Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum aratã și ce face un bun psiholog (psihoterapeut)?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014
Terapeuții eficienți:

1. au deprinderi interpersonale bine dezvoltate: fluență verbală, expresivitate emotională, căldură și acceptare, empatie etc.;

2. creează, încă din primele momente, un mediu în care clientul se simte înțeles, acceptat și consideră că terapeutul îl poate ajuta;

3. pot forma o relație terapeutică de calitate cu o gamă variată de clienți, *colaborând* cu clientul pentru a stabili obiectivele în ședințe și în afara lor;

4. oferă o explicație adaptativă și care este acceptată de client (compatibilă cu înțelegerea, valorile, atitudinile, perspectiva lui);

5. oferă o serie de tehnici de intervenție derivate logic din conceptualizare;

6. sunt convingători/persuasivi cu privire la conceptualizare;

7. monitorizează continuu progresul terapiei, discutând cu clientul de ce este importantă monitorizarea (nu administrează pur și simplu scale clinice, fără să explice empatic de ce);

8. sunt flexibili și își ajustează abordarea în funcție de reacțiile/rezistența clientului (nu urmează cu rigiditate un protocol);

9. nu evită materialul dificil in terapie (ex. o ruptură în relația terapeutică);

10. transmit speranță și optimism realist, chiar luând în calcul riscul recăderilor și al recurențelor;

11. sunt conștienți de caracteristicile clientului și de contextul său: cultura, etnia, religia, motivația pentru schimbare, sprijinul familial etc.

12. sunt constienți de contratransfer și lucrează la el;

13. sunt la curent cu cele mai noi cercetari din domeniu, legate de tratament, tulburări, contextul social etc.;

14. caută activ și susținut să-și îmbunătățească performanța prin practica dublată de feedback.

"This list is based on the best available evidence (see e.g., Anderson, Ogles, Patterson, Lambert, & Vermeersch, 2009; Baldwin, Wampold, & Imel, 2007; Duncan, Miller, Hubble, & Wampold, 2010; Lambert, Harmon, Slade, Whipple, & Hawkins, 2005; Norcross, 2011; Wampold, 2007) as well as theory and policy (e.g., APA Presidential Task Force on Evidence-Based Practice, 2006)."

Articolul original: https://www.apa.org/...-therapists.pdf
Sursa: https://www.facebook...410546419022602

Edited by Victor2311, 22 June 2017 - 18:23.


#2
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Doamne fereste ! Cica cum arata un bun psiholog ?
Ce calitati are, nu cum arata ! Poate sa arate ca Ciuma Pamantului si Muma Padurii la un loc.

#3
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

 Cr1spy, on 22 iunie 2017 - 21:02, said:

Doamne fereste ! Cica cum arata un bun psiholog ?
Nu ma refeream la aspectul fizic, dupa cum si reiese clar din restul postarii. Posted Image

#4
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Serios ? Sugerezi ca eu am o problema de intelegere si nu tu una de exprimare. Ca spui una cand te gandesti la alta, asta se vede. Dar sa stii ca nu este ceva normal. Ar trebui sa constientizezi in loc sa "sugerezi" ca ceilalti sunt "incapabili" sa inteleaga corect mesajul.
Daca tu ai impresia ca un psiholog accepta sa spui tu la nesfarsit gri in loc de rosu, fiindca se intelege ca rosia este rosie si nu gri, sa stii ca te inseli.

Edited by Cr1spy, 22 June 2017 - 22:12.


#5
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Ar fi bine dacă colegii care au apelat la serviciile unui doctor din ăsta,ar povesti experiențele lor în ședințe.Că oricum aici nu-i știe nimeni.
Nu să spună ce au povestit doctorului,ci să spună cum s-a desfășurat o ședință.

P.S.:
Ba s-a înțeles foarte bine ce a vrut să spună.
Că unii înțeleg "literalmente",e altă poveste.

Era clar că nu se referă la aspectul fizic.

#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Test/ deseneaza un copac pa o pagina a4.  Da/o la interpretat la pshi. diferiti.Ai sa vezi ca nu esti singurul cu probleme

#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

 Victor2311, on 22 iunie 2017 - 21:53, said:

Nu ma refeream la aspectul fizic, dupa cum si reiese clar din restul postarii. Posted Image
De ce nu, daca e o blonda buna, te trateaza mai bine sau te baga in boala....

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"2. creează, încă din primele momente, un mediu în care clientul se simte înțeles, acceptat și consideră că terapeutul îl poate ajuta;"

Clientul sau pacientul?

#9
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 ASCENDED, on 22 iunie 2017 - 22:12, said:


Era clar că nu se referă la aspectul fizic.
Cum trebuie sa arate un pacient care se va face bine ?
Si cum trebuie sa arate unul care nu se va face bine niciodata, indiferent cum arata psihologul ?

#10
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

 underb, on 23 iunie 2017 - 05:45, said:

"2. creează, încă din primele momente, un mediu în care clientul se simte înțeles, acceptat și consideră că terapeutul îl poate ajuta;"

Clientul sau pacientul?
Psihologii prefera, in general, sa-i spuna client.

 Cr1spy, on 23 iunie 2017 - 09:30, said:

Cum trebuie sa arate un pacient care se va face bine ?
Si cum trebuie sa arate unul care nu se va face bine niciodata, indiferent cum arata psihologul ?
Nu face subiectul acestui thread, dar putem discuta pe un altul. Pe scurt, as spune ca prognosticul e cu atat mai nefavorabil, cu cat e mai severa situatia persoanei in cauza (comorbiditati, mai ales tulburari de personalitate; intensitate crescuta a simptomelor; debut precoce; situatie dificila acasa; suport social precar; motivatie scazuta petru schimbare etc.). Discutam insa in termeni de probabilitati. Nu exista certitudini, de genul: "X are 100% sanse sa se vindece", iar "Y are 0% sanse de vindecare".

Edited by Victor2311, 23 June 2017 - 12:18.


#11
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
La inceput arata ca o pata verde. Apoi nu mai ai nevoie de el.
Dar el cu siguranta are...

#12
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 Cr1spy, on 23 iunie 2017 - 09:30, said:

Cum trebuie sa arate un pacient care se va face bine ?
Si cum trebuie sa arate unul care nu se va face bine niciodata, indiferent cum arata psihologul ?
De ce mă întrebi pe mine?
Că eu habar nu am.
În afară de niște ștampile pe diferite formulare în care era trecută "rubrica" psihologie,nu am avut de a face cu ei.
Spoiler

Dar lasă întrebarea,că avem un doctor din acesta pe forum(pe bune),poate are timp și răspunde.

#13
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu, nu am facut nicio aluzie "subtila" cum ca ai avea nevoie de psiholog. Probabil iti bazaie vreo musca pe langa caciula.
Era o ironie la adresa modului in care sustineti o prostie.
Si, cu ce ocazie pe aria asta, daca ai o parere atat de proasta despre clientii unui psiholog ? Sa faci sto sau galerie lui Lex ?

Edited by Cr1spy, 29 June 2017 - 23:30.


#14
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Care "prostie"?

Nu am nici o părere despre clienții unui psiholog.
Nici bună,nici proastă.Nu mi-am "bătut" capul cu chestia asta pentru a ști ce părere să am despre ei.

Prezența mea pe aria asta se datorează acum topicului lui @Victor.
Pe altă arie,pe un alt topic de-al lui,chiar dacă m-am "contrat" cu el,mi-a plăcut "expozeul"(postul) de la începutul topicului.
Și am fost curios să văd ce are de spus aici.
Nu m-a dezamăgit,și mi-a plăcut.
De asta am dat like primului post din topic.

A(să nu uit):
Nu-mi bâzâie nici o muscă pa lângă căciulă.
E vară,ce naiba.Vara nu port căciuliPosted Image.

Edited by ASCENDED, 29 June 2017 - 23:57.


#15
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Psihiatrul bun e cel care da cu 'icsu'

Attached File  13923359_1264197783649923_6353639963636821122_o.png.jpg   36.35K   12 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate