Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Acces roaming nu este disponibil...

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Precizez ca pe numele meu sunt 3 abonamente , 2 abonamente Smart 8 fara telefon de 7,68 euro  si 1 abonament de 5 euro
Astazi  , cand am intrat in contul de myvodafone vad ca imi apare mesajul ca accesul la roaming nu este disponibil pentru acest tip de abonament(este valabil pentru toate cele 3 abonamente)
Am vrut sa il activez dar nu se poate apasand tabul Modifica( nu imi apare in lista de optiuni)
Aveti idee ce se intampla ?
La voi apare asa ceva ?
Atasez imagine

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 22 June 2017 - 05:42.


#2
dangiurca

dangiurca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 30.10.2008
Aceeasi problema :

"Salut!

Roaming-ul este activ pe numarul tau din 2010. Nu a modificat nimeni accesul la acest serviciu de atunci.
Cel mai probabil este o eroare din MyVodafone.

Daniel.", si asta e raspunsul Vodafone helper.

Edited by dangiurca, 22 June 2017 - 06:18.


#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ai avut acces pana acum la roaming pe ele? Voda a anuntat ca abonamentele fără roaming activ înainte de 15.06 nu vor puta fi folosite in roaming.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Intotdeauna am avut roamingul activ pe toate cele 3 numere

#5
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Numai anumite abonamente mai au accesa roaming. Pentru a avea acces la roaming in continuare, trebuie sa modifici planul tarifar cu unul din oferta cu roaming inclus. Din pacate, asta e interpretarea lor la directivele U.E.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCatean, on 22 iunie 2017 - 06:56, said:

Numai anumite abonamente mai au accesa roaming. Pentru a avea acces la roaming in continuare, trebuie sa modifici planul tarifar cu unul din oferta cu roaming inclus. Din pacate, asta e interpretarea lor la directivele U.E.

Daca este adevarat ceea ce afirmi acesta este un abuz deoarece in contractul pe care l-am incheiat cu vodafone mi se specifica acces la roaming
Interpretarile lor la directivele U.E. nu sunt problema mea si nu imi pot afecta clauzele din contract

#7
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostMembruAnonim, on 22 iunie 2017 - 07:03, said:



Daca este adevarat ceea ce afirmi acesta este un abuz deoarece in contractul pe care l-am incheiat cu vodafone mi se specifica acces la roaming
Interpretarile lor la directivele U.E. nu sunt problema mea si nu imi pot afecta clauzele din contract

De acord, asteptam sa intervina si userul vodafone dar iti recomand sa suni la *222.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCatean, on 22 iunie 2017 - 07:05, said:

De acord, asteptam sa intervina si userul vodafone dar iti recomand sa suni la *222.

am sunat dar efectiv nu ma inteleg cu Andreea
Ce naiba trebuie sa ii spun ca sa imi faca legatura cu un consultant Vodafone ?

#9
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
Daca este abonament de tip " ce vrei tu" sau cum le numesc ei, sunt niste strutocamile, jumatate abonament, jumatate cartela reincarcabila, care nu permit sa faci costuri suplimentare, de aceea accesul la roaming nu este disponibil. Nu le poti folosi ca sa platesti parcarea prin sms si alte servicii care presupun costuri suplimentare. Practic folosesti doar ce platesti ( prepay ) si in general sunt adresate pentru copii sau vasnici.

#10
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
e un abuz. si eu am primit un mesaj sms in care am fost informat ca serviciul de roaming a fost dezactivat. asa, brusc...

Edited by Stef_Stef, 22 June 2017 - 08:15.


#11
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostStef_Stef, on 22 iunie 2017 - 08:15, said:

e un abuz. si eu am primit un mesaj sms in care am fost informat ca serviciul de roaming a fost dezactivat. asa, brusc...

Interpretarea mea a directivei U.E., ii ca nu pot restrictiona accesul abonamentelor/cartelelor cu oferte anterioare datei de 15.06.2017 :

http://europa.eu/you...ts/index_en.htm

Edited by Catean, 22 June 2017 - 08:25.


#12
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,974
  • Înscris: 08.06.2005

View Postdangiurca, on 22 iunie 2017 - 05:57, said:

Aceeasi problema :

"Salut!

Roaming-ul este activ pe numarul tau din 2010. Nu a modificat nimeni accesul la acest serviciu de atunci.
Cel mai probabil este o eroare din MyVodafone.

Daniel.", si asta e raspunsul Vodafone helper.
Acelasi raspuns l-am primit si eu. La intrebarile mele "Sa inteleg ca pot folosi (cum ar fi normal), roaming-ul de date linistit? Cu cantitatea calculata dupa formula?" inca nu am primit raspuns.

#13
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Accesul la roaming nu este disponibil pentru acest tip de abonament.

La fel apare si la mine pe un RED 15 ptr care platesc 8 E si altul de 5 E.
Am sunat la *222 si am aflat ca roamingul e activ. Nu au idee de ce imi apare mie ca inactiv. Si alta veste: ehal ce optiuni, beneficii, bonusuri ai, formula lor e valabila, Ai date in roaming dupa forumula si nu dupa ce iti scrie in abonament.

Edited by anducoj, 22 June 2017 - 08:41.


#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am scris si eu aici, dar si altii: https://forum.softpe...8#entry21308312
Nu este normal ceea ce fac.

Interpretarea ANCOM pare diferita de cea a UE:

Quote

Începând cu data de 15 iunie 2017, ești tarifat pentru serviciul de roaming în UE/SEE ca și cum ar fi un consum efectuat în România, în afara propriei rețele, în măsura în care acesta nu depășește limitele unei utilizări rezonabile.
Spațiul Economic European (SEE) cuprinde statele membre ale Uniunii Europene (UE), la care se adaugă Norvegia, Islanda și Liechtenstein.
Aceste reglementări ți se aplică automat dacă ai un plan tarifar cu roaming, cu excepția situației în care ai ales în mod expres un plan tarifar alternativ pentru serviciul de roaming în UE/SEE, altul decât cel reglementat. Chiar dacă ai făcut o astfel de alegere ai dreptul să te întorci la tarifele reglementate pentru furnizarea serviciului de roaming în UE/SEE, fără costuri suplimentare. Dacă ai deja un plan tarifar cu roaming, furnizorul tău nu îți poate condiționa aplicarea „Roam like at home” de acceptarea trecerii la un alt plan tarifar sau a reînnoirii abonamentului în vigoare.


Furnizorii pot să ofere şi planuri tarifare (abonamente sau cartele preplătite) fără roaming în UE/SEE. Furnizorii au obligația să informeze clienții asupra faptului că planul tarifar achiziționat este fără roaming în UE/SEE.
ANCOM îți recomandă să verifici, înainte de a efectua o călătorie în afara României, dacă planul tarifar pe care l-ai achiziționat este cu sau fără serviciul de roaming internațional.


3. Cum funcționează concret "Roam like at home"?
În planul tarifar (abonament, cartelă preplătită, (extra)opțiune) pe care l-ai achiziționat ai mai multe beneficii naționale incluse – minute/SMS-uri în afara propriei rețele, respectiv date (MB/GB) disponibile la nivel național.
Începând cu data de 15 iunie 2017, în limitele unei utilizări rezonabile, poți folosi toate beneficiile naționale incluse și în roaming în UE/SEE, fără alte costuri suplimentare.

http://www.ancom.org.ro/roaming_3767

Sunt niste lucruri care se bat cap in cap si in comunicatul ANCOM (negru vs rosu).

Edited by gumball3000, 22 June 2017 - 08:45.


#15
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
ANCOM este o papusa condusa de operatori. Astia au facut lobby la nivel ue si national. Tind sa cred ca, cel putin pe partea de date, incepe sa fie mai rau ca inainte de 15 iunie :D Cum au dat-o ei ca nu s-a aplicat mai nimic din "directiva".

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Si bomboana de pe coliva:

Apelurile și SMS-urile primite în roaming în UE/SEE sunt gratuite.

You don't say! Am lasat link mai sus unde am scris ca nu pot primi apeluri pe nr de Romania cand sunt intr-o alta tara din UE, iar o alta persoana spunea tot acolo ca ii lua din credit.

Edited by gumball3000, 22 June 2017 - 08:50.


#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,979
  • Înscris: 18.12.2007
Erori tehnice, trebuie rezolvate de operator.

#18
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Si cand te gandesti ca unii trambitau in favoarea unor portari ca la ala e mai bine, ca la celalalt e miere. Vodafone ...Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate