Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Administrare Mass Gainer

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mihai1989ro

mihai1989ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 23.02.2014
Va salut,

In primul rand numele produsului: Aptonia Mass Gainer.
Dupa ce am citit despre produs am inteles ca indicat/zi sunt 100 grame (cate 50 grame/shake), 2 shake-uri pe zi.
Am cateva intrebari legate despre modul in care se ia shake-ul:
1) Dimineata il pot lua imediat pe stomacul gol iar ulterior sa iau micul dejun la o distanta de 30 de minute?
2) Al doilea shake e ok sa il iau la pranz imediat dupa antrenament (tot 30 de minute- o ora distanta) ?
3) In zilele de repaus e normal sa mentin aceeasi cantitate de pudra/zi? Ma gandesc ca fiind zile de repaus e mai ok sa nu stresez ficatul si sa diminuez portia.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si va doresc o zi frumoasa!

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Mda... ficatul este foarte important.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ceva  bun nu ai gasit ? Astea sunt porcarii de Decathlon pline de carbohidrati si zahar . Daca tot iei ceva ( desi ar fi mai sanatos cu oua , carne si fasole )  macar ia niste proteina cat mai curata .

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Bine, sa raspund si serios...
,,Gainer " consumi doar după antrenament, pînă în jumătate de oră de la terminarea antrenamentului.

Dacă ești ectomorf, mai consumi un shake cînd vrei tu in timpul zilei, 7 zile pe săptămână.
DOAR daca ești ectomorf.
Ficatul nu are nimic cu treaba asta, adică nu are nici o suferință.

#5
mihai1989ro

mihai1989ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 23.02.2014
Multumesc pt raspunsuri.
Dupa ce o sa termin acest produs cu siguranta o sa-mi iau ceva mai calitativ, de aceea nici nu am cumparat varianta mai voluminoasa.
Am fost in dubiu deoarece unii spun ca acest shake se ia de 2 ori (dimineata si cel de-al doilea imediat dupa antrenament), a cate 50grame/shake.
Acest produs am vazut ca are recenzii bune, iar gustul e ok, dupa prima "testare".
Exista o problema daca adaug tot 200ml de apa la portia de 50grame? Asa cum se cere pt cea de 100 grame? Banuiesc ca nu e problema.
Multumesc inca o data!

 crisstonne, on 21 iunie 2017 - 22:55, said:

Bine, sa raspund si serios...
,,Gainer " consumi doar după antrenament, pĂ®nă Ă®n jumătate de oră de la terminarea antrenamentului.

Dacă ești ectomorf, mai consumi un shake cĂ®nd vrei tu in timpul zilei, 7 zile pe săptămână.
DOAR daca ești ectomorf.
Ficatul nu are nimic cu treaba asta, adică nu are nici o suferință.
Multumesc mult!
Sunt curios cum o sa reactionez la Mass Gainerul asta. Recunosc, nu am stat sa ma interesez foarte amanuntit despre firma/produs, iar diferenta dintre acesta si Optimum Nutrition (despre care am inteles ca sunt ok), era mica. In alegerea facuta au fost si parerile din recenzii, produsul avand nota ok.

Edited by mihai1989ro, 21 June 2017 - 23:22.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Oricita apa adaugi, doar te hidratezi :D mai mult.
Dacă pui lapte in loc de apa, este altă discuție.

Edited by crisstonne, 21 June 2017 - 23:59.


#7
mihai1989ro

mihai1989ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 23.02.2014

 crisstonne, on 21 iunie 2017 - 23:47, said:

Oricita apa adaugi, doar te hidratezi :D mai mult.
Dacă pui lapte in loc de apa, este altă discuție.
Multumesc!
Si mai doresc sa te intreb ceva, daca iau un shake dimineata, e in regula daca il beau pe stomacul gol sau e mai bine dupa micul dejun, la o jumatate de ora dupa?

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă il bei trebuie să cunoști ce bei.
Ce tip somatic ești ?!
Spui de gainer si atit !
Nu iti permiți si un ,,zer " ?
Zer bei dimineata, apoi, după 30" maninci.


L.E. Probabil sint criptic, asa erau sfaturile pe care le primeam si eu, cind eram la inceput, am pus mina si am citit, foarte mult, pină am ajuns să ințeleg ce este peptida si polipeptida, si nu doar atît.

O să zică lumea: ,,pai de ce ești așa scorțos, ai fost și tu incepator..."

Frați musculosi ori viitori, am subiect deschis in aria dedicată, cu explicații detaliate, vechi de cinci sau șase ani, enjoy.

L.E. Cine dorește să se piardă în meandrele concretului de pe facebuc, treaba lui, cine stă să fie zăpăcit de cap de informații contradictorii gen: ,,maninca salam ca este mai bine..." treaba lui.

Edited by crisstonne, 22 June 2017 - 00:41.


#9
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
un gainer e doar un mod mai usor de a consuma calorii, il bei cum vrei numa' sa il bei.

cantitatea recomandata de pe ambalaj de obicei e aiurea, cantitatea depinde de cate kile ai in prezent; unul care are 100 de kile si vrea sa puna masa normal ca va trebui sa bea mai mult decat unul de 60 de kile care vrea sa puna masa.

calculeaza-ti necesarul de calori pe care trebuie sa-l consumi zilnic, vezi cat iei din mancare si apoi calculeaza inca un 10-15% pe care o sa-l bei din gainer.
de baut dimineata e ok daca poti, numai sa nu te strici la burta (ceea ce e foarte probabil daca il bei pe burta goala).

numai sa ai grija ca imediat pui colacei daca iei prea mult, e testata de mine faza Posted Image

Edited by takillya, 22 June 2017 - 12:17.


#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Aptonia e de la Decathlon ?!
Si ce treaba are ficatul ? Daca-ti pasa de ficat nu manca junk, nu bea alcool si Cole.

ON era clar mai bun.

#11
mihai1989ro

mihai1989ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 23.02.2014

 takillya, on 22 iunie 2017 - 12:17, said:

un gainer e doar un mod mai usor de a consuma calorii, il bei cum vrei numa' sa il bei.

cantitatea recomandata de pe ambalaj de obicei e aiurea, cantitatea depinde de cate kile ai in prezent; unul care are 100 de kile si vrea sa puna masa normal ca va trebui sa bea mai mult decat unul de 60 de kile care vrea sa puna masa.

calculeaza-ti necesarul de calori pe care trebuie sa-l consumi zilnic, vezi cat iei din mancare si apoi calculeaza inca un 10-15% pe care o sa-l bei din gainer.
de baut dimineata e ok daca poti, numai sa nu te strici la burta (ceea ce e foarte probabil daca il bei pe burta goala).

numai sa ai grija ca imediat pui colacei daca iei prea mult, e testata de mine faza Posted Image
Iti multumesc frumos!

 overseas, on 22 iunie 2017 - 14:57, said:

Aptonia e de la Decathlon ?!
Si ce treaba are ficatul ? Daca-ti pasa de ficat nu manca junk, nu bea alcool si Cole.
ON era clar mai bun.
Da, de acolo am achizitionat-o.

#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Am luat si eu de multe ori aceasta marca si chiar o recomand. Imi pare ca-i Frantuzeasca si aici in Franta are un pret foarte bun. Eu daca nu am timp sa astept comanda pe myprotein iau aptonia mereu. Gainerul spre deosebire de alte marci are proteina doar de zer si e in proportie de 40%, carbo e din dextroza, adaos de vitamine si 3g de creatina la portie. Am vazut multe gainere mult mai slabe ce aveau proteine din concentrat de lapte, fructoza, zahar iar continutul de proteine de vreo 20-25%.

Edited by vinciun, 22 June 2017 - 20:09.


#13
mihai1989ro

mihai1989ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 23.02.2014

 vinciun, on 22 iunie 2017 - 20:08, said:

Am luat si eu de multe ori aceasta marca si chiar o recomand. Imi pare ca-i Frantuzeasca si aici in Franta are un pret foarte bun. Eu daca nu am timp sa astept comanda pe myprotein iau aptonia mereu. Gainerul spre deosebire de alte marci are proteina doar de zer si e in proportie de 40%, carbo e din dextroza, adaos de vitamine si 3g de creatina la portie. Am vazut multe gainere mult mai slabe ce aveau proteine din concentrat de lapte, fructoza, zahar iar continutul de proteine de vreo 20-25%.
Ma bucur sa aud asta de la cineva care a folosit asa ceva, sa inteleg ca a dat rezultate.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate