Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat vase si grasimea

Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 

Acces roaming nu este disponibil...

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Teapa atehnica, mai degraba.

Edited by gumball3000, 22 June 2017 - 08:58.


#20
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostStef_Stef, on 22 iunie 2017 - 08:15, said:

e un abuz. si eu am primit un mesaj sms in care am fost informat ca serviciul de roaming a fost dezactivat. asa, brusc...
apasă 'obţiunea' portare
cum să dai 7 ioro pe un ab cînd poţi avea 3 cu 10???????? şi 2 cenţi minuta în lumea largă?
sincer nu vă înţeleg.

#21
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005

View Postmircea812, on 22 iunie 2017 - 08:27, said:

Acelasi raspuns l-am primit si eu. La intrebarile mele "Sa inteleg ca pot folosi (cum ar fi normal), roaming-ul de date linistit? Cu cantitatea calculata dupa formula?" inca nu am primit raspuns.

Intre timp am primit si raspunsul.

"Da, este doar o greseala in myvodafone pe care o vom corecta.
Ana''

Posted Image

Edited by mircea812, 22 June 2017 - 09:45.


#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Yeah, right... La o săptămînă după ce s-a introdus roamingul model nou? Am așa o impresie că e "greșeală" doar fiindcă s-a prins lumea . Altfel devenea normal.

#23
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Partea frumoasa este cand intri in alta tara si primesti SMS ca nu ai roaming activ. Cu cine te certi? Unde suni? E ciudat cum asa, dintr-o data, apare mesajul ala in contul myvoda!

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Au fost probleme serioase la Vodafone in special in 15 iunie - probabil nu s-au remediat nici acum.

Cel mai simplu puteti verifica voi din telefon la *123# daca e activ sau nu.

Eu am fost plecat din tara pe 15 Iunie - m-am intors abia de saptamana asta. 5 persoane din cei cu care am fost plecat s-au trezit brusc pe 15 fara roaming desi abonametele aveau roaming. Eu pe 15 am primit mesaj cu "Bine ai venit in tara, te rugam sa ne spui cum a fost experienta de Roaming avuta..." In momentul primirii SMS-ului eram la Atena. De cand a ocupat Romania Grecia, nu stiu.

#25
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
La Vodafone UK a fost simplu, din 11.06 tot ce aveai in abonament/cartela se putea folosi si in U.E. La depasire se aplicau tarife nationale.

La Vodafone Romania se vede managementul stil romanesc, doamne fereste sa piarda ei 1 cent.

#26
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

View Posteiffel, on 22 iunie 2017 - 11:24, said:

Au fost probleme serioase la Vodafone in special in 15 iunie - probabil nu s-au remediat nici acum.

Cel mai simplu puteti verifica voi din telefon la *123# daca e activ sau nu.

Eu am fost plecat din tara pe 15 Iunie - m-am intors abia de saptamana asta. 5 persoane din cei cu care am fost plecat s-au trezit brusc pe 15 fara roaming desi abonametele aveau roaming. Eu pe 15 am primit mesaj cu "Bine ai venit in tara, te rugam sa ne spui cum a fost experienta de Roaming avuta..." In momentul primirii SMS-ului eram la Atena. De cand a ocupat Romania Grecia, nu stiu.
Cum se verifica la cost control? Mie imi apar doar min/MB/cost soplimentar, nimic despre roaming!

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Scuze am incurcat codurile :)
Vroiam sa zic *100#

#28
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View PostCatean, on 22 iunie 2017 - 11:49, said:

La Vodafone UK a fost simplu, din 11.06 tot ce aveai in abonament/cartela se putea folosi si in U.E. La depasire se aplicau tarife nationale.

La Vodafone Romania se vede managementul stil romanesc, doamne fereste sa piarda ei 1 cent.
Vodafone uk la 10lire nu-ti da mai nimic, are de unde sa sustina roaming-ul.
Problema e diferenta de pret per minut sau MB intre cele 2 tari de exemplu.
Ai nostri trebuie sa cumpere minute la preturile lor si sa le refactureze catre clientul roman la preturi "romanesti".

#29
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Cum sa cumpere la pretul lor? Normele U.E. impun un maxim de interconectare si cost date la fel pe tot spatiul uniunii.

#30
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View PostCatean, on 22 iunie 2017 - 13:28, said:

Cum sa cumpere la pretul lor? Normele U.E. impun un maxim de interconectare si cost date la fel pe tot spatiul uniunii.
Tariful de interconectare intre retele internationale chiar nu stiu, doar cel maxim catre client.

Daca ai pune un link.

#31
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Pai aici : http://europa.eu/you...ts/index_en.htm

Wholesale cap :

3.2 cents per minute of voice call made
1 cent per SMS
7.70 euro per GB of data (cap in 2017)

Astea sunt maxime. Operatorii clar negociaza mult mai jos intre ei in functie de trafic.


Edited by Catean, 22 June 2017 - 13:41.


#32
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Pai la noi e 1 eurocent minutul pentru piata interna si nu ii vad pe ai nostri cu atat de multe minute intrate din exterior ca cei de afara.

#33
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postalexa32, on 22 iunie 2017 - 14:02, said:

Pai la noi e 1 eurocent minutul pentru piata interna si nu ii vad pe ai nostri cu atat de multe minute intrate din exterior ca cei de afara.

Cred ca totul se reduce la cata populatie are un stat din UE. Clar Germania/Franta/UK/Polonia vor avea alta putere la o negociere, cand au zeci de milioane de abonati, nu milioane ca operatorii nostri. Idee ii ca avem limite maxime acum si sunt sigur ca nici macar un singur operator nu va lucra la nivel maxim, probabil mai jos de jumatate.

#34
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Am sunat la Vodafone - i-am prins după o oră de ascultat poezia cu "nu închideți bla bla bla" - rezultat:
Ea - Cum să nu, aveți roamingul activat.
Eu - Domnișoară, pe site apare că e dezactivat și că nu se poate activa pentru abonamentul meu.
Ea - Nu se poate așa ceva.
Eu - Eu pe cine cred - site-ul sau o voce la telefon?
Ea - La mine apare ca fiind activat.
Eu - Vă trimit printscreen.
Ea - Trimiteți.
Eu - Mai am o problemă - mi s-a făcut o ofertă ieri, am refuzat-o, acum apare ca acceptată pe site.
Ea - La mine nu apare.
Eu - Vă trimit printscreen. Vă rog să dispară de acolo.
Ea - Trimiteți.

Încep să cred că își actualizează sistemul și cineva a intrat cu picioarele acolo unde ar fi trebuit să lucreze cu capul. Aștept să văd în cît timp reacționează.

#35
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Tocmai ce am benoclat si eu ochii pe cont. Imi apare si mie inactiv (sau mai bine zis "in fundal" roamingul) si imi zice ca nu e disponibil, desi de 1 Mai am fost la bulgari si s-a conectat la MTel (cu binecunoscutul mesaj "Bine ai venit in ...."). Cum nu ies in urmatoarea perioada din tara, am zis sa merg pe *100#. La International si Roaming, din cele 3 optiuni (1. International, 2. Roaming si 3. Vodafone peste hotare) la 2 si 3 imi apare "Transfera bani prin M-Pesa"... Cred ca e busit binisor sistemul pe partea de roaming.

LE: am 3 abonamente: 2  Red4All de 13E (pe amblele roaming inactiv) si un CVT de 8 E( pe care am roaming activ)...

Edited by Pololica, 22 June 2017 - 15:10.


#36
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008
Sper ca va dati seama ca nu exista o problema cu serviciul de roaming in sine, ci cu modul de prezentare al acestui serviciu prin canale diverse (web, ussd, whatever).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate