Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Somatie din partea firmei ce furnizeaza energie termica

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Din ce scrieti voi am tras concluzia ca este normala practica. . .o avea si o baza legala de este raspandita peste tot.

Apartamentul nu este in Bucuresti, dar firma de termoficare pare sa o duca bine. Nu cred ca se va alege praful prea curand de ea.
Le-am trimis un mail, sper sa primesc raspuns. Ma interesa mai ales daca se poate efectua plata dintr-un alt oras, gen transfer bancar.


//vad pe factura si un cont bancar

Edited by AwkwardMe, 21 June 2017 - 14:43.


#38
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

 bila1000, on 21 iunie 2017 - 10:22, said:

Mergind pe o anumita logica promovata aici ca fiind legala , pierderile de caldura prin peretii exteriori ai blocului sa fie suportate de primarie ca sunt degajate in spatiul public.

Vrei sa-ti puna primaria taxa pentru ca mergi printr-un oras incalzit?

#39
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu e de banc, nu e vorba doar de un grad. Eu de ex, am stat doua ierni la rand, cu caloriferul inchis in dormitor, vecinul de sub mine avea copil mic, a bagat caldura la greu, sa nu raceasca, eu muream de cald deasupra lui. La noi, toti au centrale de apartament.

#40
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 bila1000, on 21 iunie 2017 - 09:41, said:

Pai ce eu i-am obligat sa puna tevile pe la mine prin apartament, i pun sa le taie pe banii lor.
Serios ? Ai cumparat apartamentul " la comun " cu instalatii comune , asa ca , poti ajunge si in penal

 modoran, on 21 iunie 2017 - 09:56, said:

Da, aberatii din astea numai la noi se intampla. Cu ce sunt eu vinovat ca vecinul de jos nu si-a izolat apartamentul sau de ce nu muta aia tevile prin exteriorul cladirii sau de ce nu platesc ei chirie pentru faptul ca le permit sa treaca tevile alea prin apartamentul meu ?
Nu sint aberatii . Citeste mai sus ! Asta ai cumparat , un apartament la comun , apartament care din proiectare este gindit sa se incalzeasca unitar , in sistem cu celalate . Tu nu permiti nimic , ca e la comun .

#41
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Am si eu o intrebare pentru cei care au lipsit la orele de fizica.
De ce un apartament cu aceeasi suprafata sau aproximativ la fel,  dintr-un bloc nou, unde toata lumea se incalzeste cu centrala de apartament consuma cu 30-40% mai mult decat un apartament dotat cu centrala termica dintr-un bloc incalzit preponderent de la regia de termoficare?

#42
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
probabil sunt pierderi mai mari de caldura la blocul nou, din cauza grosimii mai mici a peretilor, conteaza si materialul din care sunt confectionati acestia, poate termoizolatia nu exista sau este prost facut, poate nici geamurile nu izoleaza cum ar trebui....
in plus, tine si de obiceiurile de consum ale utilizatorului. in general familiile tinere, care isi cumpara o locuinta intr-un bloc nou, au venituri suficiente incat sa nu faca economie la caldura, apa, gaze, curent electric, vor sa aiba tot confortul.
conteaza si cum utilizeaza centrala termica vecinii cu care apartamentul din blocul nou are pereti/pardoseala/tavane comune.

daca in blocul vechi instalatia de incalzire functioneaza normal, nu exista repartitoare, toate caloriferele din apartamente functioneaza si sunt date la maxim, se realizeaza un echilibru termic la tot ce inseamna pereti/tavane/pardoseli, iar cel cu centrala are deja locuinta incalzita partial de apartamentele vecine si de tevile de incalzire care ii traverseaza apartamentul.
conteaza si orientarea apartamentului, cele care primesc soare toata ziua evident ca au nevoie de mai putina incalzire cu centrala, locuinta se incalzeste partial de la soare in zilele senine din anotimpul rece.

#43
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 AwkwardMe, on 21 iunie 2017 - 10:15, said:

Moral si mie mi se pare o aberatie sa plateasca pentru un serviciu pe care nu il folosesc. .......
Moral si legal trebuie sa plateasca pt un serviciu pe care l-au acceptat si cumparat la pachet cu apartamentul . E problema lor ca acum au alte optiuni.

 bila1000, on 21 iunie 2017 - 10:22, said:

Mergind pe o anumita logica promovata aici ca fiind legala , pierderile de caldura prin peretii exteriori ai blocului sa fie suportate de primarie ca sunt degajate in spatiul public.
Mergind pe logica asta , pierderile de caldura ar trebui penalizate si amendate sever , deoare ai o casa neeconomica si poluezi planeta !

#44
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

 AwkwardMe, on 21 iunie 2017 - 11:02, said:

Suma aia reprezinta suma mai multor facturi. Cand au oprit utilitatile au achitatat toate datoriile.

Se pare ca nu au achitat toate datoriile. E o penalitate care se tot rostogoleste si se inmulteste de la luna la luna. Nu e adaugat nici un consum pe factura pe care ai atasat-o.
Poate a fost o regularizare sau o factura inarziata mai demult, si de atunci, tot adunand penalitati, a ajuns la suma asta.

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Trebuie sa ceara componenta la penalizarile alea, ca nu au voie sa puna penaliza la penalizari...

#46
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
Adevarat, insa daca tot adaugi penalitati mici la o suma restanta, pana la urma creste suma respectiva binisor. Pe factura se vede ca are sold neplatit de 346,68 lei la care se adauga penalitati totale de 93,78 (cate 2,16 lei pe luna din cate se pare). El trebuie sa lamureasca problema cu cei 346,68 lei soldul neplatit.

#47
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

Quote

Se pare ca nu au achitat toate datoriile.
La momentul sigilarii erau achitate toate datoriile

Quote

Trebuie sa ceara componenta la penalizarile alea, ca nu au voie sa puna penaliza la penalizari...
Nu au fost puse penalizari la penalizari

Mai jos am atasat mesajul primit. Aparent este legala procedura. . .au ales sa plateasca toata suma.

Va multumesc pentru mesaje.

Attached Files

  • Attached File  snip.PNG   55.61K   10 downloads


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate