Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ajutor - trafic SSH suspect din retea...

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
A zis ca e pe aceeasi conexiune, deci trebuie verificat absolut orice echipament ar putea fi compromis.

#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Si a mai spus can este in administrarea altei firme. Poti anunta firma ca le scoti echipamentul din retea. Eu nu inteleg ce "audit" au facut cei care ti-au spus can esti "ok"

#21
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
pe "numele" carei firme este abonamentul de internet? al vostru sau al lor, aia cu DVR-ul?

daca e pe al vostru, anunta-i si da-le 24h sa-si remedieze problema, ca altfel le tai netul.
nu o rezolva, sanatate. scoti mufele din echipamente si duca-se. daca e pe tarlaua lor
abonamentul si voi primiti net de la ei, ar fi cazul sa va cautati alternative ca sa nu ramaneti
fara net. inteleg ca tu primesti notificarile, deci voi sunteti titularii contractului, asa ca...

Edited by dygey, 22 June 2017 - 13:23.


#22
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
si dc cineva face trafic ssh pe porturile alea, inseamna ca e suspect? si ce treaba au ei sa se uite in traficul tau?
E posibil sa faca cineva un port forwarding in router sa intre pe masinile din LAN via SSH. ce-i asa mare smecherie?

#23
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
Eu nu ma pricep la chestii avansate de securitate...dar se pare ca ceva din reteaua noastra [aici vreau sa fac niste precizari: folosesc "a noastra" pt usurinta exprimarii, eu personal nu am nici o legatura "de rudenie" cu firma respectiva, atata doar ca au o aplicatie de la mine si ii mai ajut ce pot si stiu] face niste "chestii" nepermise altora. Acei "altora" au raportat IP-ul nostru in www.blocklist.de Am luat legatura cu cine se ocupa de DVR si el sustine ca acesta fiind cu Linux nu se poate virusa.... eu nu ma cert cu el si am "raportat" patronului lui. Acesta m-a asigurat ca se va inlocui DVR-ul cu totul (masura exagerata si nu sigura, dar na...). Astazi dupa ce isi termina programul o sa fac un back-up al setarilor din router apoi o rescriere de firmware si la final, un "Tatal nostru"!

#24
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Vezi ca persoana care se ocupa de DVR e posibil sa fi facut niste matzocarii pe linux-ul ala.
Cum intra el remote pe DVR? Ce porturi sunt deschise in router?

#25
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003

View Postsonnydellmarco, on 22 iunie 2017 - 14:39, said:

Vezi ca persoana care se ocupa de DVR e posibil sa fi facut niste matzocarii pe linux-ul ala.
Cum intra el remote pe DVR? Ce porturi sunt deschise in router?
acum nu mai este nici un port forwardat...din pacate, am omis sa salvez lista cu forwardurile inainte sa le sterg pe toate...

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
O sa tipe in cazul asta cel cu DVR-ul ca nu se mai poate conecta la el.
Ptr acces la el avea nevoie de port forward. Si eventual de un serviciu gen DynDNS daca nu-l folosea pe cel al RDS-ului.

Si adevarul e ca am mai auzit de utilizatori de DVR-uri care le-au montat al RDS si au avut genul asta de probleme.

Evident era vorba de chinezarii no-name.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate