Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Atmega64 fake?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Salutare,
Mi s-a intamplat zilele astea o chestie ciudata, mi s-a intors la reparat un device bazat pe atmega64 si am constatat ca era stricat chiar uC-ul, mai exact vreo 2 pini folositi la comanda unui LCD 2x16, pini care nu mai ajung la valoarea de 1 logic, raman undeva la sub 1V cand ar trebui sa ajunga la 5V.
Acest device l-am reprodus de multe ori pana acum si asta-i prima data cand crapa uC-ul. A coincis si cu faptul ca desi initial foloseam uC-uri din sursa sigura (tme) in ultima perioada am comandat uC-uri de pe ebay sa mai reduc costurile. Aparent functionau perfect, n-am avut nici o problema in faza de testare.
In afara de cei 2 pini uC-ul inca  functioneaza normal.
Suspectez un pic si o neglijenta a utilizatorului dar nu-mi dau seama cum ar fi putut arde acei 2 pini avand in vedere ca ei sunt folositi doar la LCD care-i conectat la placa printr-o mufa IDC care nu se poate introduce invers. Singura posibilitate care-mi trece prin cap e introducerea unei surubelnite in mufa tata IDC de pe placa , cu montajul alimentat si LCD-ul deconectat....dar nu-mi dau seama de ce ai face asa ceva....
Cealalta posibilitate ar fi un uC fals si problematic  dar n-am idee daca se chinuie cineva sa faca un astfel de uC care sa mai si functioneze normal, cel putin o perioada....
Voi ce credeti , ati mai auzit de atmega-uri false dar functionale?

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Si eu am cumparat fake-uri chinezesti functionale. Cand cumperi de pe ebay de la chinezi sa te astepti la orice

#3
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postbinox, on 21 iunie 2017 - 22:40, said:

Cealalta posibilitate ar fi un uC fals si problematic  dar n-am idee daca se chinuie cineva sa faca un astfel de uC care sa mai si functioneze normal, cel putin o perioada....
Voi ce credeti , ati mai auzit de atmega-uri false dar functionale?

Nu cred ca-s false, da cineva ajunge din cand in cand pe la cosul de gunoi a celor de la Atmel (Microchip mai nou) si se aprovizioneaza. Rebuturile pot fi functionale in multe cazuri, da au anumiti parametri care nu corespund la standardele CTC din fabrica.

#4
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
La chestii mai simple gen tranzistori condensatori etc ma astept sa gasesc fake-uri , sau la ci-uri scumpe fake-uri nefunctionale, nu m-am gandit insa ca ar fi rentabil sa falsifici un uC care sa mai si functioneze.
La chestia cu rebuturile originale m-am gandit , dar asta ar presupune ca anumite chestii n-ar functiona de la inceput nu ca s-ar strica dupa o perioada....
Momentan l-am inlocuit tot cu unul de pe ebay si functioneaza perfect, ramane sa vedem cat timp...poate totusi s-a jucat Dorel cu surubelnita pe unde nu trebuie :)

#5
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Stai linistit, ca io am luat rebut de PIC18F25K50 de pe TME si vina ii clar a producatorului. Era perfect functional, da cu USB-ul configurat pe 2.0 Full Speed se bloca aleator unul din end-pointuri. Am suspectat cateva zile ca am o problema in soft da nu gaseam nici o eroare, dupa care fiind in pana de idei am facut o proba pe un PIC18F4550 si mergea fara probleme.  Surpriza a fost cand am setat la 25K50 USB-ul pe Low speed (1.5Mbps) si mergea fara fara sa se mai blocheze.

Edited by gabyxm, 21 June 2017 - 23:23.


#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postbinox, on 21 iunie 2017 - 23:10, said:

La chestii mai simple gen tranzistori condensatori etc ma astept sa gasesc fake-uri , sau la ci-uri scumpe fake-uri nefunctionale, nu m-am gandit insa ca ar fi rentabil sa falsifici un uC care sa mai si functioneze.
Normal ca se cloneaza... chinezului ii convine - el nu raspunde in fata ta si nici cel care ti le-a trimis din China, ci trimite toata "treaba" spre Atmel. Asa ca le vinde ieftin, mai ciuciu QC, mai taie din ce are nevoie intern etc. Sau tace din gura si maxim iti face un refund - il doare pe el undeva de procesul tau de fabricatie sau de faptul ca faci ceva comercial.

A fost un intreg scandal acum vreo 1-2-3 ani cu FTDI. De ce nu s-ar face si pentru Atmel - mai ales ca sunt destul de populare?
Ca de exemplu:
http://www.atari8warez.com/fake.html
http://hackaday.com/...ke-chips-again/

Daca vrei sa faci ceva comercial si care sa reziste, la care sa existe o predictibilitate, [blabla] foloseste caile oficiale. Altfel, iti asumi riscurile.

Edited by dexterash, 21 June 2017 - 23:57.


#7
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
90% sunt fake-uri.
Nu inteleg de ce ai cumparat direct de pe site-uri Chinezesti cand ai fi putut sa le cumperi din Romania  http://www.mivarom.r...Atmega &x=0&y=0

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Ca sa reduca costurile... redusul asta costa totusi.

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă se oferă plăci complete Arduino la sub 2 dolari când doar procesorul costă tot pe acolo la oficial... e clar că sunt copii.
Eu m-am lovit de o problemă asemănătoare la un convertor DC-DC de putere chinezesc, controlat de un integrat cu sigla Texas Instruments, pe care nu-l găseam nicăieri la producător. După îndelungi cercetări am ajuns la concluzia că e compatibil la pini şi funcţional cu un circuit fabricat de Linear Technnology. Foarte dubio în orice caz.
Cât priveşte porturile defecte, se poate să fie şi de la electricitate statică, dacă pinii nu sunt protejaţi şi cablul e mai lung. Şi mie mi-a crăpat o placă Arduino, pinii D1 şi D0 care comandau o pompă de apă printr-un cablu de vreo 3 metri. Am pus apoi zenere pe ieşiri şi acum e OK.

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011

View Postdiegodanny, on 22 iunie 2017 - 01:47, said:

90% sunt fake-uri.
Nu inteleg de ce ai cumparat direct de pe site-uri Chinezesti cand ai fi putut sa le cumperi din Romania  http://www.mivarom.r...Atmega &x=0&y=0



La mivarom sunt de obicei cele mai proaste chinezarii posibile, macar de pe ebay iti face chinezul refund, la mivarom (sau celelalte magazine din Romania) ramai cu teapa.  Clar un produs e teapa daca e mai ieftin decat pretul la producator (pret de obicei pentru 1000 de bucati)

#11
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Cumpar microcontrolere de la Mivarom de v-o 10 ani, inca nu am avut surprize la componente, cred ca sunt singurii unde mai poti gasi exemplare "obsolete" .

#12
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Treaba asta cu piese ieftine chinezesti este valabila cam ptr. orice piesa electronica.
De ex. acum 2 ani am facut un afisaj cu matrice de leduri.
La Farnell un MAX7219 costa ~40lei bucata + transport
Am cumparat din china set de 5 buc kituri care pe langa CI MAX7219 mai aveau cablaj, matricea cu leduri 8x8, socluri ptr. CI si afisaj + piese pasive (R, C), totul la 9$ adica pretul unui CI de la Farnell.
Nu stiu care e explicatia ptr. diferenta de pret, circuitele au marcajul producatorului si functioneaza si acum.

#13
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Cât priveşte porturile defecte, se poate să fie şi de la electricitate statică, dacă pinii nu sunt protejaţi şi cablul e mai lung.
Cablul dintre placa si afisaj nu e lung , doar vreo 20cm maxim, cablu panglica cu mufa IDC 12 pini, placa e montata intr-o doza aplicata iar afisajul pe capacul dozei.
E ciudat ca din minim 20 de montaje similare asta-i singurul care a avut probleme cu uC-ul si mai am cel putin 1 buc care functioneaza cu uC de pe ebay.
Eu inca suspectez un dorel pt ca pe langa problema cu afisajul a mai ars si 3 tranzistori de iesire , cel mai probabil a facut scurt pe iesiri.

Diferenta mare de pret dintre pretul din magazin si cel de la chinezi e si din cauza volumului , una e cand cumperi 10 buc, si alta cand cumperi 10.000 buc.
Preturile pe care le vedem noi in magazine la produse nu prea au nici o treaba cu pretul cu care pleaca ele de la fabrica, deobicei ajung la clientul final la pret cel putin dublu.

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Si tu crezi ca Atmel are o taraba in fata fabricii din China unde vinde integrate? Sau ca cei care cumpara in cantitati mari le cumpara ca sa le puna la vanzare pe eBay?

Uneori am impresia ca hotii lumii (chinezii) sunt mai buni decat orice "combinator" de pe la noi - cand vine vorba de "convins" lumea/spus povesti.

#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Cred că e mafia chineză la mijloc, prin firme de reciclări metale preţioase, care preiau deşeurile de la fabricile de semiconductoare şi le "refolosesc". Aşa apar transzistoare diode şi integrate care "puşcă" direct sau după ceva timp. A fost acum vreo 10 ani un scandal cu memorii Hynix, picau o grămadă de module de memorie, s-a dovedit că erau rebuturi rejectate la testare şi care ar fi trebuit topite în China, dar gălbejiţii le-au revândut.

#16
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Majoritatea produselor sunt din reciclari, sa faci un integrat implica niste costuri mari si o linie de productie destul de avansata, poate la tranzistori e altfel dar la integrate e mult mai complicat si majoritatea "chinezismelor" vin din electronice reciclate si India este in top 3 pe tema asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate