Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Debit minim apa calda

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#19
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 crisstonne, on 22 iunie 2017 - 19:42, said:

Offf Doamne, ai postările #11 si # 12, apoi, colegul este o... doamna.
Da, nu este ușor pentru orice doamna să umble cu șurubelnița Posted Image
nu am vazut.. atunci sa si vada de treaba ei si sa nu mai ceara drepturi egale cu cele ale barbatilor . si scuze, nu vazusem postarile celelalte.. deja intrasem in transa cand am vazut chestia cu opritul apei de la subsol :D

Edited by EneStelian, 22 June 2017 - 19:50.


#20
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Am patit si eu cu un robiet. Vezi la robinetul ala din imagine ce debit ai inaintea lui. Am patit ca s-a rotunjit gaura in car intra axul in sfera si practic doar misca putin sfera desi robinetul il puneam pe deschis la maxim el deschidea doar putin. Daca fara acel robinet ai debit bun schimba robinetul ala ca e15 lei si gata.

Dacala baie merge bine apa calda problema nu e de la centrala e pe teava/robineti.

Edited by PoeOvidiu, 22 June 2017 - 20:45.


#21
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Robinetul acela e o duda , bila de inchidere este actionata de maneta exteriora prin prindere cu pana intr-un profil "U" la bila din zamac, daca intorci de 3 ori a 4 a oara se largeste "U" -ul si tu ai impresia ca ai deschis circuitul dar bila din interior deabia se misca .
Am spus ce robinet sa cumpere , cu acea marca te poti juca zilnic ani de zile si tot nu poti sa-l strici , dar corect, calitatea are pret si costa peste 35 lei bucata .
Colega, sa cumperi un cleste ca cel din imaginea de mai jos , la leroy nu costa o avere , vreo 30 lei de 250 mm si te scoate din multe necazuri inclusiv deschis capace la borcane , nu e de ras, eu il folosesc si la asa ceva . Nu cumpara ce scrie pe el ca marca pentru ca knipex costa cat robinetul +teava+filtrul + instalatorul la un loc, sunt clesti profesionali extraordinari ...Parerea mea este ca nu trebuie sa lipseasca din casa , orice desfaci cu ei inclusiv suruburi ce au capul defect (rotunjit) , patentul e mic copil pe langa ei.
Partea frumoasa este ca daca ai putina ambitie te ajutam sa-l schimbi singura si sa inveti , e simplu, nu trebuie o forta inimaginabila doar sa sti de unde se inchide coloana, e un fel de lego . Pentru etansari exista calt si banda teflon , ce preferi (eu lucrez batraneste cu calt) . Instalatorii (o seama din ei nu toti) sunt ca la dentist , te tot cheama pentru o plomba de 10 ori si de 10 ori tot platesti - deasta spun sa inveti chesti simple pe langa casa , deplasarea o platesti plus constatarea , daca repari singura doi robineti ai scos parleala pe scule si de aici in colo intri pe profit .

Edited by ldpe, 22 June 2017 - 21:37.


#22
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 Ana0181, on 22 iunie 2017 - 16:07, said:

... Astfel (tot de la ei) am si aflat ca in zona respectiva, apa (de la retea) e ceva mai dura decat in restul orasului.  ....

Mda, ce sa-ti povestesc.
Apa in oras nu vine de la acesi sursa ? Cum ar putea aceasi apa la un robinet sa fie buna si la alt robinet calcaroasa ?

 Ana0181, on 22 iunie 2017 - 16:42, said:

...Acum zic... se poate cu ceva desfileta filtrul ala? Cu ce, cu surubelnita?
Care filtru ?
Tu nu ai filtre, asa ca nu ai ce sa desfiletezi.

----------
Daca la o baterie din casa apa curge ok si la alta nu, inseamna ca centrala ta nu are nici o problema. Ai spalat chimic centrala degeaba. Problema ta vine de la tevi, robineti coltar, sau bateri proaste.

--------

 Ana0181, on 22 iunie 2017 - 17:10, said:

Baxon, bateria nu e, am mai spus. Am verificat deja ce debit vine pana la ea...

Cum ai verificat ?
Explica ce ai facut de ai constatat ca bateria este ok ?

Tu nu esti capabila sa verifici un amarit de robinet coltar :D .  Confunzi o maneta de robinet coltar cu un filtru. :D  Cum suparare ai putut tu verifica bateria, din moment ce nu te  pricepi deloc la instalatii :D

#23
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008
Pentru initiator :cauta un instalator !

Se inchide.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate