Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Importanta Arhiepiscopului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#37
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,213
  • Înscris: 26.01.2007

View Postadisz, on 22 iunie 2017 - 09:00, said:

Chiar asa rau sa fi ajuns umanitatea?
Ce e rau in disciplina?

Edited by Sfantul Jakob, 22 June 2017 - 09:07.


#38
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSfantul Jakob, on 22 iunie 2017 - 09:06, said:

Ce e rau in disciplina?

In disciplina nu-i nimic rau,din contra.
Da-i rau ca-mi rastalmacesti cuvintele si comentezi inutil.
Ce ai intrebat nu are nici cea mai mica legatura cu comentariul meu.

Dupa tine asta inseamna disciplina?
Trebuie supunere, noi credinciosii de rand trebuie sa ne supune si sa facem ce zice preotul, preotii se supun episcopilor, iar acestia patriarhului, asa este randuiala.

Sau acel lucru este valbil doar cultului care in dotare episcopi si patriarh?

#39
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Sigur că vouă, ateilor, v-ar conveni anarhia. Că doar așa sunteți voi obișnuiți: să nu vă supuneți niciunei autorități. Numai că anarhia nu a condus niciodată la progres, în istorie.

#40
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postadisz, on 22 iunie 2017 - 10:15, said:

Dupa tine asta inseamna disciplina?
Trebuie supunere, noi credinciosii de rand trebuie sa ne supune si sa facem ce zice preotul, preotii se supun episcopilor, iar acestia patriarhului, asa este randuiala.
exact.
doar n-ai crezut ca disciplina inseamna doar aia in care tinerii useristi frumosi si liberi sunt scosi in strada la comanda pentru manifestatii antiguvernamentale? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 22 June 2017 - 10:17.


#41
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,213
  • Înscris: 26.01.2007

View Postadisz, on 22 iunie 2017 - 10:15, said:

In disciplina nu-i nimic rau,din contra.
Da-i rau ca-mi rastalmacesti cuvintele si comentezi inutil.
Ce ai intrebat nu are nici cea mai mica legatura cu comentariul meu.

Dupa tine asta inseamna disciplina?
Trebuie supunere, noi credinciosii de rand trebuie sa ne supune si sa facem ce zice preotul, preotii se supun episcopilor, iar acestia patriarhului, asa este randuiala.
Da, asta inseamna disciplina.
Si are legatura directa cu comentariul tau.
Si uite aici definitia disciplinei:

DISCIPLÍNĂ, (2) discipline, s. f. 1. Totalitatea regulilor de comportare și de ordine obligatorii pentru membrii unei colectivități. ♦ Ordine; spirit de ordine, deprindere cu o ordine strictă. – Din fr. discipline, lat. disciplina.

sursa: DEX '09  adăugată de LauraGellner  acțiuni


Si daca in disciplina nu-i nimic rau, ce nu-ti convine in legatura cu... umanitatea? Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 22 June 2017 - 10:28.


#42
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlightpoint, on 21 iunie 2017 - 14:08, said:

Aceasta intamplare
https://lumeasperant...a-lui-dumnezeu/
confirma si re-confirma urmatoarea lege:precum aurul nu se amesteca cu cenusa in apa, asa si Harul Duhului Sfant nu se amesteca cu pacatele personale ale preotului,
iar cine huleste preoti si mai ales episcopii pe Dumnezeu il huleste.

Romani 7

14. Stim, in adevar, ca Legea este duhovniceasca; dar eu sunt pamantesc, vandut rob pacatului.
15. Caci nu stiu ce fac: nu fac ce vreau, ci fac ce urasc.
16. Acum, daca fac ce nu vreau, marturisesc prin aceasta ca Legea este buna.
17. Si atunci, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci pacatul care locuieste in mine.
18. Stiu, in adevar, ca nimic bun nu locuieste in mine, adica in firea mea pamanteasca, pentru ca, ce-i drept, am vointa sa fac binele, dar n-am puterea sa-l fac.
19. Caci binele pe care vreau sa-l fac, nu-l fac, ci raul pe care nu vreau sa-l fac, iata ce fac!
20. Si daca fac ce nu vreau sa fac, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci pacatul care locuieste in mine.
21. Gasesc, dar, in mine legea aceasta: cand vreau sa fac binele, raul este lipit de mine.
22. Fiindca, dupa omul dinauntru, imi place Legea lui Dumnezeu;
23. dar vad in madularele mele o alta lege care se lupta impotriva legii primite de mintea mea si ma tine rob legii pacatului care este in madularele mele.
24. O, nenorocitul de mine! Cine ma va izbavi de acest trup de moarte…?
25. Multumiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!… Astfel, dar, cu mintea, eu slujesc Legii lui Dumnezeu; dar cu firea pamanteasca slujesc legii pacatului.

Deci Pavel, sfant, ne spune ca pacatuieste cu trupul. Nu avem voie sa judecam pe nimeni. Insa, ni se mai spune ca cine pacatuieste din inima, nu are pe Dumnezeu.

Oricine greseste, si nu ramane in invatatura lui Hristos, n-are pe Dumnezeu. Cine ramane in invatatura aceasta are pe Tatal si pe Fiul. (2Ioan.1:9)

In DOCTRINA daca gresesti.......si nu vrei sa te corectezi, nu ai pe Dumnezeu. Deci putem afla imediat daca arhiepiscopul are pe Dumnezeu sau nu.

#43
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

View Postmario_bril, on 22 iunie 2017 - 10:16, said:

Sigur că vouă, ateilor, v-ar conveni anarhia. Că doar așa sunteți voi obișnuiți: să nu vă supuneți niciunei autorități. Numai că anarhia nu a condus niciodată la progres, în istorie.
bine ca a condus biserica.....la cruciade

View Postzexelica, on 22 iunie 2017 - 10:30, said:


Romani 7

14. Stim, in adevar, ca Legea este duhovniceasca; dar eu sunt pamantesc, vandut rob pacatului.
15. Caci nu stiu ce fac: nu fac ce vreau, ci fac ce urasc.
16. Acum, daca fac ce nu vreau, marturisesc prin aceasta ca Legea este buna.
17. Si atunci, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci pacatul care locuieste in mine.
18. Stiu, in adevar, ca nimic bun nu locuieste in mine, adica in firea mea pamanteasca, pentru ca, ce-i drept, am vointa sa fac binele, dar n-am puterea sa-l fac.
19. Caci binele pe care vreau sa-l fac, nu-l fac, ci raul pe care nu vreau sa-l fac, iata ce fac!
20. Si daca fac ce nu vreau sa fac, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci pacatul care locuieste in mine.
21. Gasesc, dar, in mine legea aceasta: cand vreau sa fac binele, raul este lipit de mine.
22. Fiindca, dupa omul dinauntru, imi place Legea lui Dumnezeu;
23. dar vad in madularele mele o alta lege care se lupta impotriva legii primite de mintea mea si ma tine rob legii pacatului care este in madularele mele.
24. O, nenorocitul de mine! Cine ma va izbavi de acest trup de moarte…?
25. Multumiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!… Astfel, dar, cu mintea, eu slujesc Legii lui Dumnezeu; dar cu firea pamanteasca slujesc legii pacatului.

Deci Pavel, sfant, ne spune ca pacatuieste cu trupul. Nu avem voie sa judecam pe nimeni. Insa, ni se mai spune ca cine pacatuieste din inima, nu are pe Dumnezeu.

Oricine greseste, si nu ramane in invatatura lui Hristos, n-are pe Dumnezeu. Cine ramane in invatatura aceasta are pe Tatal si pe Fiul. (2Ioan.1:9)

In DOCTRINA daca gresesti.......si nu vrei sa te corectezi, nu ai pe Dumnezeu. Deci putem afla imediat daca arhiepiscopul are pe Dumnezeu sau nu.
debil mental, sincer
ar trebui sa ti se interzica sa stai pe langa copii

#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTheRipper, on 22 iunie 2017 - 10:56, said:

debil mental, sincer
Vezi ca daca mai bagi din astea... :nonobad:

#45
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTheRipper, on 22 iunie 2017 - 10:56, said:

bine ca a condus biserica.....la cruciade
Păi din câte știm noi din istorie, nu Biserica a condus cruciadele, ci conducerea țărilor participante. Respectiv, laici.

#46
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostTheRipper, on 22 iunie 2017 - 10:56, said:

debil mental, sincer
ar trebui sa ti se interzica sa stai pe langa copii
Noroc ca te ascunzi ca un soarece in spatele calculatorului si-ti permiti sa jignesti...........

#47
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmario_bril, on 22 iunie 2017 - 11:13, said:

Păi din câte știm noi din istorie, nu Biserica a condus cruciadele, ci conducerea țărilor participante. Respectiv, laici.

Pai din cate stim si noi,insusi termenul de cruciada vine de la cruce,care-i simbolul religiei.
Numeste-mi te rog papii,arhiepiscopii sau patriarhii care s-au opus cu pieptul dezvelit puhoiului de cavaleri purtand crucea intr-o mana (sau pe imbracaminte,tot aia) si sabia in cealalta care in numele religiei s-au dus sa elibereze teritoriile numite de ei Tara Sfanta.

View PostSfantul Jakob, on 22 iunie 2017 - 10:25, said:

Da, asta inseamna disciplina.
Si are legatura directa cu comentariul tau.
Si uite aici definitia disciplinei:

DISCIPLÍNĂ, (2) discipline, s. f. 1. Totalitatea regulilor de comportare și de ordine obligatorii pentru membrii unei colectivități. ♦ Ordine; spirit de ordine, deprindere cu o ordine strictă. – Din fr. discipline, lat. disciplina.

sursa: DEX '09  adăugată de LauraGellner  acțiuni


Si daca in disciplina nu-i nimic rau, ce nu-ti convine in legatura cu... umanitatea? Posted Image

Vezi tu prietene,eu iti tot zic ca comentezi inutil si nu ma crezi,ba pe deasupra tot insisti sa demonstrezi acest lucru.
Eu vorbeam de supunere,tu-mi dai definitia disciplinei.
Acest topic este despre arhiepiscop si tu turui cu nonsalanta despre colectivitati.

#48
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postadisz, on 23 iunie 2017 - 07:48, said:

Pai din cate stim si noi,insusi termenul de cruciada vine de la cruce,care-i simbolul religiei.
Numeste-mi te rog papii,arhiepiscopii sau patriarhii care s-au opus cu pieptul dezvelit puhoiului de cavaleri purtand crucea intr-o mana (sau pe imbracaminte,tot aia) si sabia in cealalta care in numele religiei s-au dus sa elibereze teritoriile numite de ei Tara Sfanta.
Nu e treaba Bisericii de a opri sau de a iniția și conduce războaie.

Edited by mario_bril, 23 June 2017 - 15:23.


#49
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,213
  • Înscris: 26.01.2007

View Postadisz, on 23 iunie 2017 - 07:48, said:

Eu vorbeam de supunere, tu-mi dai definitia disciplinei.
Tu vorbeai despre disciplina,dar uiti de la mana pan' la gura Posted Image
Pentru ca esti indisciplinat. Si ai vrea ca tot globu' sa fie ca tine.
Uite aici despre ce vorbeai, si ce intrebari puneai:

View Postadisz, on 22 iunie 2017 - 10:15, said:

In disciplina nu-i nimic rau,din contra.
Dupa tine asta inseamna disciplina?

View Postadisz, on 23 iunie 2017 - 07:48, said:

Acest topic este despre arhiepiscop
Despre Episcop s-a stabilit inca din primul post: e foarte important.
Toti credinciosii din jurisdictia lui, in chestiunile bisericesti, trebe sa i se supuna. Pana la erezie, desigur.

Ai ceva impotriva? Ti se pare ceva in neregula?

#50
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

View Postadisz, on 23 iunie 2017 - 07:48, said:


Pai din cate stim si noi,insusi termenul de cruciada vine de la cruce,care-i simbolul religiei.
Numeste-mi te rog papii,arhiepiscopii sau patriarhii care s-au opus cu pieptul dezvelit puhoiului de cavaleri purtand crucea intr-o mana (sau pe imbracaminte,tot aia) si sabia in cealalta care in numele religiei s-au dus sa elibereze teritoriile numite de ei Tara Sfanta.


Prietene, cruciadele, inchizitia si ce mai vrei tu, sunt un pic mai jos la catolici. Aici e aria de ortodoxie, nu ne baga pe gat treburile altora. Poate pastram si noi un pic de decenta?

#51
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkyrre, on 24 iunie 2017 - 00:48, said:


Prietene, cruciadele, inchizitia si ce mai vrei tu, sunt un pic mai jos la catolici. Aici e aria de ortodoxie, nu ne baga pe gat treburile altora. Poate pastram si noi un pic de decenta?
Nu cred ca ortodoxia condamna cruciadele. Mai mult, dovedesc ca si ei cred in asemenea prostii. Ce legatura are muntele Athos cu crestinismul si cu Biblia?

#52
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,213
  • Înscris: 26.01.2007
O comparatie cat se poate de la locul ei.
Ce, Muntele Athos nu-i Cruciada? :rolleyes:

#53
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostHider141, on 21 iunie 2017 - 14:29, said:

1. Eu te intreb ceva: unde anume gasesti scris in Biblie ca trebuie sa existe episcopi, arhiepiscopi, protopopi si ce alte functii si subfunctii exista azi?

2. Si inca un lucru: unde scrie in Biblie ca trebuie sa ceri plata pentru un serviciu religios (slujba de nunta, inmormantare, etc.)?

1. In Vechiul Testament. Si cauta si cu ce se ocupau levitii.

2. Si tu crezi ca totul e gratis? Banuiesc ca tu mergi la serviciu asa...din hobby, nu?!

#54
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postlightpoint, on 21 iunie 2017 - 14:08, said:

cine huleste preoti si mai ales episcopii pe Dumnezeu il huleste.
Ce zici de popohaci?
Ai sta sub patrafirul homalaului?

Anumite rugaciuni se zic dupa lungi pregatiri. Cind nu ai curatenia necesara pentru anumite rugaciuni, esti pierdut.
Si popohaci a platit...

Duhul Sfint permite si preotilor pina la un punct... , apoi pleaca.

Edited by barbu78, 30 June 2017 - 22:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate