Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Laptop ASUS ROG GL753VD-GC026 - merită?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
HopCatalin

HopCatalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.04.2011
Salut,

Vreau să achiziționez un laptop de bugetul celui echivalent pentru achiziționarea unui ASUS ROG GL753VD-GC026, fiind promoție la Altex - https://altex.ro/lap...050-4gb-endless

Acum, pe mine mă interesează cîteva chestiuni la un laptop și de asta m-am orientat spre cele din categoria gaming (voi și juca pe / de pe el, dar nu e o prioritate) - editare foto, video, layout, funcționare în paralel a n programe de editare fiecare cu propriul specific. Vreau să fie foarte fluid, la asta mă gîndesc că-l ajută SSD pe care e de ținut sistemul de operare, și portabilitatea nu e esențială (să fie ușor de cărat / transportat), dar nici nu aș vrea un laptop care să stea exclusiv pe biroul din casă.

Există opțiuni din punctul acesta de vedere și în zona laptopurilor care nu sunt destinate pentru gaming?

Cît despre formular -

1. Cand se va face achizitia - dacă e ok varianta ROG GL753VD îl iau și mîine
2. La ce va fi folosit laptop-ul - editare foto/video, programe de layout, web design etc.
3. Bugetul maxim - max 6.000 de lei
4. Marci sau serii preferate - fără ACER
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda) - nu
6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti) - țară

Mulțumesc

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Nu recomand! Asus-urile, in general, au probleme cu racirea.
Dupa o saptamana, 10 zile, mi s-a umflat tastatura. Noroc ca am facut retur.
Mai degraba uita-te la seriile Lenovo Legion. Bafta!

#3
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Cu un display ce acopera numai 75% din sRGB eu as zice ca nu e ok pentru editare foto video.

Nu inteleg ce ai impotriva Acer, dar la nivelul asta de bani vin cu display-uri mai bune.

http://www.pcgarage....obsidian-black/

#4
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 12.09.2015
Nu recomand Asus,am vazut modele din seria ROG cu multe probleme,restartari aiurea,etc.,iar daca trimiti la service(care este al Asus) brusc va apare 'defect nemanifestat' .Recomand din seria Acer pt. gaming

Edited by PiticVerde, 22 June 2017 - 13:49.


#5
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Du-te pe tekadvice.ro si arunca un ochi si pe acolo :D Poti gasi chestii faine in 6000-7000 lei.

#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Cum spune si devlin, ecranul GL-ului nu este cel mai potrivit pentru editari. Ecranul acopera 55,7% din RGB si 75,7% din sRGB iar contrastul este cel mult mediocru in comparatie cu laptopurile competitorilor.

Pe langa ecran, Asus-ul nu straluceste nici la racire. Are hardware foarte bun, dar o racire care dezamageste: un singur ventilator acompaniat de doar doua heatpipe-uri. Componentele folosite nu au TDP foarte mare, dar bottleneck-ul poate sa apara ocazional.

Overall, nu recomand GL-ul pentru editare foto. Ai nevoie de precizia culorilor si un sistem responsiv in orice moment, lucruri pe care Asus nu le ofera.

Iti recomand Clevo N870, cu display precis si racire sanatoasa, configurat cum trebuie. Uite aici doua review-uri ale N850 (MyGarage, Lab501, se aplica si-n cazul lui N870, el fiind construit pe acelasi sasiu) care ar trebui sa-ti ofere o perspectiva asupra laptopului.

Avem si un reprezentant tekadvice pe forum, precum si topic dedicat produselor distribuite de ei. Clevo sunt laptopuri serioase iar cei de la tekadvice fac treaba buna.

Configuratia despre care vorbeam mai sus: i7 7700HQ + 16GB DDR4 + HDD 2TB + SSD de 256GB M.2 pe interfata NVMe (cu viteze net superioare celor SATA).

 HopCatalin, on 22 iunie 2017 - 12:41, said:

4. Marci sau serii preferate - fără ACER
Pura curiozitate, de ce nu Acer?

Attached Files



#7
HopCatalin

HopCatalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.04.2011
Salut,

Mulțumesc mult de info (ieri nu am putut intra).

Să o luăm pe rînd.

1. Cu laptopurile ACER am avut experiențe nefericite în trecut - eu folosesc un Dell N7110 de aproape 6 ani, i7, 6 GB RAM, placă video cam slăbuță dar și-a făcut treabă. Dar simt că a îmbătrânit la ritmul la care-l folosesc (singurul lucru schimbat la el a fost tastatura, sunt la a 3-a și e și asta pe ducă). Dar revenind la ACER. În paralel cu mine am avut colegi care au cumpărat ACER-e noi, configurații similare, chiar puțin mai bune, mai ieftine decât Dell-ul meu, care, în condiții mult mai safe de utilizare (cu portabilitate redusă, eu port laptopul zilnic la muncă, inclusiv în weekenduri) au ajuns în situația în care nu le mai pot folosi. Probleme în principal cu supra-încălzirea, plăci de bază arse. Nu știu situația din prezent a laptopurilor / notebookurilor produce de ACER, dar am această „experiență” negativă, mai ales în condițiile în care eram pe punctul de lua și eu unul.

2. M-am uitat peste caracteristicile acelui N870 și arată foarte bine, configurându-l cred că poți face un laptop foarte bun (probabil cel mai bun de pe piață la caracteristici) cu 5.800-900 de lei, cum e și configurația ta Mihai, că m-am jucat și eu puțin pe acolo. Am citit reviewurile, arată bine - am o singură problemă cu el - pentru un laptop care costă o cîrcă și jumătate de bani, nu-mi place absolut deloc cum arată. O să spuneți că-s subiectiv și că nu are relevanță cum arată față de conținut. Dar în banii ăștia chiar m-ar interesa să am și ceva care să arate ok.

Mulțumesc oricum de sugestii, mă mai uit - într-adevăr, citind reviewurile, Asus-ul acela la care m-am uitat prima dată are probleme mari la răcire.

#8
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Da dar cu 7000 poti sa faci un laptop cu componente de PC si racire super :D Ca e ceva mai uratel.... mai gandeste-te.

#9
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
1. Depinde foarte mult de seriile laptopurilor respective. Ca producător, Acer a crescut enorm față de anii trecuti in ceea ce privește calitatea laptopurilor. Cel mai bun exemplu in acest sens este seria E5, una din cele mai echilibrate serii low-end. Au configurații mai bune sau asemănătoare cu ale competitorilor, dar câștigă la construcție si dispozitivele de input.
Luând un exemplu si din zona high-end, seriile Predator si VN7 sunt superioare Asus-urilor din aceeasi bani, daca jocurile reprezintă scopul cumpărării.

Ca idee, din ce ani sunt laptopurile la care ai facut aluzie?

De asemenea, ai punctat un aspect foarte important al utilizării tale. Ai spus ca nu menajezi laptopurile când le iei intr-un alt loc, iar asta ar reprezenta o problema. Laptopurile care se încadrează in bugetul tău sunt bine construite, dar departe de a fi niste puncte de referință in termeni de fiabilitate. Tocmai din această cauza ti-as sugera sa ridici bugetul.

2. Consider că arată chiar decent, fără acele elemente specifice laptopurilor dedicate jocurilor. Sa vedem, despre design-ul cărui laptop ai o părere pozitivă?

#10
HopCatalin

HopCatalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.04.2011
1. Despre laptopurile ACER - chiar nu am idee anii de fabricație, dar putem să facem o deducție logică. Cumpărate acum șase ani, deci undeva 2010-2011 să spunem, modelele nu erau entry level (costa 3.000+ unul) deci nu cred că erau mult mai vechi față de anul 2010 (ca apariție pe piață)

Eu menajez și am foarte mare grijă de laptopuri cînd le iau dintr-un loc în altul :) doar că problema e că folosesc zilnic la muncă, în weekenduri la un alt job și e mereu cu mine chiar dacă plec și o zi / două de-acasă. În acest sens, Dell-ul meu a avut fiabilitate maximă, n-a pocnit nimic în el și am trecut prin multe împreună.

2. Păi ca design mă uit la Clevo, ca să ne îndepărtăm de eye-candy-urile făcute să te atragă doar prin asta, cum sunt Asus sau Lenovo (care-mi plac tare mult cum arată, versiunile astea gaming mă refer) Clevo 850 arată mai ok decît 870, care pare, din fotografii cel puțin, un pătrat complet - dar și versiunile P640, P650. Aici mă refer strict din punct de vedere al aspectului.

#11
HopCatalin

HopCatalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.04.2011
Despre modelele HP ce părere aveți?

Tip OMEN

https://altex.ro/lap...windows-10-home

#12
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Foarte bune pareri, eu am unul dar racirea nu e punctul forte al unui Omen :)) Mai bine mergi pe un clevo la 6000 si ai racire superioara sau un Rog sau acer predator.

#13
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 12.09.2015
Eu in Acer Predator am mare incredere.Demontati un laptop Asus si un Acer si veti vedea in interior o calitate mai buna la Acer dar si modul in care este construit si gandit.Toate cele bune.

#14
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si Lenovo Legion ar mai fi o optiune. Posted Image

#15
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Legion-urile au printre cele mai slabe si necalibrate IPS-uri, nu le recomand, mai ales pentru editari foto.

#16
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Am avut 2 Rog-uri ,  nici o problema cu ele . Ambele au racire cu 2 ventilatoare.   Am mai luat un Asus pentru cineva din familie  care are doar un ventilator ,  dar o sa-l foloseasca mai mult pe multimedia asa ca prea putin conteaza racirea.   Din ce am vazut  unele serii mai noi de Rog au trecut pe racire cu un fan  ,  dar cred ca  mai sunt modele si cu 2 .

#17
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
ROG-urile veritabile au răcirea cu doua ventilatoare.

ROG-urile low-end sunt bazate pe platforma Asus N, ele fiind, in mare parte, cele cu un singur ventilator.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate