Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vertij - recomandare clinica

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Va salut. Am o problema legata de ameteli, varsaturi, etc. In urma ultimei exoeriente si dupa o cautare nebuna in aflarea cauzei, mi s.a dat ca rezultat al investigatiei verdictul de vertij cerebral.

Recomandarea doctorilor a fost clinica Nova, dar pot face o programare abia la sfarsitul lui iulie. As fi recunoscator pentru orice recomandare, sa vad daca pot ajunge la o imbunatatire a starii. Multumesc

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Varsta ?
Tensiunea ?
Boli ?

Edited by Baxon, 22 June 2017 - 15:28.


#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Cred ca a ametit deja si nu mai poate scrie

Edited by daniMMM, 22 June 2017 - 15:41.


#4
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Pe site-ul respectivei clinici scrie ca te primeste imediat, de urgenta Posted Image
De ce dracu doar la particulari se face "performanta", dar la stat nu se poate si statul ne ia toti banii pentru sanatate ??
Mai insista la stat, ca un neurolog plus un ORL-ist trebuie sa te poata rezolva.

Edited by User107, 22 June 2017 - 15:57.


#5
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 02.02.2014
Betaserc 24mg (doar daca medicul isi da acordul).

Edited by MKdens24kw, 22 June 2017 - 16:05.


#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sindrom Meniere ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 22 June 2017 - 16:10.


#7
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Tata a avut asa ceva... vertijurile apar de la deficiente de magneziu si tensiune foarte mare. A stat prin spital vreo 4 zile, i-au mai facut aia niste perfuzii, ceva vitamine si spalaturi in urechi si cu ceva tratament i-au dat drumul acasa. Nu stiiu de ce clinica scrii acolo... din ce a vorbit maicamea cu medicul care l-a tratat in spital... nu l-a trimis la nici o clinica (cred ca vor sa te manance de bani)... i-a spus cauzele bolii si i-a dat sa ia constant niste pastile... magneb6, aspacardin, calciu lactic si i-a spus sa nu se mai "panicheze"

 daniMMM, on 22 iunie 2017 - 15:40, said:

Cred ca a ametit deja si nu mai poate scrie
Nu-i de gluma, tata de regula conduce foarte des...imagineaza-ti sa-l apuce chestia aia cand era la volan. Seara vorbesc cu el si dimineata nu putea sa se ridice din pat de ne-am speriat crezand ca a avut accident cerebral.

 User107, on 22 iunie 2017 - 15:55, said:

De ce dracu doar la particulari se face "performanta", dar la stat nu se poate si statul ne ia toti banii pentru sanatate ??
...sa-l manance de bani... medicul este mana-n mana cu clinica respectiva si vrea sa-l manance de niste bani.,... cand solutia simpla este o reteta pe care trebuie sa o tina constant

 MKdens24kw, on 22 iunie 2017 - 16:05, said:

Betaserc 24mg (doar daca medicul isi da acordul).
Excact....si medicamentul acesta il are de luat in reteta.... are un nume ciudat si nu l-am retinut

Edited by bogdan181180, 22 June 2017 - 16:16.


#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Maica-mea ia si Tanakan.

#9
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Mjltumesc de raspunsuri. Pana la urma am reusit sa fac o programare la clinivmca Nova pe 5 iulie. Nenea dani, nu e un topic deschis la misto. Sa vezi ce fain este sa faci rmn, ct, doppler, ekg, zeci de analize, printre care si cele pentru leucemie, etc. Si sa nu ai nici un rezultat si toate starile revin

Edited by Karogs, 22 June 2017 - 18:08.


#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Karogs, on 22 iunie 2017 - 18:07, said:

Mjltumesc de raspunsuri. Pana la urma am reusit sa fac o programare la clinivmca Nova pe 5 iulie. Nenea dani, nu e un topic deschis la misto. Sa vezi ce fain este sa faci rmn, ct, doppler, ekg, zeci de analize, printre care si cele pentru leucemie, etc. Si sa nu ai nici un rezultat si toate starile revin
Tot nu ai raspuns la ce trebuie , la ceea ce te intereseaza dar poate nu te intereseaza ...

 Baxon, on 22 iunie 2017 - 15:17, said:

Varsta ?
Tensiunea ?
Boli ?


#11
Anushk90

Anushk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.01.2009
La Clinica Nova a fost si mama mea. Consultatia poate fi facuta cu co-plata, iti trebuie trimitere de la medicul de familie, cred ca platesti 30 RON diferenta.
Toate celelalte investigatii se platesc - cred ca noi am dat in jur de 350 RON pe ele.

Mama a fost doua saptamani internata la Colentina la neurologie, toate analizele posibile, tomograf, RMN, nu putea sa isi miste nici macar capul stanga dreapta fiind culcata in pat, voma la orice miscare a capului. S-a stabilizat dupa 3 zile, cat sa se poata rasuci un pic in pat. A inceput sa mearga dupa 7-10 zile iar, sprijinita, fiind inca foarte ametita. Acum slava domnului este foarte bine, dar a ramas cu teama. Doctorul de la Colentina ne-a recomandat clinica Nova dupa externare. Vorbind ulterior si cu alte persoane din domeniul ORL, toate ne-au spus ca e cam cea mai buna alegere pentru vertij.

La clinica Nova i s-a pus diagnosticul de hidrops endolimfatic (sau Boala Meuniere, desi este dat diagnosticul de boala abia dupa al doilea astfel de episod, care poate aparea sau nu).

Ce pot sa iti zic este ca doctorita de la Nova a fost foarte, foarte draguta. Din pacate, pentru ca anumite consultatii necesita si testele de specialitate, intrii la doctor, te duci la teste, trebuie sa astepti sa intrii iar la doctor. Se face coada si programarile se decaleaza foarte mult. De asemenea, nu te astepta la o "clinica". Este un demisol cu cateva camarute.
Testele par ciudatele (sau asa mi s-au parut mie care nu cred ca am avut pana acum alta consultatie ORL decat exudat faringian), mamei i-a asezat printr-o metoda "manuala" niste otoliti din ureche (parca asa se numesc) care cauzau si ei vertij, apoi ii observa miscarea ochilor printr-un aparat special. Se fac si teste de echilibru si audiometrie (pentru ca la urechea ce produce vertijul se va observa o scadere a auzului). Noi am fost foarte multumiti, oricat de ciudate pareau testele, rezultatele au fost foarte pertinente.

De mentionat, cineva ti-a recomandat aici Betaserc. Daca situatia s-a stabilizat, nu este recomandat betasercul inainte sa faci vizita la clinica. Acesta influenteaza rezultatele testelor, este un afis la intrare ca nu fac testele celor sub tratament cu Betaserc. Noi totusi am insistat sa facem, dar a trebuit sa intrerupa tratamentul si sa repete oricum testele fara influenta betaserc.

Inca ceva, din pacate receptia este sub orice critica. As putea sa scriu din nou si cu litere mari: SUB ORICE CRITICA. Sau cel putin asa era anul trecut, in toate cele 3 vizite pe care le-am facut la clinica... niste "doamne" care te trateaza de zici ca stai acolo pe banii lor. Asta in contrast cu doctorii si tehnicienii de la testare care au fost mereu amabili si au oferit explicatiile necesare, pentru ca oamenii care vin cu astfel de probleme vin cu un soc psihic foarte mare.


Multa sanatate!!

#12
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 02.02.2014

 MKdens24kw, on 22 iunie 2017 - 16:05, said:

Betaserc 24mg (doar daca medicul isi da acordul).

 Anushk90, on 23 iunie 2017 - 11:58, said:

La Clinica Nova[...]
De mentionat, cineva ti-a recomandat aici Betaserc. [...]

Multa sanatate!!
Sper ca ati remarcat ca nu am recomandat nimic. Nu eu recomand, medicul sau doctorul o face .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate