doamne iarta-ma incolo de geamuri, nu se intampla nimic daca nu le mai speli atat de des, punandu-ti viata in pericol.

Edited by corinadaniela, 23 June 2017 - 10:06.


#9
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017
Cumpara o racleta profesionala cu maner telescopic. Vezi ca pe net gasesti sfaturi cum trebuie folosita corect o racleta pro pentru a nu lasa urme care sa necesite o interventie suplimentara. Punctul de plecare al racletei pe geam trebuie sa nu fie ud. Si unghiul la care o tii e important. La sfarsitul fiecarei miscari descendente (sau laterale) cu racleta stergi racleta de apa cu un prosop curat. Astfel nu apar urme cand repeti miscarea si pe restul geamului. Daca totusi raman mici urme, foloseste un mop profesional din microfibra (tot cu maner telescopic). Eu asa fac si nu trebuie sa ma aplec in afara, si e si floare la ureche. Initial maica-mea se mira ca mi-am spalat singur geamurile. Pentru ea, ca pentru mai toate gospodinele, spalatul geamurilor a fost/e o corvoada. Nu folosesc ce trebuie sau cum trebuie, raman urme si le iau "la mana".

Edited by Tywin, 23 June 2017 - 10:16.


#10
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Oameni fara stres. Replica in, mai mult sau mai putin celebra emisiune "Schimb de mame".
Intr-una din case, ajunge mama "de schimb" si il roaga pe capul familiei sa spele gemurile. Omul se uita spre fereastra si intreaba "Dar ce au?"
Femeia ii spune ca sunt murdare, se vede clar ca sunt murdare si ca treuiesc spalate. Omul, calm, relaxat, zambind, ii raspunde "Mie nu mi se pare si in definitv atat timp cat vad inca afara este foarte ok!"
Morala, nu spalati geamuri atat timp cat inca lumina patrunde in casa. S-ar putea uza!

On - este mare problema cu asat, serios vorbind.
Cat sunt eu de inalt, imi este greu sa ajung pana in partea superioara a sticlei, iar asta fara sa ma intind peste rama ferestrei la canaturile fixe. Am incercat cu ce am putut din punct de vedere al ustensilelor cu prelungitor. Praf! Nu ies curate atat timp cat nu pun pe ele carpa curata sa le usuc.
Poveste cu ustensile profesionale este valabil atat timp cat speli sticla din exterior. Adica esti catarat pe o schela, agatat intr-un ham de alpinist si actionezi perpendicular pe fereastra. Tot ce se face din lateral in unghi, nu are efectul dorit, adica geamul sa fie curat si fara pete.

Prin urmare a se retine replica de mai sus. Doamne ajuta, mai vine o ploaie mai puternica si rezolva problema pentru inca jumatate de an.

Spor!

Edited by addumi, 23 June 2017 - 10:45.


#11
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

 addumi, on 23 iunie 2017 - 10:40, said:

Poveste cu ustensile profesionale este valabil atat timp cat speli sticla din exterior. Adica esti catarat pe o schela, agatat intr-un ham de alpinist si actionezi perpendicular pe fereastra. Tot ce se face din lateral in unghi, nu are efectul dorit, adica geamul sa fie curat si fara pete.

Nu ai reusit tu sa le folosesti cum trebuie. Eu folosesc racleta profesionala din lateral si apoi microfibra pt. retusuri si geamul iese curat si fara pete.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Geamurile termopan se scot foarte usor, se desfac ramele/baghetele de pe interior cu o surubelnita, se scoate geamul, se spala si apoi se pune la loc.

http://www.metacafe...._geam_termopan/

#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Altele - asa au facut si niste cunostiinte la etajul 8 , au pus geam fix ca e mai ieftin si acuma unul sta pe masa iar celalalt il tine . L-am oferit ajutor sa la duc o centura de pompieri si in fiecare camera sa le prind o ureche in beton pe pereta sa lege cordelina .

"Geamurile termopan se scot foarte usor"
Sa vezi cum daca ai 2 maini stangi si nu intra bagheta la montaj dai cu ciocanul in sticla...chiar "speli" geamul, cristal devine, ca nou. Putini au acasa ciocan darmite ciocan de cauciuc sau macar lemn .

Edited by ldpe, 23 June 2017 - 12:22.


#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mda, asa cu doua maini stangi poti da si foc la casa incercand sa scoti geamurile.
Poate o fi mai practic pentru cei cu doua maini stangi sa faca alpinism fara coarda la etajul 5.

#15
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă nu pui înapoi geamul bine jos pe cală, ai ocazia să-l spargi, chiar dacă nu dai direct cu ciocanul de cauciuc în geam, ci strict în baghetă. Dacă pui geamul bine pe cală, atunci, nu e problemă. Trebuie ca ambele foi ale sticlei să se așeze pe cală.

#16
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 Friskey, on 23 iunie 2017 - 12:13, said:

Geamurile termopan se scot foarte usor, se desfac ramele/baghetele de pe interior cu o surubelnita, se scoate geamul, se spala si apoi se pune la loc.

Mai, nu cu surubelnita ca faci profilele de comanda... cu o daltita lata, bine ascutita, un ciocan de plastic si un distantier de 2-3mm. Asta daca n-ai un Don Carlos.Posted Image

#17
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017
usor  ,  usor  ,  partile  fixe  (  fara  deschidere  )  inlocuiti-le  cu  cercevele  .
Acest  lucru  trebuia  avut  in  vedere  de  tehnicianul  care  a  facut  masuratorile

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate