Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Nedumerire ambreiaj

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@bumpocbum
cheful e una si faptul ca banda 1 este impracticabila e alta poveste.

problema la condus e tot timpul ierahizarea prioritatilor si evaluarea riscurilor...

Edited by arg, 22 June 2017 - 14:05.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt mult prea rare soselele bune in Ro, mai ales prima banda. Nici macar prapadeniile de autostrazi nu sunt intregi. Dar iti dau dreptate asa ca pun "cheful" in ghilimele.
Apropo de prima banda am vazut cum o duba pe autostrada Bucuresti-Constanta a luat in plin un parapet de pe margine, era chiar in fata mea. Pe prima banda soseaua s-a lasat si a tinut apa....

Edited by bumpocbum, 22 June 2017 - 14:12.


#39
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Oameni buni, ce atata tura vura si certuri ? Luam masina cu cutie automata si am scapat de griji. :D

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si cum faci balans sa iesi din zapada iarna...?

#41
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ma gandesc ca o stii cutia automata. Nu intri in zapada.

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu dar am vazut un posesor de Mercedes cu automata cum se chinuia sa iasa din zapada....Noroc ca avea si lopata in masina...

#43
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Poate pun astia pe viitor pe cutiile de viteze functia "iesire din zapada" Pui schimbatorul pe pozitia S (snow). :D

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
mie-mi place la cutia automata situatia cand esti cu botul la vale si ai un obstacol in fata foarte  aproape.

#45
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Ce-are cutia automata cu zapada?! :w00t:

Problema este intre volan si scaun, nu in cutie!

#46
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Aici ți-a zis cum se face; nota 10.

Repet și eu cu o formulare proprie: când te apropii de un viraj: dacă e nevoie semnalizezi, reduci viteza suficient(ca să nu iei virajul pe două roți), treci intr-o treaptă de viteză adecvată(și deja ai eliberat ambreiajul), parcurgi virajul putând controla direcția/volanul cu ambele mâini și fără a călca apa cu picioarele, anulezi semnalizarea dacă nu s-a oprit și asta e tot - nu faci cruce, nu bați mătănii, nu umbli la climă, la radio, la tel.; dacă e o intersecție te benoclezi bine să nu dai peste vreun mititel care traversează.

Cum stai cu vederea periferică?

Cel mai bine fă rost de la vechituri de o carte de condus dinainte de '89; acolo scrie clar și concis cum se conduce.

#47
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
daca esti nevoit sa franezi de urgenta (pieton, trecere, masina in fata care opreste) in curba, nu e bine sa ai ambreiajul apasat? in caz contrar la oprirea full moare motorul, tu fiind intr-a 3a sau cat erai

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
cand franezi de urgenta automat calci si ambreajul, sau ma rog unii nu au jocul de picioare facut si calca cu disperare acceleratia in loc de frana.

#49
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Da' mai da-l dracului de motor, mai bine moare el decat pietonul. Raspuns: NU.

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFlat, on 23 iunie 2017 - 11:21, said:

daca esti nevoit sa franezi de urgenta (pieton, trecere, masina in fata care opreste) in curba, nu e bine sa ai ambreiajul apasat? in caz contrar la oprirea full moare motorul, tu fiind intr-a 3a sau cat erai

La franarea de urgenta NU mai ai timp sa apesi pe ambreiaj. Si daca motorul se opreste nu e nici o problema.

View PostTyby, on 22 iunie 2017 - 16:41, said:

Ce-are cutia automata cu zapada?! Posted Image

Problema este intre volan si scaun, nu in cutie!

Din cate am citit multi au probleme cu iesitul din zapada prin balans....care e mult mai dificil de realizat (daca e posibil asa ceva).... Dar cum nu am cutie automata am relatat  ce am vazut live dar si din diverse postari de pe net... Deci conducatorul auto e de vina ca nu stie sa folosesca automata ca sa faca balans....

#51
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View PostFlat, on 23 iunie 2017 - 11:21, said:

daca esti nevoit sa franezi de urgenta (pieton, trecere, masina in fata care opreste) in curba, nu e bine sa ai ambreiajul apasat? in caz contrar la oprirea full moare motorul, tu fiind intr-a 3a sau cat erai
1. Așa mergi permanent cu stângul pe ambreiaj și la orice frânare nema frână de motor(pe zăpadă este esențială).
2. Iei viraj cu a 3-a doar subturat, altfel de la 40km/h în sus iei curbe ale șoselei, evident cu viteza adecvată și în treapta de viteză corespunzătoare.

#52
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

View Postdanvlas, on 23 iunie 2017 - 11:25, said:

Da' mai da-l dracului de motor, mai bine moare el decat pietonul. Raspuns: NU.

Corect! :)

View Postbumpocbum, on 23 iunie 2017 - 14:15, said:

La franarea de urgenta NU mai ai timp sa apesi pe ambreiaj. Si daca motorul se opreste nu e nici o problema.

De ce sa n-ai timp?! Franare de urgenta inseamna ... chiar de urgenta: ambele picioare pleaca reflex catre frana / respectiv ambreiaj. De altfel de aici vine si problema comuna intalnita de catre soferii de manuala la primele "ture" cu o automata: se reped cu ambele picioare si, cum pedala de frana e ceva mai lata (in general) la automate, ciupesc capatul pedalei de frana cu piciorul stang. Rezultatul poate fi interesant daca pasagerii nu poarta centura.

M-a rugat saptamana trecuta un prieten (sofer vechi, cu multa experienta, insa niciodata pe vreo automata) sa fac un pic de teorie / practica cu el inainte de a pleca la drum cu o masina automata. Dupa cateva ture s-a lamurit ce si cum, dar a comentat la mentiunea mea de mai sus ("nu are cum, doar nu conduc de ieri!"). Ieri am vorbit cu el, si mi-a spus ca au fost tare bune centurile la prima franare de urgenta! :peacefingers:

View Postbumpocbum, on 23 iunie 2017 - 14:15, said:

Din cate am citit multi au probleme cu iesitul din zapada prin balans....care e mult mai dificil de realizat (daca e posibil asa ceva).... Dar cum nu am cutie automata am relatat  ce am vazut live dar si din diverse postari de pe net... Deci conducatorul auto e de vina ca nu stie sa folosesca automata ca sa faca balans....

Cum spuneam si mai sus: de cele mai multe ori problema este intre volan si scaun. Majoritatea masinilor cu automata cat de cat actuala schimba vitezele suficient de repede incat sa nu fie un neajuns pentru a face balans.

#53
hummin

hummin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 25.06.2017
Mda,numai ca la unele din sărăciile astea actuale nu mai poti dezactiva manual esp,asr sau ce drac are si mai iesi din zapada doar împins :D

#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
asr-ul te scote mai usor din zapada, ca se comporta ca un diferential blocabil... in loc sa se invarta aiurea doar o roata, o va face sa traga si celalta...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate