Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

GARANTIE IMEI

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
BasTyy

BasTyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.06.2017
Va salut, am o nelamurire privind garantia pe baza IMEI - ului. Sunt cativa vanzatori pe site uri specifice (olx,okazii) cu telefoane SAMSUNG ce sustin ca telefonul va beneficia de garantie de un AN in momentul in care se activeaza. Vreau sa stiu daca asta e adevarat deoarece acestia nu emit nici un fel de factura. In caz ca telefonul are vreo defectiune voi beneficia de repararea produsului?Multumesc anticipat

#2
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 BasTyy, on 21 iunie 2017 - 19:34, said:

Va salut, am o nelamurire privind garantia pe baza IMEI - ului. Sunt cativa vanzatori pe site uri specifice (olx,okazii) cu telefoane SAMSUNG ce sustin ca telefonul va beneficia de garantie de un AN in momentul in care se activeaza. Vreau sa stiu daca asta e adevarat deoarece acestia nu emit nici un fel de factura. In caz ca telefonul are vreo defectiune voi beneficia de repararea produsului?Multumesc anticipat
Fara factura/ bon fiscal si certificat de garantie nu vei benificia de reparatii gratuite.

#3
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.12.2004
nu e adevarat, sunt doar niste bisnitari care incearca sa prosteasca pe cine pot, sunt probleme cu garantia si cind cumperi oficial de la magazin, crezi ca se mai uita cineva la tine cu garantie de la bisnitarii de pe olx ?

#4
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Nu pune botul la asa ceva ca o sa ti-o iei cu varf si indesat cand o sa ai nevoie de "garantie". Nu exista asa ceva, cel putin asa stiu eu. Garantia se acorda NUMAI pe factura, fara BS-uri de genul "ai un an garantie pe imei". Asta inseamna pentru ESD (adica service-ul Samsung Romania) jack sh1t.

#5
kikipiki2

kikipiki2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.06.2010
Fara factura la Samsung nu se repara

Edited by kikipiki2, 21 June 2017 - 19:41.


#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Factura sau bon fiscal sunt suficiente.....Posted Image

Edited by xmanyacs77, 21 June 2017 - 19:53.


#7
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

 xmanyacs77, on 21 iunie 2017 - 19:47, said:

Dar teparii de pe OLX/okazii nu dau bon fiscal sau factura originala, deci pa si pularevedere cu garantia aia. Am luat eu S5-ul meu de pe OLX, 450 lei, cutie, incarcator, fara casti, fara garantie etc, ma uit sa vada data de fabricare, 2015.09.18, 18 septembrie 2015. Nici macar 2 ani nu are. primul lucru care il fac e root+custom rom. Knox 0x1. Sayonara garantie. Nici nu aveam nevoie de tine.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Din cate stiu numai la Apple functioneaza ceva de genul, adica garantia e legata de s/n si incepe din momentul primei activari a iDevice-ului. Dar e posibil sa fie valabil numai in tarile cu apa calda la robinet (adica nu Republica Bananiera romania), si doar in Apple Store.

Edited by Hider141, 21 June 2017 - 20:03.


#9
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 BasTyy, on 21 iunie 2017 - 19:34, said:

Va salut, am o nelamurire privind garantia pe baza IMEI - ului. Sunt cativa vanzatori pe site uri specifice (olx,okazii) cu telefoane SAMSUNG ce sustin ca telefonul va beneficia de garantie de un AN in momentul in care se activeaza. Vreau sa stiu daca asta e adevarat deoarece acestia nu emit nici un fel de factura. In caz ca telefonul are vreo defectiune voi beneficia de repararea produsului?Multumesc anticipat
Factura dovedeste ca nu este furat. Fara factura nu se poate niciunde.

Tot factura dovedeste ca vanzatorul respecta termenii contractului dintre fabricant-furnizor-vanzator.

Edited by Owidiu, 21 June 2017 - 20:08.


#10
BasTyy

BasTyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.06.2017
va multumesc tuturor pentru raspunsuri !

#11
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006

 Owidiu, on 21 iunie 2017 - 20:05, said:

Factura dovedeste ca nu este furat. Fara factura nu se poate niciunde.

Tot factura dovedeste ca vanzatorul respecta termenii contractului dintre fabricant-furnizor-vanzator.
Se poate fara factura, insa doar la apple.

#12
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 LunaCrystal, on 22 iunie 2017 - 13:19, said:

Se poate fara factura, insa doar la apple.
Iti da si inlocuire produs fara factura nu?

Edited by robylup, 22 June 2017 - 14:17.


#13
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Apple deregula chiar inlocuire prefera din ce stiu.

#14
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 LunaCrystal, on 25 iunie 2017 - 19:13, said:

Apple deregula chiar inlocuire prefera din ce stiu.
si pe ce baza ti-l schimba?

Edited by robylup, 26 June 2017 - 08:46.


#15
romanu_ro

romanu_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.03.2010
Salut, tocmai am primit răspuns de la samsung la aceasta întrebare. Fără bon fiscal sau factura, nu beneficiază de garanție niciun produs, doar contra cost. Și sa fie fabricat pentru piața europeană și Elveția. Am sa atașez Conversația ca sa fie clar pentru toți. Spor

Salut, tocmai am primit răspuns de la samsung la aceasta întrebare. Fără bon fiscal sau factura, nu beneficiază de garanție niciun produs, doar contra cost. Și sa fie fabricat pentru piața europeană și Elveția. Am sa atașez Conversația ca sa fie clar pentru toți. Spor

 robylup, on 26 iunie 2017 - 08:46, said:


si pe ce baza ti-l schimba?

 robylup, on 26 iunie 2017 - 08:46, said:


si pe ce baza ti-l schimba?

Eu am avut un iPhone luat de pe net, fără acte. In baza imei mi au înlocuit telefonul in ultima luna de garanție pe baza de imei. La istyle Băneasa l am înlocuit. Nu îți cere nimeni nimic la Apple cât este acoperit de garanție pe imei. Era un 5se și era o problema de baterie. Mi au dat unul nou, in câteva zile.

Attached Files



#16
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 22.05.2011

 romanu_ro, on 16 octombrie 2018 - 08:28, said:

...

Mda, eu am o experienta diferita la SAMSUNG Customer Service Plaza(ala la APACA) , mi-au reparat o camera NX300 pe garantie fara nici un act( printasem comanda facuta on-line in DE cu fro 3 ani in urma - nici nu s-au uitat la ea)  doar cu serial number -ul de pe ea.

La iphone, la fel,  la Noumax, n-au cerut nici o factura/bon, a doua zi aveam altul nou/refurb,  whatever...

Edited by Ciubex, 16 October 2018 - 14:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate