Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Facultatea de geografie

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
marocmaroc

marocmaroc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.06.2017
Salut , am terminat clasa a 12-a dar nu stiu ce facultate sa urmez , am terminat la profil uman (stiinte sociale intensiv engleza) . Sunt foarte interesat de facultatea de geografie din cluj , in special de sectia planificare teritoriala . As vrea sa imi explice cine stie cum sta treaba cu cartografia , topografia , si ce e acela GIS si in ce consta . De asemenea as vrea sa stiu ce meserie poti sa urmezi in urma acestui profil ( planificare teritoriala ) . Alt lucru pe care nu il stiu este in legatura cu admiterea , cum se intra si in ce data se face inscrierea ?

Edited by marocmaroc, 21 June 2017 - 22:31.


#2
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Cum poti sa fii interesat de o facultate fara sa stii absolut nimic despre ea ? De ce nu intri pe site-ul facultatii sau pe pagina de facebook sau pe grupurile de facebook cu studenti sa intrebi acolo ?

#3
marocmaroc

marocmaroc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.06.2017
am intrat pe site-ul facultatii , nu prea scrie multe , ma intereseaza parerile celor din interior , care sunt studenti sau care au terminat , despre cum stau lucrurile acolo

#4
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Somer.
somer fruntas , asta te astepta dupa absolvirea cu nota 10 a acestei facultati

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 marocmaroc, on 21 iunie 2017 - 22:25, said:

Alt lucru pe care nu il stiu este in legatura cu admiterea , cum se intra si in ce data se face inscrierea ?
Cu siguranta ai asta pe site-ul univeristatii sau al facultatii.

 marocmaroc, on 21 iunie 2017 - 22:25, said:

am terminat clasa a 12-a dar nu stiu ce facultate sa urmez
In timpul liceului, cand stateai creanga degeaba si te uitai in zare la nimic, nu ti-a venit ideea sa citesti o carte, doua, mai multe, sa te uiti la o stire in media, despre societatea in care traim, despre o meserie sau alta, despre cartografie si ce mai intrebi? Erai mult mai informat asa, nu trebuia sa crezi un anonim pe forum, luai decizii cat de cat in cunostinta de cauza. Asa, mergi la noroc, poate-ti va veni pofta mancand, facand cruci cu limba-n gura spre viitorul tau! Nu e o atitudine de absolvent de liceu.

Edited by neagu_laurentiu, 22 June 2017 - 05:17.


#6
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

Quote

Sunt foarte interesat de facultatea de geografie din cluj , in special de sectia planificare teritoriala . As vrea sa imi explice cine stie cum sta treaba cu cartografia , topografia , si ce e acela GIS si in ce consta . De asemenea as vrea sa stiu ce meserie poti sa urmezi in urma acestui profil ( planificare teritoriala ) . Alt lucru pe care nu il stiu este in legatura cu admiterea , cum se intra si in ce data se face inscrierea ?

1) Cu geografia ajungi SOMER.
Mai bine stai un an (poate doi) acasa, te apuci si inveti si dai la o facultate care sa iti asigure sansa unui loc de munca dupa absolvire.

2) Exista o Facultate de Geodezie in Bucuresti, care tine de Institutul de Constrictii, domeniu inrudit cu ce doresti sa faci. http://geodezie.utcb.ro/ Si la Cluj e ceva.
https://constructii....i-cadastru.html

Te interesezi ce job-uri gasesti dupa ce o termini.

Edited by RomeoM, 22 June 2017 - 10:28.


#7
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 01.07.2007
Am un var si un amic care au absolvit geografia si varul lucreaza in vanzari, iar amicul e sofer prin anglia. O idee ar fi sa poti lucra ca ghid turistic daca stii macar vreo 2 limbi straine, dar nu cred ca se plateste cine stie ce la noi.

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

 gabrolio, on 22 iunie 2017 - 11:50, said:

...
Pt ghizi sunt cursuri de formare cu durata 6-8 luni, nu trebuie facuta facultate. Sau mai degraba ar ajuta o facultate de limbi straine decat de geografie.
In vest se cauta ghizi, in functie de limbile stiute se poate trece usor de 2000 €/ luna

#9
fireplane

fireplane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.06.2017

 marocmaroc, on 21 iunie 2017 - 22:25, said:

Salut , am terminat clasa a 12-a dar nu stiu ce facultate sa urmez , am terminat la profil uman (stiinte sociale intensiv engleza) . Sunt foarte interesat de facultatea de geografie din cluj , in special de sectia planificare teritoriala . As vrea sa imi explice cine stie cum sta treaba cu cartografia , topografia , si ce e acela GIS si in ce consta . De asemenea as vrea sa stiu ce meserie poti sa urmezi in urma acestui profil ( planificare teritoriala ) . Alt lucru pe care nu il stiu este in legatura cu admiterea , cum se intra si in ce data se face inscrierea ?


Orice profil ai alege, tot somer fruntas vei ajunge.  
In primul rand, pui prea multe intrebari  si astepti opiniile celorlalti in loc sa te interesezi si sa te informezi pe cont propriu mai intai.......si crede-ma, cu atitudinea asta vei avea mult de pierdut in viata.  

Dar ca sa nu fiu rau, hai sa te ajut
  • As vrea eu sa te intreb ce medii ai avut in general la Geografie, din clasa a IV-a pana in a XII-a ?  (ca nota la BAC e irelevanta, se stie ca in ziua de azi poti sa iei si nota 10 daca ingrasi porcul in ajun si  faci noapte alba tocind cu 3 zile inainte de examen).
  • Ce carti  de specialitate   ai citit?  (manualele si  enciclopediile vizuale luate de la supermarket sau de la libraria de pe colt nu se pun,  nici wikipedia despre care se stie ca are numeroase informatii si date incorecte)
  • Ai tangente cu geologia?  Ai citit cate ceva despe clima si tipuri de medii?
  • Ai  mancat pe paine  harta fizica si politica in fiecare dimineata?
  • Stii sa enumeri toate capitalele europene si sa le asociezi cu statele de apartenenta  in mai putin de 2 minute, fara sa te uiti pe net?
  • Ai citit si ceva despre istoria, demografia, fauna, vegetatia  si cultura fiecarui stat?
Daca nu ai facut una din  cele enumerate,  e clar, n-ai ce cauta acolo, ori daca te duci, o faci degeaba si nu te angajezi nici spalator de masina sau lucrator la KFC.

Trebuie sa fii decis dinainte daca vrei sa ajung geolog, meteorolog,  profesor de geografie sau sa lucrezi la vreo institutie academica.

Daca vrei sa fii ghid turistic, poti sa efectuezi un curs contra-cost si aia e, desi eu nu te vad potrivit pentru asta pentru ca ti-am mai zis, un ghid adevarat nu pune intrebar, ci raspunde la intrebari si se informeaza constant, e tupeist,  descurcaret....n-ai tu calitati din astea din ce observ din postarea initiala. Apoi, pana iti gasesti un post sau pana te angajeaza vreo rezervatie naturala, conducerea unui monument   sau vreun muzeu, pot sa treaca ani. Sau chiar sa nu te angajeze deloc fiindca e mare bataie pe locuri si concurezi cu alti potentiali ghizi turistici care au mancat geografie mai multa pe paine decat ai mancat tu.





Pana una alta, de ce nu inveti o meserie?  

Tara asta are mai multa nevoie de constructori,  de camionagii,   de mecanici auto, de instalatori,   fermieri, de ingineri,  zidari, tamplari, croitori,   meserii care se platesc foarte bine, nu de alte coate  goale  sau profesori.

Avem mai multa nevoie de medici competenti care sa ne salveze vietile si sanatatea .  


Noi inca suntem o tara semi agraro-industriala (si una vai de ea) si multi au pretentia  sa lucreze numai la birou in sectorul tertiar domne, prin IT sau marketing sau nu stiu ce despre filosofia vietii sau vreo arta liberala (fac pariu ca nici  ce inseamna " sectorul tertiar "  nu stii)..  

Nu domne, vrem sa fim natie de culti , nu de fermieri sau meseriasi.

Edited by fireplane, 22 June 2017 - 16:55.


#10
marocmaroc

marocmaroc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.06.2017

 fireplane, on 22 iunie 2017 - 16:44, said:

Orice profil ai alege, tot somer fruntas vei ajunge.  
In primul rand, pui prea multe intrebari  si astepti opiniile celorlalti in loc sa te interesezi si sa te informezi pe cont propriu mai intai.......si crede-ma, cu atitudinea asta vei avea mult de pierdut in viata.  

Dar ca sa nu fiu rau, hai sa te ajut
  • As vrea eu sa te intreb ce medii ai avut in general la Geografie, din clasa a IV-a pana in a XII-a ?  (ca nota la BAC e irelevanta, se stie ca in ziua de azi poti sa iei si nota 10 daca ingrasi porcul in ajun si  faci noapte alba tocind cu 3 zile inainte de examen).
  • Ce carti  de specialitate   ai citit?  (manualele si  enciclopediile vizuale luate de la supermarket sau de la libraria de pe colt nu se pun,  nici wikipedia despre care se stie ca are numeroase informatii si date incorecte)
  • Ai tangente cu geologia?  Ai citit cate ceva despe clima si tipuri de medii?
  • Ai  mancat pe paine  harta fizica si politica in fiecare dimineata?
  • Stii sa enumeri toate capitalele europene si sa le asociezi cu statele de apartenenta  in mai putin de 2 minute, fara sa te uiti pe net?
  • Ai citit si ceva despre istoria, demografia, fauna, vegetatia  si cultura fiecarui stat?
Daca nu ai facut una din  cele enumerate,  e clar, n-ai ce cauta acolo, ori daca te duci, o faci degeaba si nu te angajezi nici spalator de masina sau lucrator la KFC.

Trebuie sa fii decis dinainte daca vrei sa ajung geolog, meteorolog,  profesor de geografie sau sa lucrezi la vreo institutie academica.

Daca vrei sa fii ghid turistic, poti sa efectuezi un curs contra-cost si aia e, desi eu nu te vad potrivit pentru asta pentru ca ti-am mai zis, un ghid adevarat nu pune intrebar, ci raspunde la intrebari si se informeaza constant, e tupeist,  descurcaret....n-ai tu calitati din astea din ce observ din postarea initiala. Apoi, pana iti gasesti un post sau pana te angajeaza vreo rezervatie naturala, conducerea unui monument   sau vreun muzeu, pot sa treaca ani. Sau chiar sa nu te angajeze deloc fiindca e mare bataie pe locuri si concurezi cu alti potentiali ghizi turistici care au mancat geografie mai multa pe paine decat ai mancat tu.





Pana una alta, de ce nu inveti o meserie?  

Tara asta are mai multa nevoie de constructori,  de camionagii,   de mecanici auto, de instalatori,   fermieri, de ingineri,  zidari, tamplari, croitori,   meserii care se platesc foarte bine, nu de alte coate  goale  sau profesori.

Avem mai multa nevoie de medici competenti care sa ne salveze vietile si sanatatea .  


Noi inca suntem o tara semi agraro-industriala (si una vai de ea) si multi au pretentia  sa lucreze numai la birou in sectorul tertiar domne, prin IT sau marketing sau nu stiu ce despre filosofia vietii sau vreo arta liberala (fac pariu ca nici  ce inseamna " sectorul tertiar "  nu stii)..  

Nu domne, vrem sa fim natie de culti , nu de fermieri sau meseriasi.

Vorbesti de parca nu sunt bun de nimic  :)) , stiu foarte bine ce este sectorul tertiar , pun atatea intrebari deoarece sunt foarte indecis , sunt curios tu ce stiai inainte sa intrii la o facultate , in vara aceea in care ai dat bacul , tu imi spui ca trebuia sa stiu lucruri pe care n-ai cum sa le stii din liceu , nu am citit carti si enciclopedii foarte multe da sunt sigur ca am o cultura generala bogata , tin sa iti spun ca te inseli in privinta mea , eu nu sunt facut pentru meserii gen zidar , tamplar , mecanic . :*

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 marocmaroc, on 22 iunie 2017 - 18:03, said:

sunt curios tu ce stiai inainte sa intrii la o facultate
Cei pasionati de domeniul pe care vor sa-l urmeze, stiu. Putini la numar insa de regula acestia reusesc in final.

 marocmaroc, on 22 iunie 2017 - 18:03, said:

trebuia sa stiu lucruri pe care n-ai cum sa le stii din liceu
Nu trebuia sa te limitezi strict la programa liceului. Si nu e un efort mare cand te impinge flacara pasiunii spre ceva.

 marocmaroc, on 22 iunie 2017 - 18:03, said:

sunt sigur ca am o cultura generala bogata , tin sa iti spun ca te inseli in privinta mea
Asta-i bine. Nimeni de aici nu pretinde ca te cunoaste.

Edited by neagu_laurentiu, 22 June 2017 - 18:16.


#12
fireplane

fireplane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.06.2017

 marocmaroc, on 22 iunie 2017 - 18:03, said:

nu am citit carti si enciclopedii foarte multe da sunt sigur ca am o cultura generala bogata , tin sa iti spun ca te inseli in privinta mea , eu nu sunt facut pentru meserii gen zidar , tamplar , mecanic . :*
Nu esti facut pentru meserii gen zidar, tamplar, mecanic, dar o sa trebuiasca sa le inveti ca sa supravietuiesti, altfel mori de foame.

In caz ca nu stii, traim in Romania, tara unde ca sa ai un job caldut si bine platit, trebuie fie sa dai spaga, fie sa ai un tata  sau  vreun unchi mahar care sa-ti finanteze cariera, fie sa pupi funduletele care trebuie,  fie sa fii un geniu extraordinar in ale geografiei.

Ori cum tu ai recunoscut ca n-ai prea citit carti si enciclopedii de geografie, adica nici macar alea, e clara treaba.   Pentru ca daca nu ai nici pile,  o sa faci facultatea aia degeaba doar pentru a deveni somer cu diploma.

Si crede-ma baiete, am avut amici care au fost masteranzi la Istorie  (vorbesc de universitate), au facut doctorat in jurnalism  , si ghici ce......acum invart hamburgheri, cara marfa intr-un supermarket  sau  stau zi de zi sa fie injurati la telefon pentru a vinde  produse pentru pensionari intr-un call center. Cunosc fete care au terminat dreptul si pentru ca au trecut ca gasca-n apa si n-au constientizat ca trebuie sa dea spaga sa ajunga notari,  acum presteaza servicii sexuale.  

Tu nu constientizezi cat de salbatica e piata muncii in Romania baietas.


Parerea mea e ca tu, fiind cam idealist, n-ai sa supravietuiesti daca continui sa traiesti cu iluzii.  
Nu stiu, fa bine si ia BAC-ul cu nota maxima , invata 1-2 limbi straine intensiv in vara asta si daca ai parinti buni,  vezi daca poti sa  te inscrii cu bursa  la o facultate de geografie la vreo universitate prestigioasa din strainatate.  Succesul nu e garantat nicaieri, dar ai mai multe sanse  in strainatate  decat in rahatul asta de tara.


Totusi,  tu trebuia sa ai niste ani de studiat si citit geografia,  sa fi mancat cartile si hartile pe paine, sa fi frecventat vreo cateva biblioteci si sali de lectura din orasul unde stai.

Daca tu n-ai nicio tangenta cu geografia si te afli in situatia ca in clasa a XII-a sa n-ai nici macar cunostinte la nivel elementar de geografie,   parerea mea, dar  eu te sfatuiesc de bine sa te reprofilezi, sa-ti cauti sa inveti o meserie,altfel o sa mori de foame alaturi de absolventii de litere, drept si jurnalism ,  ori o sa ajungi sclav la nu stiu ce fast-food, call center sau supermarket  unde vei munci intensiv pe salarii de cacat si iti vei strica sanatatea.

Edited by fireplane, 22 June 2017 - 21:10.


#13
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Mai na,e de rahat pentru ca si oamenii au plecat capul si i-au lasat pe astia de sus sa-si bata joc de ei etc.Sunt convins ca daca pleaca toti tinerii din tara nu este o solutie.Ar intra tara in colaps,vezi cazul Venezuelei de exemplu,desi la ei e cu totul altceva.Toti vor medicina,drept si IT,desi din toate astea 3 numai in IT ai sanse aproape,daca nu 100% de angajare,pt ca se tot cauta IT-isti in continuare.Cu medicina si cu dreptul,nu-i usor sa faci ceva in Romania.Macar cu geografia,desi se trezesc unii sa spuna ca e o "facultate de rahat",gasesti oameni mult mai ok,decat in majoritatea facultatilor,va garantez asta.Macar cu geografia ai sansa sa calatoresti peste tot prin lume.Ok,nu sunt salariile din IT,dar mai bine castigi ceva mai putin si ai sansa sa calatoresti in multe tari din lumea asta decat sa castigi mult si sa stai lipit in fata unui PC sau in nu stiu ce birou notarial sau la vreun spital.Stiti cum e,salariu mare dar nefericit.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostVlad_22, on 20 noiembrie 2018 - 02:17, said:

Stiti cum e,salariu mare dar nefericit.
Vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acri.
Asa suna in traducere ce spui. Chit ca pentru tine poate sa nu fie deloc asa. Na, pot fi si medici ori juristi fericiti, sa calatoreasca pentru ca-si permit si tot asa. Nu judeca o breasla daca n-ai o atractie pentru ea fiindca nu o intelegi.

Edited by neagu_laurentiu, 20 November 2018 - 06:48.


#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View PostVlad_22, on 20 noiembrie 2018 - 02:17, said:

Macar cu geografia ai sansa sa calatoresti peste tot prin lume.
Cine ti-a zis asta? :lol:
Oricine poate calatori peste tot in lume, conditia e sa aiba bani pt biletele de avion si pentru cazare. Iar conditia asta e indeplinita mult mai mult de IT-sti si medici (ca tot vorba de ei) decat de absolventii de geografie. Eu asa am observat. Daca tu ai observat altfel, da-i bice si fa Geografie, dar sa nu ajungi sa invarti hamburgheri, cum zicea un coleg ceva mai sus...

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View PostVlad_22, on 20 noiembrie 2018 - 02:17, said:

Macar cu geografia ai sansa sa calatoresti peste tot prin lume.Ok,nu sunt salariile din IT,dar mai bine castigi ceva mai putin si ai sansa sa calatoresti in multe tari din lumea asta decat sa castigi mult si sa stai lipit in fata unui PC sau in nu stiu ce birou notarial sau la vreun spital.Stiti cum e,salariu mare dar nefericit.

Cum iti imaginezi locul de munca dealungul unei luni, sau hai un an, in domeniul geografiei?

#17
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Ce a sarit lumea pe mine, wtf ... Pai cu de astia care au mentalitatea voastra, e clar ca tara nu se va redresa in viitorul apropiat . Tot ce tine de organizarea unui oras, teritoriu etc. are mari tangente cu Geografia . Numai la noi te indruma altii sa faci medicina sau IT, doar pentru ca la Facultatile X  si Y se moare de foame . In GIS se pot face bani frumosi .

 neagu_laurentiu, on 20 noiembrie 2018 - 06:41, said:

Vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acri.
Asa suna in traducere ce spui. Chit ca pentru tine poate sa nu fie deloc asa. Na, pot fi si medici ori juristi fericiti, sa calatoreasca pentru ca-si permit si tot asa. Nu judeca o breasla daca n-ai o atractie pentru ea fiindca nu o intelegi.
Da, medicii si juristii, la care vezi zilnic la TV cazuri de coruptie si alte cele . Cauta sa vezi cati sunt in medicina care sunt vai de mama lor cand termina si ei cred ca medicina e aia din filme . Dar na, ce importanta are ca ajungi sa calci pe '' cadavre '' , conteaza ca ai salariu de mii de euro , nu ?

Edited by Vlad_22, 15 June 2019 - 13:32.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu.
Cerintele doritorilor de pe aici sunt catre nivelul de sus si atunci e normal sa li se recomande varianta ce duce spre piata cea mai mare. Dar statistica e una, dorinta omului alta, conteaza in primul rand ce vrea persoana si nu media unora.

Edited by neagu_laurentiu, 15 June 2019 - 16:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate