Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Danone-momente delicioase- concurs fals ?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postsags, on 21 iunie 2017 - 12:14, said:

Si mie imi merge cu un Chrome, versiune veche pe un PC si mai vechi.

Dar in Opera ‘adevarat’ zonele in care ai ceva de introdus apar dar sunt goale si nu poti introduce nimic. Insa acest browser e antic si in ziua de azi sunt destule site-uri pe care nu merge bine, deci nu e un motiv sa dau vina pe cei cu tombola.
Opera nu e antic, e bazat pe Chromium, la fel ca google chrome!

Merge cu: FF54, Edge, Opera si IE11 pe Win10.

#20
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Deci lumea pe aici nu are telefoane...

#21
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
OT:
@easy90rider: Opera-cel-adevarat, bazat pe Presto, este mai mult decat antic. Pacat ca l-au abandonat, de-a lungul timpului a introdus multe inovatii. Opera curent este o clona de Chromium/ Chrome

Si acum on-topic:
Am intrat in mod emulare mobil pe acel Chrome pe care site-ul merge bine in modul PC. Rezultatul: o catastrofa, imaginile nu apar deloc iar de cules se poate sau nu in functie de dimensiunea ecranului. Lipsa imaginilor face sa te poti inscrie doar daca ghicesti pe unde sa faci clic. Totusi, pentru lipsa imaginilor cel putin, vina pare a tine de Chrome. Ca exemplu, pentru fondul imagine dominant galbena a formularului este asa:

Quote

#form-area {… background: transparent url(/content/assets/images/formular_bg.e608216e11204401d7a7a0145eb34665.png) no-repeat right center/contain; … }

@media print
*, *:before, *:after { background: transparent !important; … }
Din ce se vede Chrome in emulare de mobil aplica (gresit) background de la @media print, fara imagine, nu (cum e corect) cel pentru ecran cu imagine. Daca debifez acea regula din @media print pentru a o dezactiva brusc imi apar toate imaginile.

Edited by sags, 21 June 2017 - 13:27.


#22
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Nici cu Mozilla nu merge schimbarea literei, am verificat-o si pe asta.

#23
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
@light1: Inscrie-te de pe un PC, cred ca gasesti unul, si gata. Multi colegi de aici, inclusiv eu, au constatat ca asa merge bine.

Sunt de acord ca e vorba de o combinatie de bug-uri in software cu incapacitatea autorilor site-ului de a scoate ceva cu adevarat functional, cauza foarte comuna pentru bloatweb-ul de care avem parte zi de zi. Totusi pana la o incercare de fraudare a tombolei e cale lunga…

#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Tocmai am incercat pe IExplorer, Firefox, Chrome si Safari (cat si iOS) si merg toate, pot face absolut orice. Eu cred ca problema este la tine si nu la altii. Atat timp cat inca te bazezi pe IExplorer inseaman ca nu ai un browser foarte up-to-date.

#25
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016

View Postsags, on 21 iunie 2017 - 13:37, said:

@light1: Inscrie-te de pe un PC, cred ca gasesti unul, si gata. Multi colegi de aici, inclusiv eu, au constatat ca asa merge bine.

Sunt de acord ca e vorba de o combinatie de bug-uri in software cu incapacitatea autorilor site-ului de a scoate ceva cu adevarat functional, cauza foarte comuna pentru bloatweb-ul de care avem parte zi de zi. Totusi pana la o incercare de fraudare a tombolei e cale lunga…
Asa cum i-am spus si celui de la Call Center nu vad de ce as mai participa la un concurs care nu pare ok. De ce sa pierd timpul ?
De exemplu mi se pare mai interesant sa ma uit cum reactioneaza oamenii la o astfel de problema.
Si tipul de la Danone, care este alocat sa raspunda eventualelor probleme, vorbeste exact cum vorbesc unii pe aici. Tu le spui ca nu functioneaza cum trebuie nici cu Chrome, nici cu Mozilla si el iti spune: nu mai folosi IE fiindca probabil nu este actualizat. De ce exista astfel de personaje, intr-un punct de relationare cu clientii ? Sa-mi aduca la cunostinta ca site-ul lor este "perfect" si eu am "o mare problema"? Genul asta de personaje sunt exact ca Boureanu: se filmeaza/inregistreaza singuri cand dau cu genunchiul in ouale unui politist.

Edited by light1, 21 June 2017 - 14:00.


#26
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Am mai incercat cateva browsere:
  • Edge/ Windows 10 : OK atat in mod PC cat si in emulare Windows 10 Mobile.
  • IE11/ Windows 10 : OK in emulare IE 11-10-9, atat PC cat si Windows Mobile, varza in emulare IE 8-7-5.
  • Browser-ul nativ din Android 4.1, ecran 200×320 : varza.
  • Browser-ul nativ din Android 5.1, ecran 720×1280 : totul OK.
Deci as zice ca site-ul e facut sa mearga pe browsere recente si probabil cere si ecrane suficient de mari. Cine are un calculator sau un telefon prea vechi (sau cu ecran de rezolutie mica - la telefoane) nu are sanse. Dupa mine nu e un site facut la mare arta dpdv compatibilitate, totusi raman la parerea ca pana la ‘concurs fals’ e cale lunga.

#27
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Cale lunga sau scurta nu s-ar putea spune exact, decat daca s-ar ancheta cum s-au acordat aceste premii si modul in care se raspunde eventualelor reclamatii de natura tehnica,  in cazul meu cu : Hai pa !
Dupa ce am facut sesizare catre Hasbro, am fost contactata de Danone sa mi se aduca la cunostinta ca se lucreaza din greu pentru remedierea problemei.
Foarte grea problema dpdv tehnic, intr-adevar, sa faci vizibil un pop-up, acela care imi apare blocat. Vor lucra 3 zile si 3 nopti, pana vor descoperi de ce nu merge in cazul meu "particular", desi nu am fost intrebata ce soft/versiune am instalata sau CE ANUME nu merge.

Imi pare rau, dar concluzia mea logica a fost ca "li se falfaie".



#28
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Am intrat acum de pe ios cu safari, functioneaza perfect.
Colegilor le-a functionat de asemenea. Cu parere de rau, problema pare sa fie la tine.

#29
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 17.02.2016

View Postlight1, on 21 iunie 2017 - 13:57, said:

Asa cum i-am spus si celui de la Call Center nu vad de ce as mai participa la un concurs care nu pare ok. De ce sa pierd timpul ?

Se pare ca-ti face placere sa-ti pierzi timpul cu chestii de genul asta daca ai ajungi sa faci si sesizare la Hasbro pentru o tampenie.

View Postlight1, on 21 iunie 2017 - 13:57, said:

Tu le spui ca nu functioneaza cum trebuie nici cu Chrome, nici cu Mozilla si el iti spune: nu mai folosi IE fiindca probabil nu este actualizat. De ce exista astfel de personaje, intr-un punct de relationare cu clientii ?

Ca sa-ti arate ca pui problema gresit? Corect era in loc de "nu functioneaza" sa spui "nu-mi functioneaza". Amanunte,


View Postlight1, on 21 iunie 2017 - 13:57, said:

Sa-mi aduca la cunostinta ca site-ul lor este "perfect" si eu am "o mare problema"?

Exact. Nu te-ai gandit niciodata ca problema ar putea sa fie la tine? Exista sute de variante de browseruri si o gramada de diferentieri in modul in care trateaza fiecare o pagina de web. Nu e obligat nimeni sa faca o pagina astfel incat ea sa poata sa fie citita de pe orice browser uitat de lume fara update-uri.

#30
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Si care este problema ? Daca concursul este corect, ce problema ai sa fii verificat ?

Uite, cu ocazia asta au publicat lista castigatorilor, care pana acum era necunoscuta publicului larg si au prelungit concursul cu o saptamana.

Edited by light1, 22 June 2017 - 18:08.


#31
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016

View Postdan78rom, on 22 iunie 2017 - 09:54, said:

Am intrat acum de pe ios cu safari, functioneaza perfect.
Colegilor le-a functionat de asemenea. Cu parere de rau, problema pare sa fie la tine.
Exact. Nu ma inscriu in profilul smecherilor cu iphone care participa la concursuri cu capace de iaurt.

#32
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Din pacate cred ca nu te inscrii nici in profilul posesorilor de telefon mobil din era noastra, si nici macar in profilul oamenilor cu un minim de bun simt.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate