Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme amplasare casa

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007
Salutare!
Am si eu o situatie. Ne-am facut casa langa un atelier de planetare/tinichigerie/vulcanizare/face omul de toate acolo. Ideea e ca acest atelier este in curtea omului si curtea lui nu este prea lata, circa 15m latime si vreo 20 lungime. Strada este ingusta si mai mereu e plin de masini pe la el la poarta, gasesc masini parcate in asteptare si in dreptul casei noastre, cateodata bubuie, troncane, lucreaza cu faiul, compresoare, draci laci...pe mine m-a cam zapacit, ma enerveaza dar ma abtin. Asta ziua, dupa-amiaza mai pune de un gratar si da boxele cat mai tare, am serbat ziua fetitei si abia ne auzeam cand i-am cantat La multi ani. Ma rog...
Vroiam sa stiu daca e legal amplasat atelierul lui, daca trebuie sa respecte anumite norme, daca este o problema ca el avea deja atelierul facut cand am cumparat noi pamantul...?

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cu nimic diferit fata de aceia care isi fac casa in albia raului si sa vezi minune, vine apa si ia casa la prima ploaie mai mare..

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si te astepti sa se duca cineva de aici de pe forum la aia care dau autorizatii la finante si sa intrebe daca are ala autorizatie?Posted Image

#4
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007

 myshyk, on 21 iunie 2017 - 20:58, said:

Si te astepti sa se duca cineva de aici de pe forum la aia care dau autorizatii la finante si sa intrebe daca are ala autorizatie?Posted Image

Nu coane, nu ma astept sa mearga nimeni nicaieri, o sa ma duc eu daca lucrurile degenereaza. Ma gandeam ca e cineva pe-aici care cunoaste astfel de situatii si imi da un sfat avizat. Mie nu mi se pare normal ce face el, mi se pare prea mult zgomot, dar am zis sa si intreb eventualii cunoscatori.

#5
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu cred ca fara sau cu autorizatie , acolo e valabila legea nescrisa .....primul venit ......... are toate drepturile . Desigur , ca legal , e posibil sa poti face ceva , dar este un proverb .....pan' la Dumnezeu , te manca sfintii . Parerea mea e ca trebuie sa te obisnuiesti cu situatia .

#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Cand ai fost si ai vizionat locul pe care vroiai sa-l cumperi nu ai vazut atelierul? Esti la fel cu cei care si-au luat casa linga pista de aterizare a aeroportului si se plang de zgomot, sau cei care si-au luat casa linga poligonul de tragere crezand ca acolo se trage doar cu amortizorul pus la arma, prostia se plateste, multa bafta!

Edited by baribalu, 21 June 2017 - 21:07.


#7
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007

 baribalu, on 21 iunie 2017 - 21:07, said:

Cand ai fost si ai vizionat locul pe care vroiai sa-l cumperi nu ai vazut atelierul? Esti la fel cu cei care si-au luat casa linga pista de aterizare a aeroportului si se plang de zgomot, sau cei care si-au luat casa linga poligonul de tragere crezand ca acolo se trage doar cu amortizorul pus la arma, prostia se plateste, multa bafta!

Nu coane, nu cred ca este situatia la fel, e un pic exagerata comparatia dar merci.
Am mai googalit si cica "Unităţile cu capacitate mică de producţie, comerciale şi de prestări servicii, precum spălătorii auto, ateliere mecanice, tinichigerii, ateliere de tâmplărie etc., care pot crea riscuri pentru sănătate sau disconfort pentru populaţie prin producerea de zgomot, vibraţii, mirosuri, praf, fum, gaze toxice sau iritante etc., se amplasează în clădiri separate, la distanţă de minimum 15 m de ferestrele locuinţelor. Distanţa se măsoară între faţada locuinţei şi perimetrul unităţii, reprezentând limita suprafeţei unităţii respective. Pentru unităţile sus-menţionate se asigură mijloacele adecvate de limitare a nocivităţilor, astfel încât să se încadreze în normele din standardele în vigoare." Deci trebuia sa ia in calcul eventualitatea unui vecin, a unei posibile case in vecinatate...
Am vazut atelierul cand ne-am uitat de loc pentru casa dar nu ma asteptam la atata zgomot, ma asteptam sa lucreze in atelier nu sa il aud eu din dormitorul aflat in coltul celalalt al casei.

Edited by MosIonRoata, 21 June 2017 - 21:22.


#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Nici rezidentialu' nu mai e ce era odata, zic...

#9
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
Daca desfasoara activitatea legal ar trebui sa aiba autorizatie de functionare.
Daca o are, avand in vedere ca activitatea creaza disconfort, normal este sa te duci la cel ce i-a eliberat autorizatia de functionare si sa-i prezinti situatia.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

 MosIonRoata, on 21 iunie 2017 - 21:20, said:

Am vazut atelierul cand ne-am uitat de loc pentru casa dar nu ma asteptam la atata zgomot, ma asteptam sa lucreze in atelier nu sa il aud eu din dormitorul aflat in coltul celalalt al casei.
Instalatiile sunt zgomotoase... stai sa vezi cand ii sare in aer o roata mare ca cedeaza janta la sudura sa vezi cum iti vine roata pe geam in casa... cu presiunea fie ea si de aer nu e de glumit.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
ba, ce scenarii va faceti unii :lol: Vezi ca-ti intra roata pe geam si te trezesti cu ea in pat :lol::lol::lol:

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
eu cred ca ai avea sanse mai mari sa ajungi la o intelegere cu vecinul, daca l-ai invita intr-o zi la un gratar.
mai un mic, mai o berica, va cunoasteti mai bine, socializati un pic si apoi incerci sa abordezi si problema zgomotului de la atelier si a aglomeratiei de masini de pe straduta, daca e om normal la cap, intelege si incearca sa-ti faca viata un pic mai usoara.
pana la urma cand si-a facut atelierul , langa el era camp/teren viran, probabil asta e si singura lui sursa de venit, nu poti avea pretentia sa renunte la afacere sau sa-si mute atelierul in alta parte.
cu intelepciune si diplomatie puteti ajunge la un compromis multumitor pentru ambele parti.
daca il tratezi cu indiferenta, aroganta sau reclamatii, risti sa declansezi un razboi al nervilor, pe termen lung.
incearca intai varianta pasnica, iar daca primesti un refuz sau chiar amenintari/sicane, poti incerca si pe calea legala, citeste un pic legea 61.
http://www.euroavoca...inistii_publice

#13
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007

 corinadaniela, on 22 iunie 2017 - 10:04, said:

eu cred ca ai avea sanse mai mari sa ajungi la o intelegere cu vecinul, daca l-ai invita intr-o zi la un gratar.
mai un mic, mai o berica, va cunoasteti mai bine, socializati un pic si apoi incerci sa abordezi si problema zgomotului de la atelier si a aglomeratiei de masini de pe straduta, daca e om normal la cap, intelege si incearca sa-ti faca viata un pic mai usoara.
pana la urma cand si-a facut atelierul , langa el era camp/teren viran, probabil asta e si singura lui sursa de venit, nu poti avea pretentia sa renunte la afacere sau sa-si mute atelierul in alta parte.
cu intelepciune si diplomatie puteti ajunge la un compromis multumitor pentru ambele parti.
daca il tratezi cu indiferenta, aroganta sau reclamatii, risti sa declansezi un razboi al nervilor, pe termen lung.
incearca intai varianta pasnica, iar daca primesti un refuz sau chiar amenintari/sicane, poti incerca si pe calea legala, citeste un pic legea 61.
http://www.euroavoca...inistii_publice

Multumesc pentru raspuns/sugestii, sunt mai binevenite ca si raspunsurile istete de mai sus gen albia raului, aeroport...
Nici eu nu-mi doresc sa degenereze situatia, avem de convietuit pe strada asta si sa incercam sa ne intelegem reciproc, sper sa gasesc intelegere.
Cat priveste "langa el era camp/teren viran" nu prea sunt de acord cu tine. Trebuia sa se astepte/sa presupuna ca pe acel teren vecin se va construi, in cel mai rau caz, o casa. Locatia este destul de centrala, ai acces rapid cam la toate: piata, biserica, gradinita, scoala, dispensar... deci pretul nu a fost chiar mic si priveste situatia si dpdv al celui care vinde/cumpara terenul, nu se mai poate ridica o locuinta pentru ca si-a facut vecinul atelier? Ce facem, tinem terenul pentru agricultura pentru ca si-a facut vecinul atelier? Da, daca terenul lui era generos, si-i permitea sa se desfasoare nu mai comenta nimeni, dar conditiile sunt total improprii unui atelier: spatiul este f restrans, nu are terenul mai lat de 13-15m, intre cladirea lui si gardul despartitor sunt circa 4m, spatiul unde baga masinile, taie, frezeaza...si, conform legii mai sus amintite, ar trebui sa fie minim 15m intre cladirea lui si geamul nostru. Deci eu zic ca trebuia sa prevada construirea unei case in apropiere, inainte de a taia masori de 10 ori, nu?

Edited by MosIonRoata, 22 June 2017 - 11:19.


#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
da, ai dreptate. fie la inceput atelierul a fost cu activitate redusa - gen vulcanizare si atat, fie s-o fi gandit omul ca cine stie peste cati ani se va construi o casa langa el si cine stie daca mai are atelierul pana atunci.
de aceea spun, incearca sa vezi intai in ce ape se scalda si cum/daca poate fi abordat si daca puteti ajunge la un compromis.
eu, daca eram in locul tau, isi spun sincer ca nici n-as fi cumparat terenul observand ca exista acel atelier.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate