Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

statie radioficare

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Ma intereseaza sa cumpar asa ceva sau sa construiesc, pentru un apartament din Romania.

Sursa de semnal: jackul de 3.5 /placa audio (userul va alege intre radio, mp3, tv)

Am nevoie ca semnalul sa poata fi redat in macar 4 difuzoare, imprastiate prin casa.

Boxe - active sau pasive; nepretentioase, cat mai ieftine (de tipul celor de PC). Totusi ar fi bine sa aiba un switch On/OFF si un buton de volum.

Stiu ca existau odata (la vechile intreprinderi) acele sisteme de radioficare. Am mai gasit ceva pe net la o cautare rapida, dar mi s-a parut exagerat de scump.

Buget disponibil: 500-1000 de lei.

Si toata chestia ar trebui sa fie cam no hassle...

Multam.

#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Iti trebuie practic un modulator FM si cate receptoare vrei, numai sa fie niste radiouri care pot fi acordate la frecventa modulatorului. Nu e greu nici imposibil de facut.

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
si apoi sa te injure vecini ca le bruiezi FM-ul...

#4
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Iti trebuie un aparat care sa acopere o suprafata unui apartament, nu este ilegal? Stiu ca la o anumita putere te identifica ANCOM-ul...

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
daca acopera un apartament, atunci si vecini tai de deasupra si de dedesubt vor avea semnal de la modulator

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Un amplificator la care in loc de difuzor se monteaza un transformator cu un primar cu impedanta de iesire a amplificatorului si cu 4 secundare.

#7
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostErwin_Rommel, on 21 iunie 2017 - 18:57, said:

Iti trebuie un aparat care sa acopere o suprafata unui apartament, nu este ilegal? Stiu ca la o anumita putere te identifica ANCOM-ul...
Este ilegal? Nu stiu. Insa mi se pare ridicol sa trebuiasca sa cer autorizatie pt asa ceva, ca pt un emitator RF.

Cred ca mi-ar trebui si un mic mixer (de fapt, e incorporat in amplficator) pt a putea alege sursa de semnal (PC sau telefon mobil de ex., or alt player portabil). Dupa cum (de fapt, mai ales) ar trebui si un fel de splitter /switch pt a putea comuta semnalul audio intre statie si boxele clasice.

#8
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,623
  • Înscris: 01.10.2002
Daca folosesti un modulator FM auto, si il reglezi pe o frecventa care nu e ocupata de nici un post radio local, e absolut ok. Pentru mai multe canale, poti folosi mai multe modulatoare pe frecvente diferite, si sa asculti in fiecare receptor ceva diferit. Nu bat cu mult suprafata unui apartament. Pe de alta parte, un vecin poate asculta ceea ce emiti.

Edited by Wotan, 21 June 2017 - 20:10.


#9
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postaaaa4567, on 21 iunie 2017 - 17:52, said:

Sursa de semnal: jackul de 3.5 /placa audio (userul va alege intre radio, mp3, tv)
Am nevoie ca semnalul sa poata fi redat in macar 4 difuzoare, imprastiate prin casa.
Ptr. că nu ai pretenții poți cumpăra un receiver Akai cu 5 boxe din care folosești doar 4 boxe FL, FR, SR și SL.
Uite aici: https://www.emag.ro/...b/pd/EZKCDBBBM/   1478 lei, sau la 1300 lei: https://www.emag.ro/...0/pd/D4GM9BBBM/

Sau un Logitech: http://www.cel.ro/bo...ack-pNic2NTM-l/ la 1130 lei

Sau la 520 lei un Denon: https://www.compari....-5-1-p12361207/

Edited by Mircel, 21 June 2017 - 20:30.


#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu zic sa te documentezi nitel, ce e aia radioficare, apoi sa revii cu ce prtentii ai de la asa o instalatie.

#11
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
pentru 4 difuzoare si un apartament n-ai nevoie sa te complici cu radioficare merge un banal amplificator cu 4 canale  si difuzoare/boxe normale  
In functie de calitatea audio dorita bugetul variaza de la 200 la... cat te tine

#12
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 16.12.2003
Cel mai bine ar fi sa spui exact ce vrei sa obtii de la instalatia asta.
Daca vrei sa asculti muzica de la o sursa dintr-o camera, in alta camera, cauta niste boxe bluetooth si un adaptor bluetooth.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate