Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfaturi cumparare casa in Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Am inteles si va inteleg.Posted Image
Dar l-am intrebat pe initiator Posted Image si as vrea sa-i aflu motivatia personala.

ps.
Si eu pot afirma ca Tg.Mures este cel mai frumos oras din tara (de asemenea o gramada de lume spune asta) dar prefer sa ma abtin.
De altfel,si eu consider Brasovul un oras deosebit,nu neaparat frumos.Frumos este doar orasul vechi.Pe dinafara,pentru ca n-am avut ocazia sa intru in locuinte sau curti,decat la o singura adresa,de pe strada Castelului.

Edited by adisz, 22 June 2017 - 12:54.


#20
Beekeeper

Beekeeper

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.06.2017
Multumesc tuturor pentru raspunsuri si pareri.

@ Tarzy : Am notat recomadarile,voi incerca sa aflu mai multe detalii.

@ argentum : chestia cu cumparatul in Canada si vindutul pare o idee buna de departe. Realitatea este alta si ar fi prea mult sa explic de ce nu se aplica. Pe scurt totausi : 100k euro nu sint o carutza de bani pentru Canada. Vancouver si garsoniera ? Daca as avea 1 milion de dolari nu i-as da pe o casa in Vancouver. 100k in Vanvcouver nu cumpara nici un sifonier in strada.
Nu ma intereseaza sa stau de curul chiriasilor sa-si plateasca chiria si nici sa fac investitie. Niciodata nu voi putea stringe banii atit de repede incit sa fii inaintea cresterii pretului caselor/apartamentelor. Cel putin aici.

@ mariovrs : adica ?

@ AlexRe  si JurasikMan: Apreciez foarte tare raspunsurile voastre.Este exact informatia care speram sa o pot obtine. Multumesc pentru timpul acordat.

Am citit despre Avangarden si sotia cunoaste pe cineva care are un apartament acolo. Va trebui sa intru in legatura cu ei sa cer informatii. Deocamdata as dori sa evit statul la bloc.

@BodCasa : multumesc pentru ideile date. Nu m-ar deranja sa ies din oras daca pot avea access cit de cit la cele trebuincioase unuia care a avut la nas toat viata lui cele ce ofera orasul. Stiu ca lumea traieste acolo si probabil foarte bine. Eu incep sa caut in locurile cu conditii familiare,dar nu este neaparat sa ramina asa. Am plecat de foarte mult timp, nu joaca in favoarea ta sa nu stii locul.

@adisz si honeymik :  honeymik, nu numai ca am auzit dar am vizitat Brasovul de multe ori,cind eram in tara,si cind am mai venit inapoi sa imi  vad familia. adisz : nu pot spune precis de ce m-am fixat pe Brasov sa fiu sincer. Imi plac muntii,este un loc pe care l-am mai vizitat. Pare pueril dar nu am alt raspuns.Am cunostinta de alte orase, ca de exemplu Sibiu,Timisoara, Iasi,etc dar cind eram copil si ma plimbam (fara masina ) locurile unde mergeam erau mai aproape de Bucuresti unde am fost nascut. Exclus sa ma mut acolo vreodata.Posted Image .

As dori sa pot vizita Tg.Mures si alte locuri frumoase in tara. In mod sigur daca ma intorc si am unde locui  :).

#21
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
tocmai ca am spus, si de stai in vancouver, cumperi in montreal. halifax. cauta. cat e 100k euro in cad? 150k? trebuie sa poti gasi un studio modest undeva, il inchiriezi la studenti, tineri etc.
acolo sunt companii specializate ce se ocupa cu intretinerea, inchirierea imobilelor. nu misti un deget, platesti comisionul. in romania cum faci? te trezesti si cu casa vanduta...

#22
Beekeeper

Beekeeper

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.06.2017
argentum ai dreptate este mai simplu aici dar nu asa cum crezi. Pot dezvolta raspunsul dar nu cred ca este cazul aici. Nu ma excita idea de chiriasi nici aici nici acolo. Stiu ca nu se poate tine o casa/apartament gol. Este intr-adevar o problema la care inca nu am raspuns. In marea mea naivitate ( ca sa nu zic prostie ) ma gindesc ca nu au murit toti oamenii buni in Romania. Poate oi gasi sa ude careva florile cit nu sint eu acolo.

#23
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Parerea mea e ca te grabesti. Nu vad rostul pt care sa blochezi niste bani intr"o casa in care nu va sta nimeni

#24
Beekeeper

Beekeeper

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.06.2017
argentum : nu pot spune ca nu ai dreptate. Inca ma gindesc. Multumesc pentru parere,sincer.

Edited by Beekeeper, 22 June 2017 - 23:25.


#25
Beekeeper

Beekeeper

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.06.2017
Ce pareri avetzi de posibilitatea asta:
https://www.imobilia...?lista=70740872

Vad ca in general lumea se fereste de case noi si probabil la acesti bani ( putini se pare ) prefera apartament la bloc.




#26
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai sunt case facute ca sa coste cam cat un AP.
Acum depimde ce vrei tu.

#27
Beekeeper

Beekeeper

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.06.2017
BodCasa,cum am spus mai sus. As prefera o casa in locul unui apartament dar citesc ca multi se feresc de cele construite; le fac singuri,nu le iau facute.
Unii au venit aici sa spuna ca nu am bani destui de casa,cred,dar nu au zis si de ce cred asta. Vad ca exista case la banii pe care ii am. Mai departe,dar pe hirtie arata ok.  Probabil o sa uit deocamdata idea. O sa continui sa citesc experientele altora,probabil voi afla ce vreau.

In Canada se construiesc din lemn si carton. Nu sint cine stie ce dar nici nu iti cad in cap. Nu sint cutremure,intr-adevar,dar este iarna si aici. La jumate de milion de dolari oricum le iei cu ferestre strimbe si bati cuiele inapoi in carton la fiecare Craciun sa nu te plictisesti,asa ca nu vad care ar fi problema uneia facuta  in Romania daca nu e strimba sa cada la prima ploaie.


#28
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
e chestie de mentalitate .... la noi casa se doreste a fi facuta pentru generatii .... probabil ca si in Canada ca si SUA abordarea este ceva mai lejera pe acest aspect .... constructia nu se lasa mostenire  .... faptul ca o casa "tine" cateva zeci de ani este suficient.

Nu spun ca mentalitatea romaneasca ar fi musai nechibzuita ... dar cunosc multe situatii in care parintii au facut mari sacrificii pentru a ridica ditamai prefectura-n batatura pe ideea sa aiba unde locui copilul .... iar copilu si-a luat lumea-n cap ori la capitala ori in lumea larga si acum e jale mare sa intretii mausoleul facut sa dainuie peste geberatii.

#29
Beekeeper

Beekeeper

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.06.2017
Exact Tarzy. Daca as posta poze cu case, sau chiar cladiri mici, in constructie unii probabil ca nu ar crede. Panourile din rumegus cu clei si lemnele two by four ( 2 inch pe 4 inch) sint cele 2 materiale de constructie. Se imbraca in vata de sticla si se pune caramida aparenta pe deasupra ca sa arate a ceva.
Si ma intreb iara de ce sint evitate casele noi in Romania si fiecare viseaza sa bage citiva ani din viata plus o caruta de bani in cele personalizate.  Poate imi scapa ceva.

Imi dau seama acuma ca in Romania rebuie sa ma intereseze mai mult legalitatea constructiei si existenta tuturor actelor, lucru neimportant aici. Probabil ca si scopul meu este mai greu de inteles deoarece nu este cu orizont imediat. Dar informatiile obtinute aici ma ajuta sa imi fac educatia necesara in caz ca voi continua cu idea.

Multumesc de raspuns.

#30
Beekeeper

Beekeeper

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.06.2017
De exemplu, poate cineva sa-mi spuna pro/contra la acest proiect : http://confortliving.ro/

#31
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Eu trec zilnic prin apropiere ; daca te ajuta pot trece sa vad zona .   Cateva aprecieri dar fara sa stiu exact strazile din spatele Brandusei / Lacramioarei :
- zona e in dezvoltare  dar utilitatile sunt trase in zonele locuite din apropiere . Din cate imi dau seama casele respective sunt inca in stadiul de proiect .
- in apropiere ( max.5  minute cu masina ) e un magazin Metro . De scoala , gradinita nu cred ca te intereseaza .
- zona devine din ce in ce mai aglomerata . La ora 8 se formeaza la sensul giratoriu Metro  o coada  de 2-300 m.  La alte ore nu mai sunt probleme .  Sper sa fie ceva temporar cat sunt lucrari in Cristian ( primul sat inspre Bran/Rasnov)  .
- Dinspre drumul national pana la cele amintite mai sus strazile sunt asfaltate .  Probabil ca dupa ce se termina  de construit zona se vor asfalta si celelalte .  Si la cele asfaltate acum a durat 4-5 ani daca nu mai mult.
- ca afacere ....hmmmm.  N-am idee cat costa o casa noua acolo . Dar un vecin incearca sa vanda o jumatate de duplex ( 120 mp P+M, cca 400 mp teren, constructie de 10 ani ) cu 120 keuro de cativa ani .
- de locuit acolo  pare a fi in regula ; zona e linistita  si deocamdata cu aer curat .
LE : m-am uitat mai atent pe harta .  E mai inspre Brasov si pe acolo n-am ajuns decat accidental.  Zona e locuita de mai bine de 3 ani dar drumurile sunt inca neasfaltate . Celelalte puncte sunt valabile .

Edited by ggelu, 17 July 2017 - 21:08.


#32
Beekeeper

Beekeeper

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.06.2017
ggelu, multmesc de raspuns si informatii.  Nu vreau sa te pun pe drumuri aiurea,o sa vin eu in August si ma voi duce sa ma uit. Vroiam parerile celor de prin apropiere,in caz ca stiau ceva ce nu se poate sti daca nu esti localnic.

Casele de la Confort trebuiau terminate de asta primavara parca ziceau ei. Am vazut ceva poze in facebook dar nu ma pricep. Pare construit decent dar nu am ochiul antrenat si nici nu am studiat constructiile :). Acum se pare ca se vede cimp frumos din gradina,dar ma intreb daca pe cimpul ala nu vor mai fi puse ceva blocuri mai incolo.
Am intrebat de acel proiect pentru ca preturile,desi mai mari un pic decit un apartament,nu sint extraordinar de mari comparat. De la Signature, de exemplu, am primit prin email oferta care este foarte apropiata la pret. Fara garaj. Ei vor 8000 de euro pentru un garaj. Cred ca il pot cumpara in Canada la banii aia.

In ultimul paragraf re referi a Sanpetru?



#33
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 Beekeeper, on 18 iulie 2017 - 21:42, said:

1) Acum se pare ca se vede cimp frumos din gradina,dar ma intreb daca pe cimpul ala nu vor mai fi puse ceva blocuri mai incolo.

2) In ultimul paragraf te referi a Sanpetru?
1) Ai dreptate. In zona s-au construit si niste chestii P+2 / 2-3 scari care seamana cu blocurile .  Trebuie vazuta zona ca sa-ti dai seama daca iti place sau nu .
2) Nu , e vorba doar de max. 200 m  mai departe .

#34
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

 Beekeeper, on 22 iunie 2017 - 03:30, said:

Probabil peste 15 ani. Mai devreme poate,dar cu penalitatzile de rigoare. Ok,periferie,sigur, dar ce cartiere potzi recomanda?

Mi-ar place sa nu fiu in aglomeratie,mai ales ca nu trebuie sa incurc oamenii care au treaba,dar nici in mijlocul cimpului. Cimpul este frumos,dar nu stiu cit de practic pentru un mos ( cu baba ) care nu conduc.

Am crezut ca Scheiul este ok pentru ca preturile nu sint foarte mari si pare si aproape si destul de departe de aglomeratie. Poate ma insel.
O sa vin sa ma uit sigur,dar deocamdata incerc sa imi dau seama de ce ar trebui sa ma feresc.

Cartierul Schei e extrem de central insa nu mi s-a parut deloc aglomerat, dupa standardele oraselor din Romania. Probabil si din cauza ca e un gen de fundatura si prin urmare nu are trafic de tranzit. Mi se pare o optiune destul de buna pentru cineva care vrea sa se retraga.

#35
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
oho, sa vezi ce e dimineata la ora cand intra copii la scoala !

#36
Beekeeper

Beekeeper

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.06.2017
FronT, multumesc pentru raspuns. ggelu are dreptate,dar cred ca in orice oras din lumea asta este aglomeratie cind pleaca copiii la scoala dimineata Posted Image
Ca sa fiu cinstit, nu ma astept sa nu fie aglomeratie intr-un oras de talia Brasovului. Mai multe strazi decit masini, nu cred ca am vazut asa ceva in nici un oras cit de cit mare. Locuiesc intr-un oras imens in care traficul este o problema si deja sint obisnuit cu el.
FronT a inteles probabil un pic mai bine ce incerc sa aflu. Ca persoana in virsta care nu are de plecat in fieacare zi undeva, potzi ocoli orele in care toata lumea care are treaba trebuie sa fie pe drum. Totodata ai nevoie sa ai magazine aproape si poate ceva ajutor medical in caz de nevoie.

Pentru ca este un cartier vechi si casele sint renovate prezinta numeroase necunoscute pentru mine,sau oricare altul care nu este localnic. Locatie, mod de constructie,posibilitati de modificare ( de exemplu adaugare o baie) si de ce nu , legalitatea constructiei ( acte de intabulare si orice altceva este nevoie sa fie legal vinduta). Cu citiva ani in urma ma uitam in alta parte dar marea majoritatea nu aveau acte in regula sa poata vinde legal,ceea ce nu ii impiedica sa vrea sa "take advantage". Astea sint necunoscutele unuia venit dinafara.

Pina in prezent am inteles ca in Schei casele sint relativ mici ( comparat cu altele construite noi sau apartamente noi) si ca trebuie sa fii atent la amplasarea casei, umiditatea si raceala din timpul iernii fiind o problema de tinut seama. Daca ar mia fi si alte detalii la care sa fiu atent, as aprecia sfaturi. Am cules doua anunturi interesante si voi veni sa le vad in curind.

Edited by Beekeeper, 20 July 2017 - 16:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate