Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Instalare Windows XP pe Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Romparkin18

Romparkin18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.06.2017
Salut , stiu ca pare ciudat dar am instalat unui ,,prieten" Windows 10 pe un Windows 7 . Desigur acesta sa sters si a rămas cu preafericitul Windows 10 . Peste 2 zile ca să vezi că nu ii mai booteaza Windows-ul si nustiu de ce . Acesta ma rugat sa ii instalez apoi Windows XP . M-am enervat si acum sunt nelamurit el stiind ca nu sunt un geniu in calculatoare . Ce spuneti ? De unde pot descarca XP sa il pun peste 10 . Caci am incercat dar e cam greu . :)

#2
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
pare ciudat ce faci tu acolo.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu se instaleaza PE alt Windows. Poate doar in masina virtuala.

Tu vrei sa instalezi WIdnwosul pe un PC IN LOCUL altui Windows, sau PESTE - ca trebuie sa-l stergi cu totul pe cel vechi, sa refaci partitiile si poate chiar sa schimbi sistemull de partitii al HDD-ului.

Nu ai de unde descarca XP in prezent in mod legal. SI ai gresit si aria. Se muta pe XP.

E posibil ca acel PC dpdv hardware sa nici nu suporte XP-ul, sistem abandonat de 3 ani.

#4
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 08.02.2007
Sper ca ai tastat gresit "XP", probabil ca te-ai gandit la "7".

#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Instaleaza Windows 3.1! e cel mai bun! Nu ai de unde sa descarci Windows XP, lasa-l sa moara!
Cel mai bine e sa instalezi un windows cu licenta, care are suport de la Microsoft. Fie el 7, 8.1 sau 10.

#6
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Nu cred ca exista un sistem care sa functioneze bine cu W7 si w10 si sa nu suporte XP-ul .
Formateaza complet hdd, si instaleza pe curat xp.
Spoiler

Edited by tiupedix, 21 June 2017 - 14:08.


#7
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View Posttiupedix, on 21 iunie 2017 - 14:01, said:

Nu cred ca exista un sistem care sa functioneze bine cu W7 si w10 si sa nu suporte XP-ul .

Pai si daca nu mai face nimeni drivere pentru XP ce faci de ex. cu un sistem nou?

@eiffel - merge dual boot xp cu 7 pe un sistem, nu are nevoie neaparat de VM.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
El a zis PE. Dual boot e si mai complicat ca trebuei in mod normal sa ai XP instalat primul, altfel e iar bataie de cap ca sa refaci sctorul de boot.

View Posttiupedix, on 21 iunie 2017 - 14:01, said:

Nu cred ca exista un sistem care sa functioneze bine cu W7 si w10 si sa nu suporte XP-ul .

Sa vezi tu cate. Sunt deja sisteme pe care nici 7 nu mai poti instala. Cauta pe net dupa laptopuri cu Secure Boot care nu poate fi dezactivat.
Ce s-a produs in ultimii 3 ani greu mai pui XP-ul - nu zic ca nu gasesti drivere ptr componente, dar sunt cu BIOS UEFI si Secure Boot si nu toate au mod Legacy.

Initiator - ai tutorial XP aici - https://forum.softpe...oft-windows-xp/

Imagine de XP insa nu vei obtine pe acest forum.

#9
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View PostRomparkin18, on 21 iunie 2017 - 13:46, said:

De unde pot descarca XP

Pai discul cu XP-ul original unde este? Sau cand ai luat XP-ul nu ai primit disc?

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Omul a spus ca nu mai booteaza. Ce i-ai dat tu e un tutorial de pus XP in imagine virtuala. Ce sa faca cu el ?
On topic: Pune din nou 7. Sterge tot, si pune 7 pe curat.
Aici nu e voie cu piraterie, asa ca pune-l sa cumpere o licenta de 7 daca mai sunt.
Daca nu te descurci trimite-l si tu la un service de calculatoare. L-ai ajutat o data, acum s-a invatat.
Banuiesc ca tu iti cumperi benzina de la PECO nu ti-o produce moka amicul asta in baie.
Sa plateasca si el pentru servicii.

Si pune aici niste specificatii de sistem: desktop sau laptop nu conteaza, procesor, memorie RAM, hdd.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View Postexceswater, on 21 iunie 2017 - 14:31, said:

Ce i-ai dat tu e un tutorial de pus XP in imagine virtuala. Ce sa faca cu el ?

Am dat link ptr subiect de tutoriale referitor la instalarea XP care exisat pe Softpedia. Nu e referitor la imagien virtuala.
Daca te referi la un alt link care a stat doar cateva secunde pe pagina si a fost sters ptr spam, atunci e altceva.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu la tine ma refeream. Vad ca a fost sters.

#13
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Posttiupedix, on 21 iunie 2017 - 14:01, said:

Nu cred ca exista un sistem care sa functioneze bine cu W7 si w10 si sa nu suporte XP-ul .
Formateaza complet hdd, si instaleza pe curat xp.
Spoiler
Pe bune? Si daca nu exista drivere de XP pentru componente?!?

LE. Scuze, nu vazusem postul lui eiffel.

Edited by Hamdoulillah, 21 June 2017 - 15:17.


#14
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

View PostHamdoulillah, on 21 iunie 2017 - 15:17, said:

Pe bune?
Spoiler
Pe bune , te gandesti ca un om care-si doreste sa instaleze XP-ul a achizitionat componente de ultima generatie ?
Crezi ca tipul respectiv nu poate sa doarma noaptea din cauza ca nu are tastatura de gaming , sau casti high-performance ?
Cel mai probabil vrea gta,cs ,si poate facebook si youtube, altceva depasindu-l total .
Nu oricine isi pemite achizitionarea unei licente w, apai rami si placi video de 1.000 euro.

Edited by tiupedix, 21 June 2017 - 15:32.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce de "uameni" rai, aproape toti cu sisteme de operare "cumparate" de pe FL.
@initiator, de ce nu-i booteaza win 10 prietenului aluia? Hardu' esti sigur ca-i bun?

#16
Romparkin18

Romparkin18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.06.2017
Nu am primit . Il are demult * 3 ani

View Post_R_A_D_U, on 21 iunie 2017 - 15:34, said:

Ce de "uameni" rai, aproape toti cu sisteme de operare "cumparate" de pe FL.
@initiator, de ce nu-i booteaza win 10 prietenului aluia? Hardu' esti sigur ca-i bun?  Este din cauza RAM-ului de 1GB =)) . Si din cauza placii video , un ATI x1100


#17
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Posttiupedix, on 21 iunie 2017 - 15:30, said:

Spoiler
Pe bune , te gandesti ca un om care-si doreste sa instaleze XP-ul a achizitionat componente de ultima generatie ?
Crezi ca tipul respectiv nu poate sa doarma noaptea din cauza ca nu are tastatura de gaming , sau casti high-performance ?
Cel mai probabil vrea gta,cs ,si poate facebook si youtube, altceva depasindu-l total .
Nu oricine isi pemite achizitionarea unei licente w, apai rami si placi video de 1.000 euro.
daca nu-si permite achizitionarea unei licente, cum isi permite achizitionarea unui pc?!?

P.S. unde nu-i cap, vai de picioare...

Edited by Hamdoulillah, 21 June 2017 - 17:06.


#18
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012

View PostRomparkin18, on 21 iunie 2017 - 13:46, said:

M-am enervat si acum sunt nelamurit el stiind ca nu sunt un geniu in calculatoare . Ce spuneti ? De unde pot descarca XP sa il pun peste 10 . Caci am incercat dar e cam greu . Posted Image
Pai esti chiar departe de asta, la ce ne-ai spus....e clar.

Ca sa instalezi XP, formatezi partitia cu vechiul OS si apoi instalezi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate