Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Achizitie masina automata, buget max 13.000e

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Scobee

Scobee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.08.2006
Dupa cum zice si titlul, ma intereseaza o automata in maxim 13000e.

Ca si dotari caut sa aiba clima, interior piele, conexiune bluetooth, senzori parcare, motor pana in 2000, hill assist, (m-am mai uitat si la scaune cu memorie / incalzite)

Masini la care m-am uitat foarte mult pana acum au fost Peugeot 508 2.0 (atat diesel cat si hybrid), insa am mai trecut si pe la un seria 1 (https://www.autovit....html#249657239f) sau un X1.
Masina va fi 95% condusa in oras si dupa cum se vede nu am inclinatii dupa un tip de caroserie (m-am uitat si la berline/hatchback/suv)

Peugeot 508 ar avea toate dotarile care le doresc insa ma gandesc la devalorizare (multi se feresc de marci frantuzesti)

Ceva pareri in bugetul asta, raport pret/calitate/dotari ok ?

Multumesc

#2
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Te incadrezi la un Opel Astra (fie J sedan, fie noul hatchback - dar fara piele la cel din urma) 1.4 Turbo, automate, si cel mai important, sunt noi.

#3
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Pana nu te sui in Opel, nu spune "Opel" ...
Am ramas prost sa vad ce scaune are (ultimul) Astra in spate (si nu numai), zilele astea.
Cred ca si pe o bancuta de lemn, din parc, te simti mai ok ...

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Chiar Astra 1.6 turbo.
Mai e Megan 2.0 turbo, Citroen C5 1.6THP.

#5
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009

View Postshymano, on 22 iunie 2017 - 23:24, said:

Pana nu te sui in Opel, nu spune "Opel" ...
Am ramas prost sa vad ce scaune are (ultimul) Astra in spate (si nu numai), zilele astea.
Cred ca si pe o bancuta de lemn, din parc, te simti mai ok ...

Bancheta nu e cine stie ce la Opel, dar e similara cu cea de la Jetta/Corolla/Focus samd si bineinteles mult peste Logan. Ca nu se compara cu seria 5/A6 , e vorba si de pret...

In schimb, scaunele din fata sunt foarte, foarte comode, nu stiu ce nu iti place la ele. Daca mai platesti in plus primesti scaune certificate AGR ... care sunt super comode.

#6
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Scaunele din spate sunt cu mult si sub Dacia 1300, nu mai spun de Logan (pe care, personal, nu-l sufar) ...
Ieri (sau alaltaieri - miercuri) m-am suit intr-unul, in showroom ... inainte de a da comanda de Logan.
Sa fim seriosi ...
Fata de scaunele din Astra, in Sandero, de exemplu, te simti ca in Audi ...

Edited by shymano, 23 June 2017 - 00:26.


#7
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
In 13.000 nu gasesti ceva mutumitor si cu automata( de nou). Pentru un amarat de reno dai 17.000.
Ia-ti gandul de la frantuzesti. Ori producator german ori japonez. Pentru oras, ideal ar fi un hatch benzina.
Un suv necesita mai multa atentie. Intretinere mai costisitoare, consum mai mare, si neaparat motor de la 1.6(turbo) in sus.
Un avantaj ar fi ca in mica noastra tara inca mai merge sa treci suv-uri de capacitate mare ca autoutilitare.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostScobee, on 22 iunie 2017 - 22:18, said:


Masina va fi 95% condusa in oras si dupa cum se vede nu am inclinatii dupa un tip de caroserie (m-am uitat si la berline/hatchback/suv)


In banii astia iei masina noua pe benzina ( turbo sau aspirat ) iar pt ce ai nevoie este perfecta . Suzuki Swift, Baleno gasesti automat si cu destule dotari ( mai putin pielea de pe scaune ) . 5 ani garantie fara limita de km eu zic ca e un avantaj mult prea mare fata de un SH

#9
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014


View PostClaudiu998, on 23 iunie 2017 - 00:46, said:

Ia-ti gandul de la frantuzesti. Ori producator german ori japonez.

Păi? Cum așa?


#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Sportage III, posibil cu garantie inca (din totalul de 7 ani).

https://www.autovit....html#62849e394e
Garantie 2021, doar ca e din Germania.
Buget 15k, probabil mai lasa.

#11
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Nu are sens sa-ti iei o masina noua din banii aia, cauta una de 2-3 ani care sa fie mai bine echipata si motorizata decat iti poti lua de noua.

#12
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Honda Civic - daca renunti la criteriul piele

#13
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Oooffff când o sa renunțe unii la stereotipurile ca doar nemții si asiaticii (și nici aia toți! ) fac mașini? !? Lăsați vrăjile ieftine cu nu mai țin.
Inițiator, eu sunt posesor de Citroën c4 cu cutie robotizata și Îți recomand PSA cu acest tip de cutie! De ce? Pt ca la diesel 1.6 hdi e unul dintre cele mai fiabile și economice motoare diesel din istoria civilizata a automobilismului. Despre benzinarele 1.6 thp dîn grup, am citit ca le cam place uleiul în aceeași măsură cu benzina + ceva probleme la distribuție. Nu oot sa Îți confirm, dar mai degrabă 2.0 aspirat (Pt 95% km în oras). Nu recomand cutie dublu-ambreiaj / automata clasica din pricina întreținerii (dacă nu ai garanția efectuării reviziilor ca la carte e riscant). Așa robotizata e o cutie manuala asistata de 2 calculatoare. Fără întreținere,  ambreaiaj clasic, costuri reduse de întreținere. Adevărat ca simți când schimba vitezele (te da puțin în barci), dar ăsta o poți regla din stilul de mers.
Și ca sa spulber mitul "frantuzoiacelor", miercuri la un eveniment în familie, ne-am întâlnit 3 posesori de asemenea "rable". Eu cu c4 robotizat, altcineva cu c4 Picasso robotizat și încă o persoana cu o laguna 3. Și jici unul dintre noi nu am avut nimic de reproșat mașinilor sau costurilor de întreținere.
Pt doritori pot oferi exemple de mașini premium  (a8) la care bordul era un pom de Crăciun după doar 500km de utilizare. Deci mașină de 100.000 euro. Noua!!!
Nu sunt perfecte franțuzoaicele, dar nici de lepădat nu sunt.
cel mai bine caută și cumpăra ce îți place, ce îți satisface nevoile.
Bafta și spor la achiziție.

#14
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Omul a spus ca are 13mii si ca doreste cutie automata si voi vorbiti de 1.6turbo / 2.0turbo, Astra K 1.6 turbo automata+ceva optionale sare de 20k euro.

#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
nu exista automata sub 13k noua

#16
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Ba da, Logan cu Easy-R ...

#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postionut_ionut, on 23 iunie 2017 - 17:33, said:

Omul a spus ca are 13mii si ca doreste cutie automata si voi vorbiti de 1.6turbo / 2.0turbo, Astra K 1.6 turbo automata+ceva optionale sare de 20k euro.
Sh gaseste lejer in banii aia.

#18
Scobee

Scobee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.08.2006
Yeah, nu am nimic contra masinilor frantuzesti. Am avut un Peugeot 406 timp de 5 ani si nu a avut nici o problema. L-am dat pt ca era 2.0 benzina si rupea pompa in 2 :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate