Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfaturi cumparare casa in Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Beekeeper

Beekeeper

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.06.2017
Buna ziua,

Am inregistrat un cont nou in speranta ca voi putea avea ceva sfaturi/informatii de la cei care locuiesc in Brasov ( sau care stiu orasul si imprejurimile). In prezent locuiesc in Canada si cunosc doar foarte putin Brasovul. Sa incerc sa o tin scurt :
Doresc o casa cu 2 bai (neaparat) si cu 3 camere. Adultzi numai,si nu neaparat nevoie de loc de parcare (numai daca ar fi un avantaj mare in caz ca as vrea sa o inchiriez).Nu trebuie sa ajung la nici un loc de munca zilnic,dar nu vreau sa fiu in mijlocul cimpului.
Nu voi locui in ea,cel putin in urmatorii citiva ani,deci o posibilitate de inchiriere,desi nu neaparat necesar.

Citesc mult in ultima vreme despre Brasov,si nu imi este clar de ce vad case in Schei, de exemplu, la acelasi pret ca apartamente in Avantgard sau Isaran. Daca vreau sa vizionez o casa in Schei,ce ar trebui sa stiu ? De ce sa ma feresc ? Intrebari am multe si nu neaparat ordonate,asa ca sint deschis sa raspund la orice intrebare care m-ar ajuta sa cunosc mai bine Brasovul.

Pun in cumpana si cumpararea unui apartament cu 3 camere dar nu este deocamdata ceea ce mi-as dori.

Va multumesc anticipat.

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Casa ti-o construiesti nu o cumperi gata facuta ca nu stii cum s-a facut si poti lua teapa vietii . Parerea mea este sa cumperi terenul daca tot nu trebuie sa locuiesti cativa ani si cand te intorci ( daca te intorci ) faci casa cum crezi tu ca ti se potriveste . In plus in Bv in functie de locatie terenul poate fi o investitie profitabila in caz ca te razgandesti .

#3
Beekeeper

Beekeeper

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.06.2017
Multumesc Baxon. Am inteles ca este pericolul acesta la casele noi,dar si cele vechi ? Din pacate construirea de la zero nu este ceva la care m-as incumeta.Nu ma pricep sa deal cu ce se intimpla acolo.
Sint anumite arii care ai recomanda sa ma uit la teren ?

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ce casa este aia "fara loc de parcare" ? O casa are curte . Daca nu are  ..e apartament si inseamna altceva . Ce ar fi sa zici si in ce bani te scalzi ?

#5
Beekeeper

Beekeeper

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.06.2017
JurasikMan,
Am vazut anuntzuri pentru case in Schei care nu aveau o curte care sa se preteze la o masina,de aceea am spus parcarea nu este neaparat necesara. Nu am spus curtea nu este necesara. De acord ca se cheama apartament fara 1 fir de iarba. Ma scald intre 70 to maxim 90k euro.Daca este ceva de cistigat substantial la 100k se poate si aia.

#6
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

View PostBeekeeper, on 22 iunie 2017 - 00:19, said:

Daca este ceva de cistigat substantial la 100k se poate si aia.
Prin urmare si asa deci, vrei sa participi la ruleta ruseasca a castigurilor imobiliare .
In urma unei analize riguroase si temeinice,ai ajuns la concluzia ca brasovul, este cea mai profitabila locatie pentru asta .
in Canada," ta", nu cunosti imprejurimile si posibilitatile de inchiriere ?

Quote

" desi nu este neaparat necesar "?
povesteste-ne mai bine cate ceva despre oportunitatile deosebite ale

Quote

Avantgard sau Isaran

Edited by tiupedix, 22 June 2017 - 01:26.


#7
Beekeeper

Beekeeper

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.06.2017
tiupedix, multumesc pentru raspuns.
Nu vreau sa particip la nimic.Da,dupa ceva analiza am ajuns la concluzia ca daca as vrea sa ma intorc in tzara mi-ar place sa stau in Brasov.
Nu inteleg chestia cu Canada "mea" . Este relevant in contextul intrebarii mele ?

Probabil exprimarea mea a fost gresita.Exista intotdeauna un sweet spot unde merita anumite chestii si altele nu.De aceea am spus "daca este ceva de cistigat". Citeodata nu merita sa dai prea mult. Totodata ce este prea ieftin poate avea neajunsuri care imi scapa pentru ca nu sint acolo sa inteleg detaliile locului.

#8
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
cand iesi la pensie ?
cumpara la periferie, nu in centru

Edited by tiupedix, 22 June 2017 - 02:09.


#9
Beekeeper

Beekeeper

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.06.2017

View Posttiupedix, on 22 iunie 2017 - 02:08, said:

cand iesi la pensie ?
cumpara la periferie, nu in centru

Probabil peste 15 ani. Mai devreme poate,dar cu penalitatzile de rigoare. Ok,periferie,sigur, dar ce cartiere potzi recomanda?

Mi-ar place sa nu fiu in aglomeratie,mai ales ca nu trebuie sa incurc oamenii care au treaba,dar nici in mijlocul cimpului. Cimpul este frumos,dar nu stiu cit de practic pentru un mos ( cu baba ) care nu conduc.

Am crezut ca Scheiul este ok pentru ca preturile nu sint foarte mari si pare si aproape si destul de departe de aglomeratie. Poate ma insel.
O sa vin sa ma uit sigur,dar deocamdata incerc sa imi dau seama de ce ar trebui sa ma feresc.


#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Scheiul este inghesuit cu strazi inguste si intortocheate. O idee ar fi sa cauti i  zona strazilor Lunga si De mijloc .... sunt case pe stilul sasesc cu casa in strada si curte interioara (practic nu ai gard) dar care necesita investitii (modernizare) pentru viata de azi.

Edited by Tarzy, 22 June 2017 - 05:25.


#11
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Eu nu inteleg de ce vrei sa Cumperi acum, desi nu vei locui acolo si eventual sa o inchiriezi. 100k euro... Sunt o caruta de bani de ii ai cash. Cumpara un apartment mic, o garsoniera in Canada. Chiar daca traiesti in Vancouver sa spunem,  e mai usor de controlat procesul de inchiriere a unui ap in Montreal (zicem ca acolo e mai ieftin), decat in brasov. Cand te decizi sa faci miscarea, vinzi tot si Cumperi atunci

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostBeekeeper, on 22 iunie 2017 - 00:19, said:

JurasikMan,
Ma scald intre 70 to maxim 90k euro.Daca este ceva de cistigat substantial la 100k se poate si aia.

Pai aia is bani de casa in Brasov omule?

#13
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
In Schei nu prea ai curte unde sa pui o masina, de fapt nu prea ai curte deloc, accesul este dificil din cauza stradutelor inguste, iarna este mai dificil din cauza zapezii, se curata, dar greu, ca e spatiu ingust. Mai bine te orientezi spre Sanpetru. Ai la catva km de tine Coresi, centura ca sa ajungi in orice parte a orasului rapid.

#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Din pacate Scheii Brasovului reprezinta o zona cu multe probleme pentru un cumparator . Casele cu ceva spatiu sunt foarte scumpe iar cele inghesuite ( cum sunt majoritatea ) sunt foarte vechi si au probleme de structura. Seamana mult cu zonele muntoase din Italia , unde pe orice metru patrat s-a mai construit o camera si peste camera aia s-a mai facut o mansadrda , care ambele inconjoara un pom plantat acum 100 de ani . Casele accesibile din Schei sunt case foarte vechi . Zona este  promovata ca find istorica , dar daca intri prin curtii te sperii.
Ca investitie te sfatuesc sa te orientezi spre Avangarden . Sunt OK ...am catva preteni care si-au cumparat acolo si este bine. Au si ceva spatu verde , blocurile nu sunt inghesute ...si daca mergi pe garsoniere la 100.000 Euro cumperi trei pe care le poti inchira . Deasemenea sunt cativa dezvoltatori care au inceput sa faca case din acelea compacte , 4-5 sau mai multe la fel ( una langa cealalta , cu doi peret comuni ) in acelasi imobil si le dau la cheie pe la 45-50.000 euro. Sunt solutii, dar nu de casa . In zona limitrofa Ghimbav gasesti pe la 100.000 euro si cu ceva teren , case noi. Nu este camp , deja zona este forte dezvoltata ( ai Metro la doi pasi , o multime de reprezentante auto , plus platforma industriala Ghimbav si aeroportul .),

Edited by JurasikMan, 22 June 2017 - 08:58.


#15
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Potyi cauta si in Florilor, Tractorul Triaj, sunt cartiere ok.
Sau daca vrei sa iesi un pic din oras, pori incerca, Stupuni, Sanpetru, Tarlungeni, Bod,,,,,,

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBeekeeper, on 21 iunie 2017 - 23:20, said:

.. In prezent locuiesc in Canada si cunosc doar foarte putin Brasovul...

Avand in vedere cele de mai sus,sunt curios care sunt motivele alegerii acestui oras?

#17
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
A auzit ca e frumos.

#18
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Este cel mai frumos oras din ROMANIA.

SI nu o spun eu care sunt subiectiv, si traiesc aici, o spune multa lume.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate