Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Remove and check color cartridge HP psc 1610 in W7

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Se da o imprimanta All In One, marca HP, model psc 1610.

Am schimbat cartusul color. Pret de maxim 30 secunde, era Ready, dupa care afiseaza "remove and check color cartridge" de care nu mai pot scapa, si, ca atare, nu mai pot folosi imprimanta, nici ca si copiator.
Fara cartus color nu functioneaza. Cartusul este drept e unul compatibil, nou, dar nu original.

Am incercat toate metodele gasite pe net, de resetare ( exemplu ), dar fara success,
Singura printare pe care o face este din meniul ei (din metoda de mai sus), la Print Cartridge. Si atat. Apoi revine la mesajul din topic.

Asa zis patchul pentru fixare refill care apare pe siteul official este doar pe XP si Vista. De la 7 in sus nu mai exista.
Sistemul de operare este W7x64. Ca atare, driverul imprimantei este cel corespunzator de pe siteul official.

Este cineva pe aici pe forum care sa fi lucrat in service-ul HP si care sa ma poata ajuta cu niste sfaturi.
Un update de firmware imprimanta? Un reset (bacteria CMOS; am vazut alte modele de imprimante HP ca ar avea asa ceva)? Dar nu stiu cum.

A mai patit cineva, recent, de la Win7 in sus (ca asa discutii au mai fost pentru acest model, dar fost-au demult)?
Ceva idei?

Multumesc

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postcolombo2003, on 22 iunie 2017 - 01:44, said:

Este cineva pe aici pe forum care sa fi lucrat in service-ul HP si care sa ma poata ajuta cu niste sfaturi.
Este chiar indicat ca toti fostii-angajati din diverse companii sa incalce diverse conditii si termeni pentru ca ... pitong gratis ajutor moca n'am.

Las' ca plateste nea' @columbo2003 despagubirile in caz de probleme.

---------

Auzi, bre, da' sa te duci la un "indian de cartier, expert in rezolvat imprimante" si sa ii dai suma cuvenita ca sa te scoata din rahat si sa te rezolve cu problemele nu te-ai gandit? O fi scump? O fi naspa?

Sau, na, mai simplu: de cumparat treaba aia care se pune in imprimanta, merge instant si nu-ti creeaza probleme... de ce te-ai ferit?

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Cu cartusul vechi cum se comportă?
Neconectata la PC cum se comportă? Ar trebui sa functioneze pe copiere singura, fără drivere.

Edited by dorin_2k, 22 June 2017 - 04:15.


#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

View Postdexterash, on 22 iunie 2017 - 04:13, said:

Ce termeni si conditii visezi? Un mic pont si in privat, un sfat ceva, n-am cerut secrete de stat, de companie, matritele vreunei imrpimante etc etc etc. Si putea fi si in privat la urma urmei. Ma gandeam ca poate mai e vreo procedure ceva de reset pe care n-am facut-o si care ar fi rezolvat problema. Nu e prima imprimanta care imi trece prin mana, si la alte modele exista posibilitatea asta si chiar functiona.
Da, si tu tot asa faci cand ai o problema? Te duci fix la Dorei de cartier sau indieni la colt de strada? C'mon man! Te-ai trezit si tu vorbind asa aiurea. Posted Image

View Postdorin_2k, on 22 iunie 2017 - 04:13, said:

Cu cartusul vechi cum se comportă?
Neconectata la PC cum se comportă? Ar trebui sa functioneze pe copiere singura, fără drivere.
Pai tocmai, ca neconectata la PC (pe USB) arata acea eroare, si, asa cum am precizat deja, in aceste conditii nici copierea nu functiuoneaza.
Nici cartusul vechi nu-l mai recunoaste (acelasi mesaj de eroare). Si cel vechi tot compatibil a fost (deci nu original). Si identic ca firma cu ce am luat acum. Numai ca pe asta noi nu mai vrea sa il vada.

Am curatat si contactele pe acolo, dar fara rezultat.
Deci, ceva idei?

Edited by colombo2003, 22 June 2017 - 09:39.


#5
Nobrain82

Nobrain82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.06.2016

View Postcolombo2003, on 22 iunie 2017 - 01:44, said:

era Ready, dupa care afiseaza "remove and check color cartridge" Cartusul este drept e unul compatibil, nou, dar nu original.

Nu era compatibil nou, ci remanufacturat, daca s-a comportat asa.

#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Gata, vesti bune: cartusul mi-ar fost inlocuit, si acum functioneaza! Posted Image

PS. Rezolvat, se poate inchide!

#7
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Cumpara NUMAI cartuse originale HP 338/343-344. Cele remanufacturate sunt cartuse folosite, curatate......care nu vor mai afisa nivelul si care pot fi reincarcate de mai putine ori.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate