Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Contract de vanzare cumparare auto Danemarca

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cocoxx

cocoxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.12.2009
Salut baieti, am nevoie de putin ajutor cu o masina cumparata din Romania dar inmatriculata in Danemarca.

Socrul meu a cumparat un Opel zafira  de la un cetatean roman stabilit in Danemarca, problema este ca nu a facut un contract de vanzare cumparare cu respectivul, pur si simplu a dat banii si a luat masina. Acum (dupa aproximativ 1 an jumate) ar vrea sa inmatriculeze masina in Romania, cum poate proceda in conditiile in care nu poate da de respectivul pentru a face acum un contract de vanzare cumparare.

Masina are toate actele(este pe numele romanului) + are si o copie dupa permisul omului care este de DK + numere de DK

#2
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
cum sa cumperi o masina fara sa faci un contract,macar de mana? ce se facea daca ala o declara furata?ca nu ar fi primul caz de genul asta

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Mare greseala!

Norocul lui ca in perioada asta nu a fost implicat in accident. Si ca ala, pana acum, n-a declarant-o furata!!!
O copie dupa actul aceluia de identitate nu are? Nu mai raspunde la telefon?

#4
cocoxx

cocoxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.12.2009

 R-Alex, on 21 iunie 2017 - 16:27, said:

cum sa cumperi o masina fara sa faci un contract,macar de mana? ce se facea daca ala o declara furata?ca nu ar fi primul caz de genul asta

Salut si mersi de raspuns, ideea a fost ca va cumpara aceasta masina pentru piese el mai avand un model identic.
Acum problema e ca vechea masina nu o mai are si vrea sa o foloseasca pe asta.

 colombo2003, on 21 iunie 2017 - 16:30, said:

Mare greseala!
Norocul lui ca in perioada asta nu a fost implicat in accident. Si ca ala, pana acum, n-a declarant-o furata!!!
O copie dupa actul aceluia de identitate nu are? Nu mai raspunde la telefon?

Salut,mersi de raspuns. Nu a circulat cu masina, este parcata din martie 2016 in curte.Nu are copie de la CI, are doar copia permisului. Nu are numarul lui de telefon, omul a venit din DK cu masina sa aduca niste acareturi in RO si a hotarat sa o vanda aici (dupa spusele lui), nu  este o cunostinta.

Edited by cocoxx, 21 June 2017 - 16:35.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
pai ai nevoie de contract, cum poti cumpara o masina fara contract? ala a doua zi poate sa zica ca i-ai furat-o sau stiu eu ce idei mai le vin unora, ca nu exista fel si fel de cazuri, voi cum dovedeati ca ati platit? ca banuiesc ca s-a efectuat cash nu prin banca.

#6
cocoxx

cocoxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.12.2009

 business11, on 21 iunie 2017 - 16:38, said:

pai ai nevoie de contract, cum poti cumpara o masina fara contract? ala a doua zi poate sa zica ca i-ai furat-o sau stiu eu ce idei mai le vin unora, ca nu exista fel si fel de cazuri, voi cum dovedeati ca ati platit? ca banuiesc ca s-a efectuat cash nu prin banca.

Salut, mersi de raspuns. A platit cash, fiind vorba de o masina veche(2000-2001 nu mai retin exact) si ieftina pe care avea de gand sa o dezmembreze ca sa foloseasca piesele pe masina lui nu si-a batut prea tare capu sa faca contract....

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca nu il gaseste pe "danez" sa rezolve problema cu el, socrul tau nu poate face nimic. N-are nici o dovada ca a dat bani pe masina aia, nu are nici o dovada ca ar trebui sa fie a lui.
Socrul tau a cautat teapa si si-a luat-o, lasa-l sa se spele pe cap cu ea acum.

Edited by Friskey, 21 June 2017 - 16:49.


#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ala mai are rude pe aici prin Romania? Nu se poate afla de la aia vreun contact?
Incearca sa-l cauti in cartea de telefon (de acolo).
Facebook nu are?

#9
cocoxx

cocoxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.12.2009
Nu cunoaste nici o ruda sau cunoscut de-al lui, am cautat in cartea de telefoane de aici http://cartedetelefon.start24.ro dar nu am gasit nimic cu numele lui, pe facebook nu e nimeni cu acel nume care sa-i semene.

Edited by cocoxx, 21 June 2017 - 17:24.


#10
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Acuma te invat la prostii. Stii cum fac samsarii?
Contract de "mana" si te-ai scos.

#11
cocoxx

cocoxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.12.2009

 honeymik, on 21 iunie 2017 - 18:20, said:

Acuma te invat la prostii. Stii cum fac samsarii?
Contract de "mana" si te-ai scos.

Salut, multumesc de raspuns. Mi-a mai spus cineva de aceasta "solutie", intrebarea ar fii in ce limba trebuie facut, daneza sau romana?

#12
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

 cocoxx, on 21 iunie 2017 - 18:41, said:


Salut, multumesc de raspuns. Mi-a mai spus cineva de aceasta "solutie", intrebarea ar fii in ce limba trebuie facut, daneza sau romana?


In mod cert, nu in romana..

#13
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Si (nu sunt sigur) trebuie sa folosesti formularul din tara de unde ai cumparat masina.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate